Προς το περιεχόμενο

iOS 13.2 με Deep Fusion, νέα emoji και ρυθμίσεις ιδιωτικού απορρήτου για Siri


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Hellenicsun είπε

Όχι, δεν είναι - σωστά το αναφέρεις. Αλλά όταν πετυχαίνεις καλό αποτέλεσμα, τότε είναι ότι καλύτερο. Αυτή χρησιμοποιώ στο XR για νυχτερινές λήψεις ή λήψεις σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού και γενικά είμαι ευχαριστημένος. Η επόμενη λύση είναι αγορά 11/11 Pro. Δε συμφέρει νομίζω 🤣

Δεν είναι οριστικό ότι δεν θα προστεθεί night mode στο Xr. Πιθανόν θα χρειαστεί τροποποίηση για τον διαφορετικό αισθητήρα του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, nikchris είπε

To iphone 11 στην high end κατηγορια ειναι μονοδρομος φετος, αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη.

Κορυφαια καμερα, μπαταρια, ποιοτητα κατασκευης, τρομερα ποιοτικη οθονη, κορυφαιο face unlock που παιζει και με ολες τις εφαρμογες, ωριμο ios13 με πολλα features που ελειπαν πολλα χρονια, ο ταχυτερος επεξεργαστης της αγορας, 4gb ram (σαν να λεμε 12 στο ατροιτ) κλπ

Εχει και πάρα πολλα ζαβά με τους περιορισμους και τις ελλειψεις ,αλλα κατι ψευτοπιξελ και κατι galaxy (που θα παει 2030 και ακομα θα ψαχνουν το smoothness) και δυστυχως τα πετσοκομενα huawei, δεν αποτελουν αντιπαλο. Sony/LG/Motorola ουτε καν.

 

Πρωτη φορα με iphone που θα το κρατησω και δεν θελω να το πεταξω στον τοιχο, πολυ καλο το deep fusion, ανοιγει ακομα πιο πολυ την ψαλιδα. Αν αξιζει την διπλη τιμη απο τα value for money android, ειναι άλλη συζητηση, μεγαλη.

Δυστυχώς το Pixel 4 - λένε πως - δεν είναι αυτό που περίμεναν. Ακόμη και σκληροπυρηνικοί reviewers συμφωνούν..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Scroll right στα εικονίδια>more>Edit>minus (-) στο Memoji>Scroll down στα more apps και turn off.

Scroll right σε ποιά εικονίδια? Έστω ότι είμαι στο messenger ή στο whatsapp ή στο viber ή όπου θες. ΕΚΤΟΣ από iMessage. 

Πώς βγαίνει?

11 ώρες πριν, billdanos είπε

Πρέπει να προσπαθήσετε περισσότερο μερικοί γιατί πλέον δεν μας πείθετε (ούτε καν τους εαυτούς σας)! 

Το pixel φέτος έχασε το μοναδικό του στοιχείο που το έκανε να ξεχωρίζει: την κάμερα! 
 

:) 

Αναφέρομαι σε low light. Και εκεί το iPhone παίρνει μηδέν. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, polaki είπε

Scroll right σε ποιά εικονίδια? Έστω ότι είμαι στο messenger ή στο whatsapp ή στο viber ή όπου θες. ΕΚΤΟΣ από iMessage. 

Πώς βγαίνει?

Αναφέρομαι σε low light. Και εκεί το iPhone παίρνει μηδέν. 

0;

Γιατί τέτοια υπερβολή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Hellenicsun είπε

0;

Γιατί τέτοια υπερβολή;

Γιατί φίλε μου έχει ο αδερφός μου ένα s7 του 1821 το οποίο βγάζει νυχτερινές φωτογραφίες που το iPhone δεν θα δει ούτε στην έκδοση XXVIs

Δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξω ποτέ τηλέφωνο, αλλά όσο καλές φωτογραφίες βγάζει την ημέρα (που προσωπικά με καλύπτουν 100%), τόσο χάλια είναι οι νυχτερινές. 

