Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, DeareN είπε

έτσι αρχίζω και συνειδητοποιώ και εγώ, δε θα ρισκάρω καινούργια κάρτα με το 650x, οπότε μάλλον θα φύγει το 150άρι για 850x

Η πλάκα είναι ότι ΜΙΑ ΖΩΗ στα τροφοδοτικά ήθελα να είμαι άπλας, πάντα είχα τουλάχιστον 850watt πάνω μέχρι που στην τελευταία αναβάθμιση πριν 2 χρόνια είπα μια χαρά είναι τα 650 και μάλιστα overkill οπότε ας πάρω ενα gold επώνυμο να μου μείνει χρόνια. Και 2 χρόνια μετά δε μου φτάνει... 😭

Φίλε το ίδιο θέμα έχω και εγώ είμαι οριακά και έφαγα χθες κανά δίωρο σε calculators με παραπλήσιο σύστημα. Ακόμα και περιττά led και DVDRW να αφαιρέσω πάλι οριακά είμαι οπότε μην το κουράζουμε και οι δύο, τα 750 είναι μονόδρομος για να κοιμόμαστε και ήσυχοι όχι τίποτα άλλο. Αλλιώς 3070 με ότι upgrade αυτό συνεπάγεται σε σχέση με την τωρινή σου κάρτα και το ίδιο τροφοδοτικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 λεπτό πριν, mjmtvman είπε

plugnplay

60-70% εγώ το περιμένω το μεγάλο........τώρα για σκόρ σε timespy στις 10000 την έχουν βγάλει ο leaker πάντα....όχι ο δικός μας leaker (aka Milanezos)....αλλά ο ξένος.....εγώ πιστεύω Μιλανέζο.....🤣 

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, iazriel είπε

Φίλε το ίδιο θέμα έχω και εγώ είμαι οριακά και έφαγα χθες κανά δίωρο σε calculators με παραπλήσιο σύστημα. Ακόμα και περιττά led και DVDRW να αφαιρέσω πάλι οριακά είμαι οπότε μην το κουράζουμε και οι δύο, τα 750 είναι μονόδρομος για να κοιμόμαστε και ήσυχοι όχι τίποτα άλλο. 

Η πολυ απλα περιεμενεις σαν κυριος τα διαφορα reviews να δεις total system power draw σε συνθηκες gaming για να εχεις ολοκληρωμενη αποψη :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Η πολυ απλα περιεμενεις σαν κυριος τα διαφορα reviews να δεις total system power draw σε συνθηκες gaming για να εχεις ολοκληρωμενη αποψη :)

Αυτό εννοείται αλλά και πάλι δεν ελπίζω σε θεαματικά αποτελέσματα να σου πω την αλήθεια και πάντα θέλω "αέρα" στο PSU :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, DeareN είπε

έτσι αρχίζω και συνειδητοποιώ και εγώ, δε θα ρισκάρω καινούργια κάρτα με το 650x, οπότε μάλλον θα φύγει το 150άρι για 850x

Η πλάκα είναι ότι ΜΙΑ ΖΩΗ στα τροφοδοτικά ήθελα να είμαι άπλας, πάντα είχα τουλάχιστον 850watt πάνω μέχρι που στην τελευταία αναβάθμιση πριν 2 χρόνια είπα μια χαρά είναι τα 650 και μάλιστα overkill οπότε ας πάρω ενα gold επώνυμο να μου μείνει χρόνια. Και 2 χρόνια μετά δε μου φτάνει... 😭

μπορεις να το παρεις να μετρησεις ποσο καις σε full load με κατι τετοιο

https://www.skroutz.gr/c/1613/Metrites-Katanalosis-Reymatos.html

η σε κανα μηνα θα ειναι γνωστα πραματα αυτα. day 2 και χωρις benchmark και reviews, οχι.

 

Επεξ/σία από rofl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ποσταριστηκε απο καποιο αλλο μελος νωριτερα, πολυ ενδιαφερον το βιντεο της ASUS για το θεμα της τροφοδοσιας και με μια μικρη γευση στο τι θα παιξει μπαλα με τις RTX 3000!

Ειδικα για εμας που εχουμε setup "δεινοσαυρους" σιγουρα θελει και αναθεωρηση το θεμα της τροφοδοσιας σε περιπτωση upgrade! 😅

https://www.youtube.com/watch?v=_e_KDqzlAbk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

αλά τα και καλά διπλά cuda cores αλλά σε απόλυτα νούμερα δεν είναι και τόσο εντυπωσιακά τα πράγματα, ε ;

Σε σεναρια καθαρα compute μια χαρα ειναι τα 2x FP32 instructions per shader 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Καμία σχέση με το Pascal leap πάντως, το 1080 ήταν x04 και έδωσε πολύ πάνω από το προηγούμενο x04..Το x02 έφυγε ~80% πάνω από το προηγούμενο x02, εδώ θα έχουμε ένα 50% μέσο όρο..Greatest generational leap my ass.

