Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Pantaz είπε

Θα βαλω στον 10900κ 1060 δυσκολακι μου φαινεται!

Λες να πάθει κόμπλεξ κατωτερότητας ο επεξεργαστής και να πάθεις καμιά νίλα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μάγκες μη κοροιδεύετε εδώ τα πράγματα είναι σοβαρά... εγώ όταν δοκίμασα να βάλω στον 10900 μια 1050 η οθόνη αντί για welcome μου έβγαλε το μύνημα ΒΛΑΧΑ και έσβησε το pc

Επεξ/σία από Tambas91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να αλλαζει καπως το πεδιο για την asus! Caseking! On order το βγαζει απο εκει που εδειχνε αγνωστη ημερομηνια το ιδιο ισχυει και για την 3090 της εταιρειας

68ED75AD-3A65-4EC8-9C2C-9C4114319D48.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κανεις παντως δε θελει την 3080 του λόγο μεταβασης σε αλλη υλοποίηση ή αλλη αιτια, ας μου στειλει ενα πμ αγοραζω μετρητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθισα να τσεκαρω λιγο το o/c και τον νεο driver σε μερικα παιχνιδια. Εχουν κανει πολυ καλη δουλεια απο μια πρωτη ματια.. 

Καταρχην φαινεται να σταθεροποιηθηκε το o/c profile μου κατα +25MHz παραπανω απο πριν δηλαδη +100 στον πυρηνα (ισως να περνει παραπανω αλλα θα χρειαστει να το δω ηθελα πρωτα να παρω ενα καλο δειγμα απο παιχνιδια σε αυτο το προφιλ).

Το ενδιαφερον ειναι οτι τα boost clocks ειναι ανεβασμενα και πολυ πιο σταθερα απο πριν, ειναι αισθητη η διαφορα υπηρχε σιγουρα προβλημα στο boost.. 

Ενδεικτικα μου εκανε εντυπωση οτι σε ενα δυο bench runs σε 3440x1440 δεν επεσα κατω απο 2000 και χτυπουσε συχνα πυκνα 2100 (ειδα peak 2115).. 

Αυτο πρακτικα λεει πολλα αλλα και τιποτα.. Σε 4k τα ιδια fps και σε 3440x1440 1-2%. 

Παντως σιγουρα ειναι πολυ πιο σταθερη η κατασταση τωρα και καλυτερα τα σταθερα ρολογια σε o/c.. 

Θερμοκρασιες πολυ καλες και εχω την εντυπωση ελαφρως πεσμενες (μπορει ομως να ειναι λογω πεσμενου ambient temp σημερα)..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Καθισα να τσεκαρω λιγο το o/c και τον νεο driver σε μερικα παιχνιδια. Εχουν κανει πολυ καλη δουλεια απο μια πρωτη ματια.. 

Καταρχην φαινεται να σταθεροποιηθηκε το o/c profile μου κατα +25MHz παραπανω απο πριν δηλαδη +100 στον πυρηνα (ισως να περνει παραπανω αλλα θα χρειαστει να το δω ηθελα πρωτα να παρω ενα καλο δειγμα απο παιχνιδια σε αυτο το προφιλ).

Το ενδιαφερον ειναι οτι τα boost clocks ειναι ανεβασμενα και πολυ πιο σταθερα απο πριν, ειναι αισθητη η διαφορα υπηρχε σιγουρα προβλημα στο boost.. 

Ενδεικτικα μου εκανε εντυπωση οτι σε ενα δυο bench runs σε 3440x1440 δεν επεσα κατω απο 2000 και χτυπουσε συχνα πυκνα 2100 (ειδα peak 2115).. 

Αυτο πρακτικα λεει πολλα αλλα και τιποτα.. Σε 4k τα ιδια fps και σε 3440x1440 1-2%. 

Παντως σιγουρα ειναι πολυ πιο σταθερη η κατασταση τωρα και καλυτερα τα σταθερα ρολογια σε o/c.. 

Θερμοκρασιες πολυ καλες και εχω την εντυπωση ελαφρως πεσμενες (μπορει ομως να ειναι λογω πεσμενου ambient temp σημερα)..

Τα έλεγα εγώ....καλυτερο potential και σίγουρα καλυτερα κλοκια.... B)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Καθισα να τσεκαρω λιγο το o/c και τον νεο driver σε μερικα παιχνιδια. Εχουν κανει πολυ καλη δουλεια απο μια πρωτη ματια.. 

Καταρχην φαινεται να σταθεροποιηθηκε το o/c profile μου κατα +25MHz παραπανω απο πριν δηλαδη +100 στον πυρηνα (ισως να περνει παραπανω αλλα θα χρειαστει να το δω ηθελα πρωτα να παρω ενα καλο δειγμα απο παιχνιδια σε αυτο το προφιλ).

Το ενδιαφερον ειναι οτι τα boost clocks ειναι ανεβασμενα και πολυ πιο σταθερα απο πριν, ειναι αισθητη η διαφορα υπηρχε σιγουρα προβλημα στο boost.. 

Ενδεικτικα μου εκανε εντυπωση οτι σε ενα δυο bench runs σε 3440x1440 δεν επεσα κατω απο 2000 και χτυπουσε συχνα πυκνα 2100 (ειδα peak 2115).. 

Αυτο πρακτικα λεει πολλα αλλα και τιποτα.. Σε 4k τα ιδια fps και σε 3440x1440 1-2%. 

Παντως σιγουρα ειναι πολυ πιο σταθερη η κατασταση τωρα και καλυτερα τα σταθερα ρολογια σε o/c.. 

Θερμοκρασιες πολυ καλες και εχω την εντυπωση ελαφρως πεσμενες (μπορει ομως να ειναι λογω πεσμενου ambient temp σημερα)..

Το υπογραμμισμένο τα λέει όλα για το OC στις Ampere. Για κάνα 3DMark καλό είναι, σε gaming όμως τα gains είναι τόσο μικρά που δεν αξίζει να μπεις στο κόπο. Τουλάχιστον στις Turing έφτανες διψήφιο ποσοστό με καλό κομμάτι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικό-άσχετο,επειδή αναφέρθηκε το Caseking,τα προ-εγκατεστημένα waterblocks και τι γίνεται με την εγγύηση:

Also, a more general question about King Mod services (regarding a new vga+waterblock): Are these cards still on warranty after the modification and if yes, is it handled by you or the manufacturer?

και η απάντηση

Our King Mod GPUs are still under warranty, we have some arrangements with the manufactures. But the 
original air cooler stays with us for the 2 years
, we keep it in case of a rma claim.

Μουοχό,γατάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Our King Mod GPUs are still under warranty, we have some arrangements with the manufactures. But the 
original air cooler stays with us for the 2 years
, we keep it in case of a rma claim.

 Austin Powers Movie GIF

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα με ένα σωστό driver τι θα γίνει τώρα, θα φύγουν τα συνθήματα "τα λεφτά μας πίσω" και "πίσσα και πούπουλα στην nvidia, που μας πούλησε κάρτες που δεν δουλεύουν", με οργή που προσομοιάζει με συμπεριφορά Αφγανών μουλάδων?

Τώρα δεν είναι κατεστραμμένο το launch όπως ισχυρίστηκαν οι φωτεινοί παντογνώστες youtubers aka jay2 linus, hwunboxed και το......κακό συναπάντημα......πραγματικά τα αυτονόητα είναι τα δυσκολότερα και ο πανικός η καλύτερη μέθοδος ελέγχου της μάζας......

@Pantaz

Aυτό το screenshot με status οn order είναι ίδιο από 18/09

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...