Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά και τα παιχνίδια ξεζουμίζουν τη VRAM πλέον. Degradation μόνο αν τρέχει για χρόνια σε πολύ υψηλά temps, αλλιώς το OC είναι πετσοκομμένο απ' τις εταιρείες πια, δεν μπορείς να κάνεις πολλά, ούτε καν να δώσεις έξτρα voltage στη VRAM.

Core σχεδόν ποτέ τίποτα 

Power phases digital power controllers διαφορα φίλτρα. Όλα αυτά θα πεθάνουν πολύ πιο γρήγορα με mining. Που πάντα αυτά πεθαίνουν πρώτα πριν το core η οι μνημες

Επίσης σε Gddr6x, έχεις 4 διαφορετικά voltages, πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα να χαλάσει μια γραμμή λόγο συνεχούς χρησης

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ASFE είπε

Ολοκληρο e-shop , πατας καρτες γραφικων και σου επιστρεφει μια σελιδα με 10 καρτες μονο..

Εδώ ολόκληρο caseking έχει 1 (μια) κάρτα διαθέσιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί σας φαίνεται περίεργο που καρταρες προηγούμενης γενιάς παίζανε LoL, Hearthstone, Dota. Με όσους συναναστρέφομαι τα τελευταία χρόνια, σε αγγελίες εκτός φορουμ, φίλοι φίλων κλπ έχω δει πάρα πολλά παραδείγματα από άτομα που έχουν αγοράσει ακριβές κάρτες και παίζουν τέτοια παιχνίδια. Είτε από ημιμαθεια είτε επειδή έτσι. Και διαφόρων ηλικιών. 

Συγκεκριμένα θυμάμαι άτομο με RTX 2080, να παίζει Pro, Lol,Dota, Heartstone και να σκέφτεται να παίξει Pubg επειδή " είναι της μόδας βλέπω αυτόν τον streamer " ( τότε όταν είχαν βγει οι 2000αρες - θεωρητικά ο στριμερ είχε χορηγηθεί αυτή τη κάρτα ή την είχε αγοράσει είτε άκουσε ότι - είναι καλή παρτε την φάση - οπότε και ο τύπος την τσίμπησε με αυτό το mindset )

Είναι η ίδια φάση με τα ακριβά κινητά. 

Boom, dominance :P

 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Γιατί σας φαίνεται περίεργο που καρταρες προηγούμενης γενιάς παίζανε LoL, Hearthstone, Dota. Με όσους συναναστρέφομαι τα τελευταία χρόνια, σε αγγελίες εκτός φορουμ, φίλοι φίλων κλπ έχω δει πάρα πολλά παραδείγματα από άτομα που έχουν αγοράσει ακριβές κάρτες και παίζουν τέτοια παιχνίδια. Είτε από ημιμαθεια είτε επειδή έτσι. Και διαφόρων ηλικιών. 

Συγκεκριμένα θυμάμαι άτομο με RTX 2080, να παίζει Pro, Lol,Dota, Heartstone και να σκέφτεται να παίξει Pubg επειδή " είναι της μόδας βλέπω αυτόν τον streamer " ( τότε όταν είχαν βγει οι 2000αρες - θεωρητικά ο στριμερ είχε χορηγηθεί αυτή τη κάρτα ή την είχε αγοράσει είτε άκουσε ότι - είναι καλή παρτε την φάση - οπότε και ο τύπος την τσίμπησε με αυτό το mindset )

Είναι η ίδια φάση με τα ακριβά κινητά. 

Boom, dominance :P

 

 

Καποιοι βέβαια έχουν καρταρες για τα παιχνιδια που λες επειδή καβαλήσαν το καλάμι κ θέλουν να γίνουν streamers (που εκεί θεωρητικά θα πιαναν τόπο, αν κ δεν έχω ιδέα απο streaming) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Γιατί σας φαίνεται περίεργο που καρταρες προηγούμενης γενιάς παίζανε LoL, Hearthstone, Dota. Με όσους συναναστρέφομαι τα τελευταία χρόνια, σε αγγελίες εκτός φορουμ, φίλοι φίλων κλπ έχω δει πάρα πολλά παραδείγματα από άτομα που έχουν αγοράσει ακριβές κάρτες και παίζουν τέτοια παιχνίδια. Είτε από ημιμαθεια είτε επειδή έτσι. Και διαφόρων ηλικιών. 

