Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, Warlord1981 είπε

Δε ξερω αν εχω βαλει σωστα τα settings. Ο,τι ειναι πειτε μου.

3900XT stock, RAM 3600/c16 stock, 3090@1800MHz, SOTTR 1440p SMAA 4x + RT Shadows Ultra

sotrd2png.png

sotrg2.png

Έχεις διαφορετικό build τα νούμερα δεν είναι απολύτως συγκρίσιμα 

μπορείς να πάρεις ένα 4-5% πάνω εύκολα αν έχεις ήδη χαλάρα timings  

 

19 λεπτά πριν, billeiros είπε

 

Στιγμιότυπο οθόνης (66).png

Στιγμιότυπο οθόνης (67).png

cpu / gpu στοκ ?

ρίχνεις ένα 1080p SMAA x4 , RT shadow  high ή Ultra , με στοκ GPU / CPU .... αν σου είναι δύσκολο να τα γυρίσεις στοκ ρίξτο όπως θέλεις. 

μεγεια τα θηριάκια  

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dem είπε

Έχεις διαφορετικό build τα νούμερα δεν είναι απολύτως συγκρίσιμα 

μπορείς να πάρεις ένα 4-5% πάνω εύκολα αν έχεις ήδη χαλάρα timings  

 

cpu / gpu στοκ ?

ρίχνεις ένα 1080p SMAA x4 , RT shadow  high ή Ultra , με στοκ GPU / CPU .... αν σου είναι δύσκολο να τα γυρίσεις στοκ ρίξτο όπως θέλεις. 

μεγεια τα θηριάκια  

 

στοκ ειναι η cpu .oυτε pbo δεν εχω οn.Μoνο ραμ εχω σιφγμενες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Που κολλάει ο 5600? Εσύ ρώτησες αν θα έχεις μπουκάλι με τον 3600. Ε θα έχεις. Τα ίδια σου τα video το απέδειξαν. 

Εαν τα παιχνιδια φτυνουν αναλογες επιδοσεις με τον 5600Χ, τοτε το προβλημα δεν ειναι το "μπουκαλι" του 3600, αλλα των παιχνιδιων...

5600X 

NFS Heat: 7:08

Odyssey με 3600, Οdyssey με 5600: 6:29

 

 

Σε ολα τα παιχνιδια το usage μεταξυ 3600/5600Χ ειναι σχεδον ιδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DionGR είπε

Σε ολα τα παιχνιδια το usage μεταξυ 3600/5600Χ ειναι σχεδον ιδιο...

Άλλο ένα video που με βγάζεις σωστό. Σε ευχαριστώ.


Ναι, το usage είναι ίδιο. Αυτό που αλλάζει είναι η ανάλυση. Με τον 3600 τρέχει σε 1440p, με τον 5600x σε 1080p. και έχουν το ίδιο GPU usage....προφανώς μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό, αλλιώς δεν θα μου έβαζες το video...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, billeiros είπε

Moλις ετρεξα ενα με χαλαρο oc

Στιγμιότυπο οθόνης (68).png

17 τοις εκατο καλυτερη η 3090 και μαλιστα σε 1440

Πολύ καλά. Εδώ ο 3900Χ θα έπιανε πάλι 143 με 145 fps, οπότε η μπουκάλα θα ήταν 27% σε σχέση με Zen 3.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, malakudi είπε

Πολύ καλά. Εδώ ο 3900Χ θα έπιανε πάλι 143 με 145 fps, οπότε η μπουκάλα θα ήταν 27% σε σχέση με Zen 3.

186 πιανω με μαξ oc

Eχω ποσταρει στο σχετικο νημα

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Herald είπε

Το 8% είναι με 3900x. Ο 3600 θα είναι άλλο ένα 5-10% πίσω και πιάσαμε 3070. 

Σε στοκ ναι, αλλά υπάρχουν 3600ρηδες που παίζανε άνετα 4400 και έπιαναν απόδοση του 3900Χ. Άλλωστε το SOTTR δε κερδίζει κάτι από τα παραπάνω threads, είχα κάνει δοκιμή με το 1 CCD κλειστό και έπιανε παρόμοια απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DionGR Επειδή είχαμε ξαναμιλήσει παλιότερα όταν έλεγες για 3070. Δεν σου λέμε μην πάρεις 3080. Δεν σου λέμε ότι θα ήταν καλύτερα να πάρεις 3070. Απλά σε παλιότερα game, δεν θα πάρεις αυτό που θα έπαιρνες από καλύτερο cpu. Εγώ αν μπορούσα φυσικά θα έπαιρνα την 3080 και θα την κότσαρα στον 3600. Αλλά θα ήξερα πως στα περισσότερα game που παίζω (πχ, pubg) θα πετούσε χαρταετό

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Σε στοκ ναι, αλλά υπάρχουν 3600ρηδες που παίζανε άνετα 4400 και έπιαναν απόδοση του 3900Χ. Άλλωστε το SOTTR δε κερδίζει κάτι από τα παραπάνω threads, είχα κάνει δοκιμή με το 1 CCD κλειστό και έπιανε παρόμοια απόδοση.

