Προς το περιεχόμενο

Starter Pack για γάτα


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Είτε friskies, είτε whiskas, είτε οτιδήποτε από τα εμπορικά στο σούπερ μαρκετ, είναι ένα και το αυτό....σκουπίδια με σίγουρα προβλήματα υγείας μελλοντικά σε συκώτια, νεφρά, διαβήτη, καρκίνους και άγιος ο "Θεός'... Το λιγότερο, και για αρχή , θα έχεις εμετούς και διάρροιες, που είναι τέρμα συνήθες στα γατιά...είναι τραγικό το πόσο ευαίσθητο είναι το πεπτικό τους, πρέπει να ρίξεις διάβασμα για την διατροφή της γάτας, για να μάθεις να διαβάζεις τα συστατικά στην ετικέτα (είτε για υγρή είτε για ξηρά) και να αποφεύγεις τουλάχιστον τα χείριστα. Τεράστιο κεφάλαιο...το Α και το Ω που πρέπει να προσέξεις

1b) είτε ξηρά, είτε υγρή, στο να μην παχύνει παίζει ρόλο η ποσότητα και τα συστατικά. (επειδή διάβασα πιο πάνω πως με ξηρά δεν παχαίνουν...). Και μετά την στείρωση, απαραίτητα τις κατάλληλες  τροφές για στειρωμένα. Ένα παραπάνω αν είναι και αρσενικό (περί ουρολιθίασης)

2) Ναι, θα πάρεις ονυχοδρόμια και ότι σχετικό για να ξύνει νύχια, ναι θα κόψεις νύχια (ΑΝ στο επιτρέπει...όσο πιο μικρή της το μάθεις, ως θετική εμπειρία, όχι με το ζόρι)...αλλά εμπέδωσέ το, πως δεν υπάρχει περίπτωση να μην γρατζουνιστούν έπιπλα, κουρτίνες. Θα γίνει 101%...σε ποιο βαθμό και σε ποια χρονική στιγμή... θα το ανακαλύψεις στην πράξη. 

3) Ναι μπορεί να "εκπαιδευτεί". Εισαγωγικά διότι εκπαίδευση στο γατί, σημαίνει απλά θα μαλώσεις και εκείνη τη στιγμή θα την σταματήσεις. Όταν δεν θα κοιτάς/κοιμάσαι/λείπεις...ξέχνα το, και στον πάγκο θα ανέβει και ότι θέλει θα κάνει. 

4) Κάτι που μακάρι να μου το είχαν πει πιο πριν για το "σετ"... Αν σε παίρνει στο πορτοφόλι (και αν μιλάμε για υιοθεσία μωρού και όχι ενήλικου ζώου), ΜΗΝ πάρεις μικρή τουαλέτα, μικρό κλουβί μεταφοράς, μικρά κρεβατάκια κλπ. Πολύ απλά, πεταμένα λεφτά...σε 1 χρόνο, θα χρειαστεί να ξαναξοδευτείς και να πάρεις μεγαλύτερα. 

υγ. Όσες φορές έχω τσεκάρει πράγματα στο σαιτ του pet city, βλέπω να είναι πανάκριβα τα πάντα.

Επεξ/σία από scullyist
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Σου απάντησε πολύ σωστά ο @afragorn

Και εμένα μου τον έχει μαμήσει τον καναπέ, αλλά 9 φορές πάει στο ονυχοδρόμιο, μία στον καναπέ

Ε αυτή η μία 4 χρόνια τώρα όπως καταλαβαίνεις, είναι αρκετή για να τον κάνει σκατά :P

Τροφή αν μπορείς, θα σου πρότεινα κάποια από τις premium μάρκες 

Royal Canin, Purina, Hills, κλπ 

Εμένα 3 κτηνίατροι μου έχουν συστήσει αν μπορώ να της δίνω κάποια από τις "ακριβές" χωρίς να έχουν συστήσει κάποια συγκεκριμένη 

Φυσικά εσύ ξέρεις τι μπορεί η τσέπη σου, αλλά αν αγοράζεις μεγάλες συσκευασίες με κόστος κάτω των 10€/κιλό, δε θες πάνω από 15€ το μήνα για το φαί της 

Καταλαβα, ε αν καταστρέψει τον καναπέ σε τέτοιο διάστημα όλα καλά! αρκεί να μην πάει να ξύσει την τηλεόραση πχ :P 

Έγινε για την ακριβή τροφή! 

