Προς το περιεχόμενο

iOS 13.2 με Deep Fusion, νέα emoji και ρυθμίσεις ιδιωτικού απορρήτου για Siri


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, polaki said:

Ναι sorry λάθος δικό μου, στα Frequently used λέω. Πώς στο διάολο μου προέκυψε ξαφνικά μετά το  ios13 "Frequently used" ο pride μονόκερος βέβαια ούτε οι ίδιοι ξέρουν..

😂

Στο άλλο θέμα με το crop του screenshot, δεν μου το έχει κάνει. Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν σώσω το cropαρισμένο στο Camera Roll Recent και ανέβει (το έχω στο αυτόματο) στο Dropbox, εκεί ανεβάζει και την original και την croped. Κάτι με τα metadata παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

😂

Στο άλλο θέμα με το crop του screenshot, δεν μου το έχει κάνει. Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν σώσω το cropαρισμένο στο Camera Roll Recent και ανέβει (το έχω στο αυτόματο) στο Dropbox, εκεί ανεβάζει και την original και την croped. Κάτι με τα metadata παίζει.

Ναι δεν με πείραζε αυτό, όταν είχα το dropbox auto-upload το είχα παρατηρήσει και εγώ. Επίσης έχω κάποιες CROPPED φωτό από το 2014 τις οποίες όταν από iphone 5 (ή 4? δεν θυμάμαι) τις κατέβασα μέσω icloud restore στο 5 (ή στο 6, ανάλογα ποιο iphone είχα το 2014, δεν θυμάμαι) μου τις επανέφερε original, όχι cropped. Και είναι χαρακτηριστικό γιατί οι περισσότερες ήταν screenshot από instagram memes, τα οποία έκανα crop για να φύγουν τα πλαίσια! 

Αυτό γινόταν συνεχώς και στη μετάβαση του 6, και του 7 Plus αλλά και στου Χ!

Και το υπερ-κουλό? Όταν τώρα πριν καιρό τις ξανακατέβασα από iCloud στο 7 Plus γιατί έχασα/μου κλέψανε το Χ, κατέβηκαν στο παλιό μου 7 Plus και είναι cropped!!!! lol?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, polaki said:

Ναι δεν με πείραζε αυτό, όταν είχα το dropbox auto-upload το είχα παρατηρήσει και εγώ. Επίσης έχω κάποιες CROPPED φωτό από το 2014 τις οποίες όταν από iphone 5 (ή 4? δεν θυμάμαι) τις κατέβασα μέσω icloud restore στο 5 (ή στο 6, ανάλογα ποιο iphone είχα το 2014, δεν θυμάμαι) μου τις επανέφερε original, όχι cropped. Και είναι χαρακτηριστικό γιατί οι περισσότερες ήταν screenshot από instagram memes, τα οποία έκανα crop για να φύγουν τα πλαίσια! 

Αυτό γινόταν συνεχώς και στη μετάβαση του 6, και του 7 Plus αλλά και στου Χ!

Και το υπερ-κουλό? Όταν τώρα πριν καιρό τις ξανακατέβασα από iCloud στο 7 Plus γιατί έχασα/μου κλέψανε το Χ, κατέβηκαν στο παλιό μου 7 Plus και είναι cropped!!!! lol?

Ναι, μέχρι κάποια στιγμή το Dropbox έσωζε μόνο τις original ενώ το iCloud, λογικά, έσωζε όλο το πακέτο. Θέμα συμβατότητας των metadata μου μοιάζει. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2019 στις 3:24 ΜΜ, Rockdye είπε

On the iPhone 11, this 12-megapixel sensor comes with “100% focus pixels”—sub-pixel portions of the sensor that are used to detect data about the light in the scene rather than capture an image. The focus pixels help provide data that’s vital in analyzing the small amounts of light coming in to the camera.

ΔΕΝ είναι ο ίδιος αισθητήρας του Xr με το 11. 
Θα μπορούσε να γίνει greedy και να δώσει το deep fusion μόνο στα pro. Guess what

Θα μπορουσε κάλλιστα να έχει κάνει κάποιο mode για τα παλιότερα. Βλέπε τη google με τα pixel..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, polaki είπε

Όταν στην 12 έβγαζα πολύ πιο γρήγορες φωτογραφίες ενώ στην 13 έπρεπε να το κρατάω 1.5sec όπως είπες σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, τότε ναι είναι bug. Τώρα λοιπόν στην 13.2 αυτό δεν υφίσταται. Τράβα σε χαμηλό φωτισμό φωτό και κούνα το όσο θες. Θα βγει μια χαρά σταθερή. Όταν κάτι ΔΕΝ υπάρχει στην 12, εμφανίζεται στην 13, και εξαφανίζεται πάλι στην 13.2, όσο και αν δεν σου πάει η καρδιά να το παραδεχτείς είναι bug το οποίο διορθώθηκε. 

