Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Ναι αλλά ας σκεφτούμε ότι αυτή τη στιγμή στην αγορά ρίχνει μία εταιρία κάρτες.

Αν αρχίσουνε να ρίχνουνε δύο οι επιτήδιοι θα τις αγοράσουνε όλες? Τί budget έχουνε???

Ειδικά αν βγει στο παιχνίδι και η 3060ti...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, ducath είπε

 Ναι αλλά ας σκεφτούμε ότι αυτή τη στιγμή στην αγορά ρίχνει μία εταιρία κάρτες.

Αν αρχίσουνε να ρίχνουνε δύο οι επιτήδιοι θα τις αγοράσουνε όλες? Τί budget έχουνε???

Ειδικά αν βγει στο παιχνίδι και η 3060ti...

Αν ριξει η nvidia καρτες τοτε θα υπαρξει ισορροπια. Αν δεν, θα πεσει scalping και στις amd πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, ASFE είπε

Βρε McLaren δεν ειχες ΗΔΗ μια 3090 εσυ?🤓

την έδωσα την ventus και πήγα σε μία 3 Χ 8 pin που ήθελα....strix oc δεν βρήκαμε αλλά οκ...πήγαμε σε evga

1.jpg

  • Like 22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, BabisTs είπε

την έδωσα την ventus και πήγα σε μία 3 Χ 8 pin που ήθελα....strix oc δεν βρήκαμε αλλά οκ...πήγαμε σε evga

1.jpg

Πανέμορφη αλλά πρέπει να τραβάει πράμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, DIM1000 είπε

Νομιζω δεν γινεται να κανω ακυρωση για να παρω τα χρηματα μου πισω και να παρω απο αλλου η 6800 xt πχ. Αν δεν γινει εμπλεξα. 

Εχεις καθε δικαιωμα αν θες να ζητησεις ακυρωση παραγγελιας https://www.plaisio.gr/Terms-of-use

Η ακομα και αν παρεις καρτα και αλλαξεις γνωμη να ζητησεις να την επιστρεψεις πισω(τωρα με το lockdown,μαλλον να την στειλεις αν ειναι κλειστα τα καταστηματα)αν δεν την εχεις ανοιξει(δεν θυμαμαι μονο ποσες μερες ειναι το παραθυρο των επιστροφων 7 ή 14),και παλι να παρεις τα χρηματα σου πισω.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρει κανείς στον Κωτσοβόλο τι γίνεται με τις 3080 και το 'Διαθέσιμο - Ειδική Παραγγελία';
λέει στο σαιτ ότι είναι εντός 7 ημερών αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει με τις κάρτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά έμεινα λίγο πίσω στο θέμα τις τελευταίες μέρες καθώς παρέλαβα την 3080 ftw ultra . Όλα μια χαρά άξιζε την αναμονή η κάρτα είναι τέρας σε όλα πραγματικά. Για όποιον ενδιαφέρεται το computeruniverse.de έχει ετοιμοπαράδοτες αυτή την ώρα υλοποιήσεις της 3070 σε ΄΄ λογικές'' τιμές . Έχω παραγγείλει αρκετές φορές είναι αρκετά αξιόπιστοι . 

https://www.computeruniverse.net/en/gigabyte-geforce-rtx3070-vision-oc-80-gb-oc-enthusiast-graphics-card

 

Επεξ/σία από odi83
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BabisTs είπε

την έδωσα την ventus και πήγα σε μία 3 Χ 8 pin που ήθελα....strix oc δεν βρήκαμε αλλά οκ...πήγαμε σε evga

1.jpg

Με γεια ! 
Διαφορα σε ρολόγια/performance έχεις δει με την αύξηση του power limit ;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Εχεις καθε δικαιωμα αν θες να ζητησεις ακυρωση παραγγελιας https://www.plaisio.gr/Terms-of-use

Η ακομα και αν παρεις καρτα και αλλαξεις γνωμη να ζητησεις να την επιστρεψεις πισω(τωρα με το lockdown,μαλλον να την στειλεις αν ειναι κλειστα τα καταστηματα)αν δεν την εχεις ανοιξει(δεν θυμαμαι μονο ποσες μερες ειναι το παραθυρο των επιστροφων 7 ή 14),και παλι να παρεις τα χρηματα σου πισω.