1 λεπτό πριν, scullyist είπε

1) Είτε friskies, είτε whiskas, είτε οτιδήποτε από τα εμπορικά στο σούπερ μαρκετ, είναι ένα και το αυτό....σκουπίδια με σίγουρα προβλήματα υγείας μελλοντικά σε συκώτια, νεφρά, διαβήτη, καρκίνους και άγιος ο "Θεός'... Το λιγότερο, και για αρχή , θα έχεις εμετούς και διάρροιες, που είναι τέρμα συνήθες στα γατιά...είναι τραγικό το πόσο ευαίσθητο είναι το πεπτικό τους, πρέπει να ρίξεις διάβασμα για την διατροφή της γάτας, για να μάθεις να διαβάζεις τα συστατικά στην ετικέτα (είτε για υγρή είτε για ξηρά) και να αποφεύγεις τουλάχιστον τα χείριστα. Τεράστιο κεφάλαιο...το Α και το Ω που πρέπει να προσέξεις

1b) είτε ξηρά, είτε υγρή, στο να μην παχύνει παίζει ρόλο η ποσότητα και τα συστατικά. (επειδή διάβασα πιο πάνω πως με ξηρά δεν παχαίνουν...). Και μετά την στείρωση, απαραίτητα τις κατάλληλες  τροφές για στειρωμένα.

2) Ναι, θα πάρεις ονυχοδρόμια και ότι σχετικό για να ξύνει νύχια, ναι θα κόψεις νύχια (ΑΝ στο επιτρέπει...όσο πιο μικρή της το μάθεις, ως θετική εμπειρία, όχι με το ζόρι)...αλλά εμπέδωσέ το, πως δεν υπάρχει περίπτωση να μην γρατζουνιστούν έπιπλα, κουρτίνες. Θα γίνει 101%...σε ποιο βαθμό και σε ποια χρονική στιγμή... θα το ανακαλύψεις στην πράξη. 

3) Ναι μπορεί να "εκπαιδευτεί". Εισαγωγικά διότι εκπαίδευση στο γατί, σημαίνει απλά θα μαλώσεις και εκείνη τη στιγμή θα την σταματήσεις. Όταν δεν θα κοιτάς/κοιμάσαι/λείπεις...ξέχνα το, και στον πάγκο θα ανέβει και ότι θέλει θα κάνει. 

4) Κάτι που μακάρι να μου το είχαν πει πιο πριν για το "σετ"... Αν σε παίρνει στο πορτοφόλι (και αν μιλάμε για υιοθεσία μωρού και όχι ενήλικου ζώου), ΜΗΝ πάρεις μικρή τουαλέτα, μικρό κλουβί μεταφοράς, μικρά κρεβατάκια κλπ. Πολύ απλά, πεταμένα λεφτά...σε 1 χρόνο, θα χρειαστεί να ξαναξοδευτείς και να πάρεις μεγαλύτερα. 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Θα του πάρω super premium τροφή. Θέλω να το πάρω όσο πιο μικρό γίνεται (3 μηνών νομίζω) ακριβώς για να το μάθω κάτι τέτοια όπως πχ το κόψιμο των νυχιών. Κάθε πότε θέλουν κόψιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο λίγο με το θέμα, για στειρωμένη γάτα ποιά τροφή προτείνετε; Γιατί και εγώ τη δικιά μου την έχω ταΐσει πολύ του εμπορίου και ίσως πρέπει να αλλάξω τροφή. Η Smilla είναι καλή επιλογή; Από το λίγο που έψαξα είναι από τις φθηνότερες σε μεγάλες ποσότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

άμα αποφασίσεις να πας σε super premium φαγητό άρχισε να κοιτάς zooplus, η παράδοση κάνει αρκετές μέρες αλλά η τιμή είναι χώμα σε σχέση με Ελλάδα. 

Άνα γεια σου, έως και μισές τιμές σε πολλά. Με τα λεφτά που θα δίνεις εδώ για Χ μάπα κονσέρβα, παίρνεις 2 premium τροφής από εκεί. Καλή μεγάλη τουαλέτα με 25Ε που εδώ την έχουν 40-50, τα ίδια λεφτά για Χ ονυχοδρόμιο μικρό εδώ, μεγάλο από εκεί...9 μέρες είναι η παράδοση (για Θεσ/νίκη που είμαι), απλα΄φροντίζεις λίγο πριν σου τελειώσει η τροφή, να βάλεις την παραγγελία σου και μέχρι να τελειώσει θα σου έχουν έρθει τα νέα, δεν είναι κάτι τραγικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, scullyist είπε

Άνα γεια σου, έως και μισές τιμές σε πολλά. Με τα λεφτά που θα δίνεις εδώ για Χ μάπα κονσέρβα, παίρνεις 2 premium τροφής από εκεί. Καλή μεγάλη τουαλέτα με 25Ε που εδώ την έχουν 40-50, τα ίδια λεφτά για Χ ονυχοδρόμιο μικρό εδώ, μεγάλο από εκεί...9 μέρες είναι η παράδοση (για Θεσ/νίκη που είμαι), απλα΄φροντίζεις λίγο πριν σου τελειώσει η τροφή, να βάλεις την παραγγελία σου και μέχρι να τελειώσει θα σου έχουν έρθει τα νέα, δεν είναι κάτι τραγικό.