168 πιάνει εμένα με pbo / 3800 if 1:1. Λογικά με 4400 θα έπιανε 180+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, billeiros είπε

@dem

Στιγμιότυπο οθόνης (69).png

Στιγμιότυπο οθόνης (70).png

στοκ καρτα εντελως

Αυτό περιέργως είναι πολύ λίγο πιο πάνω από τη δική μου 3080. Βέβαια εγώ έχω κάνει το run με GPU OC. Κάνεις κι ένα με OC να δούμε; Εδώ ήταν το δικό μου

sottr_3080_gpu_oc_ryzen5900x_smaa4x_rtsh

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Herald είπε

Αυτό σου φαίνεται 144 cap? Είναι από το 2ο video που έβαλε ο άνθρωπος


Στο 4:30 του video

 

 

Πώς είναι το ίδιο video όταν είναι διαφορετικό video/κανάλι/οτιδήποτε?

Το παρακάτω σχολίασα, με βάση αυτά που εκεί είδα (ξεκάθαρα cap στο SW).

Για αυτό δεν μιλούσαμε?

Επίσης, 4,1 ο ένας (με 1.344V?) 4.3 o άλλος (όχι ότι αυτό θα έσωζε την κατάσταση), αλλά με το ζόρι 50% ο επεξεργαστής σε όλα τα νήματα...δεν είμαι σίγουρος πως είναι θέμα μπουκαλιού αυτό...μάλλον άλλα είναι τα προβλήματα στο video που παραθέτεις εσύ (δεν είμαι και σπίτι να το δω στο δικό μου σύστημα, γιατί τα fps σε 1440 παραείναι χαμηλά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, malakudi είπε

Αυτό περιέργως είναι πολύ λίγο πιο πάνω από τη δική μου 3080. Βέβαια εγώ έχω κάνει το run με GPU OC. Κάνεις κι ένα με OC να δούμε; Εδώ ήταν το δικό μου

sottr_3080_gpu_oc_ryzen5900x_smaa4x_rtsh

Rt πως το είχες?

12 λεπτά πριν, malakudi είπε

Σε στοκ ναι, αλλά υπάρχουν 3600ρηδες που παίζανε άνετα 4400 και έπιαναν απόδοση του 3900Χ. Άλλωστε το SOTTR δε κερδίζει κάτι από τα παραπάνω threads, είχα κάνει δοκιμή με το 1 CCD κλειστό και έπιανε παρόμοια απόδοση.

Αδύνατο να πιάσει ο 3600 τον 3900 στο sotr.κ με τη λογική του manual oc στον 3600 που λες αν κάνουμε και στον 3900 πάλι ξεφεύγει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Πώς είναι το ίδιο video όταν είναι διαφορετικό video/κανάλι/οτιδήποτε?

Το παρακάτω σχολίασα, με βάση αυτά που εκεί είδα (ξεκάθαρα cap στο SW).

Για αυτό δεν μιλούσαμε?

Επίσης, 4,1 ο ένας (με 1.344V?) 4.3 o άλλος (όχι ότι αυτό θα έσωζε την κατάσταση), αλλά με το ζόρι 50% ο επεξεργαστής σε όλα τα νήματα...δεν είμαι σίγουρος πως είναι θέμα μπουκαλιού αυτό...μάλλον άλλα είναι τα προβλήματα στο video που παραθέτεις εσύ (δεν είμαι και σπίτι να το δω στο δικό μου σύστημα, γιατί τα fps σε 1440 παραείναι χαμηλά).

Όχι, έχει ανεβάσει άλλο video αλλά το έχει μουλοχτά, πρέπει να κλικάρις μέσα στο ποστ του για να το δείς. Δεν το παρέθεσα εγώ το video, 1095 σελίδα 4ο ποστ το έχει

Το cap εδώ το πιάνει γιατί είναι cutscene

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, billeiros είπε

Rt πως το είχες?

Αδύνατο να πιάσει ο 3600 τον 3900 στο sotr.κ με τη λογική του manual oc στον 3600 που λες αν κάνουμε και στον 3900 πάλι ξεφεύγει.

Rt ultra, και με high έβγαλα 115, δες τα εδώ: 

 

Στον 3900Χ σε stock όταν έπαιζα sottr, το clock ήταν μόνιμα 4300 με 4350. Ένας 3600 με manual oc 4400 πιστεύω θα πιάνει το ίδιο, άντε να έχει 1-2% διαφορά, σίγουρα όχι το 10% που είπε ο @Herald . Και ο 3900Χ παραπάνω δε πάει, δηλαδή manual oc 4500 πχ δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...