Προς το περιεχόμενο

H AMD αποκάλυψε την 3η γενιά της σειράς επεξεργαστών HEDT, Ryzen Threadripper


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, ShooterX είπε

Η HEDT σειρά της Intel φαίνεται λουκούμι τώρα με <μισές τιμές>

8c/16t ~380€

10c/20t~600€

12c/24t~700€

14c/24t~800€

και πάει λέγοντας...

VFM η Intel στο HEDT , να είναι καλά η AMD 😂

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

13 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

εγώ δε λέω τίποτε.. η αγορά το λέει...

 

Έχεις δίκιο φίλε, η αγορά μίλησε και είναι προφανές πως δε θέλει τις φτηνάτζες της AMD. Ιδικά τους επαγγελματίες τους έχει σίγουρους η Intel, για αυτό και κρατάει τις τιμές της HEDT πλατφόρμας της σταθερές:

 

https://www.techquila.co.in/amds-cpu-market-share-hits-decade-high-of-30-percent/

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

εγώ δε λέω τίποτε.. η αγορά το λέει...

Τι μερίδιο περιμένεις να αποκτήσει ένα προϊόν που είναι μόλις 2 χρόνια στην αγορά και μάλιστα σε μια αγορά που δεν αλλάζει τα μηχανήματα σαν τα πουκάμισα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- η intel είναι καλυτερη

- η amd είναι καλυτερη

-η intel φτανει στα 6ghz

-εμεις όμως εχουμε pcie4

-ναι αλλα εγω είμαι πιο ψηλος

-εγω όμως είμαι πιο δυνατος

-θα φωνάξω τον μπαμπα μου που είναι λοχαγος

-χα ο δικος μου είναι αστυνομικος

-Γιωργακη????

-Κωστακη????

Αφήστε τις αηδιες κ ελατε να φατε

-ζε σελω να φαω μπροκολο

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leonproniknidis είπε

Οι επαγγελματίες θα πάνε σε ιντελ. Όλο τα ίδια και τα ίδια... 

ρε και 500 Πυρήνες να βγάλει και υγρόψυξη παρόμοια με κβαντικού υπολογιστή να θέλει ιντελ δε θα γίνει ποτέ...

Συμφωνώ πως Intel δεν θα γίνει πότε. Ούτε και θέλει βέβαια. Αλλιώς θα έβγαζε 4c/4t κλειδωμένο το 2017 στα 280€ 😜 

1 ώρα πριν, leonproniknidis είπε

εγώ δε λέω τίποτε.. η αγορά το λέει...

Σωστά, η αγορά το λέει, γιαυτό άλλωστε η πλατφορμα HEDT της Intel κράτησε τιμές και δεν έφαγε μείωση 50%. Oh wait...ντάξει ρε, τρολλάρις. Ασύστολα.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

VFM η Intel στο HEDT , να είναι καλά η AMD 😂

Δεν είναι πάντως μόνο ζήτημα τιμών στο ράφι, αν και ευτυχώς πλέον η intel έριξε τις τιμές και τα τελευταία μοντέλα είναι πολύ ανταγωνιστικά στην τιμολόγηση.

Μέχρι πρόσφατα δεν υποστήριζαν AVX-512 εντολές οι ryzen και δεν είδα κάπου να αλλάζει αυτό (αν άλλαξε κάτι τώρα ας δώσει κάποιος link). Επίσης, σχεδόν καμία scientific library δεν υποστηρίζει τα αποκλειστικά features ούτε των ryzen/tr, όυτε των GPUs της AMD. Η υποστήριξη μέχρι στιγμής περιορίζεται στις CPUs της Intel και στις GPUs της Nvidia. Τα γενικού σκοπού benchmarks όπως το Cinebench ανανεώνονται γιατί αυτή είναι η δουλειά τους. Από την άλλη κανείς δεν είναι διατεθειμένος να δαπανά μπόλικες ώρες για να υποστηρίζει δεύτερη πλατφόρμα (και λιγότερο ώριμη) σε scientific λογισμικό που τρέχει ήδη πολύ καλά σε αυτά που έχουμε. Εκεί βέβαια, όταν χρησιμοποιούνται generic εντολές η πτώση απόδοσης μπορεί να είναι δραματική (πχ. 10-20 φορές πιο αργή εκτέλεση), που δεν έχει νόημα τελικά τι μπορεί να κάνει θεωρητικά το τσιπάκι.

Επεξ/σία από jimex
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leonproniknidis είπε

Οι επαγγελματίες θα πάνε σε ιντελ. Όλο τα ίδια και τα ίδια... 

ρε και 500 Πυρήνες να βγάλει και υγρόψυξη παρόμοια με κβαντικού υπολογιστή να θέλει ιντελ δε θα γίνει ποτέ...

500 πυρηνες ειναι οντως αχρηστοι , τι να τους κανεις αφου εσυ περνεις 4 στην ιδια τιμη και εισαι ευχαριστημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κτηνάρια, για να φτιάξεις όμως σύστημα βασισμένο σε αυτούς θέλεις μια περιουσία και πιστεύω ότι είναι και υπερβολή. Απευθύνεται σε επαγγελματίες που χρησιμοποιούν πολλά threads, σε enthusiasts και σε φουλ ματαιόδοξους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tα 7nm ανεβασαν τα base clock ρολογια στο θεο. Μιλαμε για 3.7Ghz σε 32 cores. Αυτα δεν υπαρχουν να ξερετε... 

O νεος Threadripper 32 core θα ειναι κατα +35% ταχυτερος απο τον περσινο ΑΜD 2990WX. (700Mhz up στο base clock + 15% ταχύτερος στο ipc)

Αντιθετα η Intel θα κανει ενα απλο βάπτισμα και θα ριξει την τιμη του 28 core. 

1.JPG

Επεξ/σία από ROG-X
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, assos7gr είπε

Και έφτασαν οι τιμές στο Θεό.... 

Στα 2κ 32/64 με αυτά τα ρολόγια δεν το λες και στο θεό. Το μόνο που με προβληματιζε πάντα είναι τι κόστος έχει αυτή η επικοινωνία των πολλών μικρότερων cpu  με τον ελεγκτή τους σε απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...