Το αν εσύ δεν το είχες, δεν σημαίνει ότι δεν υπήρχε. Θα ήθελα να σχολιάσεις και προηγούμενο μου μήνυμα που παραθέτω  ένα τρισεκατομύριο άλλα παράπονα στο web που λένε για το fail του crop. Ούτε αυτό το είχες? Οκ ωραίος, σε ζηλεύω (κυριολεκτικά). Εγώ όμως που λόγω δουλειάς τις εργάσιμες μέρες παίρνω γύρω στα 25-30 screenshots, και το 1/3 από αυτά βγαίνει λάθος γιατί δεν γίνεται το crop, ή δεν αποθηκεύεται το κίτρινο markup highlight, είναι πρόβλημα για μένα. 

Δε σημαίνει όμως αν δεν το έχεις εσύ ότι το συγκεκριμένο bug δεν υπάρχει από την έκδοση 11. Το αν το έχουμε μόνο 100 άτομα σε όλο τον κόσμο, προσωπικά δεν με απασχολεί. Πληρώνω Apple για κάποιο λόγο, και αυτός είναι για να έχω απροβλημάτιστη λειτουργία. Ούτε jailbreak έχω κάνει ούτε τίποτα. Day 1 τα updates κάνω, το αν αυτοί τα βγάζουν με bugs δεν είναι δικό μου θέμα. 'Έχουν την τηλεμετρία για την παραμικρή μας κίνηση, οφείλουν να μην έχουν bugs ούτε αυτά τα 100 άτομα. 

Στο κομμάτι των φωτογραφίων σε χαμηλό φωτισμό δεν έχω να προσθέσω κάτι. Αν εσένα σε καλύπτει, και δεν βλέπεις ότι το Pixel 4 που ανέβασε ο άλλος φίλος βγάζει ΠΟΛΥ καλύτερη φωτογραφία δεν έχω κάτι να πω εγώ. Τεχνικά πάντως η φωτό του iphone είναι ΧΑΛΙΑ και ο οποιοσδήποτε semi-φωτογράφος θα σου πει σβήστην δεν βλέπεται. Υποκειμενικά, ίσως να σε καλύπτει. Πάσο. 

Το exposed noise που λες το βγάζει το iphone, και όχι τα μισά android που κυκλοφορούν. Αυτά πώς το καταφέρνουν, με χειρότερα specs κάμερας? Εξήγησέ μου το. Τα iphone δεν έχουν ΚΑΝ να ρυθμίσεις exposure time σε νυχτερινή φωτογράφιση. Ε το S7 του αδερφού μου το έχει και βγάζει μια χαρά νυχτερινές. Βασικά τί λέω, τα iPhone δεν έχουν ΚΑΝ ρύθμιση ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ στη φωτογραφία, εκτός αν για σένα ρύθμιση είναι το ενεργοποιώ το flash και το HDR ή την χρονοκαθυστέρηση. ISO έχει να αλλάξεις? Exposure time έχει? Άρα τί συζητάμε για night photography? Αν εσύ βάζεις λοιπόν παραπάνω από 0 στο iPhone στο κομμάτι της νυχτερινής τί να πω οκ. 

Μάγκες το να τα λέμε αυτά στους android να το καταλάβω. Το να προσπαθούμε μεταξύ μας να κρύψουμε καταφανέστατες ελλείψεις και fails και να κάνουμε ότι όλα είναι τέλεια, είναι τουλάχιστον αστείο. 

Ναι sorry λάθος δικό μου, στα Frequently used λέω. Πώς στο διάολο μου προέκυψε ξαφνικά μετά το  ios13 "Frequently used" ο pride μονόκερος βέβαια ούτε οι ίδιοι ξέρουν..

