Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Βλέπω πως η 3070 με την 3080 είναι κοντά σε τιμή σχεδόν 250-300 ευρώ αλλά και κοντά σε επιδόσεις

Aυτό πού ακριβώς το είδες για να καταλάβω και εγώ, ή 3070 με την 3080 έχουν διαφορά 29,07%, ενώ η 3080 με την 3090 10% στρογγυλό, από την άλλη αυτό φυσικά και δεν είναι περίεργο γιατί η 3080 και 3090 είναι δύο διαφορετικές εκδόσεις του ίδιου πυρήνα GA 102 όπου ουσιαστικά είναι η ίδια κάρτα με διαφορά στην vram και σε μια διαφορά απενεργοποιημένων cuda cores του 200 με το 300

Η 3070 είναι μια εντελώς διαφορετική κάρτα GA 104 με άλλο gpu και φυσικά τύπο μνήμης GDDR6 έναντι των GDDR6X των ανωτέρω

01.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Aυτό πού ακριβώς το είδες για να καταλάβω και εγώ, ή 3070 με την 3080 έχουν διαφορά 29,07%, ενώ η 3080 με την 3090 10% στρογγυλό, από την άλλη αυτό φυσικά και δεν είναι περίεργο γιατί η 3080 και 3090 είναι δύο διαφορετικές εκδόσεις του ίδιου πυρήνα GA 102 όπου ουσιαστικά είναι η ίδια κάρτα με διαφορά στην vram και σε μια διαφορά απενεργοποιημένων cuda cores του 200 με το 300

Η 3070 είναι μια εντελώς διαφορετική κάρτα GA 104 με άλλο gpu και φυσικά τύπο μνήμης GDDR6 έναντι των GDDR6X των ανωτέρω

01.jpg

Μαλλον θα ειχα δει λαθος μετρησεις.

Αρα αυτη την στιγμη η VFM ειναι η 3080

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Σε συγχαιρω για το κουραγιο σου πραγματικα. Θα μου πεις τι να κανεις κιολας..

Αν είχα πουλήσει την 2080Τi δεν θα είχα υπομονή καθώς το X299 δεν έχει και on board γραφικά, αλλά τώρα απλά το διασκεδάζω...δε μπορείς να κάνεις και αλλιώς, ακόμη και έτσι τουλάχιστον ξέρω οτι θα παραλάβω, σε αντίθεση με amazon που με την λογική του "μπακάλικου" κατ' εμέ όπου δεν σου δεσμεύει το ποσό στην κάρτα κατά την αγορά αλλά όταν έρθει το προιόν όπου μπορούν να στο ακυρώσουν no questions asked, και να μείνεις με αέρα κοπανιστό, άλλοι προτιμούν έτσι εγώ έτσι δεν ψωνίζω....οπότε οψόμεθα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Αντε χρόνια μας πολλά πιάσαμε 2 μήνες and counting.........

spacer.png

04.jpg.eeaabca32a21f22979dc9c3a3974fe73.jpg

Aπλά για ενημερώση σου, έχω πάρει από caseking την προηγούμενη Δευτέρα κάτι πράματα που ήταν κανονικά σε stock και ακόμα δεν έχω λάβει tracking number, που σημαίνει δεν τα έχουν στείλει yet. Οπότε μάλλον κάτι παίζει τελευταία με το μαγαζάκι τους γενικότερα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω αν έχουν χρεωκοπήσει και χάσουμε τα φράγκα θα αναβαθμίσω στον επόμενο γύρω, δεν έχω ούτε υπομονή ούτε χρόνο να ασχολούμαι άλλο με το πότε ΑΝ ίσως κλπ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Αν είχα πουλήσει την 2080Τi δεν θα είχα υπομονή καθώς το X299 δεν έχει και on board γραφικά, αλλά τώρα απλά το διασκεδάζω...δε μπορείς να κάνεις και αλλιώς, ακόμη και έτσι τουλάχιστον ξέρω οτι θα παραλάβω, σε αντίθεση με amazon που με την λογική του "μπακάλικου" κατ' εμέ όπου δεν σου δεσμεύει το ποσό στην κάρτα κατά την αγορά αλλά όταν έρθει το προιόν όπου μπορούν να στο ακυρώσουν no questions asked, και να μείνεις με αέρα κοπανιστό, άλλοι προτιμούν έτσι εγώ έτσι δεν ψωνίζω....οπότε οψόμεθα...

