Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, outlaw star είπε

Τελικά τα 3 Χ 8 pins, τι διαφορά κάνουν όσον αφορά τις επιδόσεις χονδρικά; ένα 5 % όπως λέει και ο συμφουρίτης από πάνω;

Πολύ ρεύμα για τόσο μικρές αυξήσεις, εκτός και αν έχουν στόχο για όσους πάνε σε νεράκι για να τις ξετινάξουν

Ο Μπάμπης δεν είναι απλός χρήστης και δεν θα μείνει στο 5%. Δώσε του λίγες μέρες και λίγες νύχτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, BabisTs είπε

στα benches βρίσκεται ένα +5% γρήγορα γρήγορα όσο την έχω δει πάνω από την ventus που είχα.......βέβαια είναι και καλύτερο κομμάτι παραδόξως η evga από την ventus που είχα....

Δοκίμασες τα 450w 500w  που δίνει η evga? Παίρνει τίποτα παραπάνω η απλά για να σου τινάξει το τροφοδοτικό τα έβγαλαν? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.dsogaming.com/pc-performance-analyses/nvidia-geforce-rtx3090-assassins-creed-valhalla-60fps-4k-ultra/

[...] According to the benchmark, the average framerate in 4K/Ultra on the RTX3090 is around 56fps. At first glance, this isn’t so bad. However, the in-game performance appears to be worse than the built-in benchmark. In some villages, the framerate appears to be dropping to even 40fps.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με αφορμή την μείωση της κατανάλωσης που χρειάστηκε λόγω psu έτρεξα μερικά benches ακόμα στο metro exodus με την ASUS 3070 dual OC

Από 42% power limit (το χαμηλότερο που μου επέτρεψε στο utility) μέχρι 80% με undervolt, και από 85% έως 110% power limit με overclock +123 mhz gpu boost και default voltage. Σε όλα τα test η memory είναι +784mhz. Με το undervolt δεν είχε νοήμα να βάλω πάνω από 80% power limit, δεν ανέβαιναν τα fps.

Options: Resolution: 3840 x 2160; DirectX: DirectX 12; Quality: Medium; Texture filtering: AF 16X; Motion Blur: Low;
Tesselation: Full; Advanced PhysX: On; Ray Trace: High; DLSS: On; Hairworks: Off; Shading Rate: 100;

 

Spoiler

42% Power Limit 100 Watt
    Average Framerate (99th percentile): 40.43
    Max. Framerate (99th percentile): 55.97
    Min. Framerate (99th percentile): 28.41
    
    45% Power Limit - 110 Watt
    Average Framerate (99th percentile): 44.13
    Max. Framerate (99th percentile): 62.76
    Min. Framerate (99th percentile): 30.38
    
    50% Power Limit - 120 Watt
    Average Framerate (99th percentile): 47.30
    Max. Framerate (99th percentile): 68.66
    Min. Framerate (99th percentile): 32.20
    
    55% Power Limit - 133 Watt
    Average Framerate (99th percentile): 50.20
    Max. Framerate (99th percentile): 75.90
    Min. Framerate (99th percentile): 33.96
    
    60% Power Limit - 147 Watt
    Average Framerate (99th percentile): 52.76
    Max. Framerate (99th percentile): 75.60
    Min. Framerate (99th percentile): 35.53
    
    65% Power Limit - 160 Watt
    Average Framerate (99th percentile): 53.88
    Max. Framerate (99th percentile): 78.26
    Min. Framerate (99th percentile): 36.48
    
    70% Power Limit - 173 Watt
    Average Framerate (99th percentile): 54.95
    Max. Framerate (99th percentile): 80.63
    Min. Framerate (99th percentile): 37.11
    
    75% Power Limit - 183 Watt
    Average Framerate (99th percentile): 56.06
    Max. Framerate (99th percentile): 82.90
    Min. Framerate (99th percentile): 37.99
    
    80% Power Limit - 191 Watt
    Average Framerate (99th percentile): 56.89
    Max. Framerate (99th percentile): 83.82
    Min. Framerate (99th percentile): 37.74
    
    OC 85% Power Limit - 203 Watt
    Average Framerate (99th percentile): 57.44
    Max. Framerate (99th percentile): 86.76
    Min. Framerate (99th percentile): 38.46
    
    OC - 90% Power Limit - 219 Watt
    Average Framerate (99th percentile): 57.92
    Max. Framerate (99th percentile): 88.23
    Min. Framerate (99th percentile): 38.66
    
    OC - 95% Power Limit - 232 Watt
    Average Framerate (99th percentile): 58.26
    Max. Framerate (99th percentile): 86.72
    Min. Framerate (99th percentile): 39.16
    
    OC - 100% Power Limit - 240 Watt
    Average Framerate (99th percentile): 58.43
    Max. Framerate (99th percentile): 85.91
    Min. Framerate (99th percentile): 39.82
    
    OC - 105% Power Limit - 255 Watt
    Average Framerate (99th percentile): 59.11
    Max. Framerate (99th percentile): 87.86
    Min. Framerate (99th percentile): 39.70
    
    OC - 110% Power Limit 269 Watt
    Average Framerate (99th percentile): 59.30
    Max. Framerate (99th percentile): 88.79
    Min. Framerate (99th percentile): 39.65

Συμπέρασμα - από τα 100 μέχρι 147 watt ανεβαίνει θεαματικά η απόδοση per watt - μετά κερδίζουμε ένα fps ανά 13 watt περίπου έως τα 191 watt, και από τα 191 έως τα 255 κερδίζουμε ένα fps ανά 31 watt περίπου...

