Προς το περιεχόμενο

Επικοινωνία εξωτερ.σκληρού σε MacBookPro


Homecinemakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα.

θα ήθελα να μου πείτε την άποψή σας για τον τρόπο που μπορεί ένας σκληρός δίσκος να επικοινωνεί με αμεσότατο και γρήγορο τρόπο με τον Μάκ μου δίχως κολλήματα και καθυστερήσεις. Οι εργασίες μου είναι video editing στο final cut pro κυρίως. Για αλλαγή εσωτερικού ssd απο τον 500άρη μου σε μεγαλύτερο, ούτε συζήτηση. Οι τιμές είναι στον θεό (επίσης, δεν μιλάω για λύσεις κινέζικες).

Ευχαριστώ πολύ!

Στιγμιότυπο 2019-11-08, 18.22.27.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Homecinemakias είπε

Καλησπέρα στην ομάδα.

θα ήθελα να μου πείτε την άποψή σας για τον τρόπο που μπορεί ένας σκληρός δίσκος να επικοινωνεί με αμεσότατο και γρήγορο τρόπο με τον Μάκ μου δίχως κολλήματα και καθυστερήσεις. Οι εργασίες μου είναι video editing στο final cut pro κυρίως. Για αλλαγή εσωτερικού ssd απο τον 500άρη μου σε μεγαλύτερο, ούτε συζήτηση. Οι τιμές είναι στον θεό (επίσης, δεν μιλάω για λύσεις κινέζικες).

Ευχαριστώ πολύ!

Στιγμιότυπο 2019-11-08, 18.22.27.png

Από την στιγμή που δεν αλλάζεις τον εσωτερικό δίσκο, θα πας στην λύση του εξωτερικού σκληρού. Με βάση τις θύρες επικοινωνίας που έχει το macbook σου και βάζοντας στην μέση τον παράγοντα κόστος, η πιο συμφέρουσα λύση είναι να πας σε έναν εξωτερικό σκληρό USB 3. Έχεις 2 θύρες Thunderbolt 1, αλλά οι τιμές είναι επίσης υψηλά. 

Οπότε, ένας επώνυμος usb 3 στο 1TB για εμένα είναι η καλύτερη επιλογή σου. 

https://www.skroutz.gr/s/10259504/Western-Digital-My-Passport-1TB-2016.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν λέω τέτοιες λύσεις. Όλα αυτά τα αρνητικά που έχω γράψει, δεν είναι θεωρητικά αλλα απο κάποια εμπειρία. Και ποιά είναι αυτή; Ακριβώς η χρήση με την λύση που μου έγραψες. Με εξωτερικούς σκληρούς με usb3. Και φυσικά δίσκοι 1tb δεν μου κάνουν. Τα project's μου, είναι μερικές φορές και 1,5 τέρα.

Όσον αφορά τον εσωτερικό, όταν ζητάει η apple  1 χιλιάρικο για 1tb, δεν θέλω να γράψω δημόσιο το τι σκέφτομαι και πως εκφράζομαι για δαύτην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Homecinemakias είπε

Όχι δεν λέω τέτοιες λύσεις. Όλα αυτά τα αρνητικά που έχω γράψει, δεν είναι θεωρητικά αλλα απο κάποια εμπειρία. Και ποιά είναι αυτή; Ακριβώς η χρήση με την λύση που μου έγραψες. Με εξωτερικούς σκληρούς με usb3. Και φυσικά δίσκοι 1tb δεν μου κάνουν. Τα project's μου, είναι μερικές φορές και 1,5 τέρα.

Όσον αφορά τον εσωτερικό, όταν ζητάει η apple  1 χιλιάρικο για 1tb, δεν θέλω να γράψω δημόσιο το τι σκέφτομαι και πως εκφράζομαι για δαύτην.

Κάτι τέτοιο δηλαδή θέλεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Homecinemakias είπε

Όχι δεν λέω τέτοιες λύσεις. Όλα αυτά τα αρνητικά που έχω γράψει, δεν είναι θεωρητικά αλλα απο κάποια εμπειρία. Και ποιά είναι αυτή; Ακριβώς η χρήση με την λύση που μου έγραψες. Με εξωτερικούς σκληρούς με usb3. Και φυσικά δίσκοι 1tb δεν μου κάνουν. Τα project's μου, είναι μερικές φορές και 1,5 τέρα.

Όσον αφορά τον εσωτερικό, όταν ζητάει η apple  1 χιλιάρικο για 1tb, δεν θέλω να γράψω δημόσιο το τι σκέφτομαι και πως εκφράζομαι για δαύτην.

φιλε αν εχεις project 1,5 terra και κολλάς στα ψιλα

επρεπε να ειχες παρει windows pc... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atheatos είπε

http://www.thunderbolt-ssd.com/cases/thunderbolt2-ssd-enclosure.html
 

φανταζομαι τις έχεις δει τις λύσεις και δεν συμφέρουν οικονομικά....

