Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, tommy^ είπε

 

Η αποδοση και η τιμη δεν ειναι αναλογικά μεγέθη στα προϊοντα της τεχνολογιας, ειδικοτερα οταν ανεβαινεις επιπεδα.

στην AMD πες το αυτό με τους νέους επεξεργαστές :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

στην AMD πες το αυτό με τους νέους επεξεργαστές :P

Μμμμμ ακοα και εκει θα δεις οτι η διαφορά σε λεφτα του 5950Χ απο τον 5900, δεν ειναι αναλογικη με την αποδοση του!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Εγώ σε αρρώστησα; Δηλαδή μισό λεπτό τεχνολογικό forum δεν υποτίθεται πως είναι εδώ; καθόμαστε και λέμε πως τα μαρκετινγκ κόλπα ειναι καλύτερη απο την μέτρηση της απόδοσης; 

Δηλαδή εσύ αν είχες τώρα 1000 ευρώ και ήθελες να πάρεις μια κάρτα για να παίζεις 4Κ (που είναι και λογικό γιατί να δώσεις τόσα λεφτά και να παίζεις σε ανάλυση του 2007? )  θες να χρησιμοποιείς την τελευταία τεχνολογία γιαυτό και τα σκάς.. 

δεν θες να μάθεις αν αξίζει να δώσεις 1000 και να πάρεις μια 3080 ή να δώσεις πχ 600 ευρώ και να πάρεις μια  μεταχειρισμένη 2080 ti ?

Αν έχεις μια 2080 τι δεν θες να ξέρεις αν αξίζει να δώσεις 1000 ευρώ για να αναβαθμίσεις σε 3080 ?

Αυτό για να το μάθεις τι θα σε κάνει να βγάλεις σωστή άποψη; να δεις ένα ποσοστό relative perfomance ??

ή να δεις πόσο πραγματικά τρέχει η κάρτα στην ανάλυση αυτή και στα παιχνίδια που θες να παίξεις καθώς και σε άλλα για να πάρεις μια ιδέα;

Αν θεωρείς ότι ειναι ασήμαντο γεγονός πως η διαφορά ειναι στα 10 FPS  (που για να καταλάβεις ποσο μικρή ειναι +5 με +10 FPS κερδίζεις έτσι και αλλιώς αν κάνεις OC μια κάρτα οποιαδήποτε κάρτα οποιασδήποτε γενιας και μάρκας) 

Τότε τι να σου πω απλά ίσως να σε ενδιαφέρει να έχεις την καινούργια πράσινη όπως κάποιους το καινούργιο μήλο και βλέπεις ότι θέλεις να δεις που λέει το τραγούδι :P 

Έπαιζα χτές modern warfare σε 4k και έβγαζα 90 fps με την 2080ti. Πόσα θα βγάλω αν αναβαθμίσω σε 3080? Με ενδιαφέρει να τιγκάρο τo refresh του monitor που είναι 120 hz. Σακούω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Μμμμμ ακοα και εκει θα δεις οτι η διαφορά σε λεφτα του 5950Χ απο τον 5900, δεν ειναι αναλογικη με την αποδοση του!

Συγκεκριμένα, 5950x έχει ίδιο price/thread με τον 5600x με τον 5800x να είναι ακριβότερος και τον 5900x ο καλύτερος price/thread. Ο 5800x μάλλον είναι και ο γρηγορότερος σε games και έβαλαν gamer tax

10 λεπτά πριν, Herald είπε

Έπαιζα χτές modern warfare σε 4k και έβγαζα 90 fps με την 2080ti. Πόσα θα βγάλω αν αναβαθμίσω σε 3080? Με ενδιαφέρει να τιγκάρο τo refresh του monitor που είναι 120 hz. Σακούω.

100, αφού το είπαμε :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Τέτοια τραγωδία με τις GPU δεν έχουμε ξαναδεί στα χρονικά..Μαλάκα πέτσινε μας μαμησες.

Εγώ τελικά την έκανα cancel γιατί πριν το 21 δεν πρόκειται να την δώ anyway, αν τα reviews είναι καλά πάω 6800XT και adios πράσινη ;)

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Herald είπε

Έπαιζα χτές modern warfare σε 4k και έβγαζα 90 fps με την 2080ti. Πόσα θα βγάλω αν αναβαθμίσω σε 3080? Με ενδιαφέρει να τιγκάρο τo refresh του monitor που είναι 120 hz. Σακούω.

+10fps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

τα FPS είναι το μόνο που λέει κάτι δεκαετίες τώρα με FPS μετράμε τις κάρτες στα παιχνίδια τα ποσοστά ειναι καινούργια φιντάνι του μάρκετινγ τώρα πια μαζί με τα leaks όταν πρωτοδίνουν τις κάρτες στους youtubers του λένε να μην δείχνουν FPS αλλά μόνο ποσοστά... (γιατί άραγε ) 

λες να είναι μαρκετίστες ή λάτρεις τις στατιστικής?

