Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Έλα πάμε λίγο 144-104=?

1581110434_Screenshot_20201103-231732_SamsungInternet.jpg.e574b1116eac1a3538af99242035a19c.jpg

 

Ναι συγγνώμη παράληψη μου 10FPS διαφορά έχει στα περισσότερα αν όχι όλα παιχνίδια σε 4k 

 

Σε 1440p στα περισσότερα ειναι 10 με 20... πάλι δεν αξίζει να δώσει κάποιος 1000 ευρώ αν έχει ήδη 2080 ti  για κάτι τέτοιο

(εκτός και αν όταν βγαίνεις έξω ένα σάββατο ξοδεύεις τα διπλάσια και γενικά κλάνεις και πετάγονται πενηντάρικα απο πίσω)   ειδικά μάλιστα όταν εκει που υπάρχει 20 FPS διαφορά ή και σε κάνα 2 περίπου 30 μιλάμε για framerate που έτσι και αλλιώς ειναι αρκετά πάνω απο τα 100.... να το πω αλλιώς όποιος χωρίς κοντέρ να δείχνει το νούμερο καταλάβει διαφορά πχ 130 με 160 FPS σε οθόνες δίπλα δίπλα εγώ του κάνω δώρο σοκολάτα lacta :P 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Ναι συγγνώμη παράληψη μου 10FPS διαφορά έχει στα περισσότερα αν όχι όλα παιχνίδια σε 4k 

Σε 1440p στα περισσότερα ειναι 10 με 20... πάλι δεν αξίζει να δώσει κάποιος 1000 ευρώ αν έχει ήδη 2080 ti  για κάτι τέτοιο

(εκτός και αν όταν βγαίνεις έξω ένα σάββατο ξοδεύεις τα διπλάσια και γενικά κλάνεις και πετάγονται πενηντάρικα απο πίσω)   ειδικά μάλιστα όταν εκει που υπάρχει 20 FPS διαφορά ή και σε κάνα 2 περίπου 30 μιλάμε για framerate που έτσι και αλλιώς ειναι αρκετά πάνω απο τα 100.... να το πω αλλιώς όποιος χωρίς κοντέρ να δείχνει το νούμερο καταλάβει διαφορά πχ 130 με 160 FPS σε οθόνες δίπλα δίπλα εγώ του κάνω δώρο σοκολάτα lacta :P 

H διαφορα΄τους είναι 30%. Τώρα το αν το 30% σε fps είναι 10 επειδή η 2080ti παίζει στα 30 ή 30 επειδή παίζει στα 100 δεν έχει σημασία. Το ποσοστό παραμένει 30%, γιαυτό και τις διαφορές στις κάρτες τις μετράμε σε ποσοστά και όχι σε fps. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

H διαφορα΄τους είναι 30%. Τώρα το αν το 30% σε fps είναι 10 επειδή η 2080ti παίζει στα 30 ή 30 επειδή παίζει στα 100 δεν έχει σημασία. Το ποσοστό παραμένει 30%, γιαυτό και τις διαφορές στις κάρτες τις μετράμε σε ποσοστά και όχι σε fps. 

Καταρχήν δεν κάνουμε τιποτα... δεν υπάρχει κάποιος κανόνας οι μαρκετίστες απλά μιλάνε με ποσοστά γιατί ειναι πιο εντυπωσιακά και εσύ απλά αναπαράγοντας το τους κάνεις τζάμπα διαφήμιση. 

 

Να στο πω αλλώς δουλεύεις σε ένα μαγαζί βοηθός και παίρνεις 400 ευρώ

 

Καιο αδερφός σου που ειναι βασικός παίρνει 1000 ευρώ 

 

Γίνεσαι βασικός και παίρνεις 100% αύξηση (δηλαδή 800 ευρώ) είσαι ευχαριστημένος επειδή το ποσοστό ειναι μεγάλο; 

 

Η αδερφή σας έχει ανάγκη απο δανεικά 400 ευρώ και θέλετε να την βοηθήσετε ο αδερφός σου (που παίρνει 1000 ευρώ και εσύ 800) λέει να το μοιράσετε δίκαια δηλαδή 50% στο καθένα... ναι και οι δύο 50% θα δώσετε  αλλά εσύ στο τέλος του μήνα θα βρεθείς με 600 ευρώ ενώ αυτός με 800  είναι δίκαιο αυτό; 

 

Τέσπα να γυρίσουμε πίσω στα FPS εμένα που παίζω παιχνίδια με νοιάζουν τα FPS και όχι τα ποσοστά αν παίζω τώρα με 20 FPS ένα παιχνίδι σε 4k μου την σπάει γιατί δεν ειναι ρευστά τα γραφικά δεν θα δώσω 1000 ευρώ για να το παίζω πχ με 45 γιατί πάλι είμαι κάτω απο τα 60( που ειναι το χαμηλότερο average για να φαίνεται φυσιολογική η κίνηση στα παιχνίδια)  το ότι ειναι η διαφορά +30% δεν με αφορά γιατι πάλι ΓΤΠ θα παίζει το παιχνίδι. 