Καλά αν βάλεις και φλας δεν το συζητάω. Καλύτερα μην την τραβήξεις καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Kleathhs είπε

Υπερβολή είναι αυτά που γράφετε μερικοί 

https://m.gsmarena.com/mate_30_pro_vs_iphone_11_pro_vs_galaxy_note10_camera_compare-amp-39381.php

Σε παρακαλώ να μη με βάζεις σε καμία φανταστική σου ομάδα και αν έγραψα εγώ κάτι που το θεωρείς υπερβολή κάνε το quote κι επάνω σε αυτό κάνε εποικοδομητικό σχολιασμό.

10 λεπτά πριν, polaki είπε

Γιατί φίλε μου έχει ο αδερφός μου ένα s7 του 1821 το οποίο βγάζει νυχτερινές φωτογραφίες που το iPhone δεν θα δει ούτε στην έκδοση XXVIs

Δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξω ποτέ τηλέφωνο, αλλά όσο καλές φωτογραφίες βγάζει την ημέρα (που προσωπικά με καλύπτουν 100%), τόσο χάλια είναι οι νυχτερινές. 

Καλά αν βάλεις και φλας δεν το συζητάω. Καλύτερα μην την τραβήξεις καν.

Έχεις κάνει δηλαδή σύγκριση με το 11/11 Pro και τις βρήκες τόσο κακές;

Παντως οι του XR τη νύχτα ναι, είναι κακές. Δε ξέρω πως είναι σε σχέση με το S7 που αναφέρεις αλλά σίγουρα δεν είναι καλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Kleathhs είπε

Υπερβολή είναι αυτά που γράφετε μερικοί 

https://m.gsmarena.com/mate_30_pro_vs_iphone_11_pro_vs_galaxy_note10_camera_compare-amp-39381.php

Ναι τι; Το mate 30 pro. Έχει καλύτερη φωτογραφία αλλά χειρότερο saturation. Στη νύχτα υπερτερεί. Να αρχίσουμε να τις μετράμε και με τα βίντεο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Kleathhs είπε

Υπερβολή είναι αυτά που γράφετε μερικοί 

https://m.gsmarena.com/mate_30_pro_vs_iphone_11_pro_vs_galaxy_note10_camera_compare-amp-39381.php

Eγω ιδιες τις βλεπω τις φωτο πανω κατω, ελαχιστες διαφορες.

Eκει που μετραει, και κανει τη διαφορα το iphone, ειναι οτι ΠΑΝΤΑ θα πετυχει τα χρωματα και το white balance και δεν θα δωσει φωσφοριζέ-neon χρωματα σαν το πιξελ και το note

20 λεπτά πριν, polaki είπε

Γιατί φίλε μου έχει ο αδερφός μου ένα s7 του 1821 το οποίο βγάζει νυχτερινές φωτογραφίες που το iPhone δεν θα δει ούτε στην έκδοση XXVIs

Δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξω ποτέ τηλέφωνο, αλλά όσο καλές φωτογραφίες βγάζει την ημέρα (που προσωπικά με καλύπτουν 100%), τόσο χάλια είναι οι νυχτερινές. 

Καλά αν βάλεις και φλας δεν το συζητάω. Καλύτερα μην την τραβήξεις καν.

Ποσα λεφτα πληρωνει το ενα ποστ η Samsung? 🤣

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hellenicsun είπε

Δυστυχώς το Pixel 4 - λένε πως - δεν είναι αυτό που περίμεναν. Ακόμη και σκληροπυρηνικοί reviewers συμφωνούν..

Γιατι ηταν καλο το πρωτο πιξελ; Ή το δευτερο; Ή το τριτο;

Ολα πατατες

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, polaki said:

Scroll right σε ποιά εικονίδια? Έστω ότι είμαι στο messenger ή στο whatsapp ή στο viber ή όπου θες. ΕΚΤΟΣ από iMessage. 

Πώς βγαίνει?