Συγκεκριμένα θυμάμαι άτομο με RTX 2080, να παίζει Pro, Lol,Dota, Heartstone και να σκέφτεται να παίξει Pubg επειδή " είναι της μόδας βλέπω αυτόν τον streamer " ( τότε όταν είχαν βγει οι 2000αρες - θεωρητικά ο στριμερ είχε χορηγηθεί αυτή τη κάρτα ή την είχε αγοράσει είτε άκουσε ότι - είναι καλή παρτε την φάση - οπότε και ο τύπος την τσίμπησε με αυτό το mindset )

Είναι η ίδια φάση με τα ακριβά κινητά. 

Boom, dominance :P

 

 

με την ίδια λογική δεν έπρεπε να είχαμε πάρει τότε την 5700ΧΤ αλλά την 580 ή  1660super 😅 κοίτα προφανώς και αν κάποιος παίζει μόνο cs, dota, lol κλπ δεν χρειάζεται τέτοια δύναμη σε hardware αλλά είναι και κάποιοι που θα πούνε το εξής, το πληρώνω μια φορά καλά και τα λέμε σε 5 χρόνια πάλι... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

με την ίδια λογική δεν έπρεπε να είχαμε πάρει τότε την 5700ΧΤ αλλά την 580 ή  1660super 😅 κοίτα προφανώς και αν κάποιος παίζει μόνο cs, dota, lol κλπ δεν χρειάζεται τέτοια δύναμη σε hardware αλλά είναι και κάποιοι που θα πούνε το εξής, το πληρώνω μια φορά καλά και τα λέμε σε 5 χρόνια πάλι... 

Ανάλογα ναι. Ας πούμε αυτός με τη 2080 αν και έπαιζε χαμηλών απαιτήσεων παιχνίδια του τη πρότεινε πωλητής σε κατάστημα μου έλεγε. Προφανώς με κοιτούσε σαν τον ΕΤ τον εξωγήινο όταν μου ξέφυγαν φράσεις πως «fps».

"Προφανώς δεν έκατσα και να το ψάξω γιατί δεν ξέρω απ'αυτά, δεν,  εσύ που είσαι μικρότερος λογικά με αυτά ασχολείσαι όλη μερα. Ήθελα κάτι αξιόπιστο κ καλό ας ήταν κάτι λίγο μάλλον ακριβό.".

Επίσης μου λέει, προσέξτε ιδιαίτερα αυτό: "...τα παιχνιδακια μου τα παίζω 4Κ στη TV; αυτό με ενδιαφέρει, αύριο μεθαύριο αν δω κολληματα πάω στο κατάστημα την αλλάζω εγγύηση υπάρχει".

Εδώ στο νησί μεγάλα καταστήματα είναι μόνο ο Κτσβλος, το P*blic, Ex**rt, y*u, eshop οπότε αν πήγε και είπε "καλησπέρα θέλω μια κάρτα να παίξω 4Κ στη τηλεόραση μου" ... the rest is history

 

Είναι όμως και περιπτώσεις που φτιάχνουν συστήματα κτήνη και τα κοιτάνε. Η χαρά του να βλέπεις τα parts, να τα μαζεύεις να το στήνεις και αυτό, ίντερνετ, fb, YouTube :P

Ε μετά καταλήγουν στα γνωστά μέρη έπειτα από χρόνια με τίτλους πώλησης " ευκαιρία, κτήνος, γκοτζιλα παίζει 8Κ τα πάντα " 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

με την ίδια λογική δεν έπρεπε να είχαμε πάρει τότε την 5700ΧΤ αλλά την 580 ή  1660super 😅 κοίτα προφανώς και αν κάποιος παίζει μόνο cs, dota, lol κλπ δεν χρειάζεται τέτοια δύναμη σε hardware αλλά είναι και κάποιοι που θα πούνε το εξής, το πληρώνω μια φορά καλά και τα λέμε σε 5 χρόνια πάλι... 

