Προς το περιεχόμενο

Starter Pack για γάτα


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, afragorn είπε

Ναι, να είσαι σίγουρος ότι θα στο ρημάξουν το σπίτι. Ειδικά άμα είναι και μέσα στην ενέργεια όπως ο δικός μας, την πάτησες. Εμάς παίρνει φόρα από την μία άκρη του σπιτιού και τρέχει ως την άλλη, πηδώντας σε καναπέδες, πάγκους, ανθρώπους, ότι βρει. Ειδικά όταν κοιμάμαι και προσγειώνεται στη πλάτη ή τη κοιλιά με 20-30 χλμ που πιάνει ο δαίμονας, το λατρεύω! :D :D 

Χαχαχαχα, σοβαρά δεν νομίζω να αντέξω όταν πάω να τα δω και να πάρω μόνο το ένα. Θα στειλω φωτό με το τελικό αποτέλεσμα αύριο το βράδυ :P  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, simplemaths said:

Σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις απαντήσεις!

Πήρα χθες τα περισσότερα πράγματα για μέσα στο σπίτι και αύριο πάω να δω δυο αδερφάκια. Με προβλημάτισε αυτό που είπατε αρκετοί πως είναι καλύτερο να πάρω δύο αντί για ένα. Έχω 55 τετραγωνικά σπίτι, τα δύο γατιά δεν θα μου το καταστρέψουν; 

Σημείωση οτι τα δύο αδερφάκια που κοιτάω είναι διασταύρωση με maine coon οπότε θα ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ! :P 

θα πρέπει να δεις όσο μεγαλώνουν κατά πόσο έχουν τα χαρακτηριστικά των coon, αν πάρουν το σχήμα του σώματος (τετράγωνο) και το σαγόνι τους θα πρέπει να πας σε τροφή για coon με μεγάλη κροκέτα, γιατι τα coon ρουφάνε τις απλές κροκέτες, δεν μασάνε και γεμίζουν τα δόντια τους πέτρα, επίσης της royal για coon έχει συμπληρώματα μέσα για κλειδώσεις και καρδιά που χρειάζεται η ράτσα.

 

πάρε XL λεκάνη από zooplus, Ελλάδα είναι πανάκριβες, και αν είσαι οκ να τα σκάσεις αργότερα δες XL πύργο/ονυχοδρομιο της trixie απο το γερμανικό Amazon. τα φτηνά δεν ζούνε πολύ στα χέρια των coon 

Επεξ/σία από Dark_son20
spelling
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

θα πρέπει να δεις όσο μεγαλώνουν κατά πόσο έχουν τα χαρακτηριστικά των coon, αν πάρουν το σχήμα του σώματος (τετράγωνο) και το σαγόνι τους θα πρέπει να πας σε τροφή για coon με μεγάλη κροκέτα, γιατι τα coon ρουφάνε τις απλές κροκέτες, δεν μασάνε και γεμίζουν τα δόντια τους πέτρα, επίσης της royal για coon έχει συμπληρώματα μέσα για κλειδώσεις και καρδιά που χρειάζεται η ράτσα.

πάρε XL λεκάνη από zooplus, Ελλάδα είναι πανάκριβες, και αν είσαι οκ να τα σκάσεις αργότερα δες XL πύργο/ονυχοδρομιο της trixie απο το γερμανικό Amazon. τα φτηνά δεν ζούνε πολύ στα χέρια των coon 

Μου είπε η κοπέλα που τα έχει τώρα πως ειναι διασταύρωση με άγκυρας και πως φαίνεται απο τα πόδια τους οτι δεν θα πάρουν το μέγεθος των coon. Απότι καταλαβαίνω απο τις 2 ρατσες θα γίνουν τρομερά fluffy. Πέρα απο αυτό δεν έχω ιδέα. Θα δούμε στην πράξη! Πάντως αν αρχίσουν να μεγαλώνουν πολύ θα κοιτάξω για ειδικό φαγητό όπως είπες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

 γιατι τα coon ρουφάνε τις απλές κροκέτες, δεν μασάνε και γεμίζουν τα δόντια τους πέτρα, επίσης της royal για coon έχει συμπληρώματα μέσα για κλειδώσεις και καρδιά που χρειάζεται η ράτσα.

