Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλά ρε δεν ήταν ένα μέλος εδώ που έλεγε κορόιδα όσους βιάστηκαν να πάρουν κάρτα Οκτώβριο - Νοέμβριο γιατί τα Χριστούγεννα θα έχουν πέσει οι τιμές στα μισά (ναι, μισά) και θα έχουν βγεί και 20αρες 3080 καθώς και η 3080ti? 

 


@7700K Που είσαι ρε ψυχή, τι καιρό κάνει Κούβα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Herald είπε

Kαλά ρε δεν ήταν ένα μέλος εδώ που έλεγε κορόιδα όσους βιάστηκαν να πάρουν κάρτα Οκτώβριο - Νοέμβριο γιατί τα Χριστούγεννα θα έχουν πέσει οι τιμές στα μισά (ναι, μισά) και θα έχουν βγεί και 20αρες 3080 καθώς και η 3080ti? 

 


@7700K Που είσαι ρε ψυχή, τι καιρό κάνει Κούβα?

Δεν είπε κάτι εντελώς λάθος απλώς έπεσε σε μια παράλογη συγκυρία επιπέδου Leeman Brothers (απο την ανάποδη)

Εαν αυτή την στιγμή το BTC είχε την τιμή του Οκτωβρίου πόσες πιστεύεις καρτούλες υψηλής απόδοσης θα πουλιόνταν από τις εταιρείες καρτών...ναι όλοι θέλουμε το καλύτερο αλλά εφόσον το 90%+ των παιχνιδιών παίζουν άψογα και με καρτούλες ακόμα και 5ετίας (και με λίγο μικρότερες απαιτήσεις ακόμα και 7ετίας) που θα βρίσκαν το αγοραστικό κοινό να σκάσει 1000-2000 € για μια κάρτα...θα έκανε υπομονή, θα συμβιβαζόταν...θα...(πολλά θα) αλλά κάρτα για χρυσάφι ΔΕΝ....

Κάπως έτσι λογικά σκεπτόμενος την έχω πατήσει και εγώ κατά μία έννοια...αλλα 100 ΔΙΣ που γίναν καπνός απο προχθές με κάνουν να έχω κάποιες αμυδρες ελπίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, tolisrx8 είπε

Λοιπόν ας αναφέρω και εγώ τις εντυπώσεις μου συνοπτικά για την 3080 msi gaming trio x.

H κάρτα τοποθετήθηκε στον δεινόσαυρο i7-4960x @4.3, 32gb ram 2400 mhz.(Ελεγα να παω φετος σε 5950x αλλα επειδη του χρονου παμε σε ddr5,νεα socket κ.τ.λ δεν ηθελα να θεωρειται και παλι "παλαιο" το συστημα χωρις δυνατοτητα αναβαθμισης...)

Εξαρχής η Πρώτη σκέψη που 'ρχεται στoν καθένα είναι η λέξη μπουκάλι ...

Ωστόσο ο 4960 με εξέπληξε. Και συγκεκριμενα :

Από τα παιχνίδια που δοκίμασα αναφέρω τα εξής συμπεράσματα (1440p,max settings)

CYBERPUNK : εδώ όχι μόνο δεν έχουμε μπουκαλι, απεναντίας η 3080 αποδίδει με όλα max,rtx ultra,dlss quality οριακά 60+ frames( σε κάποιες περιπτώσεις) με gpu usage 98-99%.οταν απενεργοποιούμε το dlss το παιχνίδι παίζει κατά μεσο ορο με 45fps οπότε εδώ η 3080 τα βρίσκει σκουρα ...

Red Dead Redemption 2 : Και εδώ προς έκπληξη κανενα απολυτος μπουκαλι.Η 3080 δουλεύει συνέχεια στα 96-99% usage.

Έκπληξη επίσης αποτελεί το nba 2k20 και dirt rally 2 τα οποια τερματίζουν την 3080 σχεδον χωρις ίχνος bottleneck..

Από τα games που δοκίμασα και τρώει μπουκάλι ο 4960x είναι

Mafia: Definitive Edition,Shadow of the Tomb Raider και Horizon Zero Dawn : Εδώ σε μερικές σκηνές πέφτει το GPU Usage στο 75%(μπουκαλακι),ωστόσο το frame rate είναι πάντα στα 90+ πράγμα το οποίο δεν με πείραξε καθόλου.

Τώρα οσο αφορά την συγκεκριμένη msi 3080 gaming trio x, ειδα max θερμοκρασίες 67 c, και δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου εάν και περασα  το low temps bios..

Στα αρνητικά.

