Προς το περιεχόμενο

Starter Pack για γάτα


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο μαγαζια καλες τιμες εχει το pet4u. εγω περνω applaws που ειναι αρκετα καλη. μην παρεις στην αρχη μεγαλη συσκευασια γιατι μπορει να μην της αρεσει και να παει χαμενη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Talepwros είπε

Αν μπορεις παρε με τη μια 2 γατακια.
Εμας η μια, οσο ηταν  μονη της ειχε μελαγχολησει.

++++++++++++++++++

Πόσο συν άπειρο... Και όσο πιο νωρίς τόσο το καλύτερο, όσο είναι μωρά και όλο τους το Eίναι επικεντρώνεται στο παιχνίδι και στην συντροφικότητα / θαλπωρή, είναι ελάχιστες οι πιθανότητες να μην τα βρούνε. Η γνωστή καραμέλα για τα γατιά πως είναι τα *πλέον* μοναχικά ζώα, είναι μύθος, απλά μας βολεύει να το πιστεύουμε. Και βαριούνται, και μοναξιά νοιώθουν και σε μελαγχολία πέφτουν. Ειδικά όσο είναι μικρά / νέαρή ηλικία. Και ποτέ δεν θα το δείς το ζώο να είναι στο 100% του χωρίς συναναστροφή με το ομοειδές του. Ούτε τις ίδιες αγκαλιές μπορεί να κάνει με σένα, ούτε το ίδιο παιχνίδι, όσο κι αν ασχολείσαι μαζί του, όσα παιχνιδάκια κι αν του πάρεις. 

Επεξ/σία από scullyist
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκινα με μια να δεις τι και πώς,  και μετά βλέπεις για δεύτερη...

Και εγώ έλεγα ότι είναι μύθος τα περί μοναχικότητας κλπ  μέχρι που έκατσε η γυναίκα μου κάτι μήνες από τη δουλειά 

Ε όπως μου έλεγε, η γάτα κοιμόταν όλη την μέρα μέχρι το απόγευμα 😋😋

1 ώρα πριν, Dark_son20 είπε

royal εγώ παίρνω το 12κιλo, τεράστια διάφορα, 6.25/kg (75e)

https://www.zooplus.com/shop/cats/dry_cat_food/royal_canin/breed_nutrition/126960

Ελλάδα βρίσκω max 2kg στα  14.36/kg

τα 10+2kg δεν είναι πάντα οπότε ελέγχω όταν πλησιάζει ο καιρός, 200 μέρες μου βγάζει έτσι και αλλιώς!  

παραγγέλνω από διάφορα παραρτήματα 

πχ 

https://www.zooplus.de/shop/katzen/katzenfutter_trockenfutter/royal_canin/41989

για τον πατέρα μου που τους παίρνει την 37 το ελληνικό δεν έχει την 10+2,

(μιλάμε για 4,42/kg όταν με την 4kg πάει 9,12 € / kg)

Το γερμανικό έχει άλλες τιμές από το zooplus.gr, αν είναι δυνατόν...

Θα το τιμήσω στην επόμενη παραγγελία, thanks 

Edit: από ότι βλέπω δε στέλνει όμως Ελλάδα...

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσοχή στο μπαλκόνι, όπως ειπώθηκε. Είναι αρκετά εύκολο για ένα γατί να πέσει. Από νεανική επιπολαιότητα (χαζά τρεχαλητά πέρα δώθε) το μικρό γατί και από χαζομάρα, κυνήγι...μύγας ή ατσαλοσύνη ο πιο μεγάλος γάτος.

Πάρε απόφαση ότι τα έπιπλά σου θα αποκτήσουν μικρά ή μεγάλα σημάδια της παρουσίας του γάτου. Δεν υπάρχει περίπτωση να τη γλυτώσεις και όσο πιο νωρίς το αποδεχθείς τόσο πιο καλά θα είναι η ψυχική σου υγεία..