Από τα 147 watt μέχρι τα 255 η απόδοση ανεβαίνει 12% αλλά η κατανάλωση 73%... Η διαφορά επιδόσεων μεταξύ 105% και 110% power limit είναι πρακτικά ανύπαρκτη.

Επεξ/σία από hln3
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Bελτιωμένο στα σημεία....daily oc ο cpu και ram......52600+ gpuscore

2068mhz avg clock.....

https://www.3dmark.com/fs/23962931

1.jpg

1 ώρα πριν, Agen2004 είπε

Δοκίμασες τα 450w 500w  που δίνει η evga? Παίρνει τίποτα παραπάνω η απλά για να σου τινάξει το τροφοδοτικό τα έβγαλαν? 

Δυστυχώς το 500ρι bios της evga που έβγαλε τελευταία....... λειτουργεί με όλες τις υπόλοιπες 3Χ8 pin 3090 κάρτες πλην της ίδιας της evga ftw3 όπου και αυτό τερματίζει στα 450-460w...

πιθανότατα μιας αντίστασης στο pci express της evga την περιορίζει στα 450-460watt.....θα το διορθώσουν όμως που θα πάει.......

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κάνω μια ερώτηση γιατί έχω μπερδευτει και δεν μπορώ να βγάλω άκρη... Πρώτα από όλα χτες ήμουν έτοιμος να πάρω από ebay από Γερμανία την 3090 FE 1800 ευρώ (λόγω απελπισίας της καραντίνας), αλλά τα όρια στις κάρτες μου ήταν στα 1500 και δεν κατάφερα τελικά. Την Παρασκευή είχα δει ένας συμφορουμίτης εδώ έλεγε ότι το scan uk είχε φέρει και είχε διαθεσημότητα αλλά δεν τα κατάφερα γιατί δεν άνοιγε , νόμιζα είχε θέμα , αλλά τελικά έπρεπε να μπω μέσω VPN , αλλά ήταν αργά. Ξέρουμε ποια μαγαζιά από Ευρώπη φέρνουν FE κάρτες?

Επεξ/σία από LJordanakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, LJordanakos είπε

Να κάνω μια ερώτηση γιατί έχω μπερδευτει και δεν μπορώ να βγάλω άκρη... Πρώτα από όλα χτες ήμουν έτοιμος να πάρω από ebay από Γερμανία την 3090 FE 1800 ευρώ (λόγω απελπισίας της καραντίνας), αλλά τα όρια στις κάρτες μου ήταν στα 1500 και δεν κατάφερα τελικά. Την Παρασκευή είχα δει ένας συμφορουμίτης εδώ έλεγε ότι το scan uk είχε φέρει και είχε διαθεσημότητα αλλά δεν τα κατάφερα γιατί δεν άνοιγε , νόμιζα είχε θέμα , αλλά τελικά έπρεπε να μπω μέσω VPN , αλλά ήταν αργά. Ξέρουμε ποια μαγαζιά από Ευρώπη φέρνουν FE κάρτες?

Το scan.co.uk και ενα γερμανικό notebooksbilliger.de

αυτά τα 2 σίγουρα τώρα για αλλα γενικά ευρώπη δε ξερω

 

Επεξ/σία από valantis123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Fulgore είπε

Εχεις καθε δικαιωμα αν θες να ζητησεις ακυρωση παραγγελιας https://www.plaisio.gr/Terms-of-use

Η ακομα και αν παρεις καρτα και αλλαξεις γνωμη να ζητησεις να την επιστρεψεις πισω(τωρα με το lockdown,μαλλον να την στειλεις αν ειναι κλειστα τα καταστηματα)αν δεν την εχεις ανοιξει(δεν θυμαμαι μονο ποσες μερες ειναι το παραθυρο των επιστροφων 7 ή 14),και παλι να παρεις τα χρηματα σου πισω.

Κι εγώ έκανα παραγγελία 3080 Strix από το Πλαίσιο, με πήραν τηλέφωνο την επόμενη μέρα να πληρώσω προκαταβολή επειδή είναι κατόπιν παραγγελίας και καλά. 

Ο τύπος με διαβεβαίωσε ότι θα την έχω σε "15 με 20 ημέρες, το πολύ μέχρι το τέλος του μήνα". Επειδή προφανώς δεν τον πίστεψα, ρώτησα αν η προκαταβολή επιστέφεται με ακύρωση της παραγγελίας και μου είπε πώς ΟΧΙ, δίνουν πιστωτικό. 

