Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έβαλα ενα βιντεάκι πώς κρεμάει η 3080 στο δικό μου, δε ξέρω αν φαίνεται

Πρέπει να βρω επίσης καλώδιο τροφοδοσίας ή προέκταση για να μη φαίνεται έτσι

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, lef80 είπε

Εγώ το απόγευμα κατέβασα από την nvidia κάτι σε 456.?? (Αν και στη λίστα πριν κατεβάσεις,  εκεί που σε ρωτάει αν θες για παιχνίδια ή creativity something εγώ διάλεξα το δεύτερο,  ίσως γι αυτό δεν είδα τον 457??)

Δεν ξέρω αν θα μπω σε custom fan curve,  αν πηγαίνει μέχρι 75 οκ , από θόρυβο είναι πολύ ευχαριστημένος γιατί δεν ακούγεται τίποτα,  οπότε μάλλον δεν θα το πειράξω...

Μήτσο,  πολύ καγκουρίλα ρε συ ! 😄😄😄

Με γειες! 

Χαχαχα. Να σαι καλα Λευτερη μου. Και σ εσενα φιλε μου. Να τη χαρεις. Φαντασου η καρτα κρυβει τα μισα rgb της μητρικης και δεν φαινονται και της καρτας... Μολις βαλω τα διαφορα control θα το γυρισω κοκκινο και οχι ολα παλι. Ετσι ειμαι φουλ καγκουρας. 

Μολις βρω χρονο να φτιαξω ολα μου τα καλωδια sleeved θσ βαλω και αυτα που μου εφτιαξες. Θελω να καταληξω σε χρωματα και να παραγγειλω απο γερμανια φις καλωδια, sleeves  κλπ. Αυτα της corsair σπανε νευρα. Απλα θελει να βρω χρονο να ασχοληθω να τα φτιαξω. 

Επεξ/σία από DIM1000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, DeareN είπε

Έβαλα ενα βιντεάκι πώς κρεμάει η 3080 στο δικό μου, δε ξέρω αν φαίνεται

Πρέπει να βρω επίσης καλώδιο τροφοδοσίας ή προέκταση για να μη φαίνεται έτσι

Ναι , φαίνεται ότι γέρνει λίγο...

Εγώ προέκταση πήρα 3χ8pin από eshop και αν θυμάμαι καλά έκανε 5.60 ευρώ το καθένα (πρέπει να έχεις μπόλικο χώρο από πίσω να τα κρύψεις ... αν όχι,  πάρε κανονικό καλώδιο όχι προέκταση απλή)

 

Παρατηρώ ότι καμία 3080 δεν έχει μπράκετ μέσα στο κουτί...Μόνο η msi? (Μωρέ μπράβο η msi) ...

Τόσο μεγάλο έξοδο είναι? Ένα κομματάκι λαμαρίνα είναι το δικό μου ,  αφού το ξέρουν ότι χρειάζεται... τι να πεις 

Επεξ/σία από lef80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, volman είπε

@Coppermine σου απάντησε ο φίλος.

Η 6900 σπέρνει.

Ακόμα και η 6800 ΧΤ κλοκαρισμένη στο θεό βαράει την 3090.

Δεν θα το αφήσει έτσι ο πέτσινος.

Τα κλόκια, γενικά, της 6x σειράς των άχρηστων θυμίζουν την εποχή της 9x σειράς του πέτσινου.

Ακόμα και εγώ που είμαι φανατικά αντι-κόκκινος, αν δεν βγάλει μέχρι Ιανουάριο βαράω μία 6900 και τελειώνει το παραμυθάκι.

Και υπενθυμίζω ότι πολλές φορές στο παρελθόν ο πέτσινος έχει κρεμάσει τους πελάτες του λανσάροντας καλύτερο μοντέλο σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Αν μας τα τρώει ο πέτσινος τι θα απομείνει για την φαμίλια; :P 

Δε φτάνουν μόνο τα ρολόγια.παιζουν και άλλα ρόλο για τη συνολική επίδοση.θα τα δούμε λίαν συντόμως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, DeareN είπε

Έβαλα ενα βιντεάκι πώς κρεμάει η 3080 στο δικό μου, δε ξέρω αν φαίνεται

Πρέπει να βρω επίσης καλώδιο τροφοδοσίας ή προέκταση για να μη φαίνεται έτσι

Πολύ όμορφο build φίλε.ειδικα ο χρωματισμός όλα τα λεφτά.αλλα πολύ στριμωγμένο εκεί μπροστά το case με το έπιπλο...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DIM1000 Τούμπανο το γεράκι να την χαρείς φίλε!

