Προς το περιεχόμενο

Κάλυψη υλικές ζημιές αυτοκινήτου απο ατύχημα


BoullyBoy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Αν η ασφάλεια το βγάλει "ολική καταστροφή" (= δεν συμφέρει να το φτιάξεις), σου δίνει ένα ποσό και μεταβιβάζεις το αυτοκίνητο σε αυτούς (οι οποίοι μάλλον πουλάνε ό,τι πωλείται και μετά το πάνε για καταστροφή). ΔΕΝ παίρνεις και τα λεφτά και να σου μείνει και το αμάξι.

και δεν έχω κανένα δικαίωμα να μην δεχτώ την πρότασή τους; υποτίθεται δεν είναι υποχρεωμένοι να μου κάνουν το αμάξι ανεξαρτήτως ζημιάς; αφού δεν φταίω εγώ σε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι υποχρεωμένοι να σε αποζημιώσουν για τη ζημιά σου. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι υποχρεωμένοι να σου επισκευάσουν το ίδιο αυτοκίνητο. Μπορούν πχ να σου το αγοράσουν στην αξία που αυτό είχε πριν το ατύχημα (άρα πρακτικά να σε αποζημιώνουν για τη ζημιά σου). Δεν μπορείς να τους υποχρεώσεις όμως να επιβαρυνθούν πάνω από την τρέχουσα εμπορική αξία του κατεστραμμένου αυτοκινήτου.

Μπορείς να τους πιέσεις σχετικά με το ποια ήταν η εμπορική αξία (πχ να τους δείξεις ότι με αυτα που δίνουν ΔΕΝ υπάρχει αντίστοιχο αυτοκίνητο που να μπορεί να αγοραστεί). Μπορείς επίσης να τους πας και νομικά αν είσαι βέβαιος ότι η αξία που σου υπολογίζουν είναι πολύ χαμηλότερη της πραγματικής ή για να ζητήσεις ψυχική ωδύνη (πχ αν το αυτοκίνητο ήταν συλλεκτικό ή κάποια πολύ ιδιαίτερη περίπτωση) ή να ζητήσεις πχ διαφυγόντα κέρδη ή ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς (με τον κίνδυνο, βέβαια, να χάσεις αν έχουν πράγματι δίκιο και τότε να υποχρεωθείς να αρκεστείς σε αυτά που σου δίνουν και να επιβαρυνθείς και επιπλέον με τα δικαστικά έξοδα τα δικά σου και μαζί και τα δικά τους).

Μπορείς να συμβουλευτείς τη νομική βοήθεια της ασφαλιστικής σου (αν έχεις τέτοια κάλυψη).

Η λογική είναι αντίστοιχη με αυτή που ακολουθούμε στην καθημερινή ζωή και σε άλλα παραδείγματα: πχ αν χαλάσει η κουζίνα και η επισκευή κοστίζει περισσότερο από την αξία της εκείνη τη στιγμή, την πετάς και παίρνεις άλλη (είτε μεταχειρισμένη είτε καινούρια).

Επεξ/σία από dtzgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dtzgr είπε

Αν η ασφάλεια το βγάλει "ολική καταστροφή" (= δεν συμφέρει να το φτιάξεις), σου δίνει ένα ποσό και μεταβιβάζεις το αυτοκίνητο σε αυτούς (οι οποίοι μάλλον πουλάνε ό,τι πωλείται και μετά το πάνε για καταστροφή). ΔΕΝ παίρνεις και τα λεφτά και να σου μείνει και το αμάξι.

Δεν ισχύει*,για να αποζημιωθείς όμως πρέπει ή να μεταβιβαστεί σε άλλον ή να πάει για ανακύκλωση.

*Τουλάχιστον αυτές τις επιλογές μου έδωσαν εμένα πριν 4 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο άλλος είναι καθ' υπόδειξη της ασφαλιστικής. Δεν είναι της επιλογής σου. Δηλαδή δεν μπορεί να είναι τρίτο πρόσωπο πχ συγγενής σου ή κάποιος στο οποίο πχ πούλησες το κουφάρι.

