Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Ειδικά για το cp μου έχει γίνει ντόρος.αν κάνω λαθος ας με διορθώσει κάποιος,αλλά όταν μπαίνει το dlss στο παιχνίδι αμέσως δεν πάμε σε πιο κάτω αναλυση σωστά? Ήτοι το 4κ με dlss perfomance πλησιάζει 1440p.σωστα? Εγώ πχ που παίζω 1440p με dlss quality ο cpu διαχειρίζεται 900p.αρα δε δουλεύει αρκετά διαφορετικά?

Δυστυχώς για μένα τα διαβαζω

 image.png.7f11b00a79567884796fff8a122fc151.png

πρακτικά η μόνη διαφορά στον cpu με το dlss είναι ότι ετοιμάζει περισσότερα frames σε αντίθεση με το rtx που ετοιμάζει πιο πολύπλοκες σκηνές. (dlss balanced στα 1440p είναι 900p νομίζω όντως, το είχα κοιτάξει στην αρχή γιατί και εγώ εκεί παίζω. Πρακτικά στα 1080p σου λέει μην βάλεις dlss καθόλου)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ από την άλλη δεν καταλαβαίνω γιατί να είναι αποδεκτό το cpu bottleneck όταν δίνεις 800άρια+ για κάρτα. Και δεν είναι 5 και 10 fps. Δηλαδή αν έχεις 1440p high refresh δεν θέλεις να το μαξάρεις όσο γίνεται με την 3080;

Σε αυτό που λες συμφωνώ, ωστόσο λογικα σκεπτόμενος, θα πας σε χειρότερη gpu επειδή έχεις τώρα 3600;

Και μάλιστα σε πλατφόρμα που απλά βάζεις βγαζεις cpu και problem solved? Αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω με τίποτα όμως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DionGR είπε

 

 

Ειναι αποδεκτο επειδη δεν μιλαμε για υπερβολικο bottleneck. Μιλαμε για ελαχιστο. Και εχω ηδη παραθεσει οτι σε ενα Χ χρονικο διαστημα θα γινει η αναβαθμιση σε 5600Χ απτον 3600, αλλα οχι και να λεμε να μην παρω 3080 επειδη δεν τον εχω ετοιμο τον 5600Χ... Μια χαρα θα μου βγαλει το 3μηνο (η μεχρι να γινει η αναβαθμιση, οταν βρω ευκαιρια βασικα) ο 3600 ολα ultraρισμενα με τελειοτατο FPS στα 1440...

 

Πες κι εσύ ότι θσ τα αγοράσεις και τα δύο μαζί για να πάρεις το οκ. 

Τι δεν καταλαβαίνεις πια μας έσκασες    :P

Επεξ/σία από mcrae13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

 image.png.7f11b00a79567884796fff8a122fc151.png

πρακτικά η μόνη διαφορά στον cpu με το dlss είναι ότι ετοιμάζει περισσότερα frames σε αντίθεση με το rtx που ετοιμάζει πιο πολύπλοκες σκηνές. (dlss balanced στα 1440p είναι 900p νομίζω όντως, το είχα κοιτάξει στην αρχή γιατί και εγώ εκεί παίζω. Πρακτικά στα 1080p σου λέει μην βάλεις dlss καθόλου)

 

Άρα χρειάζομαστε δυνατούς cpus ακόμη κ σε 4κ όταν μπαίνει το dlss.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, DionGR είπε

 

 

Ειναι αποδεκτο επειδη δεν μιλαμε για υπερβολικο bottleneck. Μιλαμε για ελαχιστο. Και εχω ηδη παραθεσει οτι σε ενα Χ χρονικο διαστημα θα γινει η αναβαθμιση σε 5600Χ απτον 3600, αλλα οχι και να λεμε να μην παρω 3080 επειδη δεν τον εχω ετοιμο τον 5600Χ... Μια χαρα θα μου βγαλει το 3μηνο (η μεχρι να γινει η αναβαθμιση, οταν βρω ευκαιρια βασικα) ο 3600 ολα ultraρισμενα με τελειοτατο FPS στα 1440...

 

Mε συγχωρείς αλλά ....Αφου όπως λες ΞΕΡΕΙΣ οτι το bottleneck είναι ελάχιστο, τότε τι ρωτάς? Αφού είναι ελάχιστο και το ξέρεις λοιπόν, αχρείαστη η ερώτηση. Πόσο δε μάλλον αφού θα αναβαθμίσεις και σε 5600x όπως λες. Τώρα γιατί θα αναβαθμίσεις τον 3600 αφού θα έχει ελάχιστο bottleneck δεν το ξέρω. Μάλλον γιατί δεν είναι τόσο ελάχιστο.

