Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το άγχος για την VRAM νομίζω δεν έχει βάση απ' τη στιγμή που για μια 2ετία ακόμα θα παίρνουμε cross-gen τίτλους. Όταν σταματήσει η ανάπτυξη multiplatform παιχνιδιών για το Xbox One το απλό, τότε θα εκτοξευθούν οι απαιτήσεις αλλά και στα γραφικά θα δούμε άλμα.

Θα δούμε στο CP 2077 σύντομα maxed out τι και πως..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

αν εχεις 2080ti και παιζεις μεχρι 1440p τοτε η 3080 δεν ειναι game changer,αν παιζεις 4κ τοτε αξιζει.

Για ολους τους αλλους με καρτες κατω απο 2080ti αξιζει πολυ ,γιατι θα δουν πολυ μεγαλες διαφορες.

Φυσικα πολλα παιχνιδια ειναι dx11 και εκει η καρτα δε δειχνει τη διαφορα της δυναμικης της.

Εγω εμεινα με την 970! Σκεφτομαι πολυ σοβαρα την 3080 ή ακομα και την 3070 αν ειναι κομπλε σε 2κ 144

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, malakudi είπε

Η AMD είναι αυτή τη στιγμή στο μισό της απόδοσης της 3080. Πρέπει δηλαδή να διπλασιάσει την ισχύ της καλύτερης κάρτας που πουλά αυτή τη στιγμή (5700XT) για να φτάσει την 3080. Μου φαίνεται δύσκολο αυτό το +100% από γενιά σε γενιά, μακάρι να το πετύχει αλλά δε το βλέπω να συμβαίνει.

Και τέλος, η 3070 με τα 2/3 των cuda cores από την 3080 και το 55% του memory bandwidth, είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να φτάνει την 2080 ti σε 4Κ. Θα είναι 10-12% κάτω όπως το υπολογίζω.

Το navi21 εχει διπλασιο μεγεθος απο την 5700xt, χωρις να υπολογίζουμε την καινουρια αρχιτεκτονικη

Πιο κατω θα ειναι η 3070 στις περισσοτερες περιπτωσεις. Το navi22 θα ειναι αναμεσα σε 3070 και 3080

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την παρουσιαση του Ps5 για το Devil May Cry V που ειναι παιχνιδι του 2019

In DMC5SE, players have the choice to turn on ray tracing and prioritize resolution (targeting 4K @ 30fps), or frame rate (targeting 1080p @ 60fps). 

Σε παιχνιδι τωρινης γενιας/Ps4 αυτο.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Απο την παρουσιαση του Ps5 για το Devil May Cry V που ειναι παιχνιδι του 2019

In DMC5SE, players have the choice to turn on ray tracing and prioritize resolution (targeting 4K @ 30fps), or frame rate (targeting 1080p @ 60fps). 

Σε παιχνιδι τωρινης γενιας/Ps4 αυτο.

Τρομερό effort , η 570 τρέχει καλύτερα σε 1080p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Απο την παρουσιαση του Ps5 για το Devil May Cry V που ειναι παιχνιδι του 2019

In DMC5SE, players have the choice to turn on ray tracing and prioritize resolution (targeting 4K @ 30fps), or frame rate (targeting 1080p @ 60fps). 

Σε παιχνιδι τωρινης γενιας/Ps4 αυτο.

Αυτο που μου λέει πολλά για το performance του 5 είναι ότι με RT θ πιάνει μόνο 1080@60 FPS σε ένα last gen + alley based παιχνίδι. Θεωρώ ότι το xsx ίσως δώσει 1440p@60 με RT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Τρομερό effort , η 570 τρέχει καλύτερα σε 1080p

Τα νουμερα αυτα ειναι με ray tracing οπως το τονιζει.

Επισης μιας και εγινε πιο πισω ενα θεμα με τα τροφοδοτικα

https://blog.playstation.com/2020/09/16/playstation-5-launches-in-november-starting-at-399-for-ps5-digital-edition-and-499-for-ps5-with-ultra-hd-blu-ray-disc-drive/

 

Power PS5: 350W

@ilosθερμαστρες και οι κονσολες τελικα,τι γινεται? :P

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Fulgore είπε

Απο την παρουσιαση του Ps5 για το Devil May Cry V που ειναι παιχνιδι του 2019

In DMC5SE, players have the choice to turn on ray tracing and prioritize resolution (targeting 4K @ 30fps), or frame rate (targeting 1080p @ 60fps). 

