Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, nekrik είπε

Εσύ πως ξέρεις οτι σε rasterization η rtx 3070 ειναι 10% κάτω απο rtx 2080ti ? Source ? 

NVIDIA-GeForce-RTX-30-Series-Performance.png

Δεν υπάρχει κανένα source. Προσωπική εκτίμηση είναι.

Ο πέτσινος είπε ένα γενικό "faster than 2080Ti". Αυτό δε μας λέει τίποτα απολύτως, όλοι καταλαβαίνουμε το λόγο.

Από το παραπάνω slide, συγκρίνοντας τις 2080S και 3070, μπορούμε να δούμε ότι στα RT παιχνίδια η διαφορά είναι αρκετά μεγαλύτερη από ότι στα μη-RTX . Και στο Quake RTX που δε φαίνεται στο slide ακόμα μεγαλύτερη η διαφορά. Από την άλλη στο RDR2 μάλλον για 20% μου κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μια 3080 , εναν 7700K χωρίς overclock ( 4.5ghz turbo) , 2 ssd, 1 nvme, 2 modules RAM,  υδροψυξη με rgb και 2 φανάκια πιστεύετε οτι το corsair rm650x είναι αρκετό για τροφοδοσία? Ή χρειάζομαι και τροφοδοτικό? Οριακά το παίρνει νομίζω που εβαλα σε ενα site watt calculator, εχω και 60w αέρα σε full load .

Τί λέτε? θα έχουμε κανένα τέτοιο?

psu-fire-feature.jpg 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kkatzos είπε

- μετά ανεβαίνει 50€ γιατί έχει 11GB VRAM ενώ η άλλη 8

- μετά ανεβαίνει άλλα 30€ γιατί το 3070 = 2080Ti είναι γενικό. Στα μη-RTX που είναι η συντριπτική πλειοψηφία των games είναι ένα 10% πάνω η παλιά.

- RTX IO κάτι μου λέει ότι θα περάσουν χρόνια και χρόνια για να το δούμε στην πράξη άρα το 50άρικο επιστρέφει

- θερμότητα/κατανάλωση στην πράξη οι διαφορές δε νομίζω να είναι τόσο μεγάλες, επίσης η KW της ΔΕΗ και η γενικότερη συμβολή της GPU στη διαμόρφωση του τελικού λογαριασμού μάλλον είναι αρκετά πιο κάτω από όσο πιστεύεις. έρχεται πίσω το 50άρικο.

Κοινώς ... είπαμε, απαξιώθηκαν εν μία νυκτί οι Turing αλλά όχι και τέτοια χάλια...

αν η 3070 έχει 520 η φθηνότερη και είναι τουλάχιστον στα ίδια με την 2080ti, σε αυτό το σημείο δεν μετράει καν η έκδοση της 2080ti. Η λογική θα λέει ότι λόγο vram θα κρατήσει λίγο τιμή αλλά με το νέο compression στα ampere δεν θα έχει ουσιαστικό όφελος σε gaming. Στα ~330 ανάλογα την έκδοση θα πάνε. Η κατανάλωση πραγματικά δεν μετράει εκτός αν παίζεις 16 ώρες κάθε μέρα. 

Τώρα σε αυτα τα λεφτά είναι και θέμα budget. Από 450 στα 500 είναι 12% παραπάνω. Αλλά από τα 300 στα 500 είναι 70% πάνω. Οπότε πιο εύκολα κάποιος που πήγαινε για 3060  να πει θα δώσω 350 για την 2080ti για να την πάρει 6 μήνες νωρίτερα παρά κάποιος με budget 450 να μην πάει σε καινούργια κάρτα για 50 ευρώ. 

Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον που είμαι στην σαγιονάρα κλαμπ εδώ και κανά εβδομάδα λόγο αναβάθμισης :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DeareN είπε

Για μια 3080 , εναν 7700K χωρίς overclock ( 4.5ghz turbo) , 2 ssd, 1 nvme, 2 modules RAM,  υδροψυξη με rgb και 2 φανάκια πιστεύετε οτι το corsair rm650x είναι αρκετό για τροφοδοσία? Ή χρειάζομαι και τροφοδοτικό? Οριακά το παίρνει νομίζω που εβαλα σε ενα site watt calculator, εχω και 60w αέρα σε full load .

Τί λέτε? θα έχουμε κανένα τέτοιο?

psu-fire-feature.jpg 

Στο site της η ΑSUS για την ROG STRIX λεει 750W minimum..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DeareN είπε

Για μια 3080 , εναν 7700K χωρίς overclock ( 4.5ghz turbo) , 2 ssd, 1 nvme, 2 modules RAM,  υδροψυξη με rgb και 2 φανάκια πιστεύετε οτι το corsair rm650x είναι αρκετό για τροφοδοσία? Ή χρειάζομαι και τροφοδοτικό? Οριακά το παίρνει νομίζω που εβαλα σε ενα site watt calculator, εχω και 60w αέρα σε full load .

