Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, nekrik είπε

Για δεύτερο γύρο παστέλια ? 😝

Τα παστέλια ήταν προς όλες τις κατευθύνσεις.

1. RTX 20 owners

2. Όσους έλεγαν ότι οι τιμές θα 'ναι απαράδεκτες για μικρό raster gain

3. AMD fanboys

4. XSX/PS5 (Τα 12 και τα 10 TF είναι αστεία νούμερα πια).

Μένει να βγει και το RDNA 2 ανταγωνιστικό τώρα να επανέλθει η AMD στα παλιά καλά επίπεδα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Στην 3090 πληρώνεις αδρά τα 24GB VRAM που θα είναι άχρηστα για παιχνίδια, όποιος μπορεί να κάνει υπομονή και θέλει τέτοιες επιδόσεις περιμένει την 3080Ti που πιστεύω θα εμφανιστεί μετά το RDNA 2.

Επειδή υπάρχει πολύ μεγάλος ενθουσιασμός στα ίντερνετς για τη σειρά 3ΧΧΧ, εγώ φοβάμαι inflation στις τιμές, οπότε σε αυτήν την περίπτωση κερδισμένος θα είναι μόνο αυτός που θα βάλει το χέρι στη τσέπη τώρα, όπου οι τιμές είναι πιό κοντά στο MSRP.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω για τη χρησιμοτητα των 24gb vram στο gaming.

Μεγαλη ταυτιση εχω με τον Warhead στις τελευταιες σελιδες. Μια ανησυχια μου προκαλειται δεν μπορω να πω.😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψιν ότι το timespy result είναι αληθινό λένε και η 3090 είναι ~18% πάνω από την 3080. Σε καμία περίπτωση δεν αξίζει τα τόσα παραπάνω γι' αυτό το gain, γι' αυτό λέω υπομονή για 3080Ti που θα σταθεί κοντά στα 1000.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικά καγκουροεκδόσεις χωρίς ουσιαστικές διαφορές με φωτάκια και ψιψιψονια. Αντε 2-3 θα ξεχωρίσουν πχ Strix, Gaming OC, Ftw3 που θα έχουν και ένα καπελακι τιμής ενώ παράλληλα εφόσον είναι σχεδόν σίγουρη η ύπαρξη σε ένα χρόνο Super σειράς: "μειωμένο" oc που εδώ και 2-3 σειρές βρίσκεται σε ισχύ (σε σχέση με 900αρες κτλπ). Οπότε κοιτάξτε καμία EVGA XS3, ZOTAC, Gigabyte Gaming Oc δηλαδή όσο πιο κοντά στο MSRP. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Time Spy Extreme Benchmark (Updated Score)

GPU Points
3090 Founders Edition 100XX (~10000)
Quadro (?) 93XX (~9300)
3080 Founders Edition 85XX (~8500)
2080 Ti Founders Edition ~6400
2080 Founders Edition ~5000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ακριβώς, όλες παίρνουν έστω και λίγο. Αυτό είπα και εσύ είπες ότι δεν βγάζει νόημα..

Ο συμφορουμιτης εγραψε πιο πισω οτι η καρτα δεν σηκωνει oc,οχι με την εννοια του καθολου οπως το καταλαβες εσυ,αλλα υπο την εννοια του ''πολυ'',και οτι το system seller της καρτας δεν ειναι αν θα σου κατσει χρυσο κομματι,αλλα η χαμηλοτερη τιμη της και οχι το ποσο oc σηκωνει ή δεν σηκωνει.