Όχι δεν έχω κοιτάξει. Το θέμα μου  είναι η αμεσότητα. Το usb3 δεν κάνει πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Homecinemakias είπε

Όχι δεν έχω κοιτάξει. Το θέμα μου  είναι η αμεσότητα. Το usb3 δεν κάνει πάντως.

https://www.skroutz.gr/s/10957527/Akitio-Neutrino-Thunder-D3.html
 

θέλει ψάξιμο και σίγουρα το thunderbolt 2 σε συνδυασμό με RAID (ssd)είναι σαφώς πιο γρήγορο από οποιονδήποτε usb 3 ssd.

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Homecinemakias είπε

Το link είναι απο site εταιρείας που έχει πάμπολλα προϊόντα διαφορετικά.

Ούτε καν στη διαδικασία να κάνεις μια αναζήτηση δεν μπήκες. Ορίστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Illuvatar1981 είπε

Ούτε καν στη διαδικασία να κάνεις μια αναζήτηση δεν μπήκες. Ορίστε.

Όταν λέω πολλά προϊόντα εννοώ πως έκανα περιπλάνηση στο site. Και δεν ξέρουν αγγλικά όλοι. Ευχαριστώ για την απάντηση. Βέβαια δεν βρήκα κάτι εκεί. Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις. Θα ψάξω να βρω κάποιον ''βιντεά''!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Homecinemakias είπε

Όταν λέω πολλά προϊόντα εννοώ πως έκανα περιπλάνηση στο site. Και δεν ξέρουν αγγλικά όλοι. Ευχαριστώ για την απάντηση. Βέβαια δεν βρήκα κάτι εκεί. Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις. Θα ψάξω να βρω κάποιον ''βιντεά''!

Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό που ψάχνεις να βρεις. Νομίζω ότι οι λύσεις προτάθηκαν όλες. Ρώτα και κάποιον που κάνει την ίδια δουλειά. Είναι προτιμότερο.

Το θέμα με τα Αγγλικά λύνεται πανεύκολα με το Google Translate. Κάνεις αντιγραφή/επικόλληση το link και το ρίχνεις στα Αγγλικά. Πατάς στο link που είναι στα Ελληνικά και όλη η σελίδα φορτώνεται πλέον στα Ελληνικά.

1860988088_ScreenShot2019-11-08at21_41_21.png.0b526115acd1210e5aab8406d2461b50.png

Επεξ/σία από Illuvatar1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η λύση είναι αυτή που σου πρότεινε ο @atheatos παραπάνω. Βάλε δυο γρήγορους SSD σε RAID 0 με ένα καλό Thunderbolt καλώδιο 

και θα δουλεύεις εκεί τα projects σου το ίδιο γρήγορα (για να μην πω γρηγορότερα) από τον εσωτερικό SSD.

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή είναι και η λύση που προτείνει ο atheatos αλλά δεν κάνει το Akitio για τη δουλειά που θέλει ο φίλος. Του πρότεινα ήδη κάτι. Άλλη μια πρόταση είναι αυτή. Θέλει μεγάλες ταχύτητες και πολύ χώρο. Αν μιλάμε για επαγγελματικές δουλειές.

Από την άλλη, ότι πληρώνεις παίρνεις.

Επεξ/σία από Illuvatar1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Video Editing θέλει να γνωρίζεις ποιο είναι το κατάλληλο workflow για το σύστημα και το software που χρησιμοποιείς. Οι ταχύτητες του USB είναι αρκετές για editing. Αν μιλάμε για βαριά project, με φίλτρα, color correction, blurs και σύνθετα transitions, τότε θέλεις κυρίως GPU ή CPU, ανάλογα το software και τον τρόπο που εκμεταλλεύεται το hardware. Το ότι ο TS έχει projects 1.5TB, έχει να κάνει με τον τρόπο που δουλεύει το FCPx και τις ρυθμίσεις που έχει δώσει. Τα caches του είναι που βαραίνουν και όχι το original footage.
Για παράδειγμα, εγώ μοντάρω με αρχεία από 36-185Mbps (αλλά όχι στον άθλιο για editing H264), σε έναν C2D, με 8GB αργή RAM και μια GT 740, με εξωτερικούς USB3. Οι καθυστερήσεις που έχω λόγω παλιού CPU κατά το export ή σε κάποια renders, δεν έχουν να κάνουν με την ταχύτητα του δίσκου.
Αν θέλεις να μοντάρεις χωρίς να ξοδέψεις μια περιουσία, πρέπει να μάθεις τι εστί Codec, proxies, relink, optimized media κλπ.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.akitio.com/desktop-storage/akitio-thunder2-quad

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...