Σ ευχαριστω. Επειδη με πηρανε τηλ λιγο μετα την πληρωμη και μου ειπανε 20-30 μερες, φοβομουν μηπως μου λεγανε μετα δεν εχετε δικαιωμα αλλαγης σας προειδοποιησαμε. Αν μεσα στη βδομαδα δεν εχω οντως την καρτα και αρχισουν κολπα, την ακυρωνω και φτου και απ την αρχη. Βασιστηκα στις εκ των εσω πληροφοριες, αφου η υπαλληλος βλεπει στο συστημα οτι κι εγω. Δεν ξερει παραγγελιες παραλαβες κλπ. Μονο οτι βλεπει εκεινη τη στιγμη. Τουλαχιστον θα εχει φτασει και η ημερομηνια των amd οποτε ισως βρω μετα 6800xt η 3080.

Επεξ/σία από DIM1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Με γεια ! 
Διαφορα σε ρολόγια/performance έχεις δει με την αύξηση του power limit ;

στα benches βρίσκεται ένα +5% γρήγορα γρήγορα όσο την έχω δει πάνω από την ventus που είχα.......βέβαια είναι και καλύτερο κομμάτι παραδόξως η evga από την ventus που είχα....

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, DIM1000 είπε

Σ ευχαριστω. Επειδη με πηρανε τηλ λιγο μετα την πληρωμη και μου ειπανε 20-30 μερες, φοβομουν μηπως μου λεγανε μετα δεν εχετε δικαιωμα αλλαγης σας προειδοποιησαμε. Αν μεσα στη βδομαδα δεν εχω οντως την καρτα και αρχισουν κολπα, την ακυρωνω και φτου και απ την αρχη. Βασιστηκα στις εκ των εσω πληροφοριες, αφου η υπαλληλος βλεπει στο συστημα οτι κι εγω. Δεν ξερει παραγγελιες παραλαβες κλπ. Μονο οτι βλεπει εκεινη τη στιγμη. Τουλαχιστον θα εχει φτασει και η ημερομηνια των amd οποτε ισως βρω μετα 6800xt η 3080.

Ακομα και καρτα να σου ερθει εντος εβδομαδας,μπορεις αν θες να μην την βγαλεις απο το κουτι και να περιμενεις τις επομενες μερες για Amd αν σε ενδιαφερει και η κοκκινη πλευρα,και βλεποντας και κανοντας κρινεις αν θες να την κρατησεις ή να την επιστρεψεις(αν πχ βρεις και ριξεις παραγγελια για 6800xt).

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ακομα και καρτα να σου ερθει εντος εβδομαδας,μπορεις αν θες να μην την βγαλεις απο το κουτι και να περιμενεις τις επομενες μερες για Amd αν σε ενδιαφερει και η κοκκινη πλευρα,και βλεποντας και κανοντας κρινεις αν θες να την κρατησεις ή να την επιστρεψεις(αν πχ βρεις και ριξεις παραγγελια για 6800xt).

Πραγματικα φιλε μου ηταν τοσο ψυχοφθορο ολο αυτο, που δεν θελω να ξαναμπω σε τετοια διαδικασια. Αλλωστε απ οτι διαβασα ειναι αρκετα ενδιαφερουσα υλοποιηση η συγκεκριμενη. Θα ειμαι πολυ χαρουμενος πιστεψε με και λογω lock down θα καθισω με ηρεμια και καφεδαρα να στησω το νεο μου pc. Ολοι καταλαβαινουμε αυτη την ηδονη..... Αλλωστε για το 2k monitor που παρηγγειλα δεν θα εχω ποτε θεμα με τα 10gb ram. Μακαρι να ερθει και θα ειμαι πανευτυχης!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρουσιάστηκαν μερικά προβλήματα πιθανότατα λόγω τροδοφοτικού, καθώς δεν είναι 650 watt που είναι το συνιστόμενο. Έχω το corsair VS (orange) 550 watt, σε καθημερινή χρήση 4 χρόνια περίπου. Κάποιες φορές που έτρεξα την κάρτα (3070) χωρίς χαμηλομένο power limit, έκανε restart πάνω στο gaming.
Κατέβασα το overclock του ryzen 2700 από 4.1 smt off (1.44 v) σε 4.0 ghz (1.35v) smt off, και στην κάρτα έβαλα power limit στο 60% με undervolt, τώρα τραβάει peak 147 watt η κάρτα και 130 watt το cpu σε stress test. Προς το παρόν φαίνεται να πηγαίνει οκ. Μάλλον όμως το pc χρειάζεται νέο τροφοδοτικό...

 

 

 

Επεξ/σία από hln3
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τα 3 Χ 8 pins, τι διαφορά κάνουν όσον αφορά τις επιδόσεις χονδρικά; ένα 5 % όπως λέει και ο συμφουρίτης από πάνω;

Πολύ ρεύμα για τόσο μικρές αυξήσεις, εκτός και αν έχουν στόχο για όσους πάνε σε νεράκι για να τις ξετινάξουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...