Οτι δηλαδη ισχυει με ολες τις υλοποιησεις που παντα κοιταμε την συνολικη εικονα(τιμη/θερμοκρασιες/θορυβος/εμφανιση/φωτισμος)και σε τελικη μοιρα το OC,οπως ειπε και ο Psycho(με καυστικό τροπο)πιο πισω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, trai12 είπε

Δηλαδη λέτε οτι η RTX 3070 με MSRP 499$ = 420€ θα την δουμε στα ελληνικα μαγαζια να παιζει στα 600€;; Αν ειναι ετσι καλυτερα να παμε σε κονσολα... 😏

520 για τις απλές και 580 με 600 για τις καλές υλοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

τι να το κανεις το Overclock ρε συ σε αυτες τις καρτες, να παρεις τι ? Ασε που στις 2xxx υπηρχαν Ventus που σκοτωνανε.

κατι ξερεις εσυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oι τιμές των 2000 ηταν/είναι απαραδεκτες...και στα μεταχειρισμένα ...

Eκτίμηση τιμών για τις Ampere στους πρώτους μήνες (και για τις αγορές των Χριστουγέννων)...

τιμές γia custom 3070 : 600-650

Τιμές για custom 3080: 900-950 ...το χιλιαρικο δεν νομίζω νατο ακουμπήσουν

Επεξ/σία από sstav
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε το msrp  δεν εχει φορο πανω του οταν μιλαμε για αμερικη ελατε στα καλα σας. 

δεν ειναι απλα 499$ σε 420 ευρω και αυτη πρεπει να ειναι η τιμη ελλαδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φθηνοτερη 3080 απο Overclockers βγαινει στις 639λιρες και μιλαμε για αρχες ακομα χωρις καθολου διαθεσιμοτητα προφανως

https://www.overclockers.co.uk/palit-geforce-rtx-3080-gaming-pro-10gb-gddr6x-pci-express-graphics-card-gx-05d-pl.html

Τωρα για τις 900αρες που γραφουν καποιοι,κυριολεκτικα απορω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 γνώμη μου ειναι λαμβάνοντας υπ'οψη ζήτηση-διαθεσιμότητα, τιμές Ελλάδας....Μη μας σταυρώνετε κ.Fulgore 🙂

Για zotac θα ψάχνομαι ....

Επεξ/σία από sstav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mkp είπε

E δεν έχει και άδικο, άμα η 3070 με παραπλήσιο performance κάνει 550 εύρω, τότε η 2080ti ξεκινά από 550 εύρω αναγκαστικά
- άλα  επειδή είναι μεταχειρισμένη χάνει τουλάχιστον 150 εύρω της άξιας στις
- μετά χάνει άλα 50 εύρω γιατί η 3070 θα έχει καλύτερη υποστηρίξει στο μελόν με drivers
- μετά χάνει άλα 50 εύρω γιατί θα ξοδεύει περισσότερο ρεύμα και θα εκλύει περισσότερη θερμότητα
- και χάνει άλα 50 εύρω γιατί δεν έχει καινουργές τεχνολογίες σαν το RTX IO

οπότε φτάνουμε στα 250 εύρω.

εγώ πάλι ούτε με 250 δεν θα την έπαιρνα.

- μετά ανεβαίνει 50€ γιατί έχει 11GB VRAM ενώ η άλλη 8

- μετά ανεβαίνει άλλα 30€ γιατί το 3070 = 2080Ti είναι γενικό. Στα μη-RTX που είναι η συντριπτική πλειοψηφία των games είναι ένα 10% πάνω η παλιά.

- RTX IO κάτι μου λέει ότι θα περάσουν χρόνια και χρόνια για να το δούμε στην πράξη άρα το 50άρικο επιστρέφει

- θερμότητα/κατανάλωση στην πράξη οι διαφορές δε νομίζω να είναι τόσο μεγάλες, επίσης η KW της ΔΕΗ και η γενικότερη συμβολή της GPU στη διαμόρφωση του τελικού λογαριασμού μάλλον είναι αρκετά πιο κάτω από όσο πιστεύεις. έρχεται πίσω το 50άρικο.

Κοινώς ... είπαμε, απαξιώθηκαν εν μία νυκτί οι Turing αλλά όχι και τέτοια χάλια...

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...