Πέρα από την MSI που το έχει μέσα, τι επιλογές έχουμε για support bracket που να είναι και καλαίσθητο; Αν πιάνει 4 slots η κάρτα, μένουν άλλα 2 για το support...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, iazriel είπε

@DIM1000 Τούμπανο το γεράκι να την χαρείς φίλε!

Πέρα από την MSI που το έχει μέσα, τι επιλογές έχουμε για support bracket που να είναι και καλαίσθητο; Αν πιάνει 4 slots η κάρτα, μένουν άλλα 2 για το support...

Τώρα βλέπω ότι έχει διαφορά στο amazon , απο κάτι τελείως απλό κ οικονομικό: 

https://www.amazon.com/upHere-Graphics-Anodized-Aerospace-Aluminum/dp/B076GYL25H/ref=pd_aw_sim_147_1/145-0416035-8520829?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B076GYL25H&pd_rd_r=9f8fd6aa-d16d-4bc2-abd2-592399f3fbd9&pd_rd_w=eFQSP&pd_rd_wg=Qux9Q&pf_rd_p=4962911d-6f6c-4c8c-8600-c859de3473d3&pf_rd_r=PR3YW8CR0CM1JH8GZYAV&psc=1&refRID=PR3YW8CR0CM1JH8GZYAV

Μεχρι και με rgb @DIM1000  😄

https://www.amazon.com/upHere-Addressable-Graphics-Support-Bracket-GL28ARGB/dp/B07TT2RVFH/ref=pd_aw_sbs_147_3/145-0416035-8520829?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B07TT2RVFH&pd_rd_r=36f23416-ac6f-47ad-b173-babafb0bd8f2&pd_rd_w=wMLGJ&pd_rd_wg=SSJEF&pf_rd_p=b3270d36-43b9-4db6-bead-e7bd5014e5a2&pf_rd_r=9SZV35RW99JK2R28FQCW&psc=1&refRID=9SZV35RW99JK2R28FQCW

(Δεν ξέρω γιατί βγαίνουν τόσο τεράστια τα λινκ ... είμαι κ απ το κινητό και δεν μπορώ να κάνω πολλά...) 

Επεξ/σία από lef80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λουτσα μπαλα και τραμπαλα. Εδω και δυο ωρες το σκουπιδι fusion rgb δεν γουσταρει να δει την καρτα. Του φραινε ολα. Aura sync κλπ. Παλευω να βρω λυση με το ουρανιο τοξο... 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, DIM1000 είπε

Λουτσα μπαλα και τραμπαλα. Εδω και δυο ωρες το σκουπιδι fusion rgb δεν γουσταρει να δει την καρτα. Του φραινε ολα. Aura sync κλπ. Παλευω να βρω λυση με το ουρανιο τοξο... 

Ακόμα τέτοια προβλήματα υπάρχουν; Και στην RX570 το 2019 που την είχα υπήρχε θέμα. Απαράδεκτοι!

Δοκίμασε αυτή την έκδοση.

https://drive.google.com/file/d/1er4sjlAd2lgqTiGX9jKzpaDQ01hEI80e/view?usp=drivesdk

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, DIM1000 είπε

Λουτσα μπαλα και τραμπαλα. Εδω και δυο ωρες το σκουπιδι fusion rgb δεν γουσταρει να δει την καρτα. Του φραινε ολα. Aura sync κλπ. Παλευω να βρω λυση με το ουρανιο τοξο... 

