Προς το περιεχόμενο

Το Netflix θα σταματήσει να λειτουργεί σε κάποιες παλιές Smart TVs της Samsung τον επόμενο μήνα


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν παίζουν όλα τα box 4Κ NETFLIX λέει ο άλλος κι εμείς με smart 1080p παρακαλάμε να βλέπουμε το Blacklist στα 720p τις Κυριακές! Εδώ μέσα παίρνεις άνετα εισιτήριο για το μουρλοκομείο.

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, KoreanW είπε

2 Sony Android TV εδώ, φυσικά δεν ισχύει κάτι τέτοιο (αν ίσχυε θα ήταν απάλευτο)

όχι τίποτε άλλο, αλλά θα το πιστέψει κανένας...

2 Sony και εδώ. Φυσικά και ισχύει, πάντα σε σχέση με Samsung που αλλάζει στο μισό χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 minutes ago, kirileman said:

2 Sony και εδώ. Φυσικά και ισχύει, πάντα σε σχέση με Samsung που αλλάζει στο μισό χρόνο.

άλλο πράγμα να μην ανταποκρίνεται στο πάτημα του κουμπιού άμεσα,  και άλλο πράγμα να μην αλλάζει το κανάλι στιγμιαία

οι Sony ανέκαθεν είχαν χρόνο μετάβασης από το ένα κανάλι στο άλλο

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

samsung 55f6500 απο το 2013 αγορα η τηλεοραση τα σπαει κ παιζει ανετα ακομα Youtube k netflix ,αν το διακοψουνε εις τα ... μας εχουμε το λαπτοπ με hdmi ,μεταφορα μεσο κινητου κτλ κτλ κ τελος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα ποτέ smart tv οπότε είχα αγοράσει tv box και τώρα έχω το tv box της wind (Vision).

¨Οσο μικρό πρόβλημα και να είναι, είναι ευκολία θεωρώ να έχεις μια τηλεόραση με ένα μόνο τηλεχειριστήριο να κάνεις τα πάντα χωρίς να μπλέκεις με καλώδια και πολλαπλά τηλεχειριστήρια. Επίσης δεν βρίσκω σωστή την λογική ότι οι τηλεοράσεις είναι φτηνές και πρέπει να τις αλλάζουμε. Έχουμε πεπερασμένα έσοδα, δεν μπορούμε για χάρη της κατανάλωσης να αλλάζουμε συνεχώς επειδή απλώς βγαίνει κάτι καλύτερο. Η Η τηλεόραση μου είναι 7ετίας και δεν σκοπεύω να την αλλάξω άμεσα αν δεν υπάρξει λόγος. Θα ήθελα όμως η καινούρια τηλεόραση όταν την πάρω να ΄μπορεί να κάνει τα πάντα με ένα τηλεχειριστήριο και να μην χάσει την λειτουργικότητα της μετά από μερικά χρόνια, αλλά εντάξει στην χειρότερη βάζεις ένα tv-box και ξεμπερδεύεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 Sony εδω. Στην νέα που έχει android τo πιο ενοχλητικό είναι το ζήτημα με τον ήχο που λειτουργεί μόνο με την εφαρμογή της sony αλλα δεν σου δίνει επιλογές για τους υποτιτλους όπως αλλοι players. To μοντέλο του 14 παίζει ακομα youtube kai netflix. Παλιότερη full hd στο δωμάτιο δεν έχει πλέον δυνατότητα για youtube. Έχει συνδεθεί chromecast, ps3 και mhl σύνδεση με tablet. To tablet kai το ps3 λειτουργούν κανονικά με το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης. Η αλλαγή καναλιών και στις τρείς δεν είναι απαγορευτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, KoreanW είπε

2 Sony Android TV εδώ, φυσικά δεν ισχύει κάτι τέτοιο (αν ίσχυε θα ήταν απάλευτο)

όχι τίποτε άλλο, αλλά θα το πιστέψει κανένας...

Σε μία 2015 που είχα πάντως για να αλλάξω ένταση, από την στιγμή που πατούσα το κουμπί έκανε τουλάχιστον 3-4 δευτερόλεπτα να πάρει την εντολή... Βέβαια γι αυτό το λόγο την έκανα factory reset και έπεσε σε boot loop και δεν άνοιξε ποτέ μετά.... Ευτυχώς είχα συμβόλαιο και μου έφεραν μία του 2018(στεναχωρήθηκα πολύ!). 

