Προς το περιεχόμενο

Starter Pack για γάτα


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, thant είπε

Ο λόγος που πήρα δεύτερη γάτα στο σπίτι ήταν η συντροφικότητα. Δυστυχώς έπεσα σε διαφορετικούς χαρακτήρες.

Ποτέ δεν τα βρήκαν μεταξύ τους και πολλές φορές τσακώνονται. 

Θεωρώ ότι η γάτα και μόνη της μια χαρά ζεί. Είναι όπως μάθει. 

Ειναι ιδιου φυλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mp123 είπε

Ελεος. γατι θα παρει ο ανθρωπος . 

τι θα παθει η γατα αν πινει απο την βρυση. σε λιγο θα του πειτε να παρει και νερο fiji. 

Φίλε μου δεν ξέρω που μένεις και τι νερό έχετε εκεί,  αλλά εδώ το νερό είναι τίγκα στα άλατα. Δεν έχω την παραμικρή διάθεση να κάνω τα νεφρά του αγαπημένου μου ζώου σαν την αντίσταση του πλυντηρίου που άλλαξα προχτές. Αυτά με προτροπή φίλου κτηνιατρου μια δεκαετία πριν.

Αν το νερό σας είναι καλό τότε πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πάρα πολύ καλή ένδειξη της τροφής και πόσο ποιοτική είναι, είναι η τιμή της.
Η καλή τροφή για τις γάτες είναι πολύ ακριβή, γιατί πρέπει να περιέχει ΚΡΕΑΣ.
Όχι υποκατάστατα κρέατος ή άλλα παράγωγα (αλεσμένα κόκκαλα, κτλ.), αλλά καθαρό κρέας.

Κάθε τροφή αναγράφει υποχρεωτικά και λεπτομερώς τα συστατικά της και πρέπει να μάθουμε να τα διαβάζουμε και να τα αποκωδικοποιούμε.
Αυτό θέλει λίγη δουλειά, αλλά με ένα googleάρισμα γίνεται, και μετά αν δείτε τι περιέχουν αυτές οι κονσέρβες των σούπερ μάρκετ των 30 λεπτών, θα τρομάξετε.

Από 'κει και πέρα, παίζει ρόλο και το τι ταιριάζει σε κάθε γατί, μια πολύ καλή τροφή μπορεί να μην κάθεται καλά σε ένα ζώο.
Ισχύει και το αντίθετο, μια χάλια τροφή να του κάθεται πολύ καλά και να την τρώει με λαιμαργία.
Το να τρώει με χαρά το ζώο μας μια τροφή, δεν σημαίνει ότι η τροφή είναι καλή, και εγώ μπορεί κάθε μέρα να τρώω πίτσες και σουβλάκια
και να 'μαι μες την τρελή χαρά, αλλά δεν σημαίνει και ότι μου κάνει καλό. Το να δίνουμε επίσης μια καλή τροφή, αλλά το ζώο μας να μην την χαίρεται, πάλι είναι πρόβλημα.

Ξεκινάμε επομένως από το γεγονός ότι "ευαγγέλιο" δεν υπάρχει, πρέπει να βρούμε μια καλή τροφή που ξέρουμε εμείς και την έχουμε ελέγξει ότι είναι ποιοτική και συγχρόνως κάθεται καλά και στο δικό μας ζώο.

Στον πάτο της λίστας θα έβαζα Friskies, Whiskas, άγνωστες μάρκες του σούπερ μάρκετ και φυσικά χύμα τροφή από τσουβάλι.
Αυτά προσωπικά δεν τα δίνω ούτε σε αδέσποτα, υπάρχουν πολύ καλύτερες και οικονομικές λύσεις.

Λίγο καλύτερες, είναι τροφές σαν την Equilibrio, την Felix ή την Brekkies, που θα τις έδινα σε αδέσποτα.