Επεξ/σία από Tambas91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Αυτά τα μικρούλια (Poscaps νομίζω τα λένε) είναι τα "καλά" και έπρεπε να είχε τουλάχιστον 2 δεκάδες (ορθογώνιάκια) απο τέτοια για να είναι στο spec και μερικοί δεν έβαζαν καθόλου τέτοια  άλλοι μόνο μια δεκάδα κτλ και κράσαραν οι κάρτες όταν ανέβαζαν ρολόγια αλλά νομίζω διορθώθηκε με την έννοια ότι τώρα δεν τα βγάζουν έτσι και μπορείς να επιστρέψεις την κάρτα σου αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες μιας και δεν σχεδιάζω να πάρω κάποια απο αυτές τις κάρτες στο προβλέψιμο μέλλον. 

Επιστήμονας όχι παίζουμε 🤣

Επεξ/σία από Coppermine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

RTX 3080 Ti FE: PG133-SKU15, GA102-250-KD-A1, 20GB GD6X, the same FP32 count as 3090, 10496FP32, the same MEM speed and TGP as 3080, no NVLINK.

Την κόβω πάνω από 999 με τέτοια specs.. 

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.guru3d.com/articles-pages/3dmark-directx-raytracing-feature-test-benchmarks,1.html

Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε.καταιγιστικη σε επιδόσεις rt στο συγκεκριμένο η 3090

 

untitled-1 (2).png

28 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

RTX 3080 Ti FE: PG133-SKU15, GA102-250-KD-A1, 20GB GD6X, the same FP32 count as 3090, 10496FP32, the same MEM speed and TGP as 3080, no NVLINK.

Την κόβω πάνω από 999 με τέτοια specs.. 

Αν δε δω επίσημη ανακοίνωση από nv δεν πιστεύω τπτ.Απο φήμες χορτασαμε

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, billeiros είπε

https://www.guru3d.com/articles-pages/3dmark-directx-raytracing-feature-test-benchmarks,1.html

Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε.καταιγιστικη σε επιδόσεις rt στο συγκεκριμένο η 3090

untitled-1 (2).png

Αν δε δω επίσημη ανακοίνωση από nv δεν πιστεύω τπτ.Απο φήμες χορτασαμε

Εμμμμ... Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Και για την τόση κουβέντα με τα 10fps διαφοράς.... Απλά οριακά playable η 2080ti και playable η 3080. Τελικά.... Το μέγεθος μετράει..... :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, billeiros είπε

https://www.guru3d.com/articles-pages/3dmark-directx-raytracing-feature-test-benchmarks,1.html

Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε.καταιγιστικη σε επιδόσεις rt στο συγκεκριμένο η 3090

untitled-1 (2).png

Αν δε δω επίσημη ανακοίνωση από nv δεν πιστεύω τπτ.Απο φήμες χορτασαμε

Ο συγκεκριμένος leaker έχει πέσει μέσα σε όσα έχει πει ως τώρα άρα κατά πάσα πιθανότητα ισχύει κι αυτό που και λογικά να το δεις πρέπει να βγάλει ανταγωνιστή του 6900XT στα 999.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DIM1000 είπε

Εμμμμ... Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Και για την τόση κουβέντα με τα 10fps διαφοράς.... Απλά οριακά playable η 2080ti και playable η 3080. Τελικά.... Το μέγεθος μετράει..... :-)

Δέκα διαφορά έχουν με 3080.Τυχαιο? Δε νομίζω.😆

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Ο συγκεκριμένος leaker έχει πέσει μέσα σε όσα έχει πει ως τώρα άρα κατά πάσα πιθανότητα ισχύει κι αυτό που και λογικά να το δεις πρέπει να βγάλει ανταγωνιστή του 6900XT στα 999.

Οι εκδόσεις των 20gb που είναι? Η 3070ti που είναι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, billeiros είπε

Δέκα διαφορά έχουν με 3080.Τυχαιο? Δε νομίζω.😆

Ας ρωτησουμε και καμια γυναικα. Το 10 fps ειναι πολυ γενικο. 10 ποντοι πιο ψηλος... Αδιαφορο... 10 ποντοι μακρυτερος... Φερνουν την ευτυχια.... Χαχαχαχαχα. Εξαρταται που βρισκονται αυτα τα 10. Στα 100 με 110... Αδιαφορο. Στα 35 με 45 ομως.... Ε εχει μια διαφορα.

Επεξ/σία από DIM1000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...