Μάντεψε τι πήραν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξυ το συγκεκριμενο θελω να πιστευω οτι ειναι σπανια περιπτωση που απλα ετυχε,μιας και μιλαμε για ξεκαθαρα παρανομη ενέργεια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, rasmio είπε

ξέρει κανείς στον Κωτσοβόλο τι γίνεται με τις 3080 και το 'Διαθέσιμο - Ειδική Παραγγελία';
λέει στο σαιτ ότι είναι εντός 7 ημερών αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει με τις κάρτες...

περιμενω απο 28/9 ουτε φωνη ουτε ακροαση

 Στο skroutz εχει την asus tuf gaming 3080 στο pireaus electronics με παραδοση 4-10 μερες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, BurnedPriest είπε

Κι εγώ έκανα παραγγελία 3080 Strix από το Πλαίσιο, με πήραν τηλέφωνο την επόμενη μέρα να πληρώσω προκαταβολή επειδή είναι κατόπιν παραγγελίας και καλά. 

Ο τύπος με διαβεβαίωσε ότι θα την έχω σε "15 με 20 ημέρες, το πολύ μέχρι το τέλος του μήνα". Επειδή προφανώς δεν τον πίστεψα, ρώτησα αν η προκαταβολή επιστέφεται με ακύρωση της παραγγελίας και μου είπε πώς ΟΧΙ, δίνουν πιστωτικό. 

Μάντεψε τι πήραν. 

Εμμμ... Να αυτα φοβαμαι.... Θα μας δειξουν στις ειδησεις.... 

 

19 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ενταξυ το συγκεκριμενο θελω να πιστευω οτι ειναι σπανια περιπτωση που απλα ετυχε,μιας και μιλαμε για ξεκαθαρα παρανομη ενέργεια. 

Ναι αλλα αν το γραφουνε στους ορους? Στα μικρα γραμματα και καλα? Το τηλ το εξελαβα σαν προειδοποιηση. Ιτι ειναι ειδικη παραγγελια και μην περιμενεις επιστροφη χρηματων... Καπως ετσι. Το καλο ειναι οτι εστω και πιστωτικο θα το κανω καμια 6800xt αν θα υπαρχει. Τι να πω..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να το γραφουν στους ορους ,το να μην σου επιστρεφουν την προκαταβολη αλλα να σου δινουν πιστωτικο ειναι παρανομο,ξεκαθαρα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Fulgore είπε

και να το γραφουν στους ορους ,το να μην σου επιστρεφουν την προκαταβολη αλλα να σου δινουν πιστωτικο ειναι παρανομο,ξεκαθαρα πραγματα.

Οκ. Ελπιζω να μην φτασουμε εκει. Εγω εχω κανει και ολικη εξοφληση. Αντε να δουμε.... Απο αυριο ξεκιναει να μετραει η βδομαδα που μου ειπαν.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, outlaw star είπε

Τελικά τα 3 Χ 8 pins, τι διαφορά κάνουν όσον αφορά τις επιδόσεις χονδρικά; ένα 5 % όπως λέει και ο συμφουρίτης από πάνω;

Πολύ ρεύμα για τόσο μικρές αυξήσεις, εκτός και αν έχουν στόχο για όσους πάνε σε νεράκι για να τις ξετινάξουν

Μην γράφουμε οτι να ναι, είτε 1*8 είτε 8*8 power pins έχει μία κάρτα είτε μια μητρική σε επιδόσεις η διαφορά τους θα είναι 0% ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ σε επιδόσεις....από την φυσική του γυμνασίου κύκλωμα σε σειρά και παράλληλα. εδώ είναι συνδεδεμένα παράλληλα 3*8 pins τροφοδοσίας μόνο και μόνο λόγω των πολλών Amps που τραβάει η κάρτα να μην ζορίσει τόσο τα rails και το ίδιο το τροφοδοτικό, και 2*8 πιν να είχε ή και καθόλου η gpu τα Amps που είναι να τραβήξει θα τα τραβήξει στην περίπτωση να μην είχε έξτρα τροφοδοσία θεωρητικά θα καρβούνιαζε το pcix slot, με ένα 8πινο μπορεί να άρπαζε φωτιά το ίδιο το καλώδιο τροφοδοσίας με δυο δουλεύει οκ απλά λίγο πιο ζεστά με 3 περισσότερο σταθερά κοκ, σε κάθε περίπτωση όμως οι επιδόσεις θα ήταν ΙΔΙΕΣ, για να μιλάμε για μειωμένες επιδόσεις λόγω ανεπαρκούς τροφοδοσίας αυτό σημαίνει κάκιστο τροφοδοτικό με τραγικό ripple ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ θα κράσαρε πρώτα η εφαρμογή είτε θα έσβηνε το τροφοδοτικό λόγω κάποιας OCP, OPP, OHP, είτε θα καιγόταν το ίδιο είτε η κάρτα παρά να έβλεπε κάποιος μειωμένες επιδόσεις πολύ δε περισσότερο διαφορά στις επιδόσεις ανάλογα από τον αριθμό των  power connectors, φυσικά κάτι τέτοιο είναι non existant και αν κάποιος το παρατηρεί απλά δεν αντιλαμβάνεται το αντικείμενο της παρατήρησης του

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...