Επόμενη κατηγορία και τρομερά δημοφιλής είναι τροφές όπως η Royal Canine, η Proplan, η Hill's.
Θεωρούνται καλές τροφές γενικά, οι τιμές αρχίζουν και τσιμπάνε, τις συστήνουν κτηνίατροι (δεν λέει και πολλά αυτό)
και κατά γενική ομολογία είναι καλά ανεκτές από την πλειοψηφία των γατιών, που σημαίνει τις τρώνε με χαρά, δεν έχουμε διάρροιες, κτλ.
Δεν είναι κακές τροφές, αλλά είναι υπερεκτιμημένες και έχει πέσει και αρκετή διαφήμιση και σπονσοράρισμα σε αυτές. 

Μετά πάμε πλέον σε καλές τροφές. Όχι φανταστικές, αλλά αξιοπρεπείς. Οι τιμές πλέον είναι αρκετά ακριβές.
Αυτές θα τις έδινα άνετα στα δικά μου γατιά. Applaws, N&D, Arden Grange.

Και μετά πάμε στις μόνες τροφές που θεωρώ πραγματικά super premium, τις μάρκες που γενικά θεωρούνται κορυφαίες, αλλά θες ένα νεφρό κάθε μήνα για τον pet-shopά. Acana, Orijen, Naturea. Τροφές χωρίς σιτηρά και εξαιρετικά πλούσιες σε ζωική πρωτείνη.
Αρνητικά η τιμή, το ότι τα κακά μας θα βρωμοκοπάνε σαν θάνατο, και το ότι θέλει να είμαστε πολύ προσεκτικοί στην ποσότητα που θα δίνουμε στην γάτα μας γιατί λόγω της υψηλής πρωτείνης θέλει πολύ μικρή ποσότητα τροφής κάθε μέρα (λιγότερη και από όση λέει πάνω στην συσκευασία). Αν είστε από αυτούς που έχουν συνέχεια το μπωλ γεμάτο και απλά ρίχνουν στην τύχη μια ποσότητα, δεν είστε για εδώ. Θέλει δοσομετρητή και να παρακολουθείτε το ζώο μήπως παχύνει, κτλ. Συν, ότι πολλές γάτες δεν τις ανέχονται εύκολα αυτές τις τροφές, κάνουν διάρροιες, κτλ.

Είναι τεράστιο ζήτημα η τροφή και θέλει έρευνα και υπομονή. Βασικό να μάθουμε να αναγνωρίζουμε μόνοι μας αν μια τροφή είναι καλή ή όχι, τι είναι η "τέφρα" που αναφέρεται στην συσκευασία, τι κάνει το μαγνήσιο και πόσο πρέπει να είναι, τι εννοούν με τα "παράγωγα κρέατος", τι είναι η φυτική πρωτείνη και τι η ζωική, κτλ.

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει πει πάντως κτηνίατρος μεγάλος σε ηλικία και παρά πολύ έμπειρος (εχω φίλη που του πηγαίνει άπειρα χρόνια πολλά ζώα) ότι akana και orijen δεν ταιριάζουν στο κλίμα που έχουμε εμείς και πειράζουν τα γατιά 

Arden Grange μας έχει συστήσει ο συγκεκριμένος, και το γατί της μάνας μου αυτήν τρώει από μωρό, απλά εγώ έχω μεγαλώσει την δικιά μου με όλη τη σειρά της royal canin, και επειδή και το ζώο την τρώει με ευχαρίστηση και δεν την έχει πειράξει ποτέ στο στομάχι δεν ρισκάρω να την αλλάξω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Μου έχει πει πάντως κτηνίατρος μεγάλος σε ηλικία και παρά πολύ έμπειρος (εχω φίλη που του πηγαίνει άπειρα χρόνια πολλά ζώα) ότι akana και orijen δεν ταιριάζουν στο κλίμα που έχουμε εμείς και πειράζουν τα γατιά 

Arden Grange μας έχει συστήσει ο συγκεκριμένος, και το γατί της μάνας μου αυτήν τρώει από μωρό, απλά εγώ έχω μεγαλώσει την δικιά μου με όλη τη σειρά της royal canin, και επειδή και το ζώο την τρώει με ευχαρίστηση και δεν την έχει πειράξει ποτέ στο στομάχι δεν ρισκάρω να την αλλάξω 

Δεν θα διαφωνήσω. Ενώ Akana, Orijen, κτλ. θεωρούνται γενικά οι καλύτερες τροφές από άποψη ποιότητας, όντως αναφέρονται από Έλληνες τουλάχιστον χρήστες ότι πολλά γατιά έχουν θέματα.

