Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, DIM1000 είπε

Απλα το θεωρω λιγο ακομψο και τιποτα αλλο να λες δεν θα ενδιαφερει και πολλους αυτη η υλοποιηση σε αυτα τα λεφτα, τη στιγμη που ψαχνουμε ψυλλο στα αχυρα και η διαφορα της απο αλλες πιο mainstream ειναι μικρη.

Spoiler

 

Σε ενα μηνα(απο 8 Οκτωβριου μεχρι σημερα 8 Νοεμβριου),εχουν γραφτει 170σελιδες στο θεμα αυτο,χωρις καν να υπαρχει διαθεσιμοτητα.

Θες να σου πω τι γραφοταν μεταξυ αλλων ολες αυτες τις μερες περαν της διαθεσιμοτητας και των τιμων?

  • Για το αν τα 10GB Vram της 3080,ειναι ή δεν ειναι αρκετα.
  • Για το ποσο πεταμενα λεφτα ειναι να αγορασει καποιος πολυ ακριβα μια 3080 με το ενδεχομενο να βγει 3080ti ή 3080 20gb αργοτερα.
  • Τι λεφτα θα χασει καποιος με την αγορα της ακριβοτερης 3090 σαν μεταπωληση ή ποσο ακριβα την πουλαγαν που ξεπερνουσε και τα 2000ευρω
  • Για την 3070 που δεν αξιζει την αγορα της λογω 8GB(ειδικα μετα την παρουσιαση της Amd),και το ενδεχομενο μιας 3070ti με παραπανω Vram 
  • Για την τεραστια καταναλωση της 3080 και για το παρα πολυ μικρο overclock που εχει,το οποιο αυτοματως ''δεν εχει νοημα να πληρωσεις ακριβη υλοποιηση''.
  • Οτι οι κονσολες εχουν καλυτερο value for money και οτι το pc gaming ειναι πανακριβο
  • Ποσο μικρη υποστηριξη υπρχει με RT και DLSS τιτλους.
  • Ποσο καλυτερη αγορα ειναι οι Amd καρτες που ανακοινωθηκαν πριν κατι μερες απο τις τωρινες rtx καρτες

Με λιγα λογια το ολο κλιμα για τις καρτες αυτες λογω και της διαθεσιμοτητας,ηταν απιστευτα αρνητικο,εξου και γιατι δεν ανεβαιναν και links με τιμες με υψηλα καπελα απο αλλους.

Αρα για ποιο λογο σου κανει εντυπωση το σχολιο που εγραψα για την 3080 Ftw,αφου αυτο προκυπτει απο ολα τα παραπανω και αρα δεν ειναι καν δικη μου προσωπικη αποψη???

Το Πλαισιο με τις τιμες στις RTX καρτες,απο τον Σεπτεμβριο εχει φαει κραξιμο εδω μεσα.

Πριν 2 εβδομαδες το You για την τιμη καπελο που ειχε στην Strix 3080 στα 930ευρω,οπως και ο Κωτσοβολος για τις τιμες στις Strix πανω απο 1000ευρω.

Τελος ειχα δικιο σε αυτο που εγραψα?Ειδες εσυ ενδιαφερον απο πολλους για την καρτα που ανεφερες απο Πλαισιο στα επομενα σχολια?

Αρα??

Και πιστεψε με δεν εχω καθολου υπομονη για καρτα γραφικων μετα απο 4μηνες,ουτε να καθομαι να κοιταζω καθε μερα απο amazon τις καρτες να βγαινουν out of stock σε δευτερολεπτα ή να πωλουνται σε τιμες τραγικες απο 3ους πωλητες.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσο καιρο να κανουμε υπομονη  πιστευει καποιος για να παρουμε μια 3080 σε λογικη τιμη?

πχ 800!

 

γιατι εχω κουραγιο να περιμενω :D :D (βεβαια πρωτη μερα καραντινας ειναι μπορει σε κανα 10ημερο να τα εχω παιξει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stel106 είπε

ποσο καιρο να κανουμε υπομονη  πιστευει καποιος για να παρουμε μια 3080 σε λογικη τιμη?

πχ 800!

γιατι εχω κουραγιο να περιμενω :D :D (βεβαια πρωτη μερα καραντινας ειναι μπορει σε κανα 10ημερο να τα εχω παιξει)

Ο μονος λογος που δεν υπαρχει μεγαλη συμμετοχη στο θεμα αυτο τελευταια δεν ειναι επειδη ο κοσμος κανει γενικα υπομονη για λογικες τιμες/διαθεσιμοτητα,αλλα γιατι πολλοι περιμενουν σε λιγες μερες τις καρτες απο Amd μερια μπας και βρουν τιποτα.

Γιαυτο και πολλοι δεν θελουν να δωσουν πολλα λεφτα για 3080,οπως στην πιο πισω περιπτωση της 3080 απο Πλαισιο,τουλαχιστον οχι ακομα.

