Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να σε αναγκάσει να πας σε 3090 που είχε μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους.
Λογικα καποιος που θελει vram και δυναμη, είναι ποιο πιθανό να τη θέλει για εργασία απ' ότι για να παίζει.

Οι fanboy αγοράζουν αλόγιστα έτσι κ αλλιώς, οποτε και 10.5 να βάλει, καποιος θα την αγοράσει.

Τωρα μακάρι να βαλει 16, με 12γαβ παλι τσιγκουνοκατάσταση αν αληθευει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Αν πεις 15 διαφορετικά πράγματα σε κάτι θα πέσεις μέσα. Top leaker, yay!!

Σουτ εσυ, που αμφισβητείς τον γκουρού την ενημερώσεις. 

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Γιατι οχι 16GB ετσι και αξιζει απο τα 10GB της 3080 και δεν θα ειναι κοντα στα 24 της 3090

 

Για να βγάλει και super. Why not ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει κανείς άλλος χαμηλό gpu usage με 8700Κ (4.8) ή κάτι αντίστοιχο μαζί με 3070 στο Call of Duty Warzone; Ή μπουκάλι παίζει ή κάτι με το παιχνίδι καθώς έχω σκαμπανεβάσματα στο gpu usage% από 50-80 κλπ ( μένει σταθερο το core clock όμως και δεν εχω stutters ή lag spikes )

textures κλπ maxed out ( RT off ) // click για ρυθμίσεις γραφικών // μη δινεται σημασία στις κόκκινες μπαρες

Capture.PNG

Α ορίστε και ενα unigine superposition 

Capture.PNG

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Εχει κανείς άλλος χαμηλό gpu usage με 8700Κ (4.8) ή κάτι αντίστοιχο μαζί με 3070 στο Call of Duty Warzone; Ή μπουκάλι παίζει ή κάτι με το παιχνίδι καθώς έχω σκαμπανεβάσματα στο gpu usage% από 50-80 κλπ ( μένει σταθερο το core clock όμως και δεν εχω stutters ή lag spikes )

Capture.PNG

Α ορίστε και ενα unigine superposition 

Capture.PNG

 

δεν παιζει ρολο cpu sto superposition .. 

 

και ενα με  ρτχ 3080 για συγκριση 

 

 

* τον 8700κ βαλτον τουλαχιστον  στα  5 , αν εχει ψυξη που το επιτρεπει  ,και ραμ ανεβασε  οσο μπορεις  βοηθανε ολα σε  1080π 

ssss30080.JPG

Επεξ/σία από xrit86
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με εντυπωσίασε η FE, αθόρυβη με undervolt 900mv και 1950MHz core + 1000 mem. Μαξάρει στους 70 βαθμούς στο cyberpunk 4K με RT και Quality DLSS :D

Περίμενα χειρότερα σίγουρα.

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

Με εντυπωσίασε η FE, αθόρυβη με undervolt 900mv και 1950MHz core + 1000 mem. Μαξάρει στους 70 βαθμούς στο cyberpunk 4K με RT και Quality DLSS :D

Περίμενα χειρότερα σίγουρα.

Από που την πηρες αν επιτρέπεται; Έχω αγοράσει εδώ και ένα μήνα από ldlc στη Γαλλία και την έχει φίλος ψάχνοντας να βρω έναν σχετικά φθηνό τρόπο να μου τη στείλει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, xrit86 είπε

δεν παιζει ρολο cpu sto superposition .. 

Το γνωρίζω. Απλά δε περίμενα τέτοιο μπουκάλι να πω την αλήθεια. Με τη 3070 βγήκα εκτός budget αρκετά ( λόγω της κατάστασης ) και "ροκάνισα" αρκετό ποσοστό των χρημάτων για αναβάθμιση οθόνης 27" 1440p/165Hz.

Ισως μπορώ να τον πάω 4.9 με 1.29. Τώρα παίζω 1.23-1.24 από το bios στα 4.8.

Ram είναι 3200/16. Είναι πολύ πιο tricky το memory oc και δεν το έχω επιχειρήσει ακόμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Ισως μπορώ να τον πάω 4.9 με 1.29. Τώρα παίζω 1.23-1.24 από το bios στα 4.8.

Δεν θα δεις μεγαλες διαφορες για 100-200mhz, και σιγουρα αν δεν εχεις και ψηξη δεν θα αξιζει.

Δες τις ραμ για 3400/3600 με λιγο πιο loose timings αν εχεις manual timings (τρεχω 3800/16, αλλα δεν ξερω τι πιανει ο 8700k σε ram oc)

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

αν δεν εχεις και ψηξη δεν θα αξιζει

Corsair H110 

για τις ραμ ( specs στη περιγραφή κλικ στο my sffpc ) θέλω να δοκιμάσω κάτι safe να δω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Εχει κανείς άλλος χαμηλό gpu usage με 8700Κ (4.8) ή κάτι αντίστοιχο μαζί με 3070 στο Call of Duty Warzone; Ή μπουκάλι παίζει ή κάτι με το παιχνίδι καθώς έχω σκαμπανεβάσματα στο gpu usage% από 50-80 κλπ ( μένει σταθερο το core clock όμως και δεν εχω stutters ή lag spikes )

textures κλπ maxed out ( RT off ) // click για ρυθμίσεις γραφικών // μη δινεται σημασία στις κόκκινες μπαρες

Capture.PNG

Α ορίστε και ενα unigine superposition 

Capture.PNG

 

για σύγκριση

Screenshot (11).png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, star4 είπε

καρτα default?

δίνει τόσο ο zen3?

Ώπα, έχεις δίκιο! Το thundermaster μαλακίζεται και ενώ έχω το ανεβασμένο profile στο 2ο slot μου το καρφώνει default.

Αυτό είναι το σωστό: 

 

 

Superposition_Benchmark_v1.1_9180_1612651418.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...