Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η console competitor κάρτα είναι η 3060 που θα βγει αργότερα, αυτό για όσους αναρωτιούνται αν είναι καλύτερα νέα RTX ή κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε μια γνώμη με τα μέχρι στιγμής δεδομένα. Θα παίξει return/refund με Amazon η 2080 που μεταφράζεται σε 760€. Η αγορά της νέας θα γίνει με τιμολόγιο πάλι από Amazon, άρα χωρίς ΦΠΑ. i7 9700K και στόχος το gaming σε 1440p με όλα ανοιχτά στο max (RT + DLSS) σε monitor 144Hz χωρίς το high refresh rate να είναι πανάκεια αλλά με minimum κλασσικά τα 60 fps σε Cyberpunk:

1: 3080 + νέο 750W PSU και 50€ εξτρά;

2: 3070 και μου μένουν και 150-200€ στην τσέπη.

Μέχρι χθες πήγαινα καρφί για το 1, τώρα που περνάει ο αρχικός ενθουσιασμός σκέφτομαι σοβαρά και το 2...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, iazriel είπε

Για πείτε μια γνώμη με τα μέχρι στιγμής δεδομένα. Θα παίξει return/refund με Amazon η 2080 που μεταφράζεται σε 760€. Η αγορά της νέας θα γίνει με τιμολόγιο πάλι από Amazon, άρα χωρίς ΦΠΑ. i7 9700K και στόχος το gaming σε 1440p με όλα ανοιχτά στο max (RT + DLSS) σε monitor 144Hz χωρίς το high refresh rate να είναι πανάκεια αλλά με minimum κλασσικά τα 60 fps σε Cyberpunk:

1: 3080 + νέο 750W PSU και 50€ εξτρά;

2: 3070 και μου μένουν και 150-200€ στην τσέπη.

Μέχρι χθες πήγαινα καρφί για το 1, τώρα που περνάει ο αρχικός ενθουσιασμός σκέφτομαι σοβαρά και το 2...

2

Λεφτα στην τσεπη ειναι παντα καλυτερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, narta είπε

2

Λεφτα στην τσεπη ειναι παντα καλυτερα

Να τα έχω τα λεφτά στην τσέπη αλλά να μην με καίνε κιόλας αν οι επιδόσεις με την 3070 δεν είναι οι αναμενόμενες (λέμε τώρα). Καραδοκεί και η παντόφλα όχι τίποτα άλλο... :P

Επεξ/σία από iazriel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ειμαστε υποτιθεται σε τεχνολογικο site,αρα οταν γραφονται πραγματα που δεν βγαζουν νοημα και απαντα καποιος σε αυτα,δεν εχει να κανει με moderator.

Και σε αλλα μεγαλα site του εξωτερικου αν πας,εκει τους ειρωνευονται πολυ περισσοτερο οταν διαβαζουν αναλογα σχολια.

Δηλαδή δεν βγάζει νόημα ότι μία κάρτα με 3 fans, και μία ψήκτρα 30 εκατοστά ξέρω 'γω θα κάνει έστω και λίγο OC; Αυτό είπα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Δηλαδή δεν βγάζει νόημα ότι μία κάρτα με 3 fans, και μία ψήκτρα 30 εκατοστά ξέρω 'γω θα κάνει έστω και λίγο OC; Αυτό είπα..

Μπορεις να μου βρεις 1 καρτα στην συγχρονη ιστορια των τελευταιων ξερω γω 8 χρονων η οποια να μην επερνε καθολου oc,ουτε καν 1%?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, iazriel είπε

Να τα έχω τα λεφτά στην τσέπη αλλά να μην με καίνε αν βλέπω χαμηλές επιδόσεις με την 3070. Καραδοκεί και η παντόφλα όχι τίποτα άλλο... :P

Ανάλογα που θα τα χαλάσεις αυτά τα 150-200. Αν τα χρειάζεσαι για κάτι σοβαρό ΟΚ, αν σου περισσεύουν καλύτερα να πάνε σε καλύτερη κάρτα παρά σε σουβλάκια, μπύρες, ποτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Ανάλογα που θα τα χαλάσεις αυτά τα 150-200. Αν τα χρειάζεσαι για κάτι σοβαρό ΟΚ, αν σου περισσεύουν καλύτερα να πάνε σε καλύτερη κάρτα παρά σε σουβλάκια, μπύρες, ποτά..

Ω θα πάνε στην μεγάλη αγάπη του σύγχρονου μνημονιακού Έλληνα, στον ΕΝΦΙΑ.

Σε 1440p ειλικρινα δεν πιστεύω πως θα ζοριστεί η 3070 but still...

Επεξ/σία από iazriel
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μπορεις να μου βρεις 1 καρτα στην συγχρονη ιστορια των τελευταιων ξερω γω 8 χρονων η οποια να μην επερνε καθολου oc,ουτε καν 1%?

Ακριβώς, όλες παίρνουν έστω και λίγο. Αυτό είπα και εσύ είπες ότι δεν βγάζει νόημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Acmilangr2 είπε

20% Επάνω η 3090 από την 3080.

Acmilangr leaker 

Δε γίνεται αυτό, +20% είναι τα cores, λίγο χαμηλότερη boost συχνότητα και λιγότερο από 100% scale όσο αυξάνουν τα cores, το αποτέλεσμα (σε raster) θα είναι +12 με +15% από 3080. Εκτός αν κάνουν διαφορά κάπου τα >10GB VRAM και αυξάνουν επιδόσεις, αλλά δύσκολο το βλέπω για games.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Δηλαδή δεν βγάζει νόημα ότι μία κάρτα με 3 fans, και μία ψήκτρα 30 εκατοστά ξέρω 'γω θα κάνει έστω και λίγο OC; Αυτό είπα..

Θα ορκιζομουν ότι δεν εξαρτάται μόνο από το σύστημα ψύξης το OC ποτενσιαλ. Κλάιν όμως μια εκτίμηση έκανα απλως. 
 

3070 θα είναι για 2Κ 144Hz high/ultra? Ή πάει για 3080;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thetiesthatbind είπε

Θα ορκιζομουν ότι δεν εξαρτάται μόνο από το σύστημα ψύξης το OC ποτενσιαλ. Κλάιν όμως μια εκτίμηση έκανα απλως.

Ναι όχι μόνο, κυρίως από τον πυρήνα όπως είπα παραπάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην 3090 πληρώνεις αδρά τα 24GB VRAM που θα είναι άχρηστα για παιχνίδια, όποιος μπορεί να κάνει υπομονή και θέλει τέτοιες επιδόσεις περιμένει την 3080Ti που πιστεύω θα εμφανιστεί μετά το RDNA 2.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Στην 3090 πληρώνεις αδρά τα 24GB VRAM που θα είναι άχρηστα για παιχνίδια, όποιος μπορεί να κάνει υπομονή και θέλει τέτοιες επιδόσεις περιμένει την 3080Ti που πιστεύω θα εμφανιστεί μετά το RDNA 2.

Για δεύτερο γύρο παστέλια ? 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...