Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Mi A3 - Άποψη


AlienTechGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, phanispal είπε

Να, αυτά διαβάζω και ενώ έχω ψηθεί να πατήσω download κρατιέμαι.

Η μπαταρία σαν ανταλλακτικό αν δεν κάνω λάθος έχει εγγύηση 6 μήνες.

Δεν ξέρω όμως τι προβλέπεται για την μπαταρία που συνοδεύει τη συσκευή όταν την αγοράζεις.

Ούτως ή άλλως είναι δύσκολο να αποδείξεις ότι έχεις πέσει σε ελαττωματική ενώ είσαι εντός εγγύησης και να σου την αλλάξουν. Γενικά δε θυμάμαι να έχω ακούσει ποτέ για αλλαγή μπαταρίας εντός εγγύησης.

Δεν είχα πρόβλημα πριν το brick. Μόλις μπορέσω θα το στείλω για αλλαγή, γιατί διάβασα ότι η εγγύηση είναι και για την μπαταρία για δύο χρόνια. Πρέπει να μου πουν και γιατί σβήνει στα ξαφνικά χωρίς λόγο μετά την υποχρεωτική αλλαγή της πλάτης.

https://www.mi.com/global/service/support/warranty/gr.html

ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΕΓΓΥΗΣΗ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ

"Η Xiaomi εγγυάται στον αρχικό αγοραστή ότι το Προϊόν Xiaomi δεν θα παρουσιάσει ελαττώματα σε υλικά και κατασκευή υπό κανονικές συνθήκες χρήσης, κατά τη διάρκεια της περιόδου εγγύησης. Η εγγύηση διαρκεί και παρέχεται για δύο (2) έτη για την κεντρική μονάδα, έξι (6) μήνες για την αφαιρούμενη μπαταρία και τον φορτιστή, δύο (2) έτη για τη μη αφαιρούμενη μπαταρία, από την ημερομηνία αγοράς. Παρά τα όσα αναφέρονται στην ανωτέρω ρήτρα, η Xiaomi δεν εξαιρεί, περιορίζει ή αναστέλλει την περίοδο της ελάχιστης νόμιμης εγγύησης που επιβάλλεται από το εφαρμοστέο δίκαιο. Η Xiaomi δεν εγγυάται ότι η λειτουργία του Προϊόντος θα είναι αδιάλειπτη ή χωρίς σφάλματα."

Επεξ/σία από BritGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, Fotia είπε

Δες αν εχει και αλλους ορους και σου πουν την χαλασες εσυ κλπ

Δεν νομίζω γιατί μόλις το παρέλαβα από το service. Το κινητό ελέγχθηκε και βγήκε χωρίς υγρασία, πλήρως λειτουργικό από τους ίδιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτο πρόβλημα που εντόπισα.

είχα εγκαταστήσει το Parallel Space και είχα βάλει 4 εφαρμογές (viber, whatsapp...). Μετά την αναβάθμιση πάπαλα. με πετάει έξω από το πρόγραμμα. Πρέπει να τα στήσω από τη αρχή. και είχα κάτι συνομιλίες που δεν ήθελα να χάσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, σε σχέση με τα ταπεινά/οικονομικά μοντέλα της Samsung (A10, A21s, κλπ), τα πάντα δουλεύουν με αρκετά μεγαλύτερη δυσκολία στο XIaomi. Ο ήχος στην κλήση, η συνδεσιμότητα με bluetooth και με το αυτοκίνητο, το σήμα στο GPS, είναι απροβλημάτιστα στα Samsung και δεν φοβάσαι μην έρθει κάποια αναβάθμιση και δεν ξέρεις τι θα συμβεί. Όλα δουλεύουν όπως πρέπει, χωρίς να ψάχνεσαι. Μόνη διαφορά οι πολύ καλύτερες κάμερες του MiA3. Προσωπική μου άποψη, χωρίς να παίζω παιχνίδια, έχοντας τα τηλέφωνα μόνο για δουλειά και πρόσβαση στο internet εν κινήσει. Πχ, το γνωστό πρόβλημα με το echo στις βιντεοκλήσεις δεν λύθηκε με την αναβάθμιση, κάτι το οποίο δεν υφίσταται καν στα Samsung που έχουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα το update σε  a11 και πλέον δεν μπορώ να βάλω immersive Mode να κρύψω την πάνω μπάρα και έχουν βγάλει την εντολή overscan με την οποία πήγαινες πιο κάτω την κάτω μπάρα

Επίσης το cube acr που δούλευε μια χαρά  για την ηχογράφηση κλήσεων πάει και αυτό 

Από ότι βλέπω δουλεύει μόνο όταν σε πάρει κάποιος και πριν το σηκώσεις πατήσεις το Record

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, phanispal είπε

Είδες διαφορά στην αυτονομία;

Είναι νωρίς ακόμα. 

Ίσως είναι λίγο καλύτερα. Επίσης το βλέπω πιο σβέλτο και με καλύτερη φωτεινοτητα. 

Πάντως χαλάστηκα με την ηχογράφηση κλήσεων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρίσκαρα κι εγώ και την πέρασα.

Μετά το reboot είδα τη μπαταρία να πέφτει τρεις εκατοστιαίες μονάδες σε λίγα δευτερόλεπτα και φρίκαρα.

Αλλά νομίζω πλέον έχει σταθεροποιηθεί. Θα δείξει πώς θα πάει.