Πάντως για royal canin δεν έχει καθόλου διαφορά, 35€ έχει το 4κιλο εκεί, 36€ το παίρνω εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, simplemaths είπε

Καταλαβα, ε αν καταστρέψει τον καναπέ σε τέτοιο διάστημα όλα καλά! αρκεί να μην πάει να ξύσει την τηλεόραση πχ :P 

Έγινε για την ακριβή τροφή! 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Θα του πάρω super premium τροφή. Θέλω να το πάρω όσο πιο μικρό γίνεται (3 μηνών νομίζω) ακριβώς για να το μάθω κάτι τέτοια όπως πχ το κόψιμο των νυχιών. Κάθε πότε θέλουν κόψιμο;

Θα το βλέπεις στην πράξη, στα δικά μου το σημείο που ξαναθέλανε κόψιμο ήταν πάνω στο μήνα ("ήταν", διότι πλέον μόνο ο ένας με αφήνει και αυτό με κόλπα...πφφ)

16 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Πάντως για royal canin δεν έχει καθόλου διαφορά, 35€ έχει το 4κιλο εκεί, 36€ το παίρνω εδώ

Ναι στην royal έχει ελάχιστη διαφορά, δεν είναι σε όλα, αλλά έχει εναλλακτικές. Kαι προσωπικά εξαρχής παίρνω 10κιλα. Μικρότερες ποσότητες δεν συμφέρουν. Άντε 1-2 φορές αν είναι για δοκιμή τροφής.

Επίσης: κανόνας με λίγες εξαιρέσεις: οι κτηνίατροι -στην Ελλάδα τουλάχιστον- ΔΕΝ ξέρουν περί διατροφής, δεν είναι διατροφολόγοι. Άλλο που θα πούνε πως θέλει π.χ. κάτι με χαμηλό μαγνήσιο ή λιπαρά ή δενξερωγωτι και άλλο να ξέρουν τα συστατικά και να σου προτείνουν την σωστή τροφή /μάρκα. Πολλοί προτείνουν συγκεκριμένες διότι αυτές εμπορεύονται εντός κτηνιατρείου. Αν δεν κάτσεις να το ψάξεις μόνος...

Επεξ/σία από scullyist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@AristidisZ τελευταία χρόνια ακούω αρκετούς τριγύρω που τις κάνουν, γι αυτό το έγραψα. Μια φορά το δίμηνο κατά μέσο όρο... Τα δικά μου δεν ήταν αποκλειστικά μέαα, αλλά και πάλι μόνο αν υπήρχε μεγάλη ανάγκη τα μπανιάριζα. Χτένισμα όμως κάθε μέρα.

@simplemaths αν είσαι πολύ άνετος, το γατί θα περνάει τέλεια μαζί σου! Σκέψου ρε παιδί μου κάποιο έπιπλο που δε θες να πηγαίνει ή ο πάγκος της κουζίνας για παράδειγμα. Αλλά θα δεις και με τον καιρό και τη συμπεριφορά του, αν κάτι θεωρείς και για την ασφάλεια του κακό να κάνει, πχ να βάλει στο μάτι ένα καλώδιο και να παίζει μαζί του...

Η μία η δικιά μου για παράδειγμα, είχε βάλει στο μάτι ένα ντουλάπι της κουζίνας και κρυβόταν. Μου φάνηκε αστείο τις πρώτες φορές και δε τη μαλωσα. Κατέληξα να το αδειασω και να γίνει μόνιμα η κρυψώνα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 minutes ago, AristidisZ said:

Πάντως για royal canin δεν έχει καθόλου διαφορά, 35€ έχει το 4κιλο εκεί, 36€ το παίρνω εδώ

royal εγώ παίρνω το 12κιλo, τεράστια διάφορα, 6.25/kg (75e)

https://www.zooplus.com/shop/cats/dry_cat_food/royal_canin/breed_nutrition/126960

 

Ελλάδα βρίσκω max 2kg στα  14.36/kg

 

τα 10+2kg δεν είναι πάντα οπότε ελέγχω όταν πλησιάζει ο καιρός, 200 μέρες μου βγάζει έτσι και αλλιώς!  

