Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, BabisTs είπε

καλυτερα ένα 750ρι/850ρι....το 850ρι είναι sweet spot

 

6 λεπτά πριν, Warlord1981 είπε

Αν αναβαθμισεις εννοεις κ το τροφοδοτικο ναι αν πας σε RM850x ειναι κανα 150αρι μεσο ορο.

https://outervision.com/power-supply-calculator

Ωραίο calculator, έχει και τις ampere. Αναλυτικότατα έβαλα ό,τι ακριβώς έχει το κουτί μου μόλις τώρα και μου βγάζει 

611watts,

Recommended psu wattage 661watts

Recommended psu 750 watts

https://outervision.com/b/34N4jj

 

Στεναχωρέθηκα τώρα... Δε το ρισκάρω πάντως να μείνω με το 650w ... Μετά να κλαίω και κάρτα κλπ

3 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

δεν ξέρω γιατί μιλάνε για τέτοια νούμερα να σου πω την αλήθεια. Αν είναι για θέμα απόδοσης (δλδ 50% load για μαξ efficiency) ή θέμα αξιοπιστίας. Πρακτικά ενα σωστό psu τρέχει το 90% του wattage του χωρίς να ζεστένεται και μερικά υπέρ καλά, έχω δει να σηκώνουν 110% για χρόνια σερί. 

Το Smart Se 530w που έχω έτρεχε μια χαρά μια 1080ti που είχα δοκιμάσει (με έναν i5 4590) (τραβούσα 480 watt από την πρίζα) . Θα μειώσει λίγο την ζωή του psu (αντί για 10ετία θα σου βγάλει 9μιση) αλλά δεν θεωρώ να έχει πρόβλημα. Δεν ξέρω και πιο ακριβως τροφοδοτικό έχεις για να συγκρίνω.

το corsair RM650X gold

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

3090 = 2080Ti + 60%

3080 = 2080Ti + 40%

Έχουν μικρή διαφορά 3080 με 3090, είναι και τα δύο GA102.

Eιπαμε, θα δουμε απο τα benchmarks. Το 50αρι το θεωρω δεδομενο, ισως σε καποια games να φτανει και το 70%. Το average ομως χρειαζεται testing.

Για την 3080, εμπιστευομαι την αναλυση του Moore's law που τα leaks του επεσαν σχεδον 100% μεσα και αναφερεται σε ενα avg περιπου 27%. Θα δειξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Crus είπε

Eιπαμε, θα δουμε απο τα benchmarks. Το 50αρι το θεωρω δεδομενο, ισως σε καποια games να φτανει και το 70%. Το average ομως χρειαζεται testing.

Για την 3080, εμπιστευομαι την αναλυση του Moore's law που τα leaks του επεσαν σχεδον 100% μεσα και αναφερεται σε ενα avg περιπου 27%. Θα δειξει.

Στο Timespy έχουν 18% διαφορά η 3090 με την 3080..Σύμφωνα με το DF η 3080 βγαίνει από 60-90% πάνω από την 2080 σε raster. Κάνε τα μαθηματικά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Στο Timespy έχουν 18% διαφορά η 3090 με την 3080..Σύμφωνα με το DF η 3080 βγαίνει από 60-90% πάνω από την 2080 σε raster. Κάνε τα μαθηματικά ;)

Το timespy ποτε δεν αποτελεσε αξιοπιστο εργαλειο για actual gaming performance. Μια γενικοτερη εικονα παιρνεις, οχι 1 προς 1 αποδοση. Μην θυμισω τα timespy results του βεγγου και την πραγματικη gaming αποδοση τους..

To video του DF ηταν paid ad και οχι ανεξαρτητο benchmarking, οποτε σιγουρα ειδαμε τα best case scenarios. Εβλεπες αλλου RTX on και αλλου RTX off και αλλα παρομοια. Ξαναλεω ας περιμενουμε για real benchmarks, δεν ειμαστε μακρια απο αυτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά δεν έχεις θέμα.

 

8 λεπτά πριν, DeareN είπε

https://outervision.com/power-supply-calculator

Ωραίο calculator, έχει και τις ampere. Αναλυτικότατα έβαλα ό,τι ακριβώς έχει το κουτί μου μόλις τώρα και μου βγάζει 

611watts,

Recommended psu wattage 661watts

Recommended psu 750 watts

https://outervision.com/b/34N4jj

Στεναχωρέθηκα τώρα... Δε το ρισκάρω πάντως να μείνω με το 650w ... Μετά να κλαίω και κάρτα κλπ

το corsair RM650X gold

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με βάση το παρακάτω, έχουμε:

3090FE = 2080TiFE + ~55%

3080FE = 2080TiFE + ~30%

Οπότε ο μέσος όρος για τα παιχνίδια μάλλον θα είναι 50% πάνω για την 3090 και 30% πάνω για την 3080. Καλά τα και καλά διπλά cuda cores αλλά σε απόλυτα νούμερα δεν είναι και τόσο εντυπωσιακά τα πράγματα, ε ;

Time Spy Extreme Benchmark (Updated Score)

GPU Points
3090 Founders Edition 100XX (~10000)
Quadro (?) 93XX (~9300)
3080 Founders Edition 85XX (~8500)
2080 Ti Founders Edition ~6400
2080 Founders Edition ~5000
Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rofl είπε

  ενα 650 gold  θα τα καταφερνει θεωρω σε stock συστημα τουλαχιστον.