Αν σου ανεβάσω ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ φωτό απ'το S7 απ'το καλοκαίρι του 2015 θα μπορέσεις να μου πεις αν στον αιώνα τον άπαντα μπορεί το iPhone να βγάλει ΤΗΝ ΙΔΙΑ φωτογραφία? Απάντησε μου να του πω να μου τη στείλει και την ανεβάζω.

Δεν με ενδιαφέρει να κάνω σύγκριση την ίδια φωτό γιατί πολύ απλά δεν μπορώ να βρεθώ στο ίδιο σημείο να το κάνω. Η φωτό ήταν από Σπιναλόνγκα στην Κρήτη. 

Βλέπω όμως τί φωτό τραβάει το 11 Pro. Και όταν δεν υπάρχουν οι μισές ρυθμίσεις από αυτές που υπάρχουν σε άλλα τηλέφωνα, είναι πρόβλημα. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ το "auto" να τραβήξει σωστή βραδινή φωτογραφία. Οπώς ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν μπορεί ένας άσχετος να τραβήξει σοβαρή βραδινή φωτό από οποιοδηποτε κινητό ή φωτογραφική μηχανή αν δεν ξέρει τα απολύτως βασικά της φωτογραφίας. 

Anyway, θα επανέλθω με την φωτό απτο Samsung και θα ήθελα πολύ να δω αντίστοιχες από όσους έχουν 11 Pro. Αν και το S7 δεν βγήκε το 2019.... αλλά ας δω κάτι να ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ και δεν θα ξαναμιλήσω.

Μπορείς σε παρακαλώ αν έχεις το χρόνο σήμερα ή όποτε μπορέσεις το βράδυ να αφήσεις το Pro Max σε σταθερό σημείο και να τραβήξεις με 3 ή 10 sec χρονοκαθυστέρηση (ώστε να μην επηρεαστεί από την κίνηση του χεριού καθόλου) μία νυχτερινή? Ένα τυχαίο δρόμο να πάρεις εκεί που θα έχεις παρκάρει με φωτισμό δρόμου μου αρκεί. 

Ή είσαι troll, ή παίζει κάτι με κατανόηση

Το γράφει ξεκάθαρα:

IMG_0142.jpg.a135022c8a71e41fb77b87096643c500.jpg

Επίσης αν κουνήσεις, θα βγει κουνημένη:

IMG_0143.jpg.9e4f2adf6264a5ec1192afc78d644796.jpg

Επίσης ρυθμίζεις το exposure time:

IMG_0144.jpg.65a6eaefc8c61555b2c3ccb2eeee1975.jpg

Το bug που λες για τα screenshot το τεστάρω, το κάνει μετά τις 24 ώρες είπες, σωστά;

Επίσης φαντάζομαι γνωρίζεις οτι το crop δεν είναι crop, αλλά metadata. Μόνο όταν κάνεις share/export γίνεται commit το edit

Επεξ/σία από EuphangeL
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο iphone κράτησα το SE λόγο μικρού βολίκου μεγέθους και πήγα χωρίς να το μετανιώσω στιγμή σε android. Φυσικά με custom rom για να γλυτώσω το advertising της google. Emoji και τρίχες κατσαρές.. Μια ζωή τις ίδιες μπούρδες. Δεν λένε εκεί στην apple να ξεκλειδώσουν το λειτουργικό τους. Αν είναι χάριν της ασφάλειας να μην μπορείς να κάνεις πράγματα, προτιμώ τον όποιο κίνδυνο, απο το να μεταφέρω αρχεία με όποιο τρόπο θέλω, μέχρι να κατεβάζω torrent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, fotoalexandros είπε

Απο iphone κράτησα το SE λόγο μικρού βολίκου μεγέθους και πήγα χωρίς να το μετανιώσω στιγμή σε android. Φυσικά με custom rom για να γλυτώσω το advertising της google. Emoji και τρίχες κατσαρές.. Μια ζωή τις ίδιες μπούρδες. Δεν λένε εκεί στην apple να ξεκλειδώσουν το λειτουργικό τους. Αν είναι χάριν της ασφάλειας να μην μπορείς να κάνεις πράγματα, προτιμώ τον όποιο κίνδυνο, απο το να μεταφέρω αρχεία με όποιο τρόπο θέλω, μέχρι να κατεβάζω torrent.

Μια ζωή τα ίδια το iOS? Μάλιστα. Σωστά, δεν δίνει αυτό το full customization aka αλλάζω wallpaper να νιώσει λίγο χακερ ο χρήστης.