 

Δεν μιλάμε για αναβάθμιση που θα κάνει κάποια ουσιαστική διαφορά αν ειναι να αναβαθμίσω θα το κάνω για να παίζω απο 30 σε 60 FPS  ειδικά αν μιλάμε για 1000 ευρώ αναβάθμιση ....

 

Το ίδιο αδιάφορο μου είναι αν παίζω ένα παιχνίδι στα 140 FPS αν το παίζω μετά στα 160 FPS γιατί την διαφορά δεν την καταλαβαίνω γιατί έτσι και αλλιώς στην καλύτερη έχω 144mhz οθόνη ή 60 mhz ή 100 75 κτλ εντελώς αδιάφορο. 

 

Είναι σαν είσαι πελάτης στην Α πιτσαρία που έχει προσφορά με 20 ευρώ να φάς ότι θες μέχρι που να σκάσεις ανα άτομο (όριο ορθής χρήσης 10 πίτσες)  και η Β πιτσαρία έχει την ίδια προσφορά αλλά με όρθιο ορθής χρήσης 20 πίτσες... για εμένα το ίδιο πράγμα ειναι αφού δεν πρόκειται ούτε για πλάκα να φτάσω τις 10 πίτσες στις 4 θα βαρυστομαχιάσω και θα αισθάνομαι σαν βώας που κατάπιε βούβαλο.... 

 

 

Δεν έχει νόημα να αγοράσει κάποιος 3080 στα 1000 ευρώ  εφόσον μπορεί να βρεί 400+ ευρώ πιο κάτω μεταχειρισμένη 2080 ti ή εφόσον έχει ήδη 2080 ti.

 

Και ΑΝ είναι οι τιμές της AMD έτσι όπως λένε και οι επιδώσεις έτσι όπως λένε δεν θα έχει νόημα γενικά να πας σε nvidia εκτός της 3070 (αν δεν ρήξει τις τιμές) 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, brunos13 είπε

Μπαααα αδεφε μαπα ειναι.... 

έχει το ίδιο θέμα με την αντίστοιχη έκδοση της 3090 που βάλανε πιο φθηνά τσιπάκια απο την FE και δεν σήκωνε τα ρολόγια σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, purif είπε

Δε ξέρω αν έχει μπει πιο πριν. Στα 990 ευρώ

https://www.amazon.it/dp/B08HN6KYS3?tag=recursiveg020-21&linkCode=ogi&th=1&psc=1  

μη διαθέσιμο λέει αν κάποιος θέλει οιοσδήποτε να σκάσει 1000 ευρώ για 3080 ας ρήξει εδώ μια ματιά https://geizhals.eu/?cat=gra16_512&xf=9810_16+0029768+-+RTX+3080 όλο και κάτι θα βρεθεί (δεν τα έψαξα όλα στο πρώτο link Που πήγα για την zotac στα 1077 έλεγε διαθέσιμο σε 5 μέρες αλλά προσωπικά δεν εγγυώμαι για το τι θα συμβεί στην πραγματικότητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

έχει το ίδιο θέμα με την αντίστοιχη έκδοση της 3090 που βάλανε πιο φθηνά τσιπάκια απο την FE και δεν σήκωνε τα ρολόγια σωστά; 

Τα ρολόγια που σηκώνουν οι στριξ 3080/3090 είναι από τα τοπ στις αμπερ. Όπως και Τούρινγκ κτλ

Πάνω από 2100.

Ειρωνικό ήταν το σχόλιο του Μπρούνο

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Τα ρολόγια που σηκώνουν οι στριξ 3080/3090 είναι από τα τοπ στις αμπερ. Όπως και Τούρινγκ κτλ

Πάνω από 2100.

Ειρωνικό ήταν το σχόλιο του Μπρούνο

Είναι βασικά απο το είδος των πικνωτών πίσω απο την GPU και μερικοί βάζανε φθηνότερους πυκνοτές (μαζί και η asus) αλλά δεν ασχολήθηκα να μάθω ποια μοντέλα απο την κάθε εταιρία 

 

nvidia-bottom-poscap-vs-mlcc-igorslab-12

 

Αυτά τα μικρούλια (Poscaps νομίζω τα λένε) είναι τα "καλά" και έπρεπε να είχε τουλάχιστον 2 δεκάδες (ορθογώνιάκια) απο τέτοια για να είναι στο spec και μερικοί δεν έβαζαν καθόλου τέτοια  άλλοι μόνο μια δεκάδα κτλ και κράσαραν οι κάρτες όταν ανέβαζαν ρολόγια αλλά νομίζω διορθώθηκε με την έννοια ότι τώρα δεν τα βγάζουν έτσι και μπορείς να επιστρέψεις την κάρτα σου αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες μιας και δεν σχεδιάζω να πάρω κάποια απο αυτές τις κάρτες στο προβλέψιμο μέλλον. 