Δεν τις έχω δοκιμάσει ποτέ προσωπικά, λόγω τιμής καθαρά.

Και εγώ στις δικές μου Arden Grange δίνω και N&D, χωρίς τύψεις ότι "δεν τις δίνω το καλύτερο" και δεν είχα και ποτέ πρόβλημα. Τόσο καιρό τις τρώνε άνετα, τα κακά μας δεν μυρίζουν, διάρροιες, κτλ. δεν είχαμε ποτέ. Εξάλλου 60 ευρώ το 10κιλο δεν το θεωρώ και "φτηνή" τροφή.

Ποτέ επίσης δεν είχα πρόβλημα με τροφές της Royal Canin, Proplan, Hill's, στα μικρά γατάκια αυτές οι εταιρίες έχουν πολλές επιλογές, όπως έχουν και πολλές επιλογές για ειδικές περιπτώσεις, παχύσαρκες π.χ. γάτες, γάτες με προβλήματα υγείας, κτλ. Σε μικρές γάτες (ανήλικες) τέτοιες τροφές δίνω. Είναι επίσης τροφές που γενικά δεν ακούγεται ότι δημιουργούν θέματα. Αν εξετάσεις τα συστατικά τους όμως βλέπεις ότι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο που να δικαιολογεί την ακριβά τσουχτερή τιμή τους. Έχουν βρει πάντως μια συνταγή που κάθεται καλά στα περισσότερα ζωάκια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Baator είπε

Δεν θα διαφωνήσω. Ενώ Akana, Orijen, κτλ. θεωρούνται γενικά οι καλύτερες τροφές από άποψη ποιότητας, όντως αναφέρονται από Έλληνες τουλάχιστον χρήστες ότι πολλά γατιά έχουν θέματα.

Δεν τις έχω δοκιμάσει ποτέ προσωπικά, λόγω τιμής καθαρά.

Και εγώ στις δικές μου Arden Grange δίνω και N&D, χωρίς τύψεις ότι "δεν τις δίνω το καλύτερο" και δεν είχα και ποτέ πρόβλημα. Τόσο καιρό τις τρώνε άνετα, τα κακά μας δεν μυρίζουν, διάρροιες, κτλ. δεν είχαμε ποτέ. Εξάλλου 60 ευρώ το 10κιλο δεν το θεωρώ και "φτηνή" τροφή.

Ποτέ επίσης δεν είχα πρόβλημα με τροφές της Royal Canin, Proplan, Hill's, στα μικρά γατάκια αυτές οι εταιρίες έχουν πολλές επιλογές, όπως έχουν και πολλές επιλογές για ειδικές περιπτώσεις, παχύσαρκες π.χ. γάτες, γάτες με προβλήματα υγείας, κτλ. Σε μικρές γάτες (ανήλικες) τέτοιες τροφές δίνω. Είναι επίσης τροφές που γενικά δεν ακούγεται ότι δημιουργούν θέματα. Αν εξετάσεις τα συστατικά τους όμως βλέπεις ότι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο που να δικαιολογεί την ακριβά τσουχτερή τιμή τους. Έχουν βρει πάντως μια συνταγή που κάθεται καλά στα περισσότερα ζωάκια.

Ενα online καταστημα με φτηνες γατοτροφες υπαρχει; Και προτασεις; Χαμυλη ποιοτητα μας κανει :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω για τροφές η καλύτερη συμβουλή είναι να ρωτήσουμε τον κτηνίατρο. Εμάς μας προτεινε "οτιδήποτε βοηθάει στο ουροποιητικό" λόγω των αλάτων στο νερό και της στείρωσης, και παίρνουμε το urinary της Hill.