το 750 των specs αφορα τροφοδοτικα της οκας.

Stock είναι το σύστημα, χωρίς Optical drives, card readers και φανφάρες...

Με παραξενεύει που ζητάει 320 tdp η 3080 και μίνιμουμ τροφοδοτικά προτείνουν 750w.

Μιλάμε για 110 watts διαφορά απο την 2080 που έχω τώρα πάνω

Μιλάμε για τέρας κατανάλωσης ενέργειας σε σχέση με τις Turing , κάτι στο κομμάτι energy efficiency δε μου άρεσε.

Αλλά μη τα θέλουμε και όλα δικά μας θα μου πείτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πέτσινος το δουλεύει καλά το marketing, παρουσίασε την 3080 σαν αντικαταστάτη του 2080 ενώ δεν είναι έτσι. Το 2080 φοράει TU104 και το 3080 GA102.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, DeareN είπε

https://outervision.com/power-supply-calculator

Ωραίο calculator, έχει και τις ampere. Αναλυτικότατα έβαλα ό,τι ακριβώς έχει το κουτί μου μόλις τώρα και μου βγάζει 

611watts,

Recommended psu wattage 661watts

Recommended psu 750 watts

https://outervision.com/b/34N4jj

Στεναχωρέθηκα τώρα... Δε το ρισκάρω πάντως να μείνω με το 650w ... Μετά να κλαίω και κάρτα κλπ

το corsair RM650X gold

Όλα τα τροφοδοτικά τα gold, platinum κτλ, τα sticker απόδοσης τα παίρνουν σε συγκεκριμένο load 55-75% σε μεγαλύτερο 85% & 90% δεν έχουν το ίδιο efficiency, έχουν αρκετά λιγότερο, οπότε όταν επιλέγεις τροφοδοτικό ποτέ δεν το παίρνεις τσιμα τσίμα, αν σε ενδιαφέρει τα λεφτά που δίνεις για το sticker να πιάνουν τόπο τότε κοιτάς να έχεις ένα 30-40% αέρα δλδ αν θέλει το σύστημα σου 500watt δεν πας να πάρεις 550...αλλά 650watt τουλάχιστον με ιδανικά 700w.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμία σχέση με το Pascal leap πάντως, το 1080 ήταν x04 και έδωσε πολύ πάνω από το προηγούμενο x04..Το x02 έφυγε ~80% πάνω από το προηγούμενο x02, εδώ θα έχουμε ένα 50% μέσο όρο..Greatest generational leap my ass.

Αν τα δεις ψύχραιμα τα πράγματα δεν έγινε κάτι φοβερό, απλά ήταν anomaly το Turing και φαίνονται οι Ampere η εφεύρεση του τροχού.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Havik είπε

Όλα τα τροφοδοτικά τα gold, platinum κτλ, τα sticker απόδοσης τα παίρνουν σε συγκεκριμένο load 55-75% σε μεγαλύτερο 85% & 90% δεν έχουν το ίδιο efficiency, έχουν αρκετά λιγότερο, οπότε όταν επιλέγεις τροφοδοτικό ποτέ δεν το παίρνεις τσιμα τσίμα, αν σε ενδιαφέρει τα λεφτά που δίνεις για το sticker να πιάνουν τόπο τότε κοιτάς να έχεις ένα 30-40% αέρα δλδ αν θέλει το σύστημα σου 500watt δεν πας να πάρεις 550...αλλά 650watt τουλάχιστον με ιδανικά 700w.

έτσι αρχίζω και συνειδητοποιώ και εγώ, δε θα ρισκάρω καινούργια κάρτα με το 650x, οπότε μάλλον θα φύγει το 150άρι για 850x

Η πλάκα είναι ότι ΜΙΑ ΖΩΗ στα τροφοδοτικά ήθελα να είμαι άπλας, πάντα είχα τουλάχιστον 850watt πάνω μέχρι που στην τελευταία αναβάθμιση πριν 2 χρόνια είπα μια χαρά είναι τα 650 και μάλιστα overkill οπότε ας πάρω ενα gold επώνυμο να μου μείνει χρόνια. Και 2 χρόνια μετά δε μου φτάνει... 😭

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...