Ισχυει και αυτο και εγω εχω τετοια παραδειγματα..Συγκεκριμενα ενας φιλος που αγορασε μια msi trio 2080 παιζει μονο rainbow six siege και λιγο Pubg μεχρι που το βαρεθηκε και παιζει μονο rainbow..Αφου το ατομο εχει 3500+ ωρες μιας και εχει 2 account και στο ενα εχει σιγουρα 2500+ ωρες ε δεν θα εχει και στο smurf τουλαχιστον καμια 1000αρα ωρες..

Συγκεκριμενα του κανω καλα ρε εσυ αφου δεν παιζεις τιποτα αλλο γιατι πηγες και εσκασες τοσα λεφτα για 2080 οταν ειχαν πρωτοβγει κιολας..και μου κανει ρε φιλε εγω θα την κρατησω την καρτα 4-5 χρονια αφου με ξερεις με 2-3 παιχνιδια ασχουλουμαι..Οποτε ναι υπαρχουν και αυτοι οπως υπαρχουν και αυτοι που δεν κανουν καθολου Oc πχ ο συγκεκριμενος φιλος δεν εχει ιδεα καν πως να κανει, οποτε η καρτα του ειναι stock και δεν εχει πειραχτει ουτε μια φορα οπως κανω εγω Oc που την πουσαρω να δω που θα φτασει αλλα μετα την γυρναω πισω στο stock σε καθημερινη χρηση.Το Oc το εχω για οταν φτασει η καρτα στο απροχωρητο και δεν περνω τα fps που θελω που εκει συνηθως προτιμω να αγορασω αλλη καρτα η να ριξω καποια option.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις monitor 1080p/240 ή ακόμη χειρότερα 360Hz τέτοιες κάρτες θες ακόμη και για games που δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις σε σχέση με τα ΑΑΑ. Εντάξει για Dota και Lol μπορεί όχι αλλά για pubG, fortnite, warzone, apex σίγουρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αν έχεις monitor 1080p/240 ή ακόμη χειρότερα 360Hz τέτοιες κάρτες θες ακόμη και για games που δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις σε σχέση με τα ΑΑΑ. Εντάξει για Dota και Lol μπορεί όχι αλλά για pubG, fortnite, warzone, apex σίγουρα..

Ειχε 1080p/60 και προσφατα αγορασε ενα 1440p/144 monitor..Το θεμα ομως σε αυτα τα παιχνιδια ειναι οτι δεν χρειαζεσαι πολλα φιλτρα ανοιχτα γιατι χανεις οποιοδηποτε προβαδισμα εχεις σε multiplayer καταστασεις και ποσο μαλλον το rainbow που δεν εχει καθολου campaign..Και αν βγαζει η καρτα 195 ολα στο ultra φαντασου τι γινεται και ποση δυναμη αφηνεις στο τραπεζι  αφου πολλα φιλτρα οπως λεω τα βαζεις επιτηδες μεχρι και low ή τα εχεις τελειως κλειστα...

https://www.techpowerup.com/review/msi-geforce-rtx-2080-gaming-x-trio/23.html

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, icenex είπε

Ισχυει και αυτο και εγω εχω τετοια παραδειγματα..Συγκεκριμενα ενας φιλος που αγορασε μια msi trio 2080 παιζει μονο rainbow six siege και λιγο Pubg μεχρι που το βαρεθηκε και παιζει μονο rainbow..Αφου το ατομο εχει 3500+ ωρες μιας και εχει 2 account και στο ενα εχει σιγουρα 2500+ ωρες ε δεν θα εχει και στο smurf τουλαχιστον καμια 1000αρα ωρες..

