Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, vins είπε

Ώπα, έχεις δίκιο! Το thundermaster μαλακίζεται και ενώ έχω το ανεβασμένο profile στο 2ο slot μου το καρφώνει default.

Αυτό είναι το σωστό: 

 

 

Superposition_Benchmark_v1.1_9180_1612651418.png

Δίνουν πολύ τα RGB 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Εχει κανείς άλλος χαμηλό gpu usage με 8700Κ (4.8) ή κάτι αντίστοιχο μαζί με 3070 στο Call of Duty Warzone; Ή μπουκάλι παίζει ή κάτι με το παιχνίδι καθώς έχω σκαμπανεβάσματα στο gpu usage% από 50-80 κλπ ( μένει σταθερο το core clock όμως και δεν εχω stutters ή lag spikes )

textures κλπ maxed out ( RT off ) // click για ρυθμίσεις γραφικών // μη δινεται σημασία στις κόκκινες μπαρες

Capture.PNG

Α ορίστε και ενα unigine superposition 

Capture.PNG

 

Μην έχεις σημείο αναφοράς το warzone. Άμα googlαρεις warzone 3070 low gpu usage θα δεις πολλά αποτελέσματα. Αυτό το usage το έχεις στην 1440p?

 

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Δίνουν πολύ τα RGB 😛 

Θηρίο η ντισκομπάλα και με τον 5600x γαντάκι ταιριάζει! Φχαριστιεμαι cp2077 και medium!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, vins είπε

1440p?

1080

Εχουν αλλάξει ΠΟΛΥ τα πράγματα... προς το χειρότερο απ ότι το θυμάμαι. Πάντως δεν εχει stutters ή λαγκαρισματα οπως οταν γινότανε με την 5700ΧΤ κάποιες φορές. Είναι τουλάχιστον smooth. 

* η διαφορά εκεί ήταν οτι έπεφτε ΚΑΙ το core clock με αποτέλεσμα stutters, ενώ εδώ με nvidia μένει καρφωμένο 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Είπαμε Elton John θρησκεία. Μόνο #Palit :P 

Η αλήθεια είναι πως δεν το περίμενα, οκ έβλεπα τα δικά σου αλλά λέω ενταξει 3090 είναι. Μόλις ήρθε η καρτούλα και τη δοκίμασα, λέω αυτά είναι!

Και μια φωτο με το guitar hero logo που σε συνδυασμό με τη νέα ψυκτρα, εχει ονομάσει το σύστημα Hard Rock Pro 4 😂

20210207_011411.jpg

6 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

1080

Εχουν αλλάξει ΠΟΛΥ τα πράγματα... προς το χειρότερο απ ότι το θυμάμαι. Πάντως δεν εχει stutters ή λαγκαρισματα οπως οταν γινότανε με την 5700ΧΤ κάποιες φορές. Είναι τουλάχιστον smooth. 

* η διαφορά εκεί ήταν οτι έπεφτε ΚΑΙ το core clock με αποτέλεσμα stutters, ενώ εδώ με nvidia μένει καρφωμένο 

Κανε υπομονή να βάλεις τη νέα οθόνη, πιστεύω θα είσαι καλύτερα σε 1440p

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vins είπε

Η αλήθεια είναι πως δεν το περίμενα, οκ έβλεπα τα δικά σου αλλά λέω ενταξει 3090 είναι. Μόλις ήρθε η καρτούλα και τη δοκίμασα, λέω αυτά είναι!

Και μια φωτο με το guitar hero logo που σε συνδυασμό με τη νέα ψυκτρα, εχει ονομάσει το σύστημα Hard Rock Pro 4 😂

20210207_011411.jpg

Με το thundermaster παίζεις? Έχει λίγο άθλιο UI. Εγώ το έχω installed αλλά απλά πειράζω τα RGB καμιά φορά, μόνιμα με Afterburner παίζω. Έχεις κουμπώσει το ARGB στο mobo να δεις τι παίζει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Με το thundermaster παίζεις? Έχει λίγο άθλιο UI. Εγώ το έχω installed αλλά απλά πειράζω τα RGB καμιά φορά, μόνιμα με Afterburner παίζω. Έχεις κουμπώσει το ARGB στο mobo να δεις τι παίζει? 

Γτπ είναι το ui. Το κουμπωσα αλλα αρνείται να λειτουργήσει τα rgb μέσω msi η καρτα. Εγω ούτως ή άλλως με 75hz οθονη παιζω στοκ, ένα προφίλ εχω ανεβασμενο για bench που δεν το χρησιμοποιώ πλέον, οπότε χρειάζομαι το μλκιστηρι το thundermaster για τα rgb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vins είπε

Γτπ είναι το ui. Το κουμπωσα αλλα αρνείται να λειτουργήσει τα rgb μέσω msi η καρτα. Εγω ούτως ή άλλως με 75hz οθονη παιζω στοκ, ένα προφίλ εχω ανεβασμενο για bench που δεν το χρησιμοποιώ πλέον, οπότε χρειάζομαι το μλκιστηρι το thundermaster για τα rgb.

Ωχ, και εγώ MSI έχω. Λες να μην δουλεύει το μπερδέλο? Θα το δώ αύριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Herald είπε

Ωχ, και εγώ MSI έχω. Λες να μην δουλεύει το μπερδέλο? Θα το δώ αύριο

Καλά δεν το πολυεψαξα κιολας, αμα βρεις τρόπο σφύρα 😅

Επεξ/σία από vins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vins είπε

Ώπα, έχεις δίκιο! Το thundermaster μαλακίζεται και ενώ έχω το ανεβασμένο profile στο 2ο slot μου το καρφώνει default.

Αυτό είναι το σωστό: 

 

 

Superposition_Benchmark_v1.1_9180_1612651418.png

Τι είναι αυτό το thundermaster, 2ο slot , default κτλ ; 

Γιατί σε έκοβε ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dem είπε

Τι είναι αυτό το thundermaster, 2ο slot , default κτλ ; 

Γιατί σε έκοβε ; 

Το πρόγραμμα της palit για τον έλεγχο της κάρτας (oc/uv κτλ κτλ). Κάθε εταιρεία έχει το δικό της.

Προφανώς, εννοεί ότι έχει αποθηκεύσει το profile στο 2ο slot (στο msi ab, ας πούμε, έχει 5 slots για να αποθηκεύσεις τα επιθυμητά profiles), αλλά, για κάποιον λόγο, το thundermaster τού το ''καρφώνει'' ως default.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Το πρόγραμμα της palit για τον έλεγχο της κάρτας (oc/uv κτλ κτλ). Κάθε εταιρεία έχει το δικό της.

Προφανώς, εννοεί ότι έχει αποθηκεύσει το profile στο 2ο slot (στο msi ab, ας πούμε, έχει 5 slots για να αποθηκεύσεις τα επιθυμητά profiles), αλλά, για κάποιον λόγο, το thundermaster τού το ''καρφώνει'' ως default.

Ακριβέστατος! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτες δοκιμές με MSI VENTUS RTX 3080

Core +150 παίζει σταθερά στο superposition μεταξύ 1905 mhz- 1980 mhz. Παραπάνω δεν πάει. Προφανώς χτυπάει power limit η κάρτα (326 watt μου έδειξε το gpuz που εκεί είναι και το όριό της).

Μemory + 800 από εκεί και πέρα δεν κερδίζεις κάτι, και με +1000 που έβαλα το ίδιο σκορ έβγαλα.

Ευχαριστημένος όπως και να έχει :P 

Superposition_Benchmark_v1.1_11264_1612687945.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...