Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρήκα λίγο χρόνο να "παίξω" με τη Vision. Για το stock 370W vbios, με το stock cooler δεν τα πάει καθόλου άσχημα (stock 3090/450W watercooled 3080 score). Πολύ power limited όμως, με shunt mod 10mOhm resistors on top για +50% PL ανεβαίνει αρκετά ακόμα. https://www.3dmark.com/pr/701524

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vins είπε

Ε πραγματικά σκάει γαιδαρο η λογική μερικών εδώ μέσα... 

Οχι φίλε μου, μην πάρεις 3080, να πάρεις 3070 αφού έχεις 3600. 

Με τα λεφτα που θα γλιτώσεις, πουλα και τον 3600 και παρε 5600x. 

Αφού λοιπόν πηρες τον 5600x, τώρα πουλα μεταχειρισμενη την 3070, χασε 200€ και δώσε σύνολο (με τη χασούρα) 1100€ για την 3080 για να μπορείς να την ευχαριστηθείς "όπως πρεπει"

 

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ από την άλλη δεν καταλαβαίνω γιατί να είναι αποδεκτό το cpu bottleneck όταν δίνεις 800άρια+ για κάρτα. Και δεν είναι 5 και 10 fps. Δηλαδή αν έχεις 1440p high refresh δεν θέλεις να το μαξάρεις όσο γίνεται με την 3080;

 

Ειναι αποδεκτο επειδη δεν μιλαμε για υπερβολικο bottleneck. Μιλαμε για ελαχιστο. Και εχω ηδη παραθεσει οτι σε ενα Χ χρονικο διαστημα θα γινει η αναβαθμιση σε 5600Χ απτον 3600, αλλα οχι και να λεμε να μην παρω 3080 επειδη δεν τον εχω ετοιμο τον 5600Χ... Μια χαρα θα μου βγαλει το 3μηνο (η μεχρι να γινει η αναβαθμιση, οταν βρω ευκαιρια βασικα) ο 3600 ολα ultraρισμενα με τελειοτατο FPS στα 1440...

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DionGR είπε

 

 

Ειναι αποδεκτο επειδη δεν μιλαμε για υπερβολικο bottleneck. Μιλαμε για ελαχιστο. Και εχω ηδη παραθεσει οτι σε ενα Χ χρονικο διαστημα θα γινει η αναβαθμιση σε 5600Χ απτον 3600, αλλα οχι και να λεμε να μην παρω 3080 επειδη δεν τον εχω ετοιμο τον 5600Χ... Μια χαρα θα μου βγαλει το 3μηνο (η μεχρι να γινει η αναβαθμιση, οταν βρω ευκαιρια βασικα) ο 3600 ολα ultraρισμενα με τελειοτατο FPS στα 1440...

 

Ελάχιστο δεν είναι πάντως απ' ότι φαίνεται. Αλλά επειδή λες όχι θα πάρεις 5600(Χ) αργότερα ε τότε εντάξει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billeiros είπε

Φίλε μου τόσα ξέρεις τόσα λες με το συμπαθειο.δε μπορούμε να σου αλλάξουμε γνώμη .αλλά εσύ δε θα αλλάξεις κ τα πραγματικά γεγονότα που έχουμε δει εν αντιθέσει με σένα.τελος από μένα.συνεχισε να αυταπατασαι

Φίλε μου, με το συμπάθιο, στο επιστρέφω.

Άποψή "σας", δεν είμαι ο μόνος που εκφέρω αυτή τη γνώμη, κι "εμείς" δε θα μπορέσουμε να σας αλλάξουμε γνώμη.

Παρεπιπτοντως 3070 περιμενω κι έχω 1700 @ 4.0 σε μονιτορ qhd 75hz. Έχω τα λεφτα να παρω 3080; Τα έχω. Δεν την πήρα γιατί με υπερ καλύπτει η 3070. Θα πάω σε ryzen 5800 ή 5700 (όταν και αν); Θα πάω. Γιατί αυτός ο συνδυασμός καλύπτει τις ανάγκες μου που είναι productivity και all around και δεν είμαι κυρίως gamer.

Αν ήμουν gamer, θα τα έσκαγα στην 3080 αν ήθελα να παρω καρτα τώρα. Και αργότερα σε αναβαθμιση cpu αν δε με καλυπτε ο τωρινός ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ ΜΟΥ 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον DionGR γίνεται η φαγομάρα τόση ώρα?
Συζητάτε για τον τύπο που είχε πρωτοξάδελφο/βαφτισιμιό στο εξωτερικό και θα έπαιρνε 3080 και ακόμα αμφιταλαντεύεται  ?