Αν ριξει πιστολι και η Amd στις καρτες(καθολου απιθανο),τοτε ισως να υπαρξει παραπανω ενδιαφερον για ακριβοτερες 3070 και 3080 απο περισσοτερους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ο μονος λογος που δεν υπαρχει μεγαλη συμμετοχη στο θεμα αυτο τελευταια δεν ειναι επειδη ο κοσμος κανει γενικα υπομονη για λογικες τιμες/διαθεσιμοτητα,αλλα γιατι πολλοι περιμενουν σε λιγες μερες τις καρτες απο Amd μερια μπας και βρουν τιποτα.

Γιαυτο και πολλοι δεν θελουν να δωσουν πολλα λεφτα για 3080,οπως στην πιο πισω περιπτωση της 3080 απο Πλαισιο,τουλαχιστον οχι ακομα.

Αν ριξει πιστολι και η Amd στις καρτες(καθολου απιθανο),τοτε ισως να υπαρξει παραπανω ενδιαφερον για ακριβοτερες 3070 και 3080 απο περισσοτερους.

καταλαβα οποτε περιμενουμε κανα 10ημερο και βλεπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Fulgore είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Σε ενα μηνα(απο 8 Οκτωβριου μεχρι σημερα 8 Νοεμβριου),εχουν γραφτει 170σελιδες στο θεμα αυτο,χωρις καν να υπαρχει διαθεσιμοτητα.

Θες να σου πω τι γραφοταν μεταξυ αλλων ολες αυτες τις μερες περαν της διαθεσιμοτητας και των τιμων?

  • Για το αν τα 10GB Vram της 3080,ειναι ή δεν ειναι αρκετα.
  • Για το ποσο πεταμενα λεφτα ειναι να αγορασει καποιος πολυ ακριβα μια 3080 με το ενδεχομενο να βγει 3080ti ή 3080 20gb αργοτερα.
  • Τι λεφτα θα χασει καποιος με την αγορα της ακριβοτερης 3090 σαν μεταπωληση ή ποσο ακριβα την πουλαγαν που ξεπερνουσε και τα 2000ευρω
  • Για την 3070 που δεν αξιζει την αγορα της λογω 8GB(ειδικα μετα την παρουσιαση της Amd),και το ενδεχομενο μιας 3070ti με παραπανω Vram 
  • Για την τεραστια καταναλωση της 3080 και για το παρα πολυ μικρο overclock που εχει,το οποιο αυτοματως ''δεν εχει νοημα να πληρωσεις ακριβη υλοποιηση''.
  • Οτι οι κονσολες εχουν καλυτερο value for money και οτι το pc gaming ειναι πανακριβο
  • Ποσο μικρη υποστηριξη υπρχει με RT και DLSS τιτλους.
  • Ποσο καλυτερη αγορα ειναι οι Amd καρτες που ανακοινωθηκαν πριν κατι μερες απο τις τωρινες rtx καρτες

Με λιγα λογια το ολο κλιμα για τις καρτες αυτες λογω και της διαθεσιμοτητας,ηταν απιστευτα αρνητικο,εξου και γιατι δεν ανεβαιναν και links με τιμες με υψηλα καπελα απο αλλους.

Αρα για ποιο λογο σου κανει εντυπωση το σχολιο που εγραψα για την 3080 Ftw,αφου αυτο προκυπτει απο ολα τα παραπανω και αρα δεν ειναι καν δικη μου προσωπικη αποψη???

Το Πλαισιο με τις τιμες στις RTX καρτες,απο τον Σεπτεμβριο εχει φαει κραξιμο εδω μεσα.

Πριν 2 εβδομαδες το You για την τιμη καπελο που ειχε στην Strix 3080 στα 930ευρω,οπως και ο Κωτσοβολος για τις τιμες στις Strix πανω απο 1000ευρω.

Τελος ειχα δικιο σε αυτο που εγραψα?Ειδες εσυ ενδιαφερον απο πολλους για την καρτα που ανεφερες απο Πλαισιο στα επομενα σχολια?

Αρα??

Και πιστεψε με δεν εχω καθολου υπομονη για καρτα γραφικων μετα απο 4μηνες,ουτε να καθομαι να κοιταζω καθε μερα απο amazon τις καρτες να βγαινουν out of stock σε δευτερολεπτα ή να πωλουνται σε τιμες τραγικες απο 3ους πωλητες.

Και να υπαρχει ενδιαφερον δεν θα το γραψει καποιος εδω, απλα θα εχει το νου του. Απο εκει και κατω εγω το εγραψα οτι ισως υπαρχουν και οποιος θελει παιρνει. Το ιδιο θα εκανα για οποιαδηποτε υλοποιηση. Στα περισσοτερα που λες συμφωνουμε ετσι κι αλλιως. Σου ειπα γιατι "ενοχληθηκα" αν μπορεις να το πεις ετσι. 