Τί λέτε? θα έχουμε κανένα τέτοιο?

psu-fire-feature.jpg 

καλυτερα ένα 750ρι/850ρι....το 850ρι είναι sweet spot

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

Λαθος κανεις, το retail price σημαινει λιανικης και οχι wholesale price χονδρικης. Ο φορος μπαινει πανω απο το msrp.

καλο, αλλα μην πετατε τετοια αστεια οταν πινω το μεσημεριανο καφε.

καινουργια οθονη εχω μπροστα μου, τι φταιει η φουκαριαρα.

ειπαμε οι ευρωπαικες τιμες ειναι τελικες με γερμανικο ΦΠΑ μεσα. 

Στις υπολοιπες χωρες η nvidia πουλαει direct σε καταναλωτες, και αυτες τις τιμες εχει στο site.

σε ελλαδα αφρικη και καποιες χωρες του ανατολικου block οχι.

οποτε επειδη καποιοι αλλοι αναρωτιουνται, οχι founders δεν θα εχει εδω.

 

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Warlord1981 είπε

Στο site της η ΑSUS για την ROG STRIX λεει 750W minimum..

Πω ρε γμτ, οριακά είμαι, αν και αυτά τα νούμερα δε τα πολυπιστεύω, δηλαδή βάζουν παραπάνω για να είναι καλλυμένοι για διάφορα setup με optical drives και χίλια άλλα πάνω. Επίσης δε ξέρω και δεν έχω ψαχτεί καθόλου αν ένα corsair gold modular 650W πόσο παραπάνω μπορεί να δώσει, ασχετος είμαι αλλά καπου είχα διαβάσει οτι δεν είναι όπως παλιά που το νούμερο είναι τα πάντα. 

Αν και λίγο offtopic αν μπορει κάποιος ας διαφωτίσει, μιλάμε για +150 ευρώ , δηλαδή απο εκεί που θα μου βγεί 700 μια 3080, πάμε αμέσως στα 850...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Ο συμφορουμιτης εγραψε πιο πισω οτι η καρτα δεν σηκωνει oc,οχι με την εννοια του καθολου οπως το καταλαβες εσυ,αλλα υπο την εννοια του ''πολυ'',και οτι το system seller της καρτας δεν ειναι αν θα σου κατσει χρυσο κομματι,αλλα η χαμηλοτερη τιμη της και οχι το ποσο oc σηκωνει ή δεν σηκωνει.

Οτι δηλαδη ισχυει με ολες τις υλοποιησεις που παντα κοιταμε την συνολικη εικονα(τιμη/θερμοκρασιες/θορυβος/εμφανιση/φωτισμος)και σε τελικη μοιρα το OC,οπως ειπε και ο Psycho(με καυστικό τροπο)πιο πισω.

Ε ας έλεγε πολύ OC. Εγώ είμαι technically correct πάντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DeareN είπε

Aν και λίγο offtopic αν μπορει κάποιος ας διαφωτίσει, μιλάμε για +150 ευρώ , δηλαδή απο εκεί που θα μου βγεί 700 μια 3080, πάμε αμέσως στα 850...

Αν αναβαθμισεις εννοεις κ το τροφοδοτικο ναι αν πας σε RM850x ειναι κανα 150αρι μεσο ορο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά ο Spencer με το XSX δεν συζητάμε τι έχει πάθει, τρέλαινε τον κόσμο με την ''υπερδύναμη'' τα 12 TF και μέσα σε ένα απόγευμα κατάντησε mid-range. Και με τα σάπια παιχνίδια που έχει δείξει θα του πάρει τα σώβρακα άγρια η Sony.

Ας το χρεώσει 600$ να γελάνε τα τσιμέντα.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ναι και οι προηγουμενες κονσολες που ηρθαν με ~ 560 ειδαμε ποσο προβλημα ειχαν, και ποσοι τις αγορασαν.

τωρα που θα εχουν 2080+ και θα δουμε κανα port της προκοπης παλι καλα να λετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφου ειδαμε την παρουσιαση απο οτι φαινεται η προβλεψη με βαση τα leaks επεσε εξω:

Στις 29/8/2020 στις 7:25 ΜΜ, Crus είπε

3060=2070s+5-10%

3070=2080s+10-15%

3080=2080ti+15-20%

3090=2080ti+30-35%

Kαι το μεγαλο push να ειναι το +100% παντου σε RT performance.

Τελικα, μαλλον καπως ετσι ειναι τα πραγματα:

3090=2080ti+50%

3080=2080ti+25%

3070=2080ti

Βεβαια το (οντως) φοβερο marketing της Nvidia παρουσιαζει τα results με τετοιο τροπο που δεν μπορεις να εισαι σιγουρος τελικα ποιες ειναι οι διαφορες, οποτε μεχρι να δουμε και πραγματικα ανεξαρτητα benchmarks (και οχι πληρωμενα σαν του DF) δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι.