Διαβάζω επίσης για παρέα κλπ και κλαίω, το πιο ΣΤΑ ΑΡΧ@@@ ΤΟΥ ον από τη γάτα δεν υπάρχει, με ελάχιστη διαφορά ακολουθούν οι γυναίκες μας, αλλά το βραβείο μετά τυμπανοκρουσίας το παίρνουν οι γάτες.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανος δεν εχεις ακουσει καντηλια απο γατο γιαυτο το λες. Εμας οταν φευγαμε για σκ και τον αφηναμε μονο του οταν γυρναγαμε ακουγαμε επι 1-2 ωρες "κραξιμο". Στηνοταν πανω στο τραπεζακι του σαλονιου και δεν σταματαγε για κανα 2ωρο οτι και αν καναμε. Τακτικη που γινοταν μονο οταν φευγαμε πανω απο μια μερα απο το σπιτι (τις αλλες ωρες τις ειχε συνιθισει).

Επεξ/σία από primeragt
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα περισσότερα  έχουν ήδη ειπωθεί, είτε ακριβέστατα, είτε στο περίπου, είτε με τρελές υπερβολές. Στην ζωή μου έχω μαζέψει (και αναθρέψει και δώσει) δεκάδες γατιά οπότε αν θες ακούς τα 5 πράγματα που θέλω να σχολιάσω.

1) Δεν χρειάζεται να χτίσεις το μπαλκόνι, να βάλεις δίχτυ ασφαλείας, να δέσεις το γατί στον τοίχο και να του φοράς αλεξίπτωτο. Ναι, ατυχήματα συμβαίνουν στα πάντα, αλλά έτσι δεν θα βγαίναμε από το σπίτι. Ο ένας μου γάτος κάθε μέρα στον πέμπτο όροφο σε ανοιχτή περιοχή με τρελές ριπές ανέμου έκοβε βόλτες στο κάγκελο πάνω κάτω και μετά άραζε. Πάθαινα έμφραγμα μεν, αλλά ήταν γάτος, όχι ανθρώπινο μωρό.

2) Το θέμα της τροφής είναι τρομερά μεγάλη ιστορία. Όσο ζητάς γνώμες και το ψάχνεις, τόσο θα μπερδεύεσαι και θα πελαγώνεις. Προφανώς και friskies και λοιπές super market grade τροφές είναι κάκιστες, αλλά αυτό δεν πάει να πει οτι αν πάρεις την τάδε πανάκριβη ολιστική, με νερό από τα ιμαλάια, 100% πρωτεΐνη χωρίς δείγμα σιτηρών το γατί δεν θα σου βγάλει νεφρική ανεπάρκεια στα 5 του χρόνια. Πάλι παίζουν οργανισμοί και οργανισμοί, προδιαθέσεις κτλ. Άρχισε με κάπου στην μέση και πάνω και βλέπεις πως σε πάει οικονομικά και πως πάει και το γατί.

3) Παιχνίδια και τέτοια μπορείς να του φτιάξεις μόνος σου. Ένα φτερό να μαζέψεις από τον δρόμο και να το δέσεις σε έναν χοντρό σπάγγο και να το κρεμάσεις από το πόμολο της πόρτας. Παίζει να το εκτιμήσει και πιο πολύ από ένα έτοιμο παιχνίδι. Δεν είναι ανάγκη δηλαδή να σηκώσεις το μισό pet shop σε αξεσουάρ και παιχνίδια. Το πιθανότερο είναι οτι ειδικά όσο είναι μικρό θα σου φάει ότι λεπτό καλώδιο κρέμεται από το γραφείο σου και όχι μόνο. Οπότε πάρε τα μέτρα σου.

4) Μην το κακομάθεις. Μην το κακομάθεις. Μην το κακομάθεις. Τρεις φορές γιατί είναι το κυριότερο. Μην κάνεις οτι σε προστάζει απλά για να γλυτώσεις από την πιθανή γκρίνια, ζημιές, μούτρα, κτλ γιατί θα σε κάνει Βέγγο στο μέλλον. Επίσης να το χαιδεύεις και να του δίνεις στοργή και να το κοινωνικοποιήσεις από μικρό όσο μπορείς. Να γίνει ήρεμο και φιλικό προς ανθρώπους και ζώα.