Παντως.... Και με τις amd θα γινει πανηγυρι θεωρω. Θα πεσουν καπελα κι εκει και μεχρι να υπαρξει διαθεσιμοτητα εδω η καλες υλοποιησεις θα περασει καιρος. Αν καποιος μπορει να περιμενει ισως στρωσει και η nvidia. Η υπομονη στην προκειμενη ειναι υπερ του αγοραστη. Γιατι και το να ψαχνεις σαν αστεγος τα σκουπιδια να βρεις μια καρτα ειναι πολυ εκνευριστικο, κουραστικο και ψυχοφθορο. Μακαρι να πανε ολα καλα και ας παει στα κομματια το καπελο. Θα ερθουν ολα τα parts δευτερα - τριτη. Αν δεν θα εχω καρτα θα ξενερωσω πολυ. Και το κακο ειναι οτι πια ειμαι δεσμιος. Νομιζω δεν γινεται να κανω ακυρωση για να παρω τα χρηματα μου πισω και να παρω απο αλλου η 6800 xt πχ. Αν δεν γινει εμπλεξα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως στο πλαίσιο παιδιά , την 3070 την απλή την έχει 609. Είναι Οκ τιμή απλά δε ξέρουμε ποσό καιρό θα κάνει να έρθει. Το σκέφτομαι θερμά και νομίζω για 2k wide 144hz monitor που έχω (xiaomi) είναι κομπλέ με 8GB για 2ετια.

Επεξ/σία από tearstain
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tearstain είπε

Πάντως στο πλαίσιο παιδιά , την 3070 την απλή την έχει 609. Είναι Οκ τιμή απλά δε ξέρουμε ποσό καιρό θα κάνει να έρθει. Το σκέφτομαι θερμά και νομίζω για 2k monitor που έχω είναι κομπλέ με 8GB για 2ετια.

Την έχει τόσο γιατί δεν θα την έχει πριν το Πάσχα  😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο Skroutz και το Best Prices.gr μου βγάζει κάτι τιμές για την 3070 που είναι από 150 μέχρι 300+ ευρώ παραπάνω από την official (η οποία είναι και σε δολάρια, οπότε ακόμα πιο χαμηλά κανονικά). Δηλαδή φτάνει και τα 800 ευρώ.

Οπότε να περιμένω την 3060 στα 500 ευρώ? Καλά πάμε.

Επεξ/σία από imgema
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, imgema είπε

Στο Skroutz και το Best Prices.gr μου βγάζει κάτι τιμές για την 3070 που είναι από 150 μέχρι 300+ ευρώ παραπάνω από την official (η οποία είναι και σε δολάρια, οπότε ακόμα πιο χαμηλά κανονικά).

Το παρακάνανε λίγο.

Είναι και ο 24% ΦΠΑ της Ελλάδα, αλλά ναι όντως είναι ότι να 'ναι οι τιμές. 520 ευρώ βγαίνει αν κάνεις τα 499$ σε ευρώ και βάλεις και 24% ΦΠΑ. Δείτε εδώ χάλια, +200 ευρώ για απλή υλοποίηση https://www.skroutz.gr/s/25431215/Gigabyte-GeForce-RTX-3070-8GB-GV-N3070EAGLE-8GD.html

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το θέμα τροφοδοτικού τι κάνουμε? Πρέπει να αλλάξουμε και αυτό γιατί το φυσάκι είναι διαφορετικό? Η μπορούμε να βάλουμε κάποιον αντάπτορα? Και αν ισχύει το δευτερο, υπάρχει ο αντάπτορας στο κουτί ή πρέπει να τον αγοράσουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, imgema είπε

Με το θέμα τροφοδοτικού τι κάνουμε? Πρέπει να αλλάξουμε και αυτό γιατί το φυσάκι είναι διαφορετικό? Η μπορούμε να βάλουμε κάποιον αντάπτορα? Και αν ισχύει το δευτερο, υπάρχει ο αντάπτορας στο κουτί ή πρέπει να τον αγοράσουμε?

Οι custom έχουν το κανονικό 8pin που έχουμε χρόνια. Το καινούργιο 12pin είναι μόνο για τις Founders οι οποίες δεν πωλούνται επίσημα στην Ελλάδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

μου φαινεται πολυ δυσκολο οι μαγαζατορες να μην φουσκωσουν και τις τιμες των 6800 οταν ερθουν,"αμα ριξεις αδεια μπορει να πιασεις γεματα"

Ακριβως ετσι πιστευω κι εγω. Σκεψου ολενω δεν υπαρχουν nvidia να εμφανιστουν amd σε διαθεσιμοτητα. Σιγα μη δεν βαλουνε καπελα και σιγα που δεν θα τις αγορασει ο κοσμος. Η κατασταση ειναι η χαρα του μαυραγοριτη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...