Στο iMessage εννοώ. Σε Viber και WhatsApp δεν βλέπω καν favorites. Μήπως εννοείς τα frequently Used?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, polaki είπε

Επίσης διόρθωσαν και το ότι έβγαζες φωτο σε λίγο χαμηλό φωτισμό και αν το κουνούσες απότομα (αλλά όχι ΠΙΟ απότομα απ'ότι το κουνούσες στην 12 πχ, δε θα μας βγάλουν και τρελούς...) η φωτό έβγαινε φουλ θολή. 

Τώρα όσο γρήγορα και να βγάλεις τη φωτό και όσο και να το κουνήσεις ενώ τη βγάζεις, μια χαρά βγαινει.

Σημαντικό bug για μένα που λύθηκε! 

Από αυτά που πόσταρες, για μένα τα iPhone εξακολουθούν να παίρνουν ΜΗΔΕΝ σε low light συνθήκες. Μόνο θλίψη προκαλούν οι 2 σκοτεινές πιο πάνω...

Είσαι ενδιαφέρουσα περίπτωση προβληματισμού

Διόρθωσαν λες οτι αν κουνούσες την συσκευή με exposure time 2s έβγαινε θολή. Το θεωρείς bug αυτό δηλαδή (ενδιαφέρον). Tip: Δεν το διόρθωσαν γιατί δεν υπάρχει bug

Τα iPhone παίρνουν μηδέν σε low light συνθήκες.. μάλιστα...  Στις παραπάνω φώτο δηλαδή προτιμάς το exposed noise.

Είσαι αντικείμενο έρευνας. Θα σε ακολουθήσω

  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Είσαι ενδιαφέρουσα περίπτωση προβληματισμού

Διόρθωσαν λες οτι αν κουνούσες την συσκευή με exposure time 2s έβγαινε θολή. Το θεωρείς bug αυτό δηλαδή (ενδιαφέρον). Tip: Δεν το διόρθωσαν γιατί δεν υπάρχει bug

Τα iPhone παίρνουν μηδέν σε low light συνθήκες.. μάλιστα...  Στις παραπάνω φώτο δηλαδή προτιμάς το exposed noise.

Είσαι αντικείμενο έρευνας. Θα σε ακολουθήσω

Κάτσε ψάχνονται ακόμη να σωθούν από το deep fusion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Spoiler

 

Συγγνώμη για τη "σφήνα" αλλά οφείλω να τονίσω πως όταν ένας λογαριασμός είναι αποκλεισμένος για κάποιες ημέρες και διαπιστωθεί χρήση και άλλων ταυτόχρονα κατά την περίοδο του αποκλεισμού, αυτό θα έχει επίπτωση σε ΟΛΟΥΣ τους λογαριασμούς. Επίσης το να χρησιμοποιείτε μερικοί 3-4-5 ταυτόχρονους λογαριασμούς ώστε να τους έχετε "εφεδρικούς" ή για να φαίνεστε ...πολλοί, δείχνει πως δεν είστε εδώ για να συζητήσετε σοβαρά!

Συνεχίζουμε τώρα το πρόγραμμά μας! :)

 

 

  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, blueakamah είπε

.. Αυτό πάλι που το πάς. Ένα γαμωκούμπι ηταν να βάλουν για να αλλάζεις ανάλυση ανάλογα με τις δυνατότητες της συσκευής σου και ακόμα περιμένουμε...

Το έβαλαν το "γαμωκούμπι" στο video recording στο 13.2 πλέον. Ανάλυση και framerate.

2 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Είσαι ενδιαφέρουσα περίπτωση προβληματισμού

Διόρθωσαν λες οτι αν κουνούσες την συσκευή με exposure time 2s έβγαινε θολή. Το θεωρείς bug αυτό δηλαδή (ενδιαφέρον). Tip: Δεν το διόρθωσαν γιατί δεν υπάρχει bug

Τα iPhone παίρνουν μηδέν σε low light συνθήκες.. μάλιστα...  Στις παραπάνω φώτο δηλαδή προτιμάς το exposed noise.

Είσαι αντικείμενο έρευνας. Θα σε ακολουθήσω

To pro max (δεν έχω up to date εικόνα για τις προγενέστερες συσκευές) σε low light στη 13.2 έκδοση, ΣΠΕΡΝΕΙ (πρώην κάτοχος, p30 pro και note 10+).

