Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Εγω πιστευω αυριο; Γιατι τετοια ειρωνεια;

Ε συγνώμη κιόλας αλλά τι ρωτάς τώρα, που να ξέρουμε. Αν υπήρχε κάτι σχετικά με διαθεσιμότητα θα το είχε ανεβάσει κάποιος. Έτσι και αλλιώς το τι πιστεύει ο καθένας τι νόημα και αξία έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Εγω πιστευω αυριο; Γιατι τετοια ειρωνεια;

Δεν υπάρχει κάποια ειρωνεία πλάκα έκανα με την κρυστάλλινη μπάλα, απλά απο την στιγμή που δεν μπορεί να δώσει το κατάστημα ημερομηνία τι αξία έχει τί νομίζω εγω για παραδειγμα από την στιγμή που δεν έχω κάποιο δεδομένο ως σημείο αναφοράς δεν υπάρχει καμία ουσία σε αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@PantazΕγώ θα σου πω τι μου είπαν το πλαισ** και το visi** studio.

Το πρώτο όσο αναφορά τις tuf και τις strix 3080 αν δεις στο site ενώ λέει κατόπιν παραγγελίας δεν σ' αφήνει να τις βάλεις στο καλάθι. Αυτό γιατί οι προπαραγγελιες που έχουν γίνει ξεπερνάνε ήδη το αναμενόμενο απόθεμα. Όταν τους ρώτησα για πιθανή ημερομηνία παραλαβής δεν ήξεραν.

Το δεύτερο είπε ότι αυτή την εβδομάδα ίσως να έχουν την tuf.

Οπότε γενικά κανείς δεν ξέρει τίποτα στα σίγουρα όπως καταλαβαίνεις. Εγώ όπως το βλέπω θα υπάρξουν κάποια κομμάτια μέσα στον Οκτώβρη σε καταστήματα που δεν έχουν ανοίξει προπαραγγελιες αλλά θα είναι ελάχιστα και φυσικά αν δεν τσεκαρεις συνέχεια δεν θα τα δεις ποτέ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kokotas16 είπε

@PantazΕγώ θα σου πω τι μου είπαν το πλαισ** και το visi** studio.

Το πρώτο όσο αναφορά τις tuf και τις strix 3080 αν δεις στο site ενώ λέει κατόπιν παραγγελίας δεν σ' αφήνει να τις βάλεις στο καλάθι. Αυτό γιατί οι προπαραγγελιες που έχουν γίνει ξεπερνάνε ήδη το αναμενόμενο απόθεμα. Όταν τους ρώτησα για πιθανή ημερομηνία παραλαβής δεν ήξεραν.

Το δεύτερο είπε ότι αυτή την εβδομάδα ίσως να έχουν την tuf.

Οπότε γενικά κανείς δεν ξέρει τίποτα στα σίγουρα όπως καταλαβαίνεις. Εγώ όπως το βλέπω θα υπάρξουν κάποια κομμάτια μέσα στον Οκτώβρη σε καταστήματα που δεν έχουν ανοίξει προπαραγγελιες αλλά θα είναι ελάχιστα και φυσικά αν δεν τσεκαρεις συνέχεια δεν θα τα δεις ποτέ...

Εγω αφησα προπαραγγελια την asus rog strix 3080 στον κωτσοβολο! Αυτο που δεν θελω σε καμια περιπτωση ειναι να ερθει αρχες Νοεμβρη! Γιατι αυτη τη στιγμη ειμαι χωρις καρτα...Τωρα απο την αλλη βρηκα την msi trio x.... Και σκεφτομαι το εξης να παω σε msi αλλα μετα να μην τρεχω και δεν φτανω μ αυτα τα θεματα που εχουν προκυψει! Ας βοηθησει καποιος τι θα εκανε στην θεση μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Εγω αφησα προπαραγγελια την asus rog strix 3080 στον κωτσοβολο! Αυτο που δεν θελω σε καμια περιπτωση ειναι να ερθει αρχες Νοεμβρη! Γιατι αυτη τη στιγμη ειμαι χωρις καρτα...Τωρα απο την αλλη βρηκα την msi trio x.... Και σκεφτομαι το εξης να παω σε msi αλλα μετα να μην τρεχω και δεν φτανω μ αυτα τα θεματα που εχουν προκυψει! Ας βοηθησει καποιος τι θα εκανε στην θεση μου!