 

 

παραγγέλνω από διάφορα παραρτήματα 

πχ 

https://www.zooplus.de/shop/katzen/katzenfutter_trockenfutter/royal_canin/41989

για τον πατέρα μου που τους παίρνει την 37 το ελληνικό δεν έχει την 10+2,

(μιλάμε για 4,42/kg όταν με την 4kg πάει 9,12 € / kg)

Επεξ/σία από Dark_son20
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, simplemaths είπε

Καταλαβα, ε αν καταστρέψει τον καναπέ σε τέτοιο διάστημα όλα καλά! αρκεί να μην πάει να ξύσει την τηλεόραση πχ :P 

Πολλά δεν γίνονται σκόπιμα, αλλά πάνω στο κυνήγι/παιχνίδι/περιέργεια. Η επιφάνεια της οθόνης δεν τους κάνει κανένα κλικ για ξύσιμο όπως το ύφασμα και το ξύλο, αλλά αν κυνηγάει κάποιο έντομο που θα κάτσει πάνω στην οθόνη...μην το αποκλείεις έως και να την βρεις στο πάτωμα =p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν το σκύλο δεν έχει... πάρε ένα έτοιμο από πλευράς εκπαίδευσης για τα του σπιτιού και είσαι οκ ....

άσε που θα σε βοηθήσει στο να ανοίξεις τον κύκλο σου με τους ανθρώπους....

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dark_son20 είπε

άμα αποφασίσεις να πας σε super premium φαγητό άρχισε να κοιτάς zooplus, η παράδοση κάνει αρκετές μέρες αλλά η τιμή είναι χώμα σε σχέση με Ελλάδα. 

+++1111
κανεις 60+ ευρω παραγγελια και δεν αγχωνεσαι για τους επομενους 1-2μηνες.. αλλα εχεις δωρεαν μεταφορικα και απο τις καλυτερες τροφες,αναλογα που θα καταληξει το μπατζετ σου

υγ. ειχα βρει μια συσκευασια applaws με σκουλικια απο 10-12 πολυσυσκευασιες και μου εστειλαν ολοκληρη παραγγελια απο την αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, dkstopo said:

σαν το σκύλο δεν έχει... πάρε ένα έτοιμο από πλευράς εκπαίδευσης για τα του σπιτιού και είσαι οκ ....

άσε που θα σε βοηθήσει στο να ανοίξεις τον κύκλο σου με τους ανθρώπους....

 

ο άνθρωπος ξεκαθαρίζει ότι δεν θα είναι στο σπίτι αρκετές ώρες, ποιος ο λόγος να βασανιστεί ένας σκύλος? 

 

 

Επεξ/σία από Dark_son20
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dkstopo είπε

σαν το σκύλο δεν έχει... πάρε ένα έτοιμο από πλευράς εκπαίδευσης για τα του σπιτιού και είσαι οκ ....

άσε που θα σε βοηθήσει στο να ανοίξεις τον κύκλο σου με τους ανθρώπους....

Για σκύλο σκεφτόμουν στην αρχή, μέχρι που διάβασα οτί θέλουν γενικά πολύ παρέα. Πχ να μην μένουν κατά προτίμηση μόνα τους για πάνω απο 4 ώρες εξού και η απόφαση για γάτα. άσε που θέλω να πάρω μικρό σε ηλικία για να το μεγαλώσω εγώ. Το οποίο κάνει ακόμα πιο δύσκολη την επιλογή του σκύλου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, afragorn είπε

Άσχετο λίγο με το θέμα, για στειρωμένη γάτα ποιά τροφή προτείνετε; Γιατί και εγώ τη δικιά μου την έχω ταΐσει πολύ του εμπορίου και ίσως πρέπει να αλλάξω τροφή. Η Smilla είναι καλή επιλογή; Από το λίγο που έψαξα είναι από τις φθηνότερες σε μεγάλες ποσότητες.

ειναι σχετικα ποιοτικη..
εγω απο τροφες παιρνω : Applaws,Optima Nova, Jaguar,Almo Nature,Carnilove,Naturea,Wellness. Και ταιζω και ξηρη και υγρη τροφη

Βασικα κατι τελευταιο "ποιοτικο" σχετικα με τις τροφες..
Την ποιοτητα την οριζει το ποσοστο πρωτεινης(οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερο) και οταν δεν αναγραφει αλευρα,σιτηρα και τετοια ειδη..

Επεξ/σία από DOR1K1N
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σκυλί είναι πολύ μεγαλύτερη δέσμευση.

η δικιά μου πχ με ανάλογο εξοπλισμό είναι εντελώς αυτόνομη μέχρι 7 μέρες.

το καλοκαίρι που είναι 17-20 μέρες μόνη, έρχεται κάποιος ανά 4 μέρες για καθάρισμα άμμου και αλληλεπίδραση

στον σκύλο ούτε ΣΚ δεν μπορείς 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...