Αν η όραση δεν είναι το δυνατό σου σημείο τότε να βάζεις τα γυαλιά σου όταν τσεκάρεσαι στον καθρέφτη πριν την όποια έξοδο. Ανάλογα με τη γάτα που έχεις τα ρούχα σου, τα καλύμματα καναπέ, καρέκλες, κλπ θα γίνουν λίγο σαν μοχέρ ύφασμα. Και φυσικά αυτό το ρολό με την κολλώδη επιφάνεια που αφαιρεί τρίχες από τα ρούχα θα γίνει ο καλύτερός σου φίλος.

Αναφορικά με την άμμο υπάρχουν οι ακριβές και οι φθηνές. Οι φθηνές (αυτές που έχουν 4-5 ευρώ η συσκευασία στο supermarket) καταλήγουν ακριβές αφού πρέπει να τις αλλάζεις τακτικότερα καθώς δεν σβολιάζουν και μυρίζουν. Προτίμησε μία καλής ποιότητας για να κάνεις ωραία και σωστά τη δουλειά σου. Αφού μάλιστα είσαι με ένα γάτο δεν θα έχεις και μεγάλη κατανάλωση.

Καθώς ο γάτος είναι ζωντανό ον θα πρέπει να αφιερώνεις χρόνο καθημερινά προκειμένου να ασχολείσαι και να παίζεις μαζί του. Και να είσαι έτοιμος να το κάνεις αυτό ακόμα και όταν θα μεγαλώσει λίγο και δεν θα είναι το μικρό χαριτωμένο γατάκι που ήξερες.

Στο θέμα της διατροφής προσοχή γιατί δεν είναι δύσκολο το χαριτωμένο γατάκι σου να γίνει...γκάρφιλντ :) Όταν προχωρήσεις σε στείρωση θέλει ακόμα μεγαλύτερη προσοχή.

Zooplus και από μένα. Καμία σχέση με τις εδώ τιμές σε επώνυμα και μη προϊόντα. Παράδοση στη διεύθυνσή σου, σε περίπου 10 μέρες και σου στέλνουν τα πάντα. Από μικρές συσκευασίες τροφής μέχρι ονυχοδρόμια σε μέγεθος...πολυκατοικίας :) Αν μάλιστα η παραγγελία σου υπερβαίνει τα 59,00 ευρώ τότε free μεταφορικά. Προσωπικά οργανώνω λίγες τις παραγγελίες μου και τις μαζεύω παραγγέλνοντας μαζεμένα 1-2 φορές το χρόνο.

Άντε και με το καλό να έρθει ο νέος συγκάτοικος.

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε βάση στα λεγόμενα του Scullyist, καλές συμβουλές πάνω κάτω βλέπω από όλους, οι δικές του ολόσωστες και βασικές.

Να επαναλάβω κάποια βασικά πράγματα:

Σε ό,τι μπορείς, πάρε μεγάλο μέγεθος. Μην τσιγκουνευτείς τα λίγα παραπάνω λεφτά.

Θες οπωσδήποτε ένα κλουβί μεταφοράς (άνετο, όχι να μπαίνει και να μην μπορεί να πάρει ανάσα) και ένα άνετο κρεβατάκι να κοιμάται.

Και μια άνετη τουαλέτα, όχι να χωράει τσίμα τσίμα μέσα. Κατά προτίμηση 2, ο κανόνας είναι "οι τουαλέτες είναι τόσες, όσες οι γάτες+1". 2 γάτες; 3 τουαλέτες, κοκ.

Πάρα πολλή προσοχή στην τροφή. Όχι Whiskas και Friskies κτλ. από super market. Ποιοτικές τροφές. Ναι, είναι ακριβές, αλλά με τις φτηνές θα τα δώσεις σε 5πλάσια μετά στους κτηνίατρους που θα τρέχεις. Μην ακούς πολλούς κτηνίατρους που λένε ηλιθιότητες του στυλ "όλες ίδιες είναι", ΔΕΝ είναι. Το zooplus που αναφέρθηκε θα σου γλυτώσει πολλά λεφτά.

Στείρωση όσο νωρίτερα γίνεται, μην ακούς "να περάσει πρώτα έναν οίστρο" ή "ας ενηλικιωθεί και βλέπουμε". Όσο νωρίτερα γίνεται (σε λογικά πλαίσια που θα σου πει ο κτηνίατρος, όχι 1 μήνα γατάκι εννοείται).