Αν τα δεις ψύχραιμα τα πράγματα δεν έγινε κάτι φοβερό, απλά ήταν anomaly το Turing και φαίνονται οι Ampere η εφεύρεση του τροχού.

Απο την μια...welcome to Nvidia marketing.. Tο εγραψα και πισω, οι ανθρωποι το εχουν φτασει σε αλλο επιπεδο.. Η AMD θα επρεπε να λαμβανει ιδιαιτερα απο δαυτους..

Απο την αλλη σε βλεπω εδω που ψαρωνεις και εσυ:

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Τα παστέλια ήταν προς όλες τις κατευθύνσεις.

1. RTX 20 owners

2. Όσους έλεγαν ότι οι τιμές θα 'ναι απαράδεκτες για μικρό raster gain

3. AMD fanboys

4. XSX/PS5 (Τα 12 και τα 10 TF είναι αστεία νούμερα πια).

Μένει να βγει και το RDNA 2 ανταγωνιστικό τώρα να επανέλθει η AMD στα παλιά καλά επίπεδα.

Δεν ξερω ποιον Psycho_Warhead να πιστεψω δηλαδη, make up your mind. 😛

Σοβαρα τωρα το launch ηταν εξαιρετικο και περαν τους χαβαλεδες περι AMD δειχνει οτι ο πετσινος περιμενει ανταγωνισμο και απο κονσολες αλλα και απο AMD. Διαφορετικα ουτε αυτες τις επιδοσεις θα ειχαμε αλλα ουτε (κυριως) αυτες τις τιμες.
 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Crus είπε

Δεν ξερω ποιον Psycho_Warhead να πιστεψω δηλαδη, make up your mind. 😛

Σοβαρα τωρα το launch ηταν εξαιρετικο και περαν τους χαβαλεδες περι AMD δειχνει οτι ο πετσινος περιμενει ανταγωνισμο και απο κονσολες αλλα και απο AMD. Διαφορετικα ουτε αυτες τις επιδοσεις θα ειχαμε αλλα ουτε (κυριως) αυτες τις τιμες.

Εντάξει κρίνεις με βάση του τι είχαμε ως τώρα. Απλά το Turing anomaly μπερδεύει εντελώς τα πράγματα και ο πέτσινος εκμεταλλευόμενος αυτό τα παρουσιάζει όπως βολεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως χαζεύοντας λίγο τις 3080, εκτός από τις Aorus και Strix που είναι κούκλες, από τις άλλες υλοποιήσεις ξεχωρίζω μόνο την Zotac Trinity. Από την άλλη, δεν ξέρω τι κάπνιζαν στην Palit όταν σχεδίαζαν τις νέες κάρτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Εντάξει κρίνεις με βάση του τι είχαμε ως τώρα. Απλά το Turing anomaly μπερδεύει εντελώς τα πράγματα και ο πέτσινος εκμεταλλευόμενος αυτό τα παρουσιάζει όπως βολεύουν.

Ναι αλλα εαν τολμησει κανεις να τα γραψει αυτα εδω μεσα πεφτουν οι πρασινοφρουροι και μας βγαζουν τρελους και fanboys, λες ξερω εγω εχουμε κανα συμφερον που τα γραφουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, rofl είπε

μπορεις να το παρεις να μετρησεις ποσο καις σε full load με κατι τετοιο

https://www.skroutz.gr/c/1613/Metrites-Katanalosis-Reymatos.html

η σε κανα μηνα θα ειναι γνωστα πραματα αυτα. day 2 και χωρις benchmark και reviews, οχι.

πιστεύω πολλοί εχουν το ίδιο θέμα με εμένα, θα τους ενδιαφέρει η κατανάλωση της 3080 στην πράξη οπότε θα μάθουμε σχετικά γρήγορα.

Πάντως το Update σε 3080 θα γίνει 100% γιατί η 2080 σε 4k/60 δε με καλύπτει, όπως δε θα με καλύπτει και η 3070 λογικά αν είναι κοντά σε 2080ti. Για αυτό δε πήγα ποτέ σε 2080ti, ήθελα αυτό το κάτι παραπάνω οπότε σε αυτά τα χρήματα που ζητάει η 3080 είναι μάνα εξ ουρανού, ακριβώς αυτό που ήθελα.

Με τρώει βέβαια και η αγορά day 1 και να τεσταριστεί σε RM650X απο εμένα με ένα ανάλογο μετρητή κατανάλωσης πριν γίνει αν τελικά γίνει η αναβάθμιση τροφοδοτικού.

Μέχρι την ημέρα κυκλοφορίας όμως θα έχουμε και άλλες πληροφορίες πάνω στο θέμα λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...