Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Τα physics θα πάρουν τα πάνω τους στις νέες κονσόλες με τους Zen 2.

ελπίζω. Πήγαμε από far cry 2 με απίστευτο draw distance και δάση που έπαιρναν φωτιά, σε prerendered physics λες και βλέπουμε ταινία. (να μην πω για το pop in). Πιο ωραία παιρνούσα με το sandbox editor του far cry 2 παρά με μερικά νεότερα fart cry (aka viewpoint capture simulator)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://petapixel.com/2020/10/06/nvidia-uses-ai-to-slash-bandwidth-on-video-calls/

Αναφορά σε κείμενο

by replacing the traditional h.264 video codec with a neural network, they have managed to reduce the required bandwidth for a video call by an order of magnitude. In one example, the required data rate fell from 97.28 KB/frame to a measly 0.1165 KB/frame – a reduction to 0.1% of required bandwidth.

Αναφορά σε κείμενο

 

With AI-assisted video calls, first, the sender sends a reference image of the caller. Then, instead of sending a stream of pixel-packed images, it sends specific reference points on the image around the eyes, nose, and mouth.

A generative adversarial network (or GAN, a type of neural network) on the receiver side then uses the reference image combined with the keypoints to reconstruct subsequent images. Because the keypoints are so much smaller than full pixel images, much less data is sent and therefore an internet connection can be much slower but still provide a clear and functional video chat.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/10/2020 στις 7:46 ΜΜ, Acmilangr2 είπε

Με τσάκισε, στα 7nm θα κλοκαρει και καλύτερα λογικά οπότε θα κάτσει δίπλα στην 3090. Τις πααριες που είχε κανει με την Titan που έβγαλε την black στο καπάκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Agen2004 είπε

Με τσάκισε, στα 7nm θα κλοκαρει και καλύτερα λογικά οπότε θα κάτσει δίπλα στην 3090. Τις πααριες που είχε κανει με την Titan που έβγαλε την black στο καπάκι. 

Προς το παρών είναι φήμη....

Αλλά με τον πετσινο ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Προς το παρών είναι φήμη....

Αλλά με τον πετσινο ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος

Κοίτα επειδή δεν πολυκλοκαρουν στα 8nm samsung  ένα refresh το θέλουν και αν ισχύουν και οι άλλες φήμες με  κάτι bench AMD 6000  Αρκετα κοντά στην 3080 θα το κάνει το μπραφ. Το μόνο καλό είναι ότι με καθυστερεί που δεν βρίσκω πουθενά την 3090 που θέλω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Agen2004 είπε

Κοίτα επειδή δεν πολυκλοκαρουν στα 8nm samsung  ένα refresh το θέλουν και αν ισχύουν και οι άλλες φήμες με  κάτι bench AMD 6000  Αρκετα κοντά στην 3080 θα το κάνει το μπραφ. Το μόνο καλό είναι ότι με καθυστερεί που δεν βρίσκω πουθενά την 3090 που θέλω... 

Ανάλογα το κομμάτι είναι αυτό.

Είμαι τυχερός η 3090 που μου έκατσε πάει 2200+

Τώρα περιμένουμε να δούμε και οφισιαλ νούμερα από τις 6000

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ότι ο κόσμος πιστεύει ότι μαλακία ποστάρει ο κάθε ανύπαρκτος στο ίντερνετ και δημιουργείται μια φήμη out of thin air και την πέρνουν μετα και την αναπαράγουν ως είδηση σε εμένα πιστοποιεί την πεποίθηση που εχω για το σύνολο......(off topic.....)

Στην πραγματικότητα και μακριά από νεράιδες δράκους θεούς θρησκείες και λοιπά κουραφέξαλα ώστε έστω ότι η nvidia αποφάσιζε να αυτοκτονήσει και έκανε την μπούρδα που φαντάστηκε ο συντάκτης αυτής και τίναζε στον αέρα όλες τις γραμμές παραγωγής του προιόντος και την συνεργασία της με την samsung, και αυτόματα θα άλλαζαν προφανώς προς τα επάνω τα κόστη παραγωγής, transport, κόστος αγοράς από τους ΑΙΒs αφού το 90% ΔΕΝ αγοράζει founders edition και και, και παραβλέποντας το γεγονός ότι ένα GA 102 TSMC θα χρειαζόταν 6 μήνες μέχρι να αρχίσει πάλι το ήδη ανύπαρκτο flow προιόντων προς τους πελάτες, αν δεν χρεοκοπούσαν πρώτα οι AIBs (γιατί ψιλά γράμματα το ξέρω, ο σχεδιασμός του power delivery στο pcb ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΩΣ γνώμονα τα χαρακτηριστικά του chip p.x. GA 102, και δεν είναι επεξεργαστής χ86 σε σόκετ μητρικής,  κάτι παιδάκια που ανακάλυψαν το 2020 τους κεραμικούς πυκνωτές τους πολυμερείς mpla mpla mpla) όλα αυτά τα κυβάκια που ονομάζονται smds και δημιουργούν τα buck converters ο σκοπός τους είναι για να κάνουν την καλύτερη δυνατή εξομάλυνση της τάσης οπότε και την σταθερότερη λειτουργία του chip)

Πάμε παρακάτω και για την οικονομία της συζήτησης ας την ρίξουμε στο επίπεδο που χρησιμοποιούμε άκριτα τεχνικούς όρους που δεν καταλαβαίνουμε και έστω οτι γίνεται το ανωτέρω σενάριο επιστημονικής φαντασίας ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ Ο ΛΟΓΟΣ??????

Αν περιμένει κάποιος ένα ΤΕΡΑΣ GA 102 με 28,5 δισεκατομμύρια τρανζίστορς με διαφορετική λιθογραφία απλά να κλόκαρει σταθερά στα 2,4ghz με 180watt είναι απλά ή άσχετος ή ηλίθιος ή και τα δύο μαζί..........

Ορίστε μια απλούστατη επεξήγηση από έναν γνώστη όπου τουλάχιστον αφου διαβάζετε σκουπίδια διαβάστε δείτε και κάποιον που γνωρίζει τι του γίνεται και διευκρινίζει εδώ τα περι λιθογραφίας

Οπότε χρήσιμο είναι πριν μιλάμε με όρους που ανήκουν σε άγνωστο κείμενο yelds, lithography και καταλήγουμε στα συμπεράσματα ΣΑΠΙΑ, ΑΡΧΑΙΑ, ΡΟΥΦΗΧΤΡΕΣ να βουτάμε την γλώσσα στον όποιο εγκέφαλο διαθέτουμε

https://www.youtube.com/watch?v=1kQUXpZpLXI&t=1s

 

Επεξ/σία από Coppermine
  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάνω από 750-800 δεν δίνω για 3080. Έχει καταντησει αηδία η φάση, άμα κάτσει να το σκεφτεί κανείς καταλήξαμε ότι το 700αρι msrp είναι λίγα και είμαστε διατεθημενοι να σκάσουμε 1000αρικο+. Όσο τα σκαμε τόσο ανεβαίνουν οι τιμές. Καλό το high end αλλα θα καταλήξουμε σαν τους audiophiles σε λίγο. 

ΥΓ1. Βασικά οι audiophiles σε καλύτερη μοίρα είναι. Έδωσα 1000αρικο για ακουστικά αλλά για μια 15ετια παραμένουν κορυφαία. Οι καρτες σε 2 χρονια είναι πλέον παρωχημένες.

Επεξ/σία από Herald
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...