Btw δεν κατάλαβα ποτέ, είτε σε post του android,  είτε windows linux etc, ή στο iOS εν προκειμένω γιατί θα πρέπει να ενδιαφέρει τους χρήστες ας πουμε για το αν ο fotoalexandros γύρισε σε custom rom, κάτι που εχει να κάνει με άλλες συσκευες, άλλο λειτουργικό κτλ κτλ. Δεν πάει κανένας σε τοπικ του linux να πει, "μάγκες εβαλα windows xp και ησύχασα."

4 ώρες πριν, polaki είπε

Το exposed noise που λες το βγάζει το iphone, και όχι τα μισά android που κυκλοφορούν. Αυτά πώς το καταφέρνουν, με χειρότερα specs κάμερας? Εξήγησέ μου το. Τα iphone δεν έχουν ΚΑΝ να ρυθμίσεις exposure time σε νυχτερινή φωτογράφιση. Ε το S7 του αδερφού μου το έχει και βγάζει μια χαρά νυχτερινές. Βασικά τί λέω, τα iPhone δεν έχουν ΚΑΝ ρύθμιση ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ στη φωτογραφία, εκτός αν για σένα ρύθμιση είναι το ενεργοποιώ το flash και το HDR ή την χρονοκαθυστέρηση. ISO έχει να αλλάξεις? Exposure time έχει? Άρα τί συζητάμε για night photography? Αν εσύ βάζεις λοιπόν παραπάνω από 0 στο iPhone στο κομμάτι της νυχτερινής τί να πω οκ. 

Ρε παιδιά τι είναι αυτά που συζητάμε; Ποιο ISO σε αισθητήρα smartphone συζητάμε; Σε οποιοδήποτε αισθητήρα smartphone μέχρι στιγμής το maximum πραγματικό που μπορείς να πάρεις είναι 400. Οτιδήποτε άλλο και καλά κάτι 800 και 2000 που βλέπω απο εφαρμογές είναι το λιγότερο για γέλια. Επίσης, δυστυχώς ΚΑΙ η apple, οι stock εφαρμογές που δίνουν οι κατασκευαστές δεν ξεκλειδώνουν όλες τις δυνατότητες του αισθητήρα. Υπάρχουν και στο Appstore και στο Playstore εφαρμογές που κάνουν παπάδες με τον αισθητήρα, και όχι visual tricks απλά. Τώρα για ποιό λόγο το κάνουν αυτό δεν ξέρω, ίσως επειδή μιλάμε για αισθητήρες μινιατούρες να έχουν μειονέκτημα στην διάρκεια ζωής. 
 

https://apps.apple.com/gr/app/camera-2/id1313580627?l=el 

iso, διαφορετικό POint lock exposure και lock focus, shutter, RAW. 
ακόμα και με την μαμά εφαρμογή περνάς μετά ένα Lightroom και κανείς ότι θες.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/10/2019 στις 5:24 ΜΜ, EuphangeL είπε

Ή είσαι troll, ή παίζει κάτι με κατανόηση

Το γράφει ξεκάθαρα:

IMG_0142.jpg.a135022c8a71e41fb77b87096643c500.jpg

Επίσης αν κουνήσεις, θα βγει κουνημένη:

IMG_0143.jpg.9e4f2adf6264a5ec1192afc78d644796.jpg

Επίσης ρυθμίζεις το exposure time:

IMG_0144.jpg.65a6eaefc8c61555b2c3ccb2eeee1975.jpg

Το bug που λες για τα screenshot το τεστάρω, το κάνει μετά τις 24 ώρες είπες, σωστά;

Επίσης φαντάζομαι γνωρίζεις οτι το crop δεν είναι crop, αλλά metadata. Μόνο όταν κάνεις share/export γίνεται commit το edit

Φίλε μου δεν τα έχω εγώ αυτά στο 7 Plus αλλά ούτε και στο Χ. 