Πλέγμα στο μπαλκόνι οπωσδήποτε. Και αν γίνεται ψηλά, όχι εκεί που τελειώνουν τα κάγκελα. Θα ΒΓΕΙ έξω και ΘΑ ΠΕΣΕΙ κάτω. Πλέγμα, πλέγμα, ΠΛΕΓΜΑ.

Και αν βάλεις, πάλι τρελή προσοχή. Άμα φοβηθεί, για πλάκα σκαρφαλώνει και πηδάει από 2 μέτρα πλέγμα.

Τέλος, αναφέρθηκε ήδη αλλά είναι βασικό δυστυχώς. Μία γατούλα μόνη της και τόσες ώρες χωρίς ούτε καν ανθρώπινη συντροφιά, θα μελαγχολήσει.

Ιδανικά, θα έπρεπε 2 ώστε να κάνει παρέα η μία στην άλλη. Δεν λέω ντε και καλά πάρε 2, γιατί για ζωντανό ον μιλάμε και μπορεί να μην έχεις την οικονομική άνεση, την διάθεση, ο,τιδήποτε, αλλά έχε το στον νου σου. Η γάτα ούτε βόλτα θα βγει, ούτε τίποτα. Κλεισμένη σε 4 τοίχους θα 'ναι όλη μέρα. Αν εσύ λείπεις 10 ώρες και δεν έχει παρέα, λογικό να πέσει ψυχολογικά.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επιμείνω κι εγώ σε ορισμένα σημεία που οι προηγούμενοι ανέφεραν, ως κάτοχος 3 γατιών μέσα στο σπίτι:

1. Αν μπορείς πάρε 2 γάτες μαζί. Η παρέα και η συντροφικότητα που αποκτούν δεν περιγράφεται. Αλλά μαζί, να εχουν ίδια ηλικία, ιδανικά μικρή.

2. η γάτα μπορεί να βγαίνει στο μπαλκόνι, σιγά μην ειναι κλεισμένη μέσα όλη μέρα.

3. Πάρε καλή τροφή, πολυ σημαντικό. Άνετη κλειστή τουαλέτα. Κλουβί μεταφοράς για τον κτηνίατρο. Καθημερινό καθάρισμα άμμου.

4. Γατόδεντρο: φανταστικό αλλα τα καλά ειναι ακριβά (απο zooplus πάντα). Εχουν ειδικές επιφάνειες για ξύσιμο νυχιών.

5. Στείρωση στον 5ο μήνα αν ειναι αρσενικό.

6. τσιπάκι αν υπαρχει κίνδυνος να χαθεί (ειναι και υποχρεωτικό μεταξύ μας).

7. παιχνίδια οπωσδήποτε.

8. μύθος: ποιος σας εχει πει οτι η γάτα μένει μόνη της; Και δένεται με το αφεντικό της και νιαουρίζει οταν λείπει πολλές ώρες. Δεν εχει την εξάρτηση του σκύλου αλλα δεν απέχει πολυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Και εγώ έλεγα ότι είναι μύθος τα περί μοναχικότητας κλπ  μέχρι που έκατσε η γυναίκα μου κάτι μήνες από τη δουλειά 

Ε όπως μου έλεγε, η γάτα κοιμόταν όλη την μέρα μέχρι το απόγευμα 😋😋

Οι γάτες κοιμούνται 12-16 ώρες. Το θέμα είναι τι γίνεται τις υπόλοιπες. Αύξηση ηλικίας επίσης ισούται και με περισσότερο ύπνο, βλ. λιγότερη ενέργεια. Αλλά: ποιο είναι το αρχικό και πιο κλασσικό επακόλουθο της βαρεμάρας-έλλειψης ερεθισμάτων/απασχόλησης, ή/και της μελαγχολίας / κατάθλιψης; ...η νωχελικότητα - αυξημένος ύπνος. Όπως και στους ανθρώπους. Μοναχικότητα δεν είναι να κοιμάται πολύ, αλλά όταν είναι ξύπνια, να μην επιζητεί ή να απωθεί συνεχώς την διαδραστικότητα με άλλο ον, άνθρωπο ή ζώο. Του στυλ στραβόξυλο και ψιλοαγρίμι. Ναι, εκεί έχεις ένα ζώο που δεν γουσταρει άλλη παρέα πέρα από τον εαυτό του, φάση  "για δε μ'αφήνετε ήσυχο, άστε με ήσυχο όλοι..." .

