Προς το περιεχόμενο

Κάλυψη υλικές ζημιές αυτοκινήτου απο ατύχημα


BoullyBoy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πετα το δεν εχει νοημα..ασε τι σ λεει ο μαστορας για 2κ ξαφνικα θα βρεθουν μερικα κατοσταρικα ακομη και ουτε θα σαι εκει να δεις τι εβαλε πανω και ποσο χαλια ή οχι ηταν τα ανταλακατικα...

 ολα αυτα για να προσπαθησεις να το πουλησεις στα 1500-2000 μεχρι το καλοκαιρι?παρε καταναλωτικα τα υπολοιπα που σου λειπουν καπου απο 3%(https://www.tsig.gr/lang-el/banks/Loans/katanalotika-daneia) εως 12% ειναι ο τοκος..

βαλε αγγελια το υγραεριο ή αφησε το στον εγκατασταση να το δωσει,και  να βγαλεις λιγα  απο κει..

https://www.car.gr/classifieds/cars/?sort=dm&registration=>1997&registration=<1998&make=248&model=798

οι τιμες ειναι υπερβολικες...

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σήμερα μίλησα με την ασφάλεια μου. 

Στο φιληκο διακανονισμό μου δίνουν 3 επιλογές. 

1) για να γίνει το αμάξι δίνουν το 70% της εμπορικής αξίας όπου εναι 1400 ευρώ. 

2) μου δίνουν 2000 ευρώ και το αμάξι το παίρνει κάποιος εμπορίας όπως είναι. 

3) να βγει από τον φιλικό διακανονισμό και να πάει στην απέναντι εταιρία και να έχω να κάνω με αυτούς όπου το τη θα γίνει είναι άγνωστο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BoullyBoy είπε

2) μου δίνουν 2000 ευρώ και το αμάξι το παίρνει κάποιος εμπορίας όπως είναι

αυτό και ξεμπερδεύεις και κοιτάς για άλλο αμάξι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BoullyBoy είπε

Σήμερα μίλησα με την ασφάλεια μου. 

Στο φιληκο διακανονισμό μου δίνουν 3 επιλογές. 

1) για να γίνει το αμάξι δίνουν το 70% της εμπορικής αξίας όπου εναι 1400 ευρώ. 

2) μου δίνουν 2000 ευρώ και το αμάξι το παίρνει κάποιος εμπορίας όπως είναι. 

3) να βγει από τον φιλικό διακανονισμό και να πάει στην απέναντι εταιρία και να έχω να κάνω με αυτούς όπου το τη θα γίνει είναι άγνωστο. 

To 2 αλλά προσπάθησε να ζορίσεις την κατάσταση να ανέβουν έστω 2-3 κατοστάρικα. Σχεδόν πάντα πιάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, paylidis είπε

To 2 αλλά προσπάθησε να ζορίσεις την κατάσταση να ανέβουν έστω 2-3 κατοστάρικα. Σχεδόν πάντα πιάνει. 

Μίλησα 3 φορές με αυτήν που έχει την καρτέλα μου. Στο φιλικό διακανονισμό είναι τα 2000 ευρώ γιατί τόσα έχει βάλει στην έκθεση ο πραγματογνομονας. 

Εκτός και αν πάω στο 3 όπου εκεί μπορεί να πάρω και 2500 αλλά και 1500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκεις ίδιο Αμαξι με 2000; Αυτό είναι το ερώτημα... εάν όχι πιέζεις την κατάσταση. Το τι λέει ο Πραγματογνομωνας είναι άλλη υποθέσει. Αυτός ενεργεί για λογαριασμό και όφελος της εταιρείας που τον προσέλαβε... σε αντίστοιχη περίπτωση πηρα 500€ παραπάνω από την hd 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, paylidis είπε

Βρίσκεις ίδιο Αμαξι με 2000; Αυτό είναι το ερώτημα... εάν όχι πιέζεις την κατάσταση. Το τι λέει ο Πραγματογνομωνας είναι άλλη υποθέσει. Αυτός ενεργεί για λογαριασμό και όφελος της εταιρείας που τον προσέλαβε... σε αντίστοιχη περίπτωση πηρα 500€ παραπάνω από την hd 

Το ερώτημα είναι τι σημαίνει για τις ασφαλιστικές ίδιο αμάξι...
Ίδιο μοντέλο;
Ίδιο μοντέλο, ίδια χρονολογία, παρόμοια χιλιόμετρα;
Ίδιο μοντέλο,ίδια χρονολογία, παρόμοια χιλιόμετρα, ίδια έκδοση, παρόμοια κατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, agnostos13 είπε

Το ερώτημα είναι τι σημαίνει για τις ασφαλιστικές ίδιο αμάξι...
Ίδιο μοντέλο;
Ίδιο μοντέλο, ίδια χρονολογία, παρόμοια χιλιόμετρα;
Ίδιο μοντέλο,ίδια χρονολογία, παρόμοια χιλιόμετρα, ίδια έκδοση, παρόμοια κατάσταση;