Σου αναφέρω πριν την 13.2 η φωτό έβγαινε πολύ κουνημένη σε σχέση με την 12. Δεν υπήρχε και ούτε υπάρχει καμία "hold still" ενημέρωση, ενώ φυσικά και δεν έχω NIGHT mode που έχεις εσύ. Τώρα αυτό ξαναλέω το φτιάξανε, και πλέον δεν βγαίνει κουνημένη όπως πριν (πριν σε χαμηλό φωτισμό ήθελε τουλάχιστον 1sec να παραμείνεις ακίνητος ΑΦΟΥ έχεις πατήσει να βγάλει τη φωτό. Εσύ μου λες αν κουνιέσαι και ταυτόχρονα πατήσεις, εκεί ναι πάντα έβγαζε κουνημένη. Άλλο προσπαθώ να πω εγώ όμως. Αν είσαι σταθερός και πατήσεις να πάρει φωτό και κουνηθείς μετά, την πήρε, τέλος δεν θα βγει κουνημένη. Σε μένα δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω αλλά ήταν σα να laggάρει 1 sec απ'τη στιγμή που πατήσω να βγάλει τη φωτό. 

Δεν αναφέρομαι στην τωρινή night mode την οποία δεν έχω δουλέψει, αλλά σύγκρινα τις φωτογραφίες που βγαίνανε ακόμα και με το XS μέχρι πρόσφατα, με αυτές που βγάζουν android 4ετίας. 

Όσο για το crop, εγώ το βλέπω και άμεσα, δεν χρειάζεται να περιμένω 24 ώρες Δεν γίνεται πάντα, αλλά πολύ συχνα.. Θα προσπαθήσω να το πιάσω σε screen capture video να το ανεβάσω κάπου. 

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, polaki είπε

Όσο για το crop, εγώ το βλέπω και άμεσα, δεν χρειάζεται να περιμένω 24 ώρες Δεν γίνεται πάντα, αλλά πολύ συχνα.. Θα προσπαθήσω να το πιάσω σε screen capture video να το ανεβάσω κάπου. 

Ακόμα cropped είναι σε μένα το τεστ που έκανα. Σου φαίνεται και μέσα στο Photos non-cropped ή μόνο στο export?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, EuphangeL είπε

Ακόμα cropped είναι σε μένα το τεστ που έκανα. Σου φαίνεται και μέσα στο Photos non-cropped ή μόνο στο export?

Και μέσα στο photos αλλά και όταν το στείλω κάπου. Για να καταλάβεις τί εννοώ, με έχει σώσει το messenger που εδώ και μηνες έχει το "unsend". 

Γιατί πολλές φορές έκανα screenshot πχ πώς φαίνεται ένα website σε κινητό με crop και έστελνα κατευθείαν σε πελάτες ή συνεργάτες, και τους πήγαινε όλο το screenshot και όχι το κομμένο τμήμα.. Anyway θα προσπαθήσω να το "πιάσω" με video. Πάντως είναι ακόμα υπαρκτό πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο παρακάτω βίντεο θα δείτε ότι κάνω highlight κάτι, και εν τέλει το τελικό αποτέλεσμα είναι το αποθηκευμένο screenshot χωρίς το highlight. 

https://youtu.be/5XUAn1VRZyQ

Αναγνωρίζετε ή δεν αναγνωρίζετε ότι είναι υπαρκτό πρόβλημα πλέον? Στο ίδιο βίντεο θα δείτε ότι από τις 3 προσπάθειες για highlight, μόνο η ΜΙΑ πέτυχε στην αποθήκευση, δηλαδή η φωτό 2. Η 1 και η 3 πήραν το τρίτο το μακρύτερο. 

Είναι ή δεν είναι ακραίο bug? Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με το crop. Απλά έτυχε να κάνω δοκιμές με το highlight τώρα. Δεν θα κάτσω να screengrab το crop για να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας, αρκεί και μόνο το highlight.

image.png.3e705627f098c9a4de3410c72e12bfbb.png

 

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 hours ago, polaki said:

Το ότι το mail app κάνει 5-6 δευτερόλεπτα να εμφανίσει τα ήδη κατεβασμένα mail είναι και αυτό μόνο δικό μου πρόβλημα ή το έχετε και άλλοι?

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
38 minutes ago, polaki said:

Το έχουν πολλοί, ειδικά αυτο. Το ίδιο συμβαινει ακριβως και με την εφαρμογή GMail. 

image.png.de3412fba5f42fab41179398a1b60c34.png

Αναφέρονται στο iphone 11 όλοι? Στο Χ δεν έχω δει κάτι εκτός από το gmail app που μερικές φορές ενώ έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα εξακολουθεί να έχει την ένδειξη νέων στο εικονίδιο. Αλλά αυτό το έκανε και στο iOS 12...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...