Τώρα για το αν είναι ελάχιστο οκ, ο καθένας ότι νομίζει . Μπορώ να σου βρώ τώρα στα μπαμ 10 παιχνίδια που η κάρτα θα είνα ιστο 50%. Tώρα αν παίζεις μόνο παιχνίδια που είναι τίγκα GPU bound τύπου cyberpunk ok. Αλλα το να λές ε "σιγά για 20 fps" δεν το καταλαβαίνω. Γιαυτα τα 20 fps πήρες 3080 αντί για 3070, δεν γίνεται ταυτόχρονα να λές σιγά. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Πες κι εσύ ότι θσ τα αγοράσεις και τα δύο μαζί για να σου πάρεις το οκ. 

Τι δεν καταλαβαίνεις πια μας έσκασες    :P

Εγω εκανα μια απορια γενικη και οι απαντησεις που πηρα ηταν πολυ συγκεκριμενες απο μερικους...

 

Απλα πρεπει να καταλαβαινουμε οτι οταν απανταμε κατι δεν απανταμει βασει του καυλοσυστηματος που εχουμε φτιαξει, αλλα βασει του τι ισχυει σε γενικοτερο βαθμο...

 

Μόλις τώρα, Herald είπε

Mε συγχωρείς αλλά ....Αφου όπως λες ΞΕΡΕΙΣ οτι το bottleneck είναι ελάχιστο, τότε τι ρωτάς? Αφού είναι ελάχιστο και το ξέρεις λοιπόν, αχρείαστη η ερώτηση. Πόσο δε μάλλον αφού θα αναβαθμίσεις και σε 5600x όπως λες. Τώρα γιατί θα αναβαθμίσεις τον 3600 αφού θα έχει ελάχιστο bottleneck δεν το ξέρω. Μάλλον γιατί δεν είναι τόσο ελάχιστο.

Τώρα για το αν είναι ελάχιστο οκ, ο καθένας ότι νομίζει . Μπορώ να σου βρώ τώρα στα μπαμ 10 παιχνίδια που η κάρτα θα είνα ιστο 50%. Tώρα αν παίζεις μόνο παιχνίδια που είναι τίγκα GPU bound τύπου cyberpunk ok. Αλλα το να λές ε "σιγά για 20 fps" δεν το καταλαβαίνω. Γιαυτα τα 20 fps πήρες 3080 αντί για 3070, δεν γίνεται ταυτόχρονα να λές σιγά. 

 

Δεχομαι, βρες μου 10 παιχνιδια που η καρτα ειναι στο 50% και ο CPU στο 95+. Η ερωτηση εγινε πριν κανω περισσοτερη ερευνα πανω στο ζητημα αφου υπηρχε συζητηση περι bottleneck.

Επεξ/σία από DionGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DionGR είπε

Εγω εκανα μια απορια γενικη και οι απαντησεις που πηρα ηταν πολυ συγκεκριμενες απο μερικους...

 

Απλα πρεπει να καταλαβαινουμε οτι οταν απανταμε κατι δεν απανταμει βασει του καυλοσυστηματος που εχουμε φτιαξει, αλλα βασει του τι ισχυει σε γενικοτερο βαθμο...

 

Δεχομαι, βρες μου 10 παιχνιδια που η καρτα ειναι στο 50% και ο CPU στο 95+. Η ερωτηση εγινε πριν κανω περισσοτερη ερευνα πανω στο ζητημα αφου υπηρχε συζητηση περι bottleneck.

Τι σημασία έχει αν το CPU είναι στο 95 ή στο 5? Αμα η κάρτα δεν είναι 99% usage τρώει μπουκάλι, δεν χρειάζεται το CPU να είναι 100% για να ρίχνει μπουκάλι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Άρα χρειάζομαστε δυνατούς cpus ακόμη κ σε 4κ όταν μπαίνει το dlss.

ακριβώς. Για αυτό τα ψιλοπηδάει τα cpu το cp. Πολύπλοκες σκηνές με το rt + παραπάνω fps απότι θα έβγαζες φυσιολογικά με το dlss = καταστροφή. Τώρα, ο δικός μου 3600 αν είχα 3080 απλά θα έβαζα rt psycho+ dlss quality για να μην τρώω μπουκάλι (-40% fps από το ultra+balanced που είμαι τώρα, άρα ένα +10% fps θα είχα από την 3060ti οπότε θα είχα μαξ 90-95% cpu usage). Ωστόσο συμβουλή σε όσους δεν έχουν ασχοληθεί ακόμα με ram o.c., ξεκινήστε από τώρα, μέχρι να έρθει η κάρτα προλαβαίνεται να κάνετε ένα προφίλ :P 

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Τι σημασία έχει αν το CPU είναι στο 95 ή στο 5? Αμα η κάρτα δεν είναι 99% usage τρώει μπουκάλι, δεν χρειάζεται το CPU να είναι 100% για να ρίχνει μπουκάλι.