Ρε πάτε καλά ?   

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, DionGR είπε

 

 

Ειναι αποδεκτο επειδη δεν μιλαμε για υπερβολικο bottleneck. Μιλαμε για ελαχιστο. Και εχω ηδη παραθεσει οτι σε ενα Χ χρονικο διαστημα θα γινει η αναβαθμιση σε 5600Χ απτον 3600, αλλα οχι και να λεμε να μην παρω 3080 επειδη δεν τον εχω ετοιμο τον 5600Χ... Μια χαρα θα μου βγαλει το 3μηνο (η μεχρι να γινει η αναβαθμιση, οταν βρω ευκαιρια βασικα) ο 3600 ολα ultraρισμενα με τελειοτατο FPS στα 1440...

 

Τότε γιατί να αλλάξεις cpu μετά? Αφού μαξαρισμενος θα Σαι όπως λες.αν θες να κάνουμε το εξής πείραμα.ποσο περνάει η 3090 την 3080? 15? Εγώ λέω 20.τρεξε oτι θες από παιχνίδι σε 1080p κ 1400p.θα το τρέξω κι εγώ .θα αφαιρεσoυμε 20% για να την εξομοίωσω με 3080 και άλλο ένα 5 % για να τον εξομοίωσω με 5600. Να δούμε αν είναι όπως τα λες.εδω είμαι κ περιμένω

4 λεπτά πριν, vins είπε

Φίλε μου, με το συμπάθιο, στο επιστρέφω.

Άποψή "σας", δεν είμαι ο μόνος που εκφέρω αυτή τη γνώμη, κι "εμείς" δε θα μπορέσουμε να σας αλλάξουμε γνώμη.

Παρεπιπτοντως 3070 περιμενω κι έχω 1700 @ 4.0 σε μονιτορ qhd 75hz. Έχω τα λεφτα να παρω 3080; Τα έχω. Δεν την πήρα γιατί με υπερ καλύπτει η 3070. Θα πάω σε ryzen 5800 ή 5700 (όταν και αν); Θα πάω. Γιατί αυτός ο συνδυασμός καλύπτει τις ανάγκες μου που είναι productivity και all around και δεν είμαι κυρίως gamer.

Αν ήμουν gamer, θα τα έσκαγα στην 3080 αν ήθελα να παρω καρτα τώρα. Και αργότερα σε αναβαθμιση cpu αν δε με καλυπτε ο τωρινός ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ ΜΟΥ 

 

 

 

 

Τα αλλάζεις κι εσυ.τωρα λες ότι θα πας σε 5000 μετα.αποφασισε.να μη μπαίνουμε άδικα στο τριπακι κι εμείς.ryzen 1700 με 3070.χαρα στο κουράγιο σου.οθονη 75....τι να πρωτοσχολιασω.εσυ ξέρεις καλύτερα

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Για τον DionGR γίνεται η φαγομάρα τόση ώρα?
Συζητάτε για τον τύπο που είχε πρωτοξάδελφο/βαφτισιμιό στο εξωτερικό και θα έπαιρνε 3080 και ακόμα αμφιταλαντεύεται  ?

Ρε πάτε καλά ?   

 

Το κολπο ηταν να γινει με το nvidia.fr μεσω θειου στην Γαλλια... Οι καρτες δεν ανεβηκαν ποτε εκει για να μπορεσω να αγορασω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billeiros είπε

Τότε γιατί να αλλάξεις cpu μετά? Αφού μαξαρισμενος θα Σαι όπως λες.αν θες να κάνουμε το εξής πείραμα.ποσο περνάει η 3090 την 3080? 15? Εγώ λέω 20.τρεξε oτι θες από παιχνίδι σε 1080p κ 1400p.θα το τρέξω κι εγώ .θα αφαιρεσoυμε 20% για να την εξομοίωσω με 3080 και άλλο ένα 5 % για να τον εξομοίωσω με 5600. Να δούμε αν είναι όπως τα λες.εδω είμαι κ περιμένω

Τα αλλάζεις κι εσυ.τωρα λες ότι θα πας σε 5000 μετα.αποφασισε.να μη μπαίνουμε άδικα στο τριπακι κι εμείς.