Τι εννοεις να κλειδωσει καρδια που χρειαζεται η ρατσα; αν δεν την μασανε την απλη κροκετα, και την ρουφανε, κ τοτε πως γεμιζουν πετρα τα δοντακια τους;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το μάσημα σκληρής τροφής τρίβει/καθαρίζει τα δόντια. οι γάτες με διατροφή μόνο υγρής τροφής έχουν συχνά πρόβλημα στα δόντια τους.

 

οι coon έχουν κληρονομικότητα σε προβλήματα στην καρδιά κατά μεγάλο ποσοστό (κοντά στο 30%), μια ειδική τροφή για την ράτσα προσφέρει τα συμπληρώματα που χρειάζεται για να αποτραπεί η επιδείνωση.

 

όπως κληρονομικά πάλι στις coon είναι κλασικό θέμα στα ισχία τους και κάνουν αρθρίτιδα, πάλι με σωστή διατροφή μπορείς να γλυτώσεις απο πόνους κτλ

 

 

 

 

Επεξ/σία από Dark_son20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν ειπωθεί όλα, όχι μόνο για το starter pack αλλά καλύπτουμε και το advanced! :P

Για τροφή όποια επιλέξεις, παίρνε τη πιο μεγάλη συσκευασία που κυκλοφορεί για να σου έρχεται πιο φτηνά. Πειραματίσου με μερικές να δεις τι προτιμούν και πως αντιδρούν στη καθεμία.

Όσον αφορά τα παιχνίδια, δε χρειάζονται κάτι εργοστασιακό, περίτεχνο ή ακριβό.

Μπαλάκια αλουμινόχαρτου φτιάξε και δέσε μερικά σύρματα πίπας μεταξύ τους και θα ξετρελαθούν.

Τούνελ πάρτους 2 αν θέλεις (1 μικρό & 1 πιο μακρύ).

Το λέιζερ έχει το εξής αρνητικό. Επειδή δεν είναι κάτι απτό, νιώθουν ότι δεν ικανοποιούνται σε σχέση με κάτι που καταφέρνουν να πιάσουν μετά από "κυνήγι".

Για τη παρέα, ισχύει ότι είναι καλύτερα να έχουν παρέα. Υπάρχουν και εξαιρέσεις όμως!

Εγώ έχω 2 και η "μικρή" δεν αντέχει με τίποτα τη "μεγάλη" με αποτέλεσμα να έχουμε εμφύλιο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 minutes ago, Diinekis21 said:

Για τροφή όποια επιλέξεις, παίρνε τη πιο μεγάλη συσκευασία που κυκλοφορεί για να σου έρχεται πιο φτηνά. Πειραματίσου με μερικές να δεις τι προτιμούν και πως αντιδρούν στη καθεμία.

Θα ήταν χρήσιμο κι ενημερωτικό αν έχει κάποιος όρεξη και χρόνο να βάλει πχ τις ξηρές τροφές του zooplus σε "tiers" από την καλύτερη στη χειρότερη. :)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

It goes without saying προφανώς, αλλά ας το γράψω καλού - κακού : αυστηρά και μόνο εμφιαλωμένο νερό , το οποίο και θα αλλάζεις συχνά πλένοντας και το μπόλ νερού.

Επίσης πάρε να σου βρίσκεται και μια κρέμα (πχ nutriball) για τις τριχόμπαλες, καθώς οι γάτες όταν πλένονται/γλύφονται καταπίνουν πολύ τρίχα και κάνουν εμετούς. Η κρέμα αυτή βοηθάει πολύ.