Ακύρωση όλες και αναμονή μέχρι τέλος Οκτώβρη χωρίς κάρτα να δούμε τι θα πει η AMD. Αν θες κάρτα, πάρε μια από τις αγγελίες (καμία 1060 κτλ), και μόλις φτιάξει η διαθεσιμότητα ξαναπούλα την και πάρε ότι θες. Η κράτησέ την σε περίπτωση που θες να ξανααναβαθμίσεις.

Επεξ/σία από Sakiz105
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.guru3d.com/news-story/geforce-rtx-3080-ctd-issues-likely-due-to-poscap-and-mlcc-configuration.html

 

Δείτε το curve πως άλλαξε. Η χαρτογράφηση που λέγαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sakiz105 είπε

Ακύρωση όλες και αναμονή μέχρι τέλος Οκτώβρη χωρίς κάρτα να δούμε τι θα πει η AMD. Αν θες κάρτα, πάρε μια από τις αγγελίες (καμία 1060 κτλ), και μόλις φτιάξει η διαθεσιμότητα ξαναπούλα την και πάρε ότι θες. Η κράτησέ την σε περίπτωση που θες να ξανααναβαθμίσεις.

Από το να πληρώσεις κά να χεις δεσμευμένα τα χρήματα σου σαφώς και είναι προτιμότερο αναμονή μέχρι 28/10.ετσι κι αλλιώς δε βλέπω φως όσον αφορά τη διαθεσιμότητά τους μεχρι τότε.και δεν είναι και καμιά τιμή λαχείο να πεις ότι την καπαρωσες

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Ακύρωση όλες και αναμονή μέχρι τέλος Οκτώβρη χωρίς κάρτα να δούμε τι θα πει η AMD. Αν θες κάρτα, πάρε μια από τις αγγελίες (καμία 1060 κτλ), και μόλις φτιάξει η διαθεσιμότητα ξαναπούλα την και πάρε ότι θες. Η κράτησέ την σε περίπτωση που θες να ξανααναβαθμίσεις.

Θα βαλω στον 10900κ 1060 δυσκολακι μου φαινεται!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The “problem cards” tend to use more of the cheaper POSCAPs (highlighted in red below) instead of the more expensive MLCCs (highlighted in green below).

Two worthwhile notes here before we move on: First, Nvidia’s own Founders Edition cards are not exhibiting these issues (possibly because Nvidia uses a combination of capacitors).

Second, the teardown shows that the ASUS TUF RTX 3080 uses nothing but the higher-cost capacitors.

While not officially acknowledged as the culprit, popular tech YouTuber JayzTwoCents believes this is absolutely being caused by low-quality power delivery to the GPU itself, which introduces noise and makes a GPU significantly more unstable at higher clock speeds.

“During our mass production QC testing we discovered a full 6 POSCAPs solution cannot pass the real world applications testing,” Freeman says. “It took almost a week of R&D effort to find the cause and reduce the POSCAPs to 4 and add 20 MLCC caps prior to shipping production boards, this is why the EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 series was delayed at launch. There were no 6 POSCAP production EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 boards shipped.”

My best advice is to not purchase a new graphics card on day 1. Wait until problems like these are identified by early adopters and subsequently resolved in future production batches.

 

New Nvidia RTX 3080 Teardown Reveals A Potential Problem

Τοσο δυσκολο ηταν για την nvidia να πλυμμυρισει τον τοπο με founders Edition αντι να αφησει τις εταιρειες να αμαυρωνουν την φημη της χωρια οι τιμες που ειναι απαραδεκτες.

 

Επεξ/σία από 7700K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Θα βαλω στον 10900κ 1060 δυσκολακι μου φαινεται!

Τι να σου πω μετά, κάτσε παίξτον εναμιση μήνα κοιτώντας την παραγγελία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Τι να σου πω μετά, κάτσε παίξτον εναμιση μήνα κοιτώντας την παραγγελία

Θα τον ξετιναξω ρε φιλε! 

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Γιατί δεν καταδέχεται;

Δεν ειναι αυτο ρε συ απλως εχω μεινει χωρις καρτα! Και δεν ξερω παλι να παρω καρτα μετα να τη ξαναδωσω και ξαναμανα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...