5) Να έχεις στην μπάντα λεφτά και χρόνο για όταν θα χρειαστεί να το τρέξεις. Γιατί κάποια στιγμή θα χρειαστεί. Βρες κτηνίατρους με references να μην ζητάνε ένα νεφρό την επίσκεψη και έχε τα έτοιμα από πριν. Πάνω απ'όλα να το ακούς και να το παρατηρείς. Έφαγε σήμερα, πήγε τουαλέτα, ήπιε νερό, έχει κέφι, κτλ. Θα μάθεις σιγά σιγά να αναγνωρίζεις άτυπες συμπεριφορές/συμπτώματα για να λες κάτι πάει στραβά. Αλλά μην γίνεις και ψυχαναγκαστικός να λες α φτερνίστηκε, θα έχει ebola. Επίσης να έχεις ένα άτομο να μπορεί να το περιποιείται σε περίπτωση που κάτι σου συμβεί και δεν μπορείς για μια βδομάδα πχ.

6) Για το gear με έχουν καλύψει οι προηγούμενοι.

Γενικώς δώσε του χρόνο, ηρεμία, στοργή, ενδιαφέρον, παιχνίδι και θα σου βγεί μια χαρά.

Επεξ/σία από helicoid
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό σχετικά με τις τροφές πρέπει να ρωτήσετε τον γιατρό σας (του γατιού anw xD)

Γάτες γνωστής μου επειδή είχαν συνηθίσει μια συγκεκριμένη μάρκα από μπισκότα, μια φορά έκανε το λάθος να τα αλλάξει για άλλη μάρκα και τα γατιά ξερνοβολούσαν όλη μέρα. Οπότε να λάβετε και αυτό υπόψιν σας.

Πχ στον δικό μου γάτο του αρέσει το junk, η κλασσική κονσέρβα με το κιλό που παίρνεις με 1 ευρώ. Λίγο να του μυρίσει παθαίνει αμοκ και έρχεται για ζητιανιά. Εγώ αυτές τις αγοράζω γιατί ταϊζω και γατάκια στον δρόμο.

Είναι τόσο μεγάλη κουβέντα η τροφή που δεν θα βρεις πραγματική άκρη όπως και άλλα ζητήματα που αναφέρθηκαν περί συντροφικότητας μεταξύ των γατιών σου κτλ. 

 Αnw, στην δική μου περίπτωση ο κτηνίατρος μου έχει συστήσει μπισκότα ειδικά για ευνουχισμένους γάτους, έχετε ήδη αναφέρει τις μάρκες οπότε δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι. Κάποιες μέρες ενδεχομένως αν θέλετε να του δώσετε και καμιά λιχουδιά δεν βλάπτει αρκεί να μην υπάρχει υπερβολή. Οι ποσότητες πάνε αναλόγως την ηλικία του γάτου, αν έχει στειρωθεί κτλ. Πάντα μετά από επίσκεψη/ερώτηση στον κτηνίατρο σας.

Όταν επίσης έχει μαλακά κόπρανα (συμβαίνει αρκετά) για αρκετό διάστημα υπάρχει ειδική κονσέρβα που πρέπει να καταναλώσει.

Αν δεν θέλετε να γίνει βόδι, όχι από άποψη εμφάνισης αλλά για την υγεία του και μόνο, να ασχολείστε μαζί του, να παίζετε, να τον κάνετε να ξοδέψει κάπου όλη αυτή την ενέργεια. Η γάτα κοιμάται περίπου το 80% της ζωής της, υπάρχουν και μέρες που μπορεί να κοιμάται και 12 και 15 ώρες+. Κάπου πρέπει να ξεσπάσει, και καλό θα ήταν να μην είναι την ώρα που θέλουμε εμείς να ησυχάσουμε.

'Οπως είπε και ο λεβέντης πιο πάνω, η γάτα έχει δική της προσωπικότητα, δεν μπορείς να την βάλεις σε καλούπι, ούτε να την εκπαιδεύσεις. Μπορείς όμως να την εξαγοράσεις/ξεγελάσεις να μπει στο πρόγραμμα σου. 

