Προς το περιεχόμενο

Σύμφωνα με έγγραφα της AMD, η Radeon RX 5500 «διαλύει» την GeForce GTX 1650 της Nvidia


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Philip023 είπε

Χμμ τι να σου πω εγώ το καλοκαίρι χτύπαγα 94αρια και τα φανς ηταν ελλατωματικα μέχρι που έβαλα ανεμιστηρακια στο κουτί και άλλαξα τα ανεμιστηρακια της κάρτας και πάστα και από θερμοκρασίες είμαι μια χαρά

Spoiler

e1832b9a6c1481de647afda893761d8e.png

Αυτό είχα διαβάσει ότι ήταν το πρόβλημα. Το να έχεις κάλο air flow στο κουτί,καλή πάστα ίσως και ένα undervolt(κρατώντας τα ρολόγια κανονικά,ρίχνουν πολύ ρεύμα μαμά) σίγουρα βοηθάει. Πάνω από 80-85 βαθμούς δεν θα άφηνα να δουλεύει η gpu me τίποτα.

Επεξ/σία από Apaleytos80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για ποιόν λόγο πρέπει να μπαίνει η nvidia σαν σημείο αναφοράς σε mid-range κάρτες γραφικών? 

Από την στιγμή που το άρθρο λέει ότι μπαίνει ανάμεσα στις 580-590 από μόνο του το βλέπω λίγο φάουλ. Εκτός αν έχει σταματήσει η παραγωγή και πλέον βγαίνουν μόνο navy 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, Aten-Ra said:

Περιμένεις την GTX1650 Super πάνω από 40% ποιο γρήγορη από την απλή GTX1650  ???

Έχω ακόμα την ASUS HD7950-DC2T-3GD5-V2 από το 2012 και είναι από τις καλύτερες κάρτες που έχουν περάσει από τα χέρια μου.

Ακόμα δουλεύει άψογα με OC 1GHz από την πρώτη μέρα

Νομίζω τόσο είχε πει ο παππούς με το δερμάτινο... Μπορεί να κάνω και λάθος με τόσες πολλές εκδόσεις δεν βγαίνει εύκολα άκρη... 

Επεξ/σία από VaggD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, mitsosG7 είπε

To παρόμοιοι είναι σχετικό. Η 2070 super βγάζει από 10 μέχρι 20 fps παραπάνω σε 4k gaming... Σε 1080 και 1440, ναι ,δεν έχει μεγάλη διαφορά. Επίσης η 5700 δεν έχει ray tracing και g-sync. Ναι, αυτή τη στιγμή δεν είναι και κάτι το φοβερό, ειδικά το ray tracing, αλλά σε ένα χρόνο; Sorry, αλλά εγώ δεν παίρνω κάρτα κάθε χρόνο. Κράτα τα 180 που γλίτωσες να τα δώσεις του χρόνου.

Έχω freesync monitor, το ιδιο ισχύει και για την 5700 xt να βγάζει σε κάποιο παιχνίδι ποιο πολλά fps έχει να κάνει με το κάθε παιχνίδι. Μιλάω γενικά σαν κάρτες ότι είναι πολύ κοντά 

Επεξ/σία από johnmt2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Apaleytos80 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

e1832b9a6c1481de647afda893761d8e.png

Αυτό είχα διαβάσει ότι ήταν το πρόβλημα. Το να έχεις κάλο air flow στο κουτί,καλή πάστα ίσως και ένα undervolt(κρατώντας τα ρολόγια κανονικά,ρίχνουν πολύ ρεύμα μαμά) σίγουρα βοηθάει. Πάνω από 80-85 βαθμούς δεν θα άφηνα να δουλεύει η gpu me τίποτα.

Έτσι κ αλλιώς η amd λέει το να δουλεύει η r9 290 στους 94 είναι φυσιολογικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω , πραγματικα προσωπικα εχω χαθει λιγο με ολα αυτα τα μοντελα ,  ουτε κινητα της Xiaomi να ηταν. Για την ωρα εχω αραξει με την 1080 μου για 1440p/60fps ακομα δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα σε οτι εχω βαλει αντε ισως μερικα framedrops σε τιτλους αλα Tomb Raider που οκ, δεν τους εκτιμω και ιδιαιτερα πλεον, συνηθως τους παραταω στην μεση. Νομιζω οτι η καλυτερη επιλογη για 2Κ πλεον ειναι η 5700ΧΤ. Ευτυχως να λεμε που η AMD ανεβηκε και στα GPU αισθητα και υπαρχει ενας ανταγωνισμος. Αναμενουμε και μοντελα για τις enthousiast κατηγοριες γτ εκει αλωνιζει η Nvidia με απαγορευτικες τιμες, μικρο ποσοστο πωλησεων μεν σε σχεση με τις low και mid tier gpu αλλα χρειαζεται. Κατι ειχαν πει για 5800 (ΧΤ) αλλα εκτοτε σιωπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Stefxour είπε

Να φανταστώ οτι δεν θεωρείται λόγος αναβάθμισης απο μια  580, άραγε μήπως βγαλούν και καμιά 5600 ή αλλιώς με βλέπω για vega 56 ή 1070

Γιατί όχι σε 5700;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, chris_g92 είπε

Όταν η ίδια amd την συγκρίνει με την 1650 δεν περιμένω να είναι σε επιδόσεις πάνω από 1660.

Οταν τη συγκρίνει με την 1650, το παει τιμολογιακά. Αν μιλάμε για επιδόσεις εως και +50% απο την 1650, τότε ξεπερνά την 1660 άνετα.

Επεξ/σία από Jophiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ένας διαλύει τον ανταγωνισμό

ο άλλος θέτει τις βάσεις της αγοράς

ο τρίτος κάνει τους χρήστες να παραμιλάνε

ο τέταρτος αλλώνει τη high end κατηγορία

ο πέμπτος κάνει τους άλλους να τρέμουν

--χορτάσαμε marketing

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Jophiel είπε

Οταν τη συγκρίνει με την 1650, το παει τιμολογιακά. Αν μιλάμε για επιδόσεις εως και +50% απο την 1650, τότε ξεπερνά την 1660 άνετα.

Εγώ πιστεύω δεν θα φτάνει την 1660. Μένει να δούμε σε λίγες ημέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, chris_g92 είπε

Εγώ πιστεύω δεν θα φτάνει την 1660. Μένει να δούμε σε λίγες ημέρες. 

Σύμφωνα με την AMD μιλάμε πάντα... Μέχρι τα reviews φυσικά...

1 ώρα πριν, Liljoke είπε

Γιατί όχι σε 5700;

Γιατί οχι 2060 super; Είναι παρομοιων επιδοσεων με την 5700 σε παρόμοια χρήματα. Επιλογές υπάρχουν πλέον.

Επεξ/σία από Jophiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους, ανταγωνισμός από AMD σε επεξεργαστές και κάρτες γραφικών. Αγοράστε AMD μπας και κατέβουν οι τιμές σε Intel και Nvidia (τις οποίες προτιμώ καθαρά για λόγους ότι το περισσότερο optimization γίνεται για τα προϊόντα Intel και Nvidia).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, AppleAlberth1 είπε

sapphire radeon

Παραξενο γιατι  η 280 sapphire Ηταν σκυλος οπως και η 270χ και η 7970 δεν υπηρχαν Μαλλον επεσες σε κακο κομματι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/11/2019 στις 3:03 ΜΜ, EmptyPromises είπε

οταν βγαλει κατι να διαλυσει την 2080 TI σε ταχυτητα και σε τιμη τα ξαναλεμε...


 

714e6e1cee1de5499486ed9c9520d94e.jpg

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...