Επεξ/σία από makridis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Είσαι ενδιαφέρουσα περίπτωση προβληματισμού

Διόρθωσαν λες οτι αν κουνούσες την συσκευή με exposure time 2s έβγαινε θολή. Το θεωρείς bug αυτό δηλαδή (ενδιαφέρον). Tip: Δεν το διόρθωσαν γιατί δεν υπάρχει bug

Τα iPhone παίρνουν μηδέν σε low light συνθήκες.. μάλιστα...  Στις παραπάνω φώτο δηλαδή προτιμάς το exposed noise.

Είσαι αντικείμενο έρευνας. Θα σε ακολουθήσω

Όταν στην 12 έβγαζα πολύ πιο γρήγορες φωτογραφίες ενώ στην 13 έπρεπε να το κρατάω 1.5sec όπως είπες σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, τότε ναι είναι bug. Τώρα λοιπόν στην 13.2 αυτό δεν υφίσταται. Τράβα σε χαμηλό φωτισμό φωτό και κούνα το όσο θες. Θα βγει μια χαρά σταθερή. Όταν κάτι ΔΕΝ υπάρχει στην 12, εμφανίζεται στην 13, και εξαφανίζεται πάλι στην 13.2, όσο και αν δεν σου πάει η καρδιά να το παραδεχτείς είναι bug το οποίο διορθώθηκε. 

Το αν εσύ δεν το είχες, δεν σημαίνει ότι δεν υπήρχε. Θα ήθελα να σχολιάσεις και προηγούμενο μου μήνυμα που παραθέτω  ένα τρισεκατομύριο άλλα παράπονα στο web που λένε για το fail του crop. Ούτε αυτό το είχες? Οκ ωραίος, σε ζηλεύω (κυριολεκτικά). Εγώ όμως που λόγω δουλειάς τις εργάσιμες μέρες παίρνω γύρω στα 25-30 screenshots, και το 1/3 από αυτά βγαίνει λάθος γιατί δεν γίνεται το crop, ή δεν αποθηκεύεται το κίτρινο markup highlight, είναι πρόβλημα για μένα. 

Δε σημαίνει όμως αν δεν το έχεις εσύ ότι το συγκεκριμένο bug δεν υπάρχει από την έκδοση 11. Το αν το έχουμε μόνο 100 άτομα σε όλο τον κόσμο, προσωπικά δεν με απασχολεί. Πληρώνω Apple για κάποιο λόγο, και αυτός είναι για να έχω απροβλημάτιστη λειτουργία. Ούτε jailbreak έχω κάνει ούτε τίποτα. Day 1 τα updates κάνω, το αν αυτοί τα βγάζουν με bugs δεν είναι δικό μου θέμα. 'Έχουν την τηλεμετρία για την παραμικρή μας κίνηση, οφείλουν να μην έχουν bugs ούτε αυτά τα 100 άτομα. 

Στο κομμάτι των φωτογραφίων σε χαμηλό φωτισμό δεν έχω να προσθέσω κάτι. Αν εσένα σε καλύπτει, και δεν βλέπεις ότι το Pixel 4 που ανέβασε ο άλλος φίλος βγάζει ΠΟΛΥ καλύτερη φωτογραφία δεν έχω κάτι να πω εγώ. Τεχνικά πάντως η φωτό του iphone είναι ΧΑΛΙΑ και ο οποιοσδήποτε semi-φωτογράφος θα σου πει σβήστην δεν βλέπεται. Υποκειμενικά, ίσως να σε καλύπτει. Πάσο. 

Το exposed noise που λες το βγάζει το iphone, και όχι τα μισά android που κυκλοφορούν. Αυτά πώς το καταφέρνουν, με χειρότερα specs κάμερας? Εξήγησέ μου το. Τα iphone δεν έχουν ΚΑΝ να ρυθμίσεις exposure time σε νυχτερινή φωτογράφιση. Ε το S7 του αδερφού μου το έχει και βγάζει μια χαρά νυχτερινές. Βασικά τί λέω, τα iPhone δεν έχουν ΚΑΝ ρύθμιση ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ στη φωτογραφία, εκτός αν για σένα ρύθμιση είναι το ενεργοποιώ το flash και το HDR ή την χρονοκαθυστέρηση. ISO έχει να αλλάξεις? Exposure time έχει? Άρα τί συζητάμε για night photography? Αν εσύ βάζεις λοιπόν παραπάνω από 0 στο iPhone στο κομμάτι της νυχτερινής τί να πω οκ. 