ΠΡΟΣΟΧΉ για τους επίδοξους cat owners. Η γάτα έχει πρόγραμμα. Και έχει να κάνει κυρίως με το πότε θα φάει, πότε θα κοιμηθεί και τι κάνει όταν θα είναι ξύπνια μαζί σας ή όχι. Αν για κάποιον λόγο αποφασίσετε να την ταϊσετε πχ 3 τα ξημερώματα, το έχει κλειδώσει ο φίλος μας... Θα κοπανάει πόρτες στις 3 κάθε ξημέρωμα γιατί σύμφωνα με το πρόγραμμα πρέπει να φάει. Οπότε προσοχή πάνω σε αυτό αν θέλετε να κοιμάστε. 

Για θέματα υγείας της γάτας επειδή έχω τραβήξει αρκετά με γατάκια που έπρεπε να περιθάλψω, ρωτήστε για να πάρετε μια πρώτη γνώμη και μετά όπως είπαμε, στον κτηνίατρό σας που και αυτό είναι μεγάλη κουβέντα καθώς υπάρχουν πολλοί επικίνδυνοι εκεί έξω δυστυχώς.

*ΔΕΝ το παίζουμε ειδικοί απλώς εμπειρικά αν θέλετε μπορείτε να διαβάσετε και κάποια σωστά πράγματα που είναι facts και όχι ράδιο αρβύλα/υπερβολές για τις γάτες. 

Αυτά μάγκες.

Επεξ/σία από Alex21121988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, helicoid είπε

Τα περισσότερα  έχουν ήδη ειπωθεί, είτε ακριβέστατα, είτε στο περίπου, είτε με τρελές υπερβολές. Στην ζωή μου έχω μαζέψει (και αναθρέψει και δώσει) δεκάδες γατιά οπότε αν θες ακούς τα 5 πράγματα που θέλω να σχολιάσω.

1) Δεν χρειάζεται να χτίσεις το μπαλκόνι, να βάλεις δίχτυ ασφαλείας, να δέσεις το γατί στον τοίχο και να του φοράς αλεξίπτωτο. Ναι, ατυχήματα συμβαίνουν στα πάντα, αλλά έτσι δεν θα βγαίναμε από το σπίτι. Ο ένας μου γάτος κάθε μέρα στον πέμπτο όροφο σε ανοιχτή περιοχή με τρελές ριπές ανέμου έκοβε βόλτες στο κάγκελο πάνω κάτω και μετά άραζε. Πάθαινα έμφραγμα μεν, αλλά ήταν γάτος, όχι ανθρώπινο μωρό.

2) Το θέμα της τροφής είναι τρομερά μεγάλη ιστορία. Όσο ζητάς γνώμες και το ψάχνεις, τόσο θα μπερδεύεσαι και θα πελαγώνεις. Προφανώς και friskies και λοιπές super market grade τροφές είναι κάκιστες, αλλά αυτό δεν πάει να πει οτι αν πάρεις την τάδε πανάκριβη ολιστική, με νερό από τα ιμαλάια, 100% πρωτεΐνη χωρίς δείγμα σιτηρών το γατί δεν θα σου βγάλει νεφρική ανεπάρκεια στα 5 του χρόνια. Πάλι παίζουν οργανισμοί και οργανισμοί, προδιαθέσεις κτλ. Άρχισε με κάπου στην μέση και πάνω και βλέπεις πως σε πάει οικονομικά και πως πάει και το γατί.

3) Παιχνίδια και τέτοια μπορείς να του φτιάξεις μόνος σου. Ένα φτερό να μαζέψεις από τον δρόμο και να το δέσεις σε έναν χοντρό σπάγγο και να το κρεμάσεις από το πόμολο της πόρτας. Παίζει να το εκτιμήσει και πιο πολύ από ένα έτοιμο παιχνίδι. Δεν είναι ανάγκη δηλαδή να σηκώσεις το μισό pet shop σε αξεσουάρ και παιχνίδια. Το πιθανότερο είναι οτι ειδικά όσο είναι μικρό θα σου φάει ότι λεπτό καλώδιο κρέμεται από το γραφείο σου και όχι μόνο. Οπότε πάρε τα μέτρα σου.