Δε βλέπω και σοβαρές διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το πράγμα να μην υποστηρίζεται η ηχογράφηση είναι πολύ σπαστικό.

privacy και μ@λακίες. έχει ξεφτιλιστεί το θέμα

άλλο πρόβλημα...

πατάω να κάνω share κάποιο link, μου εμφανίζονται τα εικονιδια, WhatsApp, messenger.... επιλέγω κάποιο και πατιέται το δίπλα.

όχι δεν είναι δικό μου λάθος, δε πατάω κατα λαθος δίπλα. Τη μια φορά νόμιζα ότι πάτησα κατα λάθος και δεν έδωσα σημασία. αλλά μου γίνεται πολύ συχνά πλέον.

πριν λίγο ήθελα να κάνω share και λέω να δω τι θα γίνει. επιλέγω με προσοχή το εικονίδιο που θέλω και επιλέγεται το ημερολόγιο που ήταν δίπλα. με την 10 δε το είχα αυτό. επίσης δεν υπάρχει πρόβλημα με το touch σε άλλο σημείο να πεις ότι είναι γενικό

 

και μια ερώτηση, όσοι έχουν mui η ηχογράφηση παίζει κανονικά σε android 10/11?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου λειτουργεί το cube acr μόνο στις εισερχόμενες αν πατήσεις εγγραφή πριν το σηκώσεις. 

Από ότι λένε η Google θα δώσει στον δικό της dialer ηχογράφηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, adi32 είπε

Εμένα μου λειτουργεί το cube acr μόνο στις εισερχόμενες αν πατήσεις εγγραφή πριν το σηκώσεις. 

Από ότι λένε η Google θα δώσει στον δικό της dialer ηχογράφηση 

εδώ και καιρό είχε ανακοινωθεί αυτό. με μια αναβάθμιση (δε θυμάμαι ποια) εμφανίζονταν το κουμπί rec.

Το θέμα είναι ότι σε εμένα και σε πολλούς άλλους δεν εμφανίστηκε ποτέ. δε ξέρω αν έχει να κάνει με το region. δε δοκίμασα να το αλλάξω.

Σε κάθε περίπτωση η μαγκιά είναι η αυτόματη εγγραφή όλων των κλήσεων και να μη πατάς εσύ κάθε φορά την εγγραφή. Με είχε σώσει τόσες φορές αυτό το πράγμα διότι πολλές φορές (λόγω δουλειάς) μου λένε στο τηλέφωνο πράγματα που πρέπει να σημειώνω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι είναι θέμα region. 

Θα εμφανιστεί σε όλους σιγά σιγά. 

Πέρα από αυτό το πολύ αρνητικό της 11 εμένα μου φαίνεται πιο σβέλτο το κινητό και καλύτερη μπαταρία και φωτεινότητα. 

Επίσης είναι εκνευριστικες οι άσπρες γραμμούλες κάτω στην οθόνη από τα gestures. 

Ευτυχώς βρήκα τρόπο και κρύβω τη γραμμούλα και έχω και gestures και navigation bar ταυτόχρονα και κρύβω και την πάνω μπάρα για το φόβο του burn in της amoled. 

Στο Android 11 κατάργησαν επίσης τη δυνατότητα για immersive Mode 

Screenshot_20210207-153003_1.png

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω πάψει εδώ και πολύ καιρό να είμαι κάτοχος της συσκευής αλλά πραγματικά είναι από τα πολύ λίγα κινητά (απ' όσα έχω δοκιμάσει), που θα αγόραζα ξανά.

Δυστυχώς η Xiaomi, ενώ θα μπορούσε να κερδίσει πολλούς (συμπεριλαμβανομένου και εμένα) βγάζοντας συσκευές με αντίστοιχα χαρακτηριστικά των Redmi Note αλλά με stock Android (όπως ήταν τα Mi Ax) ή ακόμα και ναυαρχίδες με Snapdragon 8xx, προτίμησε να σταματήσει τελείως το project. 

Όσο καλές συσκευές βγάζει, άλλο τόσο χαραμίζονται από το τραγικό software της. Δεν είναι ότι είναι κακό το MIUI από εμφάνιση, αλλά σε θέμα σταθερότητας και αξιοπιστίας είναι πολύ πίσω και ακόμα και η υλοποίηση του Android One, ιδίως στα Mi A2 / Mi A3 που ήμουν κάτοχος ήταν εξίσου κακή με προβλήματα και πολύ αργοπορημένα update.

Και φαντάζομαι, δεν είμαστε λίγοι αυτοί που θα θέλαμε ένα Mi A4, με 1080p AMOLED, λίγο βελτιωμένες κάμερες από το Mi A3, έναν Snapdragon 7xx και μια νορμάλ τιμή κοντά στα 200€-250€.

Anyway, δε ξέρω τι μου ήρθε και τα έγραψα όλα αυτά. Απλά ως TS, ήθελα να καταθέσω την άποψη μου για τη συσκευή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθώ να συνδέσω το κινητό με τον υπολοιγιστή με καλώδιο και μου εμφανίζει το κλασικο μήνυμα ότι δεν αναγνωρίζει τη συσκευή usb και το κλασικό θαυμαστικό στις συσκευές.

έκανα διαγραφή/ restart... δε καταφέρνω να το κάνω να δουλέψει. σε άλλους 2 υπολογιστές (windows 7, ubuntu) δουλεύει κανονικά. άρα δεν είναι θέμα κινητού

τι κάνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...