Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Herald είπε

Χάνεις το νόημα. Η 3080 δεν χρειάζεται το UV, δεν υπάρχει κάρττα να συγκριθεί μαζί της.  Η vega όμως χρειάζεται, γιατί απλά κόστιζε το ίδιο και απέδιδε το ίδιο με την 1080, αλλά έκαιγε τον πάτο της. 

Αν τότε δεν υπήρχε η 1080 στα ~200W θα έλεγες το ίδιο;

Αν σε 1 μήνα βγει η Big Navi και αποδίδει το ίδιο με 3080 και έχει TDP 250W θα λες το ίδιο;

Όποτε μας βολεύει λέμε ότι λέμε;

55 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Xaxaxaxax. Στις NVIDIA είναι προαιρετικό το uv, δεν throttleάρουν σε stock, και μια χαρά θερμοκρασίες έχουν οι custom..

Μια χαρά (για να μην πω σούπερ) θερμοκρασίες έχει η Nitro+ Vega, το ίδιο και η Red Devil.

Μόνο η blower ήταν τόσο τραγική που ¨είχε ανάγκη" το UV για να μην πέφτει 200-300MHz ο πυρήνας. Οι προαναφερθείσες, όπως και η Gigabyte δεν είχαν θέμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Αν τότε δεν υπήρχε η 1080 στα ~200W θα έλεγες το ίδιο;

Αν σε 1 μήνα βγει η Big Navi και αποδίδει το ίδιο με 3080 και έχει TDP 250W θα λες το ίδιο;

Όποτε μας βολεύει λέμε ότι λέμε;

Όχι, γιατί υπήρρχε και η 1080ti ;) 

Ασφαλώς, αν βγεί η big navi και αποδίδει το ίδιο με 3080 με λιγότερη κατανάλωση σημαίνει φλόμπα η 3080.

Μην κρίνεις από τον εαυτό σου τους άλλους. Εγώ κανένα συμφέρον δεν έχω, δυστηχώς δεν έχω μετοχές ούτε στην nvidia ούτε στην AMD. Εσύ με τον τρόπο που γράφεις είτε έχεις μετοχέςς, είτε οπαδιλίκη. 

1 λεπτό πριν, seithan είπε

Όποιος δεν έχει δει nvidia πάνω από 70c είτε έχει μόνιμος ανοικτό AC είτε τρέχει παιχνίδια τύπου LOL. 

Η θερμοκρασία εξαρτάται από το cooler κυρίως, και λιγόερο από την κατανάλωση. Το πρόβλημα των vega ήταν η κατανάλωση,  όχι η θερμοκρασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

85 βαθμοι σε 2080 ειναι πολλοι ε?

Παλια δεν του εδινα σημασια αλλα τωρα ειπα να τσεκαρω...Μαλλον θελει ενα καλο φυσημα το κουτι.

Σκεφτομαι και γω την αναβαθμιση παντως σε 3080 αυστηρα αφου αγορασα καινουριο μονιτορ πριν 20 μερες. Οποτε κλειδωσα στα 2Κ 240 hz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, ASFE said:

85 βαθμοι σε 2080 ειναι πολλοι ε?

Παλια δεν του εδινα σημασια αλλα τωρα ειπα να τσεκαρω...Μαλλον θελει ενα καλο φυσημα το κουτι.

Σκεφτομαι και γω την αναβαθμιση παντως σε 3080 αυστηρα αφου αγορασα καινουριο μονιτορ πριν 20 μερες. Οποτε κλειδωσα στα 2Κ 240 hz.

Δεν σε φτάνει η 3080 τότε, κοίτα προς 4090.

🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sakiz105 είπε

Εγώ έχω τη 1070 ti mini,οι θερμοκρασίες της είναι απλά εξαιρετικές.Για να πάει πάνω από 64 πρέπει να έχει μέσα 40 βαθμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, seithan είπε

Όποιος δεν έχει δει nvidia πάνω από 70c είτε έχει μόνιμος ανοικτό AC είτε τρέχει παιχνίδια τύπου LOL. 

Ή δεν μένει Ελλάδα καλοκαίρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
38 minutes ago, seithan said:

Όποιος δεν έχει δει nvidia πάνω από 70c είτε έχει μόνιμος ανοικτό AC είτε τρέχει παιχνίδια τύπου LOL. 

Όχι ρε συ, μια υδροψυξη χρειάζεται. Μέχρι 42 χειμώνα με noise optimised fans (σε φουλ μέχρι 37). Καλοκαίρι άντε να πάει 47 με λίγο παραπάνω θόρυβο ή 53 full silent. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, seithan είπε

Όποιος δεν έχει δει nvidia πάνω από 70c είτε έχει μόνιμος ανοικτό AC είτε τρέχει παιχνίδια τύπου LOL. 