Όταν θέλεις να κανείς σύγκριση πας οσο το δυνατόν πιο κοντά. Πχ έχει κλιματισμό ή απλό a/c? Ηλιοροφή; Δερμάτινα καθίσματα; Κλπ... όχι όμως το ραδιόφωνο που έβαλες κ είχε 500€

 Γιατί σε κάποια μοντέλα έχει μεγάλη οικονομική διαφορά το μεταχειρισμένο με ορισμένα τέτοια έξτρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, paylidis είπε

Όταν θέλεις να κανείς σύγκριση πας οσο το δυνατόν πιο κοντά. Πχ έχει κλιματισμό ή απλό a/c? Ηλιοροφή; Δερμάτινα καθίσματα; Κλπ... όχι όμως το ραδιόφωνο που έβαλες κ είχε 500€

 Γιατί σε κάποια μοντέλα έχει μεγάλη οικονομική διαφορά το μεταχειρισμένο με ορισμένα τέτοια έξτρα...

Και αν δεν υπάρχει αντίστοιχο που να πωλείται; Πχ αν το πήρες full extra και δεν υπάρχει αντίστοιχο για πώληση θα σου πεί πάρε τόσα που κάνει μια μεσαία προς γεμάτη έκδοση που βρήκα;

Κανονικά πρέπει να υπολογίζει και το ραδιόφωνο-navi που μπορεί να είναι alpine και να κάνει ένα χιλιάρικο...καθώς και τις bbs τις ζάντες που έβαλες aftermarket και κάνουν άλλο ένα.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Και αν δεν υπάρχει αντίστοιχο που να πωλείται; Πχ αν το πήρες full extra και δεν υπάρχει αντίστοιχο για πώληση θα σου πεί πάρε τόσα που κάνει μια μεσαία προς γεμάτη έκδοση που βρήκα;

Κανονικά πρέπει να υπολογίζει και το ραδιόφωνο-navi που μπορεί να είναι alpine και να κάνει ένα χιλιάρικο...καθώς και τις bbs τις ζάντες που έβαλες aftermarket και κάνουν άλλο ένα.

Ε σε ότι έξτρα καταστράφηκε εμπλέκεται ο παράγοντας Πραγματογνομωνας. Κατά τα αλλά δε διαφωνώ.... σε παρόμοια περίπτωση παντως πηρα ένα 500αρικο παραπάνω Με πίεση κ την απειλή δικαστηρίων όποτε πιστεύω υπάρχουν ελπίδες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ε σε ότι έξτρα καταστράφηκε εμπλέκεται ο παράγοντας Πραγματογνομωνας. Κατά τα αλλά δε διαφωνώ.... σε παρόμοια περίπτωση παντως πηρα ένα 500αρικο παραπάνω Με πίεση κ την απειλή δικαστηρίων όποτε πιστεύω υπάρχουν ελπίδες 

Φίλος πάντως ζήτησε πραγματογνόμωνα να καταγράψει τα extras που έχει βάλει και πήγαιναν πάνω από 5000 για να του αυξήσει το ασφαλιστέο κεφάλαιο γιατί υπολόγιζαν με βάση το μέσο όρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Το ραδιόφωνο το βγαζεις και το παίρνεις μαζί σου,και λάθος αν δεν το έχεις κάνεις ήδη .Ζαντες θα έχουν καταστραφει και οι 4?

Μιλάμε για ολική καταστροφή (ή κλοπή αντίστοιχα). Ασε που δεν νομίζω οτι θα σου επιτρέψει κάποια ασφαλιστική να πάρεις τα εξαρτήματα που θες από πάνω (εφόσον είναι άθικτα) και να κρατήσει το υπόλοιπο...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αλήθεια είναι πως τώρα το αυτοκίνητο το πιο φθηνό με τα δικά μου χμ και με αέριο βλέπω είναι στα 2400 ευρώ.

@paylidis Το πρόβλημα είναι πως στο Φιλικό διακανονισμό μου λέει πως δεν μπορεί να αλλάξει η τιμή και μόνο αν πάω στην 3η περίπτωση γίνεται να ζητήσω περισσότερα, και η αλήθεια είναι φοβάμαι μην γίνει καμιά βλακεία και χάσω και τα 2000.

 

Τώρα μου λένε πως εγώ θα πάρω 2000 ευρώ στο σύνολο, θα το ανεβάσουν για πλειστηριασμό και όποιος έρθει το πάρει παράδειγμα στα 300 ευρώ όπως είναι μου δίνουν αυτοί την διαφορά έως τα 2000 δηλαδή αυτοί βρίσκουν αγοραστεί και όσο πουληθεί ου δίνουν αυτοί την διαφορά μέχρι τα 2000.

Επεξ/σία από BoullyBoy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...