Παρατηρώ βέβαια ότι ούτε αυτή είναι τόσο responsive όσο θα ήθελα... Με android 8.0 πάνω. Δεν το γλιτώνω το Apple TV σε κάποια φάση μου φαίνεται...

1 ώρα πριν, kirileman είπε

2 Sony και εδώ. Φυσικά και ισχύει, πάντα σε σχέση με Samsung που αλλάζει στο μισό χρόνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, elpenor είπε

Bέβαια το γράφω αυτό σε ένα post για το Netflix που δίνει την χειρότερη εικόνα από όλους τους ανταγωνιστές (και το χειρότερο περιεχόμενο), σε μία χώρα που το σήμα είναι ακόμα 1080i και η εικόνα χάλια και σε ένα κοινό που κατεβάζει HDTV rips για να μην πω cam.

 

 

6 ώρες πριν, elpenor είπε

Δεν είμαι fan της Samsung αλλά τόση ισοπέδωση έλεος πια...

Πήρες φωτιά δικέ μου...

----

Δεν ανησυχούσα για τα μοντέλα του 2015 (J) όπως αυτό που έχω εγώ αλλά με λίγο ψάξιμο, βρήκα πως τα μοντέλα που θα σταματήσουν να υποστηρίζονται είναι του 2010-2011 (C και D)
Επίσης κάποιες παλιές Roku συσκευές, όπως φαίνεται εδώ.

Κανείς δεν μιλάει γι αυτό, αλλά το Netflix παίζει ακόμα στο iPad 1 - ναι, αυτό του 2010 που καμία άλλη (video) εφαρμογή δε λειτουργεί πια - και πολύ φοβάμαι πως θα το πάρει κι αυτό η μπάλα.

Επεξ/σία από SeaLion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αγόρασα τηλεόραση τον Σεπέμβρη του 2012 ήμουν οπαδός της άποψης ότι πάρτην χαζή και κάντην έξυπνη, δεν ήταν και τόσο έξυπνες οι smart tv τότε, δεν είχαμε Netflix, η βασική δουλειά που θέλαμε να κάνει ήταν να παίζει τις κατεβασμένες ταινίες με το ενσωματωμένο media player. Αυτό το έκανε καλά η δικιά μου.

Μετά από πολύ λίγο καιρό πήρα ένα μποξάκι, το S902, αν θυμάμαι καλά, που εκείνη την εποχή ήταν κορυφαίο, το χαζοδούλεψα ένα εξάμηνο, οι κλήσεις Skype ήταν το πιο εντυπωσιακό feature, μετά έσβησε και δεν ξανάναψε.

Μετά από κάνα χρόνο πήρα ένα rPi3b, αυτό έχω ακόμα πάνω, αλλά η βασική δουλειά του ήταν το media player, προσπάθησα να κάνω διάφορους παπάδες που κάνεις με το Kodi, δεν τα κατάφερα.

Πριν 2 χρόνια που το Netflix με έπεισε, αγόρασα ένα chromecast και κάνω δουλειά με το κινητό, αλλά πάντοτε ζηλεύω σε σπίτια φίλων που πατάνε ένα κουμπί στο τηλεχειριστήριο και κάνουν δουλειά.
Επίσης όμως, έχω βρεθεί και σε κατάσταση που με πήρε φίλη τηλέφωνο για παλιά smart τηλεόραση που ξαφνικά έπαψε να παίζει Netflix και έψαχνε τι λύσεις έχει, άρα έχω δει και από πρώτο χέρι ότι και οι smart tv έχουν ημερομηνία λήξης.

Έχω εξετάσει και τις λύσεις με Roku και Fire αλλά δεν νομίζω ότι μου προσφέρουν κάτι πολύ παραπάνω από το Chromecast. Shield είναι πανάκριβο, MiBox έχει ασυμβατότητες.
 