Αν θέλεις τη γνώμη μου, μην της δίνεις ποτέ απο το δικό σου φαγητό. Αφενός ειναι ανθυγιεινό για τη γάτα, αφετέρου θα γίνει ζήτουλας. Μια καλή (την καλύτερη) κροκέτα αποκλειστικά και μόνο for life , την οποία και θα προσαρμόζεις σε ποσότητα και είδος ανάλογα με την ηλικία και άλλες παραμέτρους της ζωής του γατιού.

Καλώς να τα δεχτείς!!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να προσθέσω στη συζήτηση να δοκιμάσεις αντί για άμμο, pellet! Θα σωθείς! Κατά πολύ φθηνότερο (15kg κοστίζουν 4.5€), ελαφρύτερο και δεν κολλάει στα τοιχώματα της λεκάνης (γρηγορότερο και πιο ξεκούραστο καθάρισμα), απορροφά τις οσμές και αναδύει άρωμα ξύλου όταν κάνει την ανάγκη της! Το μόνο αρνητικό είναι αν η γάτα δεν μπορέσει να το συνηθίσει (συνήθως δεν δυσκολεύονται), απλά το ξεχνάς...

Τα υπόλοιπα, όπως στα είπαν οι υπόλοιποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Redragon7 είπε

It goes without saying προφανώς, αλλά ας το γράψω καλού - κακού : αυστηρά και μόνο εμφιαλωμένο νερό , το οποίο και θα αλλάζεις συχνά πλένοντας και το μπόλ νερού.

Επίσης πάρε να σου βρίσκεται και μια κρέμα (πχ nutriball) για τις τριχόμπαλες, καθώς οι γάτες όταν πλένονται/γλύφονται καταπίνουν πολύ τρίχα και κάνουν εμετούς. Η κρέμα αυτή βοηθάει πολύ.

Αν θέλεις τη γνώμη μου, μην της δίνεις ποτέ απο το δικό σου φαγητό. Αφενός ειναι ανθυγιεινό για τη γάτα, αφετέρου θα γίνει ζήτουλας. Μια καλή (την καλύτερη) κροκέτα αποκλειστικά και μόνο for life , την οποία και θα προσαρμόζεις σε ποσότητα και είδος ανάλογα με την ηλικία και άλλες παραμέτρους της ζωής του γατιού.

Καλώς να τα δεχτείς!!  

Δεν το ήξερα αυτό για το εμφιαλωμένο νερό. Γιατί ισχύει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μόνο που σκέφτομαι για το νερό είναι το χλώριο, αλλά και πάλι αντί για εμφιαλωμένο μπορείς απλά να το αφήσεις σε μια λεκάνη και σε 36 ώρες θα έχει εξατμιστεί.

επίσης με την κυκλοφορία του συντριβανιού εξατμίζεται πολύ πιο γρήγορα.

δεν το είχα σκεφτεί ποτέ σαν θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάχιστοι δίνουν εμφιαλωμένο (ίσως όσοι είναι σε περιοχές με πολύ ακατάλληλο νερό ακόμη και για τους ανθρώπους; ). Τέλος πάντων, όποιος το κάνει όμως, πρέπει σίγουρα να προσέξει και να επιλέξει μάρκα που έχει χαμηλό ποσοστό μαγνησίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια ερώτηση προετιμασίας για τα πιθανά δύο γατάκια, όσο ειναι μικρά να τα βάλω πχ στο μπάνιο μαζι με όλα τους τα πράγματα όσο δεν είμαι σπίτι μην σφηνώσουν πουθενά η χτυπήσουν κάπως μέσα στο υπόλοιπο σπίτι; ή είναι οκ να τα αφήσω χυμα στο σαλονι του σπιτιού που μπορούν να φτάσουν κουζίνα και στο γραφείο μου με τον υπολογιστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...