Συγκεκριμενα του κανω καλα ρε εσυ αφου δεν παιζεις τιποτα αλλο γιατι πηγες και εσκασες τοσα λεφτα για 2080 οταν ειχαν πρωτοβγει κιολας..και μου κανει ρε φιλε εγω θα την κρατησω την καρτα 4-5 χρονια αφου με ξερεις με 2-3 παιχνιδια ασχουλουμαι..Οποτε ναι υπαρχουν και αυτοι οπως υπαρχουν και αυτοι που δεν κανουν καθολου Oc πχ ο συγκεκριμενος φιλος δεν εχει ιδεα καν πως να κανει, οποτε η καρτα του ειναι stock και δεν εχει πειραχτει ουτε μια φορα οπως κανω εγω Oc που την πουσαρω να δω που θα φτασει αλλα μετα την γυρναω πισω στο stock σε καθημερινη χρηση.Το Oc το εχω για οταν φτασει η καρτα στο απροχωρητο και δεν περνω τα fps που θελω που εκει συνηθως προτιμω να αγορασω αλλη καρτα η να ριξω καποια option.

Τι να πω και εγώ με την 3090 που παίζω football manager 😂😂

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ πάλι δεν κατανοώ τον λόγο που σπαταλά κάποιος φαιά ουσία με γιατί μα πώς αφού...με το πώς θα καταναλώσει κάποιος τρίτος τα χρήματα του για να κάνει το χόμπι του μα πραγματικά όμως

Το δικό μου το επιχείρημα όταν κάποιος ρωτά γιατί αυτό ή γιατί εκείνο είναι απλό για την ***λα απλά και όμορφα όταν κάνει κάποιος το χόμπι του δεν υπάρχουν έννοιες όπως vfm ή "λογικό κόστος"

Η συζήτηση φυσικά αλλάζει όταν γίνεται ερώτημα από κάποιον θέλω μια βοήθεια να χτίσω το χ σύστημα για την ψ χρήση και φυσικά εδώ το vfm είναι κυρίαρχος

Ο Herald και ο κάθε herald δεν οφείλει να εξηγήσει γιατί πήρε την 3090 σχεδόν 1000€ ακριβότερη από την 3080 suprim X που είναι 7% πιο πίσω σε επιδόσεις και φυσικά γουστάρει οπότε καλά κάνει

'Ολη αυτή η τραβεστί κατάσταση με το mining για να διορθωθεί θα γινόταν μόνο σε επόμενες γενιές καρτών γραφικών με unsupported οδηγούς για την συγκεκριμένη χρήση, δυστυχώς το mining ήρθε και θα μας απασχολεί καιρό, εξαρτάται από 2 παράγοντες κυρίως

-Πόσο θα συμφέρει τα διάφορα καθήκια (funds) να το κρατήσουν τόσο όσο ώστε να μαζέψουν από την κουτσή μαρία που νομίζει ότι θα βγάλει λεφτά από αέρα κοπανιστό ή αλλιώς από τον κάθε βρωμοχνωτιασμένο τεμπέλη που ψάχνει να πιάσει την καλή

-Πόσο μαύρο χρήμα θα μπορέσουν να ξεπλύνουν  διάφοροι εγκληματίες διεθνούς βεληνεκούς από ναρκωτικά όπλα κλπ μέσω ανταλλακτηρίων κλπ

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Herald είπε

Τι να πω και εγώ με την 3090 που παίζω football manager 😂😂

Τουλάχιστον αυτό χρειάζεται και λίγο cpu. Εγώ με την 1080 παίζω HOMM3 (παιχνίδι 20ετίας+) και ps5.😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, ilos said:

Τουλάχιστον αυτό χρειάζεται και λίγο cpu. Εγώ με την 1080 παίζω HOMM3 (παιχνίδι 20ετίας+) και ps5.😁

HOMM3 θα έπαιζα και με ένα laptop με ενσωματωμένη GPU που θα μου είχε μείνει από ναυάγιο στον Ειρηνικό, εν μέσω κυνηγιού για να έχω φαί και νερό, δεν κατάλαβα γιατί το λες έτσι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...