ειδικά σε παλιότερα παιχνίδια με λιγότερο thread optimization

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sakiz105 είπε

ακριβώς. Για αυτό τα ψιλοπηδάει τα cpu το cp. Πολύπλοκες σκηνές με το rt + παραπάνω fps απότι θα έβγαζες φυσιολογικά με το dlss = καταστροφή. Τώρα, ο δικός μου 3600 αν είχα 3080 απλά θα έβαζα rt psycho+ dlss quality για να μην τρώω μπουκάλι (-40% fps από το ultra+balanced που είμαι τώρα, άρα ένα +10% fps θα είχα από την 3060ti οπότε θα είχα μαξ 90-95% cpu usage). Ωστόσο συμβουλή σε όσους δεν έχουν ασχοληθεί ακόμα με ram o.c., ξεκινήστε από τώρα, μέχρι να έρθει η κάρτα προλαβαίνεται να κάνετε ένα προφίλ :P 

Spoiler

Επειδή κάποια στιγμή στο Γενάρη (ευελπιστω) περιμενω την 3070 και όπως είπα έχω αυτή τη στιγμή [email protected] με ram 3466 C15 σφιχτά. Στο cp τι ρυθμίσεις θα πρότεινες για 1440p?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vins είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Επειδή κάποια στιγμή στο Γενάρη (ευελπιστω) περιμενω την 3070 και όπως είπα έχω αυτή τη στιγμή [email protected] με ram 3466 C15 σφιχτά. Στο cp τι ρυθμίσεις θα πρότεινες για 1440p?

 

smt fix για την τελευταία έκδοση που θα έχεις + dlss balanced + rt ultra + crowd density low? μπορεί και medium θα το δεις.

Στο ξανα είπα, σταθερά 45+ θα είσαι. Απλά σε μια περιοχή (δεν θυμάμαι πως λέγεται, είναι κάτι στενά δρομάκια) θα τρώς ντροπς στα 30 fps (είναι εκεί που είδα εμένα να κλαίει η cpu, 70c και 84% usage στα 49fps). Κλαιν, δεν έχει καν αποστολές εκει. Το πρόβλημα είναι ότι οταν τρως μπουκάλι με την cpu στο παιχνίδι και έχεις dlss, γαμιέται το σύμπαν. Pop in, αυτοκίνητα ανατινάζονται επειδή εμφανίζονται αλλού από εκεί που έγιναν render, tposing κτλ. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Herald είπε

Τι σημασία έχει αν το CPU είναι στο 95 ή στο 5? Αμα η κάρτα δεν είναι 99% usage τρώει μπουκάλι, δεν χρειάζεται το CPU να είναι 100% για να ρίχνει μπουκάλι.

+ @billeiros

Αρα εν τελει ειχα δικιο περι ελαχιστου bottleneck...

 

 

Tελος παντων, το εχουμε κουρασει παρα πολυ το θεμα. Θα μου ερθει η καρτα μεσα στην εβδομαδα (ευελπιστω) και θα κανω τις δικες μου δοκιμες με το συστημα μου. Τον 5600Χ τον εχω βαλει ουτως η αλλως στο ματι, καθως θελω να χτισω ενα συστημα που δεν θα χρειαστει την παραμικρη αλλαγη για τα επομενα 4 χρονια, και μπορω να τον αγορασω σχετικα φθηνοτερα απ' οτι παει. 

 

Παρ' ολα αυτα, θα ανεβασω εδω δικες μου εμπειριες με την καρτα και τον 3600 οταν ερθει η ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως θα παρω 3090 και θα την συνδυασω με τον 6850k και μαλιστα θα τον εχω στοκ στα 3.6ghz σε 1440p/144hz monitor

Spoiler

ας αρχισουν τα οργανα παλι :devil::lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Herald είπε

Μα τα 2 παραπάνω fps κοστίζουν 750 ευρώ. Αυτά πληρώνεις σύμφωνα με το γράφημα. 

 

Μόνο που η συζήτηση ήταν αν τρώει Bottleneck η RTX3080 στα 1440p με RT+DLSS με τον Ryzen 3600, εγώ τουλάχιστον μόνο για αυτό το σενάριο μιλάω. Και από ότι φαίνεται στο CB77,  η διαφορά μεταξύ του 3600 και 5600 σε αυτές τις συνθήκες είναι μηδαμινή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, DionGR είπε

+ @billeiros

Αρα εν τελει ειχα δικιο περι ελαχιστου bottleneck...

 

 

Tελος παντων, το εχουμε κουρασει παρα πολυ το θεμα. Θα μου ερθει η καρτα μεσα στην εβδομαδα (ευελπιστω) και θα κανω τις δικες μου δοκιμες με το συστημα μου. Τον 5600Χ τον εχω βαλει ουτως η αλλως στο ματι, καθως θελω να χτισω ενα συστημα που δεν θα χρειαστει την παραμικρη αλλαγη για τα επομενα 4 χρονια, και μπορω να τον αγορασω σχετικα φθηνοτερα απ' οτι παει. 

 

Παρ' ολα αυτα, θα ανεβασω εδω δικες μου εμπειριες με την καρτα και τον 3600 οταν ερθει η ωρα.

Ωραίο το video. Δείχνει και το κάτω από 50% usage που σου έλεγα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...