Βασικά αν πειράξεις το fan curve ή/και κάνεις uv καμία κάρτα δε πιάνει 70.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Xaxaxaxax. Στις NVIDIA είναι προαιρετικό το uv, δεν throttleάρουν σε stock, και μια χαρά θερμοκρασίες έχουν οι custom..

Όχι όλες.και στις amd πέρα από ref vega δεν έχουν κανένα θέμα.γιατι τέτοια τρελλη υποστήριξη στις nvidia?έχουμε πιάσει πόσες καρτες στα χέρια μας αλλά δεν τα βλέπουμε όπως εσυ.δε μπορώ να σε καταλάβω ώρες ώρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O λόγος που πολλοί ασχολούνται με το uv στις amd είναι ότι κάθε τσιπακι είναι διαφορετικο κ εξ εργοστάσιου δίνουν εκεί ένα ρεύμα σε ολες.το να ρίξεις ρεύμα είναι πιο πολύ optimization και μάλιστα κερδίζεις σε επιδόσεις καθώς είναι πιο δροσερός ο πυρήνας και μπουσταρει πιο ψηλά.Οι navi μάλιστα δε θροτλαρουν καθολου.και 70+ βαθμούς να παίζει η 5700 μου κρατάει σταθερά 1800:πυρήνα.Αντιθετως οι turing και οι ampere όταν ανεβαίνουν πάνω από 55-60 ρίχνουν πολύ πυρήνα.και το λέω έχοντας δουλέψει ενάμιση χρόνο 2080ti κ έχοντας δει κ ampere

Αν θες yannis να δεις throttle πάρε evga 2080ti black.εκει να δεις throttle

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, billeiros είπε

O λόγος που πολλοί ασχολούνται με το uv στις amd είναι ότι κάθε τσιπακι είναι διαφορετικο κ εξ εργοστάσιου δίνουν εκεί ένα ρεύμα σε ολες.το να ρίξεις ρεύμα είναι πιο πολύ optimization και μάλιστα κερδίζεις σε επιδόσεις καθώς είναι πιο δροσερός ο πυρήνας και μπουσταρει πιο ψηλά.Οι navi μάλιστα δε θροτλαρουν καθολου.και 70+ βαθμούς να παίζει η 5700 μου κρατάει σταθερά 1800:πυρήνα.Αντιθετως οι turing και οι ampere όταν ανεβαίνουν πάνω από 55-60 ρίχνουν πολύ πυρήνα.και το λέω έχοντας δουλέψει ενάμιση χρόνο 2080ti κ έχοντας δει κ ampere

Αν θες yannis να δεις throttle πάρε evga 2080ti black.εκει να δεις throttle

Άλλο το throttle άλλο το GPU Boost 3.0/4.0. Throttle σημαίνει να φτάσει 87 βαθμούς ή 89, όσο είναι σε κάθε κάρτα και μετά ρίχνει πυρήνα αβέρτα, όχι 15Hz βηματάκια όπως στο GPU Boost..

Τέσπα, η κουβέντα ξεκίνησε από αυτά που έχω πει μεταξύ σοβαρού και αστείου για Αγία AMD κτλ, επειδή gets away with anything, τουλάχιστον τις περισσότερες φορές. Αυτό δεν μου αρέσει, το δύο μέτρα και δύο σταθμά, για παράδειγμα για τις μαύρες οθόνες υπάρχει κόσμος που ακόμη και τώρα επιμένει ότι έφταιγαν οι χρήστες, ενώ για την NVIDIA αυτό που έγινε στην αρχή με τις 3000 έτρεξαν όλοι με τα pitchforks για κάτι που διορθώθηκε μέσα σε 10 μέρες. Δεν έχω θέμα με την ΑΜD αλλά με αυτούς που δεν είναι αντικειμενικοί, άλλωστε αν ανατρέξετε στα μηνύματα μου πέρυσι ήθελα να δώσω την 2060 και να πάρω Nitro+ 5700XT αλλά ήταν η εποχή που ήταν πιο έντονα τα θέματα και μέχρι να φύγει τελείως από τα Know issues πέρασε καιρός οπότε ας περιμένω τις καινούργιες. Άλλωστε διαχρονικά έχω 4 κόκκινες και 2 πράσινες κάρτες και κόκκινο cpu τώρα και πάλι Ryzen θα πάρω :P

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...