 

  

15 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Ειρωνικό ήταν το σχόλιο του Μπρούνο

Και το δικό μου ειρωνικό ήταν κατα μια έννοια (απλά πιο "ευγενική" ειρωνεία μιας και δεν κορόιδεψα απλά έκανα ερώτηση για κάτι που ισχύει για να δείξω το Point μου)

ήθελα να πω ότι επειδή έχει λαμπιόνια και την πουλάνε ακριβά δεν σημαίνει πως

α) ειναι καλή επιλογή για αγορά/εχει κάποια σημαντική διαφορά για να δικαιολογήσει την τιμή

β) πως 100% ειναι πιο ποιοτική απο άλλες όπως αποδείχθηκε και έμπρακτα το δεύτερο με τα πρόσφατα κρασαρίσματα οπότε δεν θα έπρεπε να ειρωνεύεται όταν κάποιος κάνει μια λογική ερώτηση πάντα καλό ειναι να ψάχνεις που θα δώσεις τα λεφτά σου και τι θα κερδίσεις αν δώσεις παραπάνω χρήματα αν κερδίζεις κάτι... 

 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα παραγγελία την 3080 strix oc απο amazon.it 5 λεπτά αφού έγινε διαθέσιμη. Ελπίζω να μην φάω άκυρο όπως διαβάζα φάγανε κάποιοι παλιότερα με EVGA. Είχε πάνω απο μια ώρα που ήταν διαθέσιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Καταρχήν δεν κάνουμε τιποτα... δεν υπάρχει κάποιος κανόνας οι μαρκετίστες απλά μιλάνε με ποσοστά γιατί ειναι πιο εντυπωσιακά και εσύ απλά αναπαράγοντας το τους κάνεις τζάμπα διαφήμιση. 

Kανόνας δεν υπάρχει, αλλά αν είναι να βγάλουμε μια άκρη, μιλάμε με ποσοστά. ΠΑΝΤΑ. Το να πώ στον πελάτη μου "φέτος έβγαλες 10.000€ παραπάνω" δεν λέει απολύτως τίποτα αν πέρσυ έβγαλε 1.000.000€. 

Αν έχεις monitor 120 fps και η 2080ti βγάζει 90, το 30% πάνω σημαίνει οτι φτάνεις τα 120 που βγάζει το μόνιτορ σου. Το "10fps" σαν νούμερο δεν σου δίνει να καταλάβεις πόσο καλύτερο είναι το ένα από το άλλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντωμεταξύ καμία RTX 3000 δεν έχει USB type c? και ούτε ένα type C/virtualink  δεν βάζουν θα δώσει ο άλλος 1500 για την 3090 και δεν παίζει να θέλει να έχει και VR 

10 λεπτά πριν, Herald είπε

Kανόνας δεν υπάρχει, αλλά αν είναι να βγάλουμε μια άκρη, μιλάμε με ποσοστά.

όχι ένας απο τους λόγους που τα χρησιμοποιούνε οι μαρκετίστες είναι ότι ΔΕΝ βγάζεις άκρη με ποσοστά ένας άλλος έδειξε 33% διαφορά με την 3080 "relative perfomance" απο την 2080 ti 

 

τι άκρη βγάζει το παιδί ή κάποιος που δεν ξέρει πως πραγματικά αποδίδει η κάρτα;  ότι θα είναι σχεδόν μιάμιση φορά καλύτερη! 

Ενώ πχ αν θέλει να την βάλει σε 4k οθόνη και θα πει πωωω τώρα θα παίζει σφαίρα το Χ game που έπαιζα πριν με 40 FPS .... και θα παίζει με 50 FPS....

 

γιατί τα περισσότερα  σε 4Κ 10 FPS διαφορά έχουν 

 

εδώ ένας άλλος πριν μόνος του έδειξε bench 40 FPS η μία και 50 η άλλη και δεν κατάλαβε τι είπε... γιατί στο μυαλό του έχει το ποσοστό.... 

 

άλλο ειναι να λες 10 με 15 FPS διαφορά σε 4K και 10 με 20 FPS διαφορά σε 1440π και άλλο να λές εως 33% διαφορά.. 33 μεγάλο 10 μικρό. ούγκ

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Εντωμεταξύ καμία RTX 3000 δεν έχει USB type c? και ούτε ένα type C/virtualink  δεν βάζουν θα δώσει ο άλλος 1500 για την 3090 και δεν παίζει να θέλει να έχει και VR 

αυτός που δίνει λεφτά τόσα λεφτά για κάρτα έχει περισσότερο μυαλό από το να παίζει vr

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...