 

Επεξ/σία από scullyist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Curi0us είπε

Και σαμπουάν/πετσετουλα για το μπανάκι της. Και μια βούρτσα, που μπορείς να την περιποιησε κάθε μέρα και γλιτώνεις ένα μέρος της τρίχας να σκορπίζει παντού.

Εαν η γάτα που θα πάρει ο ts είναι ενήλικη ή σχετικά έχει μεγαλώσει, ξεχάστε το μπάνιο. Όσες γάτες είχαμε στο παρελθόν δεν καταφέραμε ποτέ να τις κάνουμε μπάνιο, 1-2 φορές το προσπαθήσαμε και η αντίδραση της γάτας ήταν απίστευτη, νιαουρίσματα κραυγές και γρατζουνιές. Η γάτα υποφέρει όταν τις ρίχνεις νερό, προσπαθεί απεγνωσμένα να φύγει. Αντιδράει μόνο και μόνο που θα το πάρεις στο χέρι και θα το κατευθύνεις προς τον χώρο του μπάνιου, έχει καλή μνήμη και αντιλαμβάνεται άμεσα τι επίκειται να ακολουθήσει. Ούτε κάθεται σε λεκάνη με νερό. Μόνο αν είναι πολύ μικρή μπορείς να την πλύνεις, όσο μεγαλώνει τόσο αντιδράει και μπορεί να αμυνθεί κιόλας αν επιχειρήσεις να την πλύνεις με το στανιό.

Ο εναλλακτικός τρόπος που βρίσκαμε ήταν αφού πρώτα μαζέψουμε τις περιττές τρίχες με την γνωστή βούρτσα, φτιάχναμε μείγμα από οινόπνευμα αραιομένο με νερό,  το βάζαμε επάνω σε μια πετσέτα μέχρι να βραχεί αρκετά, μετά βάζαμε την γάτα στην πετσέτα και της τρίβαμε το τρίχωμα μέχρι να βραχεί σιγά σιγά. Κάτι τέτοιο φυσικά δεν μπορεί να είναι αποτελεσματικό σε σύγκριση με το μπάνιο σε τρεχούμενο νερό ή έστω σε λεκάνη, αλλά από το τίποτα κάτι ήταν.

Επίσης, στις γάτες δεν μπορείς να απαγορεύσεις και να επιβάλεις τίποτα και ειδικά αν μιλάμε για αρσενικό, ακόμα και να φωνάζεις και να μαλώνεις δεν ακούνε. Έχουν την δική τους ιδιαίτερη, ανεξάρτητη και αυτόνομη προσωπικότητα. Από τα πιο τρανταχτά παραδείγματα ανυπακοής στον τελευταίο γάτο που είχαμε, ο γάτος τριβόταν στα πόδια της μητέρας μου συνεχώς και ακατάπαυστα, σε τέτοιο βαθμό που καταλάθος τον είχαμε πατήσει αρκετές φορές, παρόλα αυτά δεν σταματούσε να κάνει το ίδιο, σε άλλη περίπτωση ο γάτος ανέβαινε πάνω στο τραπέζι με το φαγητό την ώρα που τρώγαμε, τον διώξαμε γύρω στις 15 φορές, τον σπρώχναμε με το χέρι να πέσει στο πάτωμα γιατί βαριόμασταν να κάνουμε το ίδιο και το ίδιο, ο γάτος με το που έπεφτε στο πάτωμα πεταγόταν σαν ελατήριο και ανέβαινε επάνω στο τραπέζι, τελικά φάγαμε έχοντας τον γάτο στο τραπέζι και ξάπλα ανάμεσα στα πιάτα και τα ποτήρια μας, τις επόμενες φορές κλείναμε την πόρτα της κουζίνας και ο γάτος φώναζε συνεχώς απ' έξω μέχρι να ανοίξουμε να έρθει μαζί μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όταν τον πρωτοπήρα τον είχα αγκαλίτσα συνέχεια! Πάρτου ένα ιγγλοο από το jumbo και ήταν το αγαπημενο του. Ακόμα του παιρνω. Επίσηςμη βοφηθεις αν δε παει και μια μερα στην αμμο. Είναι τοάγχος του. Μετά απο 2-3 μέρες θα συνηθίσει και θα κλαίει για ην αγκαλιά σου.!Καλορίζικο το παιδί σου :)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, scullyist είπε