To ποσο καλο ειναι το marketing της Nvidia φανηκε και απο το τι επαιξε με τα Cuda cores...

Το RT perfomance αποτελει ακομα μια εκκρεμοτητα, αλλα πιστευω οτι το 100% over turing ειναι πολυ κοντα στο πραγματικο, τουλαχιστον για την 3090.

H 3090 ειναι αντικατασταση της Titan και οχι της 2080ti, με την Nvidia να αφηνει ενα κενο αναλογα με το τι θα βγαλει η AMD, εχοντας στην φαρετρα μια 3090 με 12GB η μια 3080 με 20GB και ισως ταχυτερη μνημη (GDDR6x).

Για το node απο οτι φανηκε η Nvidia τελευταια στιγμη εκανε πισω στο να το παρουσιασει ως 7nm custom και τελικα επιβεβαιωθηκαν αυτοι που πιστευαν οτι δεν υπηρχε περιπτωση για TSMC 7nm απο την στιγμη που το capacity για φετος ειναι ηδη κλεισμενο (απο AMD & Apple). Δεν αποκλειεται βεβαια ενα refresh του χρονου με 7nm της TSMC.

Δεν μου κανει επισης εντυπωση που η Nvidia δεν εδειξε τιποτα για καταναλωσεις περαν του TDP, μιας και το 8nm της Samsung δεν ειναι σε καμια περιπτωση επιπεδου 7nm TSMC.

Το γεγονος παντως οτι η Nvidia εδωσε τετοιο performance μετα απο καιρο και σε τετοιες τιμες (που φοβερες δεν τις λες αλλα σιγουρα δεν εχουν καμια σχεση με τις turing) περαν του οτι ειναι για να της βγαζεις το καπελο, δειχνει οτι περιμενει ανταγωνισμο απο RDNA2. Και σε επιπεδο κονσολας αλλα και σε επιπεδο GPU.

Tωρα το εαν θα την επιβεβαιωσει η AMD και θα βγαλει πραγματικα ανταγωνιστικα προιοντα τουλαχιστον απο 3080 και κατω, μενει να το δουμε. Εγω κραταω μικρο καλαθι, γιατι εδω και 5-6 χρονια ακουμε πολλα και βλεπουμε ελαχιστα.

Οι κονσολες παντως θα ειναι ανταγωνιστικες τουλαχιστον μεχρι την 3070, γιατι εκει εβαλαν το χερακι τους Microsoft & Sony και custom-αρισαν το GPU κομματι τους σε αρκετα μεγαλο επιπεδο.

Ωραια πραγματακια λοιπον απο Nvidia, αναμενουμε απαντηση AMD για να δουμε πως θα κινηθουμε τα Χριστουγεννα.

Επεξ/σία από Crus
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DeareN είπε

Πω ρε γμτ, οριακά είμαι, αν και αυτά τα νούμερα δε τα πολυπιστεύω, δηλαδή βάζουν παραπάνω για να είναι καλλυμένοι για διάφορα setup με optical drives και χίλια άλλα πάνω. Επίσης δε ξέρω και δεν έχω ψαχτεί καθόλου αν ένα corsair gold modular 650W πόσο παραπάνω μπορεί να δώσει, ασχετος είμαι αλλά καπου είχα διαβάσει οτι δεν είναι όπως παλιά που το νούμερο είναι τα πάντα. 

Αν και λίγο offtopic αν μπορει κάποιος ας διαφωτίσει, μιλάμε για +150 ευρώ , δηλαδή απο εκεί που θα μου βγεί 700 μια 3080, πάμε αμέσως στα 850...

δεν ξέρω γιατί μιλάνε για τέτοια νούμερα να σου πω την αλήθεια. Αν είναι για θέμα απόδοσης (δλδ 50% load για μαξ efficiency) ή θέμα αξιοπιστίας. Πρακτικά ενα σωστό psu τρέχει το 90% του wattage του χωρίς να ζεστένεται και μερικά υπέρ καλά, έχω δει να σηκώνουν 110% για χρόνια σερί. 

Το Smart Se 530w που έχω έτρεχε μια χαρά μια 1080ti που είχα δοκιμάσει (με έναν i5 4590) (τραβούσα 480 watt από την πρίζα) . Θα μειώσει λίγο την ζωή του psu (αντί για 10ετία θα σου βγάλει 9μιση) αλλά δεν θεωρώ να έχει πρόβλημα. Δεν ξέρω και πιο ακριβως τροφοδοτικό έχεις για να συγκρίνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Crus είπε

Αφου ειδαμε την παρουσιαση απο οτι φαινεται η προβλεψη με βαση τα leaks επεσε εξω:

Τελικα, μαλλον καπως ετσι ειναι τα πραγματα:

3090=2080ti+50%

3080=2080ti+25%

3070=2080ti

 

3090 = 2080Ti + 60%

3080 = 2080Ti + 40%

Έχουν μικρή διαφορά 3080 με 3090, είναι και τα δύο GA102.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...