4) Μην το κακομάθεις. Μην το κακομάθεις. Μην το κακομάθεις. Τρεις φορές γιατί είναι το κυριότερο. Μην κάνεις οτι σε προστάζει απλά για να γλυτώσεις από την πιθανή γκρίνια, ζημιές, μούτρα, κτλ γιατί θα σε κάνει Βέγγο στο μέλλον. Επίσης να το χαιδεύεις και να του δίνεις στοργή και να το κοινωνικοποιήσεις από μικρό όσο μπορείς. Να γίνει ήρεμο και φιλικό προς ανθρώπους και ζώα.

5) Να έχεις στην μπάντα λεφτά και χρόνο για όταν θα χρειαστεί να το τρέξεις. Γιατί κάποια στιγμή θα χρειαστεί. Βρες κτηνίατρους με references να μην ζητάνε ένα νεφρό την επίσκεψη και έχε τα έτοιμα από πριν. Πάνω απ'όλα να το ακούς και να το παρατηρείς. Έφαγε σήμερα, πήγε τουαλέτα, ήπιε νερό, έχει κέφι, κτλ. Θα μάθεις σιγά σιγά να αναγνωρίζεις άτυπες συμπεριφορές/συμπτώματα για να λες κάτι πάει στραβά. Αλλά μην γίνεις και ψυχαναγκαστικός να λες α φτερνίστηκε, θα έχει ebola. Επίσης να έχεις ένα άτομο να μπορεί να το περιποιείται σε περίπτωση που κάτι σου συμβεί και δεν μπορείς για μια βδομάδα πχ.

6) Για το gear με έχουν καλύψει οι προηγούμενοι.

Γενικώς δώσε του χρόνο, ηρεμία, στοργή, ενδιαφέρον, παιχνίδι και θα σου βγεί μια χαρά.

Θα διαφωνήσω κάθετα με το πρώτο και κάπως με το 2ο.

Οι γάτες πέφτουν από το μπαλκόνι και σκοτώνονται.

Το να αφήνεις την γάτα να περπατάει στο κάγκελο του μπαλκονιού από τον 5ο ενώ φυσάει, για μένα είναι ανεύθυνη συμπεριφορά. Τί πάει να πει είναι γάτος;

Κάτι τέτοια ενισχύουν τους μύθους ότι "οι γάτες είναι 7ψυχες" και "από τον 5ο να πέσουν δεν παθαίνουν τίποτα" και "πάντα προσγειώνονται με τα πόδια" που έχουν στοιχίσει την ζωή σε 1000άδες γάτες.

1, 2,3, 10, κάποτε θα γίνει η στραβή. Για ποιο λόγο να το ρισκάρω; Για να μην μπω στον κόπο να βάλω δίχτυ; Το "δεν θα βγαίναμε από το σπίτι" επίσης δεν κολλάει.

Εσύ ξέρεις ότι ατυχήματα συμβαίνουν και προσέχεις, έχεις τον νου σου και ξέρεις τι μπορεί να σε σκοτώσει. Η γάτα δεν ξέρει. Ούτε θα ρισκάρω να περάσει ένα περιστέρι την ώρα που περπατάει πάνω στο κάγκελο και να προσπαθήσει να το πιάσει ή να φυσήξει λίγος αέρας παραπάνω ή να τρομάξει η γάτα από έναν θόρυβο ή 1002. Για ποιον λόγο να κόβει βόλτες πάνω στα κάγκελα; Πραγματικά δεν καταλαβαίνω την λογική σε αυτήν σου την "συμβουλή".

 

Και το 2ο επίσης δεν έχει λογική. Φυσικά και δεν σου εγγυάται κανείς ότι αν του δίνεις μια καλή τροφή δεν θα πάθει ποτέ τίποτα, αυτονόητο είναι, εννοείται υπάρχουν οργανισμοί και οργανισμοί και προδιαθέσεις. Από την άλλη, δεν αποτελεί δικαιολογία αυτό για να μην κάνω εγώ το καλύτερο που μπορώ από την μεριά μου. Θα φροντίσω να του δώσω μια καλή τροφή και από 'κει και πέρα, ό,τι είναι να γίνει ας γίνει, θεοί δεν είμαστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...