Σε παιχνιδι τωρινης γενιας/Ps4 αυτο.

Μόνο που ειδικά το dmc5 σε 30frames είναι unplayable οπότε μιλάμε για rt 1080p ή απενεργοποιημένο rt σε μεγαλύτερη ανάλυση / λογικά 4k 60frames άρα το rt μπαίνει για να μπει δε θα το προτιμησει κανείς . 

Έχοντας ρίξει πάνω από 50 ώρες στο παιχνίδι να σου τη πέφτουν από παντού κ εσύ να κοιτάς τις αντανακλάσεις στο νερό , απλά δεν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχουν κάρτες επιπέδου 5700/2070/2080/2080ti, και παίζουν μέχρι 2Κ έμένα δε μου φαίνεται να πολυαξίζει να αναβαθμίσουν με βάση τα παιχνίδια που υπάρχουν και αυτά που θα βγουν τώρα κοντά.

Ένα cyberpunk από μόνο του δε μπορεί να είναι ικανό να δώσεις ένα σκασμό λεφτά για 3080.

Αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά, νομίζω θα κάνω skip αυτή τη γενιά, εκτός και αν θέλει κάποιος από εσάς να μου κάνει μια 3080 δώρο (δε ζητάω καν 3090), ή να μαζευτείτε πολλοί και να μου την πάρετε, γιατί είμαι και καλό παιδί :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Μόνο που ειδικά το dmc5 σε 30frames είναι unplayable οπότε μιλάμε για rt 1080p ή απενεργοποιημένο rt σε μεγαλύτερη ανάλυση / λογικά 4k 60frames άρα το rt μπαίνει για να μπει δε θα το προτιμησει κανείς . 

Έχοντας ρίξει πάνω από 50 ώρες στο παιχνίδι να σου τη πέφτουν από παντού κ εσύ να κοιτάς τις αντανακλάσεις στο νερό , απλά δεν 

Τα θέμα δεν είναι να κοιτάς τις αντανακλάσεις, οι αντανακλάσεις θα είναι εκεί και θα πέφτει το μάτι σου πάνω τους. Δηλαδή όταν σου την πέφτουν πολλοί κοιτάς τις σκιές ή τα volumetrics ή τα sun rays ή το ambient occlusion; Να τα βάλουμε όλα ultra low τότε. Τα καλά γραφικά βελτιώνουν ένα καλό παιχνίδι με καλό gameplay. Αν δεν έχει gameplay ναι εντάξει τι να τα κάνω τα γραφικά. Καμιά φορά όμως τα γραφικά ενισχύουν το gameplay. Για παράδειγμα στο division αν βγάλεις το volumetric fog το παιχνίδι χάνει πολύ από αυτή την απόκοσμη ατμόσφαιρα που έχει. Το gaming είναι συνολική εμπειρία χρειάζονται και τα δύο, και το RT είναι μια μεγάλη βελτίωση..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, outlaw star είπε

Όσοι έχουν κάρτες επιπέδου 5700/2070/2080/2080ti, και παίζουν μέχρι 2Κ έμένα δε μου φαίνεται να πολυαξίζει να αναβαθμίσουν με βάση τα παιχνίδια που υπάρχουν και αυτά που θα βγουν τώρα κοντά.

Ένα cyberpunk από μόνο του δε μπορεί να είναι ικανό να δώσεις ένα σκασμό λεφτά για 3080.

Αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά, νομίζω θα κάνω skip αυτή τη γενιά, εκτός και αν θέλει κάποιος από εσάς να μου κάνει μια 3080 δώρο (δε ζητάω καν 3090), ή να μαζευτείτε πολλοί και να μου την πάρετε, γιατί είμαι και καλό παιδί :P 

εφόσον είναι έτσι για σένα, κάνεις skip και γλυτώνεις φράγκα.....B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...