Αν πάει για ανακύκλωση, η ασφαλιστική αφαιρεί το ποσό που παίρνεις από τον ανακυκλωτή (ή το παίρνει αυτή, αν εσένα σε έχει αποζημιώσει πλήρως).

Με λίγα λόγια, δεν μπορείς και να αποζημιωθείς στην πλήρη τρέχουσα αξία και να αξιοποιήσεις το κουφάρι (δηλαδή να βγεις κερδισμένος).

Επεξ/σία από dtzgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dtzgr είπε

Ο άλλος είναι καθ' υπόδειξη της ασφαλιστικής. Δεν είναι της επιλογής σου. Δηλαδή δεν μπορεί να είναι τρίτο πρόσωπο πχ συγγενής σου ή κάποιος στο οποίο πχ πούλησες το κουφάρι.

Αν πάει για ανακύκλωση, η ασφαλιστική αφαιρεί το ποσό που παίρνεις από τον ανακυκλωτή (ή το παίρνει αυτή, αν εσένα σε έχει αποζημιώσει πλήρως).

Με λίγα λόγια, δεν μπορείς και να αποζημιωθείς στην πλήρη τρέχουσα αξία και να αξιοποιήσεις το κουφάρι (δηλαδή να βγεις κερδισμένος).

Μπορει να είναι. Μαθαίνεις τι προσφορά έκανε αυτός που θα το πάρει κ κάνει έστω ένα ευρώ παραπάνω ο ενδιαφερόμενος συγγενής. Το έκανα πριν 4 μήνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dtzgr είπε

Ναι, αν πληρωθεί το τίμημα κανονικά, οκ. Εγώ εννοούσα εικονική μεταβίβαση...

Ναι προφανώς με πληρωμή απλά πρέπει να Γίνει συνεννόηση Με αυτόν που χειρίζεται το φακελο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δυστυχώς δεν γίνεται και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος...

Αν το αμάξι έχει λίγα χιλιόμετρα και extras που έχουν μπει σχετικά πρόσφατα και με τιμολόγια που έχεις διαθέσιμα μπορείς να απαιτήσεις μεγαλύτερη αποζημίωση...

Αν είναι κανένας χιλιομετροφάγος που απλά συντηρείται σωστά θα πάρεις περίπου την τιμή θα βρεις και ένα με τα αντίστοιχα km στο car.

Νομίζω για να το πληρωθείς συλλεκτικό πρέπει να έχει πινακίδες ΕΛΠΑ/ΦΙΛΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα μίλησα με το μάστορα , με ενημέρωσε πως έχει πάει ο πραγματογνώμονας και έχει π0εί πως μπορεί το αμάξι να μην το πειράξει καν έτσι όπως έχει γίνει. Αύριο θα το κοιτάξουν και πιο βαθιά για περισσότερα. Τον πήρε τηλέφωνο μπροστά μου και τον ρώτησε εαν θα μου δώσουν τουλάχιστον 1800-2000 στο χέρι και ανέφερε πως μπορεί και παραπάνω, και να μου αφήσουν το αυτοκίνητο.

Παλιά όπως αναφέρετε τα αυτοκίνητα τα πηγαίνανε για scrap αλλα πλέον υπολογίζουν και την τωρινή αξία του αυτοκινήτου και τα αφαιρούν απο τον πελάτη, δηλαδή εαν η ζημιά είναι 2300 ευρώ και το αμάξι έχει τώρα αξία 400 ευρώ μου δίνουν εμένα 1900 και κρατάω και το αμάξι.

Αυριο για περισσότερα μόλις έχω περισσότερα νέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, aGka8l είπε

Χοντρικά ο μάστορας σου πόσο υπολογίζει την ζημιά ? 

Ο μάστορας υπολογίζει περίπου 2050 + ΦΠΑ. Έτσι όπως μου είπε έχει μιλήσει με τον πραγματογνώμονα και λέει θα κάνει την έκθεση για αποζημίωση 2000 ευρώ με την προϋπόθεση το αμάξι να πάει για καταστροφή, το αμάξι λέει το πάμε σε κανέναν παλιατζή και από εκεί θα πάρω λέει κανένα  300άρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...