Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

@DionGR Επειδή είχαμε ξαναμιλήσει παλιότερα όταν έλεγες για 3070. Δεν σου λέμε μην πάρεις 3080. Δεν σου λέμε ότι θα ήταν καλύτερα να πάρεις 3070. Απλά σε παλιότερα game, δεν θα πάρεις αυτό που θα έπαιρνες από καλύτερο cpu. Εγώ αν μπορούσα φυσικά θα έπαιρνα την 3080 και θα την κότσαρα στον 3600. Αλλά θα ήξερα πως στα περισσότερα game που παίζω (πχ, pubg) θα πετούσε χαρταετό

168 πιάνει εμένα με pbo / 3800 if 1:1. Λογικά με 4400 θα έπιανε 180+

Και συμφωνω απολυτα μαζι σου. Εγω φτιαχνω το νεο μου PC ως "δωρο" στον εαυτο μου αφου μπηκα στο πανεπιστημιο, και αποφασισα, αφου εβγαλα και κατι χρηματα το καλοκαιρι, να παω "all-in" στο setup για βαρια παιχνιδια (RDR2, EXODUS, AC) και με eye-candy γραφικα (και καλο FPS).

 

Απλα, οπως καθε λογικος ανθρωπος, δεν γινεται να ακουω μπαρουφες τυπου "πεταμενα λεφτα" η 3080 αμα εχω 3600, η να μου λενε να παω σε 3070/3060Ti. Για τα σημερινα δεδομενα κανει perform αριστα. Φυσικα ο 5600Χ ειναι ανωτερος και μια καλυτερη επιλογη για καρτα με τετοιες δυνατοτηες, αλλα δεν θα ειναι και αισθητο bottleneck και το τελος του κοσμου εαν καθυστερησω λιγο μια τετοια αναβαθμιση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, malakudi είπε

Rt ultra, και με high έβγαλα 115, δες τα εδώ: 

 

Στον 3900Χ σε stock όταν έπαιζα sottr, το clock ήταν μόνιμα 4300 με 4350. Ένας 3600 με manual oc 4400 πιστεύω θα πιάνει το ίδιο, άντε να έχει 1-2% διαφορά, σίγουρα όχι το 10% που είπε ο @Herald . Και ο 3900Χ παραπάνω δε πάει, δηλαδή manual oc 4500 πχ δεν γίνεται.

Δεν έχεις βάλει κ τη δεύτερη καρτέλα να φαίνεται ομως.🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, malakudi είπε

Rt ultra, και με high έβγαλα 115, δες τα εδώ: 

 

Στον 3900Χ σε stock όταν έπαιζα sottr, το clock ήταν μόνιμα 4300 με 4350. Ένας 3600 με manual oc 4400 πιστεύω θα πιάνει το ίδιο, άντε να έχει 1-2% διαφορά, σίγουρα όχι το 10% που είπε ο @Herald . Και ο 3900Χ παραπάνω δε πάει, δηλαδή manual oc 4500 πχ δεν γίνεται.

Το sotr βγάζει διαφορετικά αρκετά νούμερα 6core vs 8core.σε φίλου 3600 με ti είχαμε σχεδόν 20fps διαφορά

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Και τι σημαίνει αυτό;

Τίποτα.απλα το επισημαίνω.ισως πχ σου ξέφυγε κάτι.ισως και όχι.σε κάθε περίπτωση όταν τρέχουμε custom ανεβάζουμε κ τις 2 καρτέλες.ολοι έτσι κάνουν.μην αρπάζεσαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα καλά   είναι πόσο δυνατή είναι στα αλήθεια η 3080/3090 στον πυρήνα και perf/watt σε σχέση με turing. 

γιατί χωρίς αμφιβολία στο θέμα της αρχιτεκτονικής /  μνήμης, έγιναν αλλαγές και κρατάνε καλά όσο ανεβαίνει η ανάλυση.  

αλλά το RDNA με GDDR6 το απλό  (έστω και με +  6GB που δεν παίζουν ρόλο σε αυτη τη φάση) ακολουθεί τέλεια , αν είναι λόγο raw δύναμης, το RDNA σαν αρχιτεκτονική φάινεται να έχει πολύ σοβαρές προοπτικές.       

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, billeiros είπε

Το sotr βγάζει διαφορετικά αρκετά νούμερα 6core vs 8core.σε φίλου 3600 με ti είχαμε σχεδόν 20fps διαφορά

intel-10900k-str-1080p.png

Η διαφορά με 2080ti, 3900X stock 147,2 - 3600 στα 4300 142,1. Στα 4400 θα ήταν λίγο παραπάνω. 1-2% διαφορά όπως είπα, όχι 10%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

intel-10900k-str-1080p.png

Η διαφορά με 2080ti, 3900X stock 147,2 - 3600 στα 4300 142,1. Στα 4400 θα ήταν λίγο παραπάνω. 1-2% διαφορά όπως είπα, όχι 10%.

Με oc εγώ είδα 120 vs 140 σε 1440p

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billeiros είπε

Με oc εγώ είδα 120 vs 140 σε 1440p

Θα κάνω μετά δοκιμή τον 5900X με ένα CCD και θα ποστάρω. Δε νομίζω πως η διαφορά σας ήταν από τους πυρήνες. Τρέχατε ίδια συχνότητα; Γιατί ο 3600 στοκ είναι πολύ πιο χαμηλά, θέλει all core OC για να φτάσει στα ίδια επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Tι ψάχνετε να βρείτε με το sottr ,εδώ εγώ βγάζω αλλά νούμερα στο μόνιτορ και αλλά στην tv :lol:

Συμπαθεί τις Tv?🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Θα κάνω μετά δοκιμή τον 5900X με ένα CCD και θα ποστάρω. Δε νομίζω πως η διαφορά σας ήταν από τους πυρήνες. Τρέχατε ίδια συχνότητα; Γιατί ο 3600 στοκ είναι πολύ πιο χαμηλά, θέλει all core OC για να φτάσει στα ίδια επίπεδα.

Auto τα τσιπακια με pbo.μονο με ραμ σφιγμενες.αν θες να ταγκαρω και τους συμφορουμιτες

Oριστε και με oc

Στιγμιότυπο οθόνης (73).png

Στιγμιότυπο οθόνης (74).png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, DionGR είπε

δεν γινεται να ακουω μπαρουφες

Για ποιο λογο νομιζεις το θεμα αυτο εχει φτασει 1100σελιδες και χωρις να μην υπαρχουν πολλες καρτες στην αγορα?
Πηγαινε παρε οτι καρτα θελεις και αν θες μεινε και με τον 3600.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...