++++++++++++++++++

Πόσο συν άπειρο... Και όσο πιο νωρίς τόσο το καλύτερο, όσο είναι μωρά και όλο τους το Eίναι επικεντρώνεται στο παιχνίδι και στην συντροφικότητα / θαλπωρή, είναι ελάχιστες οι πιθανότητες να μην τα βρούνε. Η γνωστή καραμέλα για τα γατιά πως είναι τα *πλέον* μοναχικά ζώα, είναι μύθος, απλά μας βολεύει να το πιστεύουμε. Και βαριούνται, και μοναξιά νοιώθουν και σε μελαγχολία πέφτουν. Ειδικά όσο είναι μικρά / νέαρή ηλικία. Και ποτέ δεν θα το δείς το ζώο να είναι στο 100% του χωρίς συναναστροφή με το ομοειδές του. Ούτε τις ίδιες αγκαλιές μπορεί να κάνει με σένα, ούτε το ίδιο παιχνίδι, όσο κι αν ασχολείσαι μαζί του, όσα παιχνιδάκια κι αν του πάρεις. 

Συμφωνώ απόλυτα!! Είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις! 

Εμείς πήραμε 2 αδελφακια μικρά αδέσποτα και το τι αγάπη, τρέλα, χάδια μεταξύ τους είχαν δεν λέγεται!! Απασχολεί το ένα το άλλο και γίνονται ποιο κοινωνικά και λιγότερο κομπλεξικα γιατί δεν έχουν μοναξιά. Άσε που θα σε βολεύει να "κουράζουν" το ένα το άλλο!!

Δεν θα μετανιώσεις αν πάρεις δύο αδελφακια. Μπορεί να είναι λίγο πιο ακριβή η διατροφή τους ή τα εμβόλια τους (χ2) αλλά κερδίζεις περισσότερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις απαντήσεις!

Πήρα χθες τα περισσότερα πράγματα για μέσα στο σπίτι και αύριο πάω να δω δυο αδερφάκια. Με προβλημάτισε αυτό που είπατε αρκετοί πως είναι καλύτερο να πάρω δύο αντί για ένα. Έχω 55 τετραγωνικά σπίτι, τα δύο γατιά δεν θα μου το καταστρέψουν; 

Σημείωση οτι τα δύο αδερφάκια που κοιτάω είναι διασταύρωση με maine coon οπότε θα ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ! :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, simplemaths είπε

Σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις απαντήσεις!

Πήρα χθες τα περισσότερα πράγματα για μέσα στο σπίτι και αύριο πάω να δω δυο αδερφάκια. Με προβλημάτισε αυτό που είπατε αρκετοί πως είναι καλύτερο να πάρω δύο αντί για ένα. Έχω 55 τετραγωνικά σπίτι, τα δύο γατιά δεν θα μου το καταστρέψουν; 

Σημείωση οτι τα δύο αδερφάκια που κοιτάω είναι διασταύρωση με maine coon οπότε θα ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ! :P 

Ναι, να είσαι σίγουρος ότι θα στο ρημάξουν το σπίτι. Ειδικά άμα είναι και μέσα στην ενέργεια όπως ο δικός μας, την πάτησες. Εμάς παίρνει φόρα από την μία άκρη του σπιτιού και τρέχει ως την άλλη, πηδώντας σε καναπέδες, πάγκους, ανθρώπους, ότι βρει. Ειδικά όταν κοιμάμαι και προσγειώνεται στη πλάτη ή τη κοιλιά με 20-30 χλμ που πιάνει ο δαίμονας, το λατρεύω! :D :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...