Ειδα μια αυξηση  θερμοκρασίας τις cpu 5-6 c(λογικά εχει ανέβει το cpu usage) ,και το κυριότερο οτι το τροφοδοτικο corsair cx750m ακούγεται αρκετά ,ενώ με την 2080 που είχα ήταν τελείως αθόρυβο. Εδώ ίσως φταίει το κουτι γιατί το τροφοδοτικο είναι με τον ανεμιστήρα κάτω και δεν αναπνέει σωστά.(έλεγα να παω σε corsair rm 850w,οταν με το καλο κανω αναβάθμιση αλλά μάλλον με βλέπω το καλοκαιράκι να το αλλάζω)

Επειδή είχε γίνει πολυ ντορος σχετικά με την 3080 και το bottleneck με παλιότερους επεγεργαστες(i7 8700 και κάτω) άποψη μου είναι η οτι η αλήθεια είναι κάπου στην μεση..

Θέλετε να παίζεται απαιτητικά παιχνιδια στυλ cyberpunk,Red Dead Redemption 2 κ.τ.λ ? Δεν υπάρχει κανενα απολυτος bottleneck.Ισα ισα σε καποιους τιτλους θα θελετε ακομη δυνατοτερη gpu (βλεπε cyberpunk)

Θέλετε να παίζεται πιο παλαιά παιχνίδια σε 144fps+? Θα πρέπει να πατε σε ryzen 5800x- 10900k μαζί με 3080-6800xt,αλλιως περιοριστείτε σε μια 3070-6800

 

 

 

Ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικου κοιτάζει κάτω. Παίρνει κρύο αέρα γιατί είναι τέρμα κάτω και δεν ανακατεύεται με τον πιο ζεστό που υπάρχει στο κουτί. 
Οσον αφορά το θόρυβο, είναι από ανεμιστήρα ή ζεστάθηκε κ ακούγονται πηνια;

Προσωπικά βαρέθηκα με τα Corsair. Μια συντόνιζε κ το επανατοποθετουσα. Μια ο ανεμιστήρας ήθελε σπρώξιμο (στον άξονα). 
Μια να τον αποσυναρμολόγησω και να τον καθαρίσω, λαδώσω. 
 

Παντως με εισρόφηση από κάτω είναι ο,τι καλύτερο μπορείς να έχεις. 
Εχω το Cs750m. Έβαλα σε νέο κουτί που τραβάει κάτω, το καθάρισα ενδελεχώς και εξαφανίστηκαν όλα. Αν λυθεί το θέμα του ανεμιστήρα είναι σκυλιά. 6 χρόνια σερι και δίνει πόνο ακόμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, masteripper είπε

εφόσον το 90%+ των παιχνιδιών παίζουν άψογα και με καρτούλες ακόμα και 5ετίας (και με λίγο μικρότερες απαιτήσεις ακόμα και 7ετίας)

Define "άψογα". Για μένα το άψογα σημαίνει High Settings/60 fps locked στην ανάλυση που προορίζεται η κάθε μία. Κάρτες με δύναμη κάτω της 1070, μην πω 1070Ti, δεν μπορούν να το κάνουν αυτό πάντως, εκτός αν μιλάμε για το Doom Eternal ή το F1 που παίζουν και σε μπρίκια. Οι 1060/580 που έχουν οι περισσότεροι βάση του steam μπορούν να παίξουν τα games ας το πούμε καλά, αλλά άψογα όχι. Δεν στην λέω, απλά για μία καλή εμπειρία (high και locked 60) χρειάζεται μία ικανή gpu για τα AAA, πάντως σίγουρα όχι κάτι τρελό, αλλά όχι και 5ετίας (εκτός αν μιλάμε για 1080 και 1080Ti)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Define "άψογα". Για μένα το άψογα σημαίνει High Settings/60 fps locked στην ανάλυση που προορίζεται η κάθε μία. Κάρτες με δύναμη κάτω της 1070, μην πω 1070Ti, δεν μπορούν να το κάνουν αυτό πάντως, εκτός αν μιλάμε για το Doom Eternal ή το F1 που παίζουν και σε μπρίκια. Οι 1060/580 που έχουν οι περισσότεροι βάση του steam μπορούν να παίξουν τα games ας το πούμε καλά, αλλά άψογα όχι. Δεν στην λέω, απλά για μία καλή εμπειρία (high και locked 60) χρειάζεται μία ικανή gpu για τα AAA, πάντως σίγουρα όχι κάτι τρελό, αλλά όχι και 5ετίας (εκτός αν μιλάμε για 1080 και 1080Ti)..

