Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Για πες ποσα βγάζει ένα rig που δεν έχει μπουκάλι στα 1440p και στοκ η κάρτα? Χεσε το oc.... 

Αφου ξέρεις..... B)

Αυτές τις μυστικοπαθειες δεν τις μπορω Μπάμπη.δεν τρέχουμε αγώνα f1.τεχνολογικο site είναι.ποσταρουμε κάνα αποτέλεσμα και βλέπουμε όλοι.εστω κ χωρίς δυνατό pl η κάρτα σου είναι ο,τι καλύτερο υπάρχει.δε μπορώ να το καταλάβω όλο αυτό.με συγχωρεις

4 λεπτά πριν, mjmtvman είπε

Είναι τα γνωστά τυράκια... θυμάσαι εποχή cb15 

Κι εσύ τα θυμάσαι.οσο παιζαμε επί ίσοις οροις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, billeiros είπε

Αυτές τις μυστικοπαθειες δεν τις μπορω Μπάμπη.δεν τρέχουμε αγώνα f1.τεχνολογικο site είναι.ποσταρουμε κάνα αποτέλεσμα και βλέπουμε όλοι.εστω κ χωρίς δυνατό pl η κάρτα σου είναι ο,τι καλύτερο υπάρχει.δε μπορώ να το καταλάβω όλο αυτό.με συγχωρεις

Το αν τρεχουμε αγωνα το ξέρω και εγώ και εσυ.......B)..... Δεν είμαστε ήσυχα πνευματα .... Το γνωρίζεις.... Το pl δεν κατάλαβα που κολαει αλλά οκ καταλαβα και το πικαρισμα..... 

Πόσο βγάζει εν τέλει αφου πηραν και άλλοι....και οι άλλοι με χαμηλό pl? 

περί bench....stock η κάρτα (μαμα ρολόγια) και εννοείται με μαμα bios (χαμηλό pl).....daily το cpu

 

 

1.jpg

 

 

έληξε το nda.....🤣

ίδιο pl  αλλά και boost clocks out of the box η ventus με την palit ...και το guru3d........κοντά 10fps κάτω σε 1440p.....σε 1080p δεν μιλάμε τι γίνετε........

1.png

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BabisTs είπε

Το αν τρεχουμε αγωνα το ξέρω και εγώ και εσυ.......B)..... Δεν είμαστε ήσυχα πνευματα .... Το γνωρίζεις.... Το pl δεν κατάλαβα που κολαει αλλά οκ καταλαβα και το πικαρισμα..... 

Πόσο βγάζει εν τέλει αφου πηραν και άλλοι....και οι άλλοι με χαμηλό pl? 

περί bench....stock η κάρτα (μαμα ρολόγια) και εννοείται με μαμα bios (χαμηλό pl).....daily το cpu

1.jpg

έληξε το nda.....🤣

ίδιο pl  αλλά και boost clocks out of the box η ventus με την palit ...και το guru3d........κοντά 10fps κάτω σε 1440p.....σε 1080p δεν μιλάμε τι γίνετε........

1.png

Ε προφανώς χάνει από τον cpu το guru3d φαντάζομαι τρέχουν ένα απλό Xmp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο BFV 1440 ULTRA δε φαίνεται να υπάρχει μπουκάλι τελικά. Βέβαια δεν το ξέρω το παιχνίδι, τι γίνεται σε άλλα μαπ πιο βαριά εάν υπάρχουν

Πάντως 1080p + RTX 3080 noGoSituation

Στο Overwatch που έχει ανεβάσει ο συγκεκριμένος πλησιάζει και αρκετές φορές πατάει και λίγο πάνω από τα 360 καρέ σε περίπτωση που κάποιος παίζει competitive το συγκεκριμένο παιχνίδι και λιγουρευεται καμια 360Hz :P

αλλά δε μένει σταθερά εκεί όμως. 