Ρε φίλος, τι αλλάζω; Διαβάζεις καθόλου τα post μου ή απλά γράφεις αυτό που θες να γραψεις; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billeiros είπε

Τότε γιατί να αλλάξεις cpu μετά? Αφού μαξαρισμενος θα Σαι όπως λες.αν θες να κάνουμε το εξής πείραμα.ποσο περνάει η 3090 την 3080? 15? Εγώ λέω 20.τρεξε oτι θες από παιχνίδι σε 1080p κ 1400p.θα το τρέξω κι εγώ .θα αφαιρεσoυμε 20% για να την εξομοίωσω με 3080 και άλλο ένα 5 % για να τον εξομοίωσω με 5600. Να δούμε αν είναι όπως τα λες.εδω είμαι κ περιμένω

Μα τι με ενδιαφερει τι κανει η 3090 και τι συμβαινει στο 1080p? 1440p θα ειμαι με 3080. 

 

Δεν χρειαζεσαι εμενα για να δεις benchmarks, μπορεις να δεις και στο YT. Εγω εχω δει και δεν συγκινηθηκα.

 

Δεν ειπα οτι θα ειμαι μαξαρισμενος, ειπα οτι θα ειμαι καλυμμενος για την ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billeiros είπε

Τότε γιατί να αλλάξεις cpu μετά? Αφού μαξαρισμενος θα Σαι όπως λες.αν θες να κάνουμε το εξής πείραμα.ποσο περνάει η 3090 την 3080? 15? Εγώ λέω 20.τρεξε oτι θες από παιχνίδι σε 1080p κ 1400p.θα το τρέξω κι εγώ .θα αφαιρεσoυμε 20% για να την εξομοίωσω με 3080 και άλλο ένα 5 % για να τον εξομοίωσω με 5600. Να δούμε αν είναι όπως τα λες.εδω είμαι κ περιμένω

περνάει 20% η 3090 την 3080? :P Χθες πριν κοιμηθώ ήταν 10%. 

Και δεν ξέρω γιατί ασχολούμαστε χωρίς να βάζεται δικά σας screenshot. Εγώ έδειξα cyberpunk να φτάνει 83% η cpu και σε περιοχές με κόσμο να μην πέφτει από 80% (κάρτα καρφωτή 99%). Βιντεάκια από youtube δεν με απασχολούν γιατί δεν ξέρουμε τι setup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sakiz105 είπε

περνάει 20% η 3090 την 3080? :P Χθες πριν κοιμηθώ ήταν 10%. 

Και δεν ξέρω γιατί ασχολούμαστε χωρίς να βάζεται δικά σας screenshot. Εγώ έδειξα cyberpunk να φτάνει 83% η cpu και σε περιοχές με κόσμο να μην πέφτει από 80% (κάρτα καρφωτή 99%). Βιντεάκια από youtube δεν με απασχολούν γιατί δεν ξέρουμε τι setup

Του δωσα και αβάντα.αλλα.σε αρκετούς τίτλους φτάνει κ το 20% ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billeiros είπε

Του δωσα και αβάντα.αλλα.σε αρκετούς τίτλους φτάνει κ το 20% ναι.

Μπορεί με rt στα 4κ+ να φτάνει ναι. Στα 1440p λίγο δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά για το cp μου έχει γίνει ντόρος.αν κάνω λαθος ας με διορθώσει κάποιος,αλλά όταν μπαίνει το dlss στο παιχνίδι αμέσως δεν πάμε σε πιο κάτω αναλυση σωστά? Ήτοι το 4κ με dlss perfomance πλησιάζει 1440p.σωστα? Εγώ πχ που παίζω 1440p με dlss quality ο cpu διαχειρίζεται 900p.αρα δε δουλεύει αρκετά διαφορετικά?

6 λεπτά πριν, vins είπε

Ρε φίλος, τι αλλάζω; Διαβάζεις καθόλου τα post μου ή απλά γράφεις αυτό που θες να γραψεις; 

Δυστυχώς για μένα τα διαβαζω

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, billeiros είπε

Ειδικά για το cp μου έχει γίνει ντόρος.αν κάνω λαθος ας με διορθώσει κάποιος,αλλά όταν μπαίνει το dlss στο παιχνίδι αμέσως δεν πάμε σε πιο κάτω αναλυση σωστά? Ήτοι το 4κ με dlss perfomance πλησιάζει 1440p.σωστα? Εγώ πχ που παίζω 1440p με dlss quality ο cpu διαχειρίζεται 900p.αρα δε δουλεύει αρκετά διαφορετικά?

Δυστυχώς για μένα τα διαβαζω

Spoiler

Ωραία αφού τα διαβάζεις, πες μου, τι είπα και μετά το άλλαξα; Περιμενω παράθεση!

 

Επεξ/σία από vins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...