Αυτό που έχω καταλήξει είναι ότι δεν υπάρχει μόνιμη και εύκολη λύση. Να πεις ότι πήρα αυτό και ξεμπέρδεψα για πάντα. Οι τηλεοράσεις παλιώνουν και σε επίπεδο Hardware (που αργούν πολύ να κάνουν δουλειά) και σε επίπεδο Software (που τους αφαιρούν apps).
Τα κινέζικα μποξάκια πεθαίνουν και δεν είναι συμβατά με native εφαρμογές.
Οι cast λύσεις δεν είναι εργονομικές και πρέπει να τις χειρίζεσαι από το κινητό.

Δεν υπάρχει καμία λύση πέρα από το να αγοράζουμε καινούριες συσκευές κάθε πενταετία, περίπου.
Δυστυχώς η  προγραμματισμένη βραχυβιότητα είναι γεγονός και πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτήν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας παραθέσω κάποιες σκέψεις μου:

  • Η samsung δεν υποστηρίζει το Dolby Vision, αλλά προωθεί το δικό της HDR10+, το NetFlix από την άλλη εδώ και 2 χρόνια έχει την αντίθετη άποψη.
  • τα android boxes δεν έχουν Widevine, γεγονός που τα κάνει ανίκανα για fullHd ανάλυση στο netflix κάνοντας τα άχρηστα.(υπάρχουν 1-2 εξαιρέσεις με androidTV)
  • Το να υπάρχει ασυμβατότητα σε επίπεδο hardware και να το έχει μόνο η samsung .. είναι δύσκολο να το πιστέψω.
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ekkli είπε

 

Δεν υπάρχει καμία λύση πέρα από το να αγοράζουμε καινούριες συσκευές κάθε πενταετία, περίπου.
Δυστυχώς η  προγραμματισμένη βραχυβιότητα είναι γεγονός και πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτήν.

υπάρχει λύση... απλό xbox/pc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, oceanborngr είπε

Πανηγυριζουν οι γιαγιαδες που θα αναβαθμιστουν σε 50αρες Samsung συντομα. 

Ευτυχως δεν έχουν και καμια συγκλονιστικη τιμη τα tvbox. 

Comment of the week 🏆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H6400 εδω του 2014 παιζει κανονικα netflix με ελληνικους υποτιτλους και youtube. Μελλοντικα δεν ξερω. Εχω κουμπωσει και σκληρο 4TB με ταινιες που ανανεωνω συχνα σε 1080p remux και παιζει τα παντα(DTS/DD). Συν αμεση συνδεση BT ακουστικων χωρις καλωδια. Οι νεες τηλεορασεις ειναι στον πατο οι τιμες αλλα δεν εχουν τιποτε. Ουτε DTS ουτε BT ουτε smart remote ουτε 3D. Ενα ψωρο 4K εβαλαν πανω με fake HDR στις <1000 ευρω τηλεορασεις και call it a marketing. Ειδικα οι samsung ειναι στον πατο αυτο το DTS που δεν παιζουν ειναι deal breaker για πολυ κοσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Arkin είπε

H6400 εδω του 2014 παιζει κανονικα netflix με ελληνικους υποτιτλους και youtube. Μελλοντικα δεν ξερω. Εχω κουμπωσει και σκληρο 4TB με ταινιες που ανανεωνω συχνα σε 1080p remux και παιζει τα παντα(DTS/DD). Συν αμεση συνδεση BT ακουστικων χωρις καλωδια. Οι νεες τηλεορασεις ειναι στον πατο οι τιμες αλλα δεν εχουν τιποτε. Ουτε DTS ουτε BT ουτε smart remote ουτε 3D. Ενα ψωρο 4K εβαλαν πανω με fake HDR στις <1000 ευρω τηλεορασεις και call it a marketing. Ειδικα οι samsung ειναι στον πατο αυτο το DTS που δεν παιζουν ειναι deal breaker για πολυ κοσμο.

εχω την ιδια και παλευα να συνδεσω bluetooth ηχειο/ακουστικα και δεν γινοταν. μετα απο ψαξιμο μπηκα με κατι κωδικους στο εργοστασιακο μενου και βρηκα οτι η samsung ειχε απενεργοποιημενο το bt audio. το ενεργοποιησα και επαιξαν ολα, αν και δε μπορω να ρυθμισω τον ηχο απο το τηλεκοντρολ, αλλα απο τη bt συσκευη μονο). και σε σενα ετσι παιζει? ηταν ξεκλειδωτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...