Μάγκες το να τα λέμε αυτά στους android να το καταλάβω. Το να προσπαθούμε μεταξύ μας να κρύψουμε καταφανέστατες ελλείψεις και fails και να κάνουμε ότι όλα είναι τέλεια, είναι τουλάχιστον αστείο. 

3 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Στο iMessage εννοώ. Σε Viber και WhatsApp δεν βλέπω καν favorites. Μήπως εννοείς τα frequently Used?

Ναι sorry λάθος δικό μου, στα Frequently used λέω. Πώς στο διάολο μου προέκυψε ξαφνικά μετά το  ios13 "Frequently used" ο pride μονόκερος βέβαια ούτε οι ίδιοι ξέρουν..

4 ώρες πριν, nikchris είπε

Ποσα λεφτα πληρωνει το ενα ποστ η Samsung? 🤣

Αν σου ανεβάσω ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ φωτό απ'το S7 απ'το καλοκαίρι του 2015 θα μπορέσεις να μου πεις αν στον αιώνα τον άπαντα μπορεί το iPhone να βγάλει ΤΗΝ ΙΔΙΑ φωτογραφία? Απάντησε μου να του πω να μου τη στείλει και την ανεβάζω.

4 ώρες πριν, Hellenicsun είπε

Έχεις κάνει δηλαδή σύγκριση με το 11/11 Pro και τις βρήκες τόσο κακές;

Παντως οι του XR τη νύχτα ναι, είναι κακές. Δε ξέρω πως είναι σε σχέση με το S7 που αναφέρεις αλλά σίγουρα δεν είναι καλές.

Δεν με ενδιαφέρει να κάνω σύγκριση την ίδια φωτό γιατί πολύ απλά δεν μπορώ να βρεθώ στο ίδιο σημείο να το κάνω. Η φωτό ήταν από Σπιναλόνγκα στην Κρήτη. 

Βλέπω όμως τί φωτό τραβάει το 11 Pro. Και όταν δεν υπάρχουν οι μισές ρυθμίσεις από αυτές που υπάρχουν σε άλλα τηλέφωνα, είναι πρόβλημα. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ το "auto" να τραβήξει σωστή βραδινή φωτογραφία. Οπώς ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν μπορεί ένας άσχετος να τραβήξει σοβαρή βραδινή φωτό από οποιοδηποτε κινητό ή φωτογραφική μηχανή αν δεν ξέρει τα απολύτως βασικά της φωτογραφίας. 

Anyway, θα επανέλθω με την φωτό απτο Samsung και θα ήθελα πολύ να δω αντίστοιχες από όσους έχουν 11 Pro. Αν και το S7 δεν βγήκε το 2019.... αλλά ας δω κάτι να ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ και δεν θα ξαναμιλήσω.

1 ώρα πριν, makridis είπε

To pro max (δεν έχω up to date εικόνα για τις προγενέστερες συσκευές) σε low light στη 13.2 έκδοση, ΣΠΕΡΝΕΙ (πρώην κάτοχος, p30 pro και note 10+).

Μπορείς σε παρακαλώ αν έχεις το χρόνο σήμερα ή όποτε μπορέσεις το βράδυ να αφήσεις το Pro Max σε σταθερό σημείο και να τραβήξεις με 3 ή 10 sec χρονοκαθυστέρηση (ώστε να μην επηρεαστεί από την κίνηση του χεριού καθόλου) μία νυχτερινή? Ένα τυχαίο δρόμο να πάρεις εκεί που θα έχεις παρκάρει με φωτισμό δρόμου μου αρκεί. 

Επεξ/σία από polaki
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...