Ακριβώς το ίδιο μου κανε πέρυσι και σταμάτησα να το χρησιμοποιώ. Το πρόβλημα ήταν ότι δεν αναγνώριζε τους τελευταίους drivers της nvidia, αλλά μόνο την έκδοση που έδινε η gigabyte στο site της. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μου εβγαλε την ψυχη.... Εχει και την οθονιτσα παναθεμα τη και οταν ηταν ρελαντι εβλεπα τη μπεκατσα της aorus πουε να κοιματει ποτε να ρουφαει πορτοκαλαδιτσα... Χαχαχαχα. 

ΓΙΑ ΤΩΡΑ το εφτιαξα. Και το λεω ετσι γιατι... Δεν θα κρατησει.... Uninstall τα προγραμματα των corsair και asus για φωτισμο. Καθαρισμα του registry με οτι μου εκανε για rgb εντολη. Uninstall τους drivers. Κατεβασμα αυτους της gigabyte. Εγκατασταση αυτους. Εγκατασταση του δικου της προγραμματος για οc. Σε ρωταει την πρωτη φορα να κανει εγκατασταση το σκουπιδοfusion μονο του. Το κανεις. Και τοτε την ειδε. Επειδη πηγε 3μιση, περασα μονο της corsair και συνεχισε να τη βλεπει. Σε λιγο θα περασω παλι aura κλπ. Αν δεν τη χασει ολα καλα. Η τουλαχιστον να μεινει στην τελευταια ρυθμιση. Και βεβαια.... Ενα ωραιο πρωινο μπορει παλι να μη δουλευει τιποτα... Απο aorus rtx και aorus master μητρικη ερχομαι.... Εχουν γνωση οι φυλακες... Και δεν ασχολουνται να το φτιαξουν... Απαραδεκτο.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βλέπω πως η 3070 με την 3080 είναι κοντά σε τιμή σχεδόν 250-300 ευρώ αλλά και κοντά σε επιδόσεις.

Από την άλλη βλέπεις 3090 που έχει ξεφύγει και στα δύο.

Γιατί αυτή η μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις πρώτες δύο και στην τρίτη δεν θα έπρεπε να υπάρχει κάτι ενδιάμεσα;

Μην μου πείτε ότι θα βγει 3080Ti γιατί αν βγάλει Ti στην μια σίγουρα θα βγάλει και στην 3070 μην πω και στην 3090

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, LLLEFTERIS said:

 

Βλέπω πως η 3070 με την 3080 είναι κοντά σε τιμή σχεδόν 250-300 ευρώ αλλά και κοντά σε επιδόσεις.

Από την άλλη βλέπεις 3090 που έχει ξεφύγει και στα δύο.

Γιατί αυτή η μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις πρώτες δύο και στην τρίτη δεν θα έπρεπε να υπάρχει κάτι ενδιάμεσα;

Μην μου πείτε ότι θα βγει 3080Ti γιατί αν βγάλει Ti στην μια σίγουρα θα βγάλει και στην 3070 μην πω και στην 3090

Κανεις ακομα δεν μπορει να πει με σιγουρια κατι για τις Ti η S σειρες, αλλα αυτη τη φορα το πιο λογικο ειναι το παιχνιδι να παιχτει στη vram.

Δεν ειναι κανιβαλισμος προηγουμενου μοντελου εφοσον το πιο καινουριο βγει σαν καθαρα midgen αναβαθμιση.

 

Εφοσον οι ακριβες καρτες 3070-3080 κονταροχτυπιουνται στα ισα στην ποσοτητα μνημης με τις καινουριες κονσολες, ειναι απολυτως λογικο να υπαρχει αμεση αναβαθμιση αν θελουν να κρατησουν το προβαδισμα στα ΑΑΑ παιχνιδια. Γιατι οι κονσολιτσες μπορει να ειναι στην ουσια Mini pcs, αλλα ειναι full optimised για να παιζουν τα παιχνιδια στο μεγιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Αντε χρόνια μας πολλά πιάσαμε 2 μήνες and counting.........

spacer.png

04.jpg.eeaabca32a21f22979dc9c3a3974fe73.jpg

Σε συγχαιρω για το κουραγιο σου πραγματικα. Θα μου πεις τι να κανεις κιολας..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...