ΔΕΝ είμαι gamer...οπότε δεν μπορώ να "εξετάσω" την ακριβή απόδοση αλλά σαν εντελώς casual gamer αν 1 παιχνίδι παίζει χωρίς σπασίματα, χωρίς σοβαρό tearing και μου επιτρέπει να έχω μια "κανονική" εμπειρία για εμένα είναι μια χαρά.

Οπότε μια καρτούλα 100-150 με βάση τις τιμές του Οκτωβρίου μια χαρά με κάλυπτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, masteripper είπε

ΔΕΝ είμαι gamer...οπότε δεν μπορώ να "εξετάσω" την ακριβή απόδοση αλλά σαν εντελώς casual gamer αν 1 παιχνίδι παίζει χωρίς σπασίματα, χωρίς σοβαρό tearing και μου επιτρέπει να έχω μια "κανονική" εμπειρία για εμένα είναι μια χαρά.

Οπότε μια καρτούλα 100-150 με βάση τις τιμές του Οκτωβρίου μια χαρά με κάλυπτε.

Άλλο αυτό που λες τώρα και άλλο το "άψογα" πάντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Άλλο αυτό που λες τώρα και άλλο το "άψογα" πάντως..

Βάλε 1 "σχεδόν" μπροστά να μην τεντώνουμε....τώρα το ότι χρειάζεσαι χαλαρά 300€ για να "ξεκινήσεις" δικαιολογεί το "αψογα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, masteripper είπε

Βάλε 1 "σχεδόν" μπροστά να μην τεντώνουμε....τώρα το ότι χρειάζεσαι χαλαρά 300€ για να "ξεκινήσεις" δικαιολογεί το "αψογα"

Το "άψογα" δεν έχει να κάνει με την τιμή αλλά με την δύναμη της κάρτας. Χοντρικά για 1080p θες 1660S και για 1440p 5700XT. Το 4Κ είναι άλλη ιστορία. Βέβαια με τις τιμές που παίζουν τώρα απλά δεν παίρνεις τίποτα ή τα σκας χοντρά αν δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς ή δεν σε πειράζει γιατί τα έχεις. Απλά ήθελα να τονίσω ότι με κάρτες 5ετίας δεν παίζεις άψογα, αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Το "άψογα" δεν έχει να κάνει με την τιμή αλλά με την δύναμη της κάρτας. Χοντρικά για 1080p θες 1660S και για 1440p 5700XT. Το 4Κ είναι άλλη ιστορία. Βέβαια με τις τιμές που παίζουν τώρα απλά δεν παίρνεις τίποτα ή τα σκας χοντρά αν δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς ή δεν σε πειράζει γιατί τα έχεις. Απλά ήθελα να τονίσω ότι με κάρτες 5ετίας δεν παίζεις άψογα, αυτό..

1080 μια χαρά κάλυπτε και καλύπτει τέτοιες ανάγκες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, masteripper είπε

1080 μια χαρά κάλυπτε και καλύπτει τέτοιες ανάγκες

Ε ναι η 1080 ήταν η δεύτερη καλύτερη Pascal όμως και όχι μια "καρτούλα 5ετίας". Κάτω από 1070 είναι το χάος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Ε ναι η 1080 ήταν η δεύτερη καλύτερη Pascal όμως και όχι μια "καρτούλα 5ετίας". Κάτω από 1070 είναι το χάος..

https://en.wikipedia.org/wiki/GeForce_10_series

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Δεν κατάλαβα..

Release date -->5/2016 Περιπου 5 χρόνια..σου χρωστάω 4 μήνες... :)

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, masteripper είπε

Κάπως έτσι λογικά σκεπτόμενος την έχω πατήσει και εγώ κατά μία έννοια...αλλα 100 ΔΙΣ που γίναν καπνός απο προχθές με κάνουν να έχω κάποιες αμυδρες ελπίδες.

Δεν ισχύει αυτό. Προφανώς αναφέρεσαι στο market cap σε $, βασιζόμενο στη τρέχουσα τιμή που άλλαξε. Αυτό το νούμερο δε λέει απολύτως τίποτα - πουθενά δεν έγιναν 100 δις καπνός. Για μένα το μόνο ενδιαφέρον στατιστικό για το BTC είναι το daily volume. Όσο αυτό ανεβαίνει, σημαίνει ότι οι χρήσεις του bitcoin ανεβαίνουν.

Επίσης για τις κάρτες γραφικών νομίζω μικρή επίδραση έχει το BTC. Το πως κινείται το ETH πρέπει να κοιτάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...