Καθαρόαιμη 1440p> κάρτα. 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Ε προφανώς χάνει από τον cpu το guru3d φαντάζομαι τρέχουν ένα απλό Xmp.

guru3d

Χωρίς τίτλο 1a.png

kitguru

Χωρίς τίτλο 3a.png

palit και eagle και ventus έχουν ίδιο powerlimit αλλά και boost clocks out of the box....εξού και η αντιπαράθεση

έχει τρελές διαφορές (ειδικά το 1080p του) το guru3d.....μόνο 4Κ δείχνει σωστά.....

guru3d (1080p/1440p) vs kitguru (1080p/1440p).....ίδια settings ακριβώς τρέχουν...δεν ξέρω γιατί τόσο χάλια αποτελέσματα ειδικά σε 1080p βγάζει το guru3d (και οι δύο τρώνε μπουκάλι στα 1080p βέβαια μιας και είναι πολύ παραπάνω το πραγματικό 1080p score της 3090 σε μένα)....σε 1440p βγάζουν εφάμιλλα οι δύο τους......οπότε καταλήγω ότι τρέχουν απλό xmp και οι δύο τους...τώρα από εκεί και πέρα στα 1080p δεν ξέρω τι τρέχει με το guru3d....

 

 

 

Χωρίς τίτλο.png

Χωρίς τίτλο 1.png

Χωρίς τίτλο 2.png

Χωρίς τίτλο 3.png

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, BabisTs είπε

εγώ απλά είπα ότι είναι για γέλια τα νούμερα του guru3d σε 1080p/1440p στο sotr ακόμα και στοκ διαφέρουμε.......από εκεί και πέρα ο Μιλανέζος ξέρει ότι το 2080ti oc παίζει στα 4Κ στα 80fps......το έχουμε τεστάρει.......ελπίζω να βλέπεις πόσο βγάζει το 3080 σε 4Κ?

Δεν λέει κάπου το guru3d ότι τεστάρει το benchmark. Οι περισσότεροι δε χρησιμοποιούν internal benchmarks αλλά δικά τους walkthrough από κάποιο save point.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα σπάει ακόμα οπτικά πάντως, τα dynamic global illumination και 4xMSAA σκοτώνουν τις GPUs.

Τα 50-55άρια της 2080Ti γίνονται 70+ με 3090 σε 4Κ. Μόνο στο RDR 2 πέφτει κάτω από 60FPS η κάρτα. Με G-Sync είσαι πένα.

 

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Τα σπάει ακόμα οπτικά πάντως, τα dynamic global illumination και 4xMSAA σκοτώνουν τις GPUs.

Τα 50-55άρια της 2080Ti γίνονται 70+ με 3090 σε 4Κ. Μόνο στο RDR 2 πέφτει κάτω από 60FPS η κάρτα. Με G-Sync είσαι πένα.

To θέμα είναι η 3080 τι κάνει γτ αν είναι σκας 2k και να μην κάρτας 60αρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

To θέμα είναι η 3080 τι κάνει γτ αν είναι σκας 2k και να μην κάρτας 60αρι...

Και για την 2080Ti έσκαγες 1.5K και δεν κρατούσε 60άρι σε πολλά. Η 3080 είναι 10-15% κάτω από τα νούμερα που βγάζει η 3090.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Και για την 2080Ti έσκαγες 1.5K και δεν κρατούσε 60άρι σε πολλά. Η 3080 είναι 10-15% κάτω από τα νούμερα που βγάζει η 3090.

Εγώ προσωπικά τπτ ούτε και θα τα εσκαγα ποτέ ,αλλά η 3080 μια γενια μετά θα έπρεπε να τα ειχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εγώ προσωπικά τπτ ούτε και θα τα εσκαγα ποτέ ,αλλά η 3080 μια γενια μετά θα έπρεπε να τα ειχε.

Στο Quantum Break η 3090 πέφτει μέχρι τα 63FPS, η 3080 με 10-15% κάτω θα πέφτει στα 55-58 ξέρω 'γω. Στα περισσότερα κρατάει 60άρι και η 3080 πάντως, τώρα στα Flight Simulator και RDR 2 δεν κρατάει καμία.

To G-Sync είναι απαραίτητο, αν έχεις 50+FPS δεν έχεις κανένα θέμα.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ωραία ανάλυση ανάμεσα σε sdfddgi, vxgi (αρχικά vxao, τεχνολογία της nvidia το έτος 2013!) και rtxgi. 

 

https://arxiv.org/pdf/2007.14394

Ωστόσο είναι ψιλά γράμματα επειδή το rtxgi είναι plug and play οπότε δεν υπάρχει πιθανότητα κάποιος dev να ασχοληθεί παραπάνω για τεχνολογίες που δεν είναι selling point (από το crysis 1 και μετά βλέπουμε πως τα physics παραπαίουν ενώ το eye candy ανεβαίνει)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...