Εννοειται οτι δεν πουλαγα και εγω πριν παραλαβω.. Θα επρεπε να αγορασω καρτα να καλυψω το κενο της καρτας, που θα αντικαταστησει την καρτα που πουλησα για το ενδιαμεσο σταδιο για να παιζω και κατι.. Κονσολες δεν εχω πουλησα και το ps4 pro και δεν μπορω παρα να συμφωνησω απολυτα με την τακτικη του amazon τα τελευταια δυο χρονια που θυμιζει οντως μπακαλικου σε τετοια θεματα.. Εχει πεσει γενικα πολυ το επιπεδο των υπηρεσιων του και το εχω τονισει κατ'επαναληψιν και εγω εδω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Coppermine είπε

Τι να πω αν έχουν χρεωκοπήσει και χάσουμε τα φράγκα θα αναβαθμίσω στον επόμενο γύρω, δεν έχω ούτε υπομονή ούτε χρόνο να ασχολούμαι άλλο με το πότε ΑΝ ίσως κλπ......

Με τι πληρωσες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε κάρτα προφανώς όπως κάνουν όλοι στο 99% των διαδικτυακών αγορών

5 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

δεν μπορω παρα να συμφωνησω απολυτα με την τακτικη του amazon τα τελευταια δυο χρονια που θυμιζει οντως μπακαλικου σε τετοια θεματα.. Εχει πεσει γενικα πολυ το επιπεδο των υπηρεσιων του και το εχω τονισει κατ'επαναληψιν και εγω εδω..

'Εκανα για πλάκα παραγγελία στις 17/09 παραγγελία από amazon μετά την παραγγελία φυσικά που έκανα στο caseking μια evga 3080 XC3 ;ultra, με άλλη κάρτα που φυσικά δεν είχε υπόλοιπο μέσα περιμένοντας να μην περάσει, ε την πέρασε κανονικά και έβγαλε και ημερομηνία  παράδοσης κλπ

Την επόμενη μέρα ήρθε μύνημα ότι ακυρώνεται η παραγγελία μου επειδή το προιόν δεν ήταν διαθέσιμο, φυσικά και δεν είχαν ασχοληθεί καθόλου με την χρέωση της κάρτας μου απλά είχαν επιβεβαιώσει ότι είναι legit τα στοιχεία της, φυσικά ο τρόπος που δουλεύουν είναι βολικός για αυτούς αφού γλιτώνουν χρόνο και γκρίνια προφανώς από πελάτες που θα διαμαρτύρονταν και refund όπου καθυστερούν, αλλά από την άλλη είσαι ξεκρέμαστος και μένεις στον αέρα ανά πάσα στιγμή..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Mε κάρτα προφανώς όπως κάνουν όλοι στο 99% των διαδικτυακών αγορών

'Εκανα για πλάκα παραγγελία στις 17/09 παραγγελία από amazon μετά την παραγγελία φυσικά που έκανα στο caseking μια evga 3080 XC3 ;ultra, με άλλη κάρτα που φυσικά δεν είχε υπόλοιπο μέσα περιμένοντας να μην περάσει, ε την πέρασε κανονικά και έβγαλε και ημερομηνία  παράδοσης κλπ

Την επόμενη μέρα ήρθε μύνημα ότι ακυρώνεται η παραγγελία μου επειδή το προιόν δεν ήταν διαθέσιμο, φυσικά και δεν είχαν ασχοληθεί καθόλου με την χρέωση της κάρτας μου απλά είχαν επιβεβαιώσει ότι είναι legit τα στοιχεία της, φυσικά ο τρόπος που δουλεύουν είναι βολικός για αυτούς αφού γλιτώνουν χρόνο και γκρίνια προφανώς από πελάτες που θα διαμαρτύρονταν και refund όπου καθυστερούν, αλλά από την άλλη είσαι ξεκρέμαστος και μένεις στον αέρα ανά πάσα στιγμή..... 

 

Εν εξελιξει παραγγελια απο Αυγουστο για το Thrustmaster TCA Officer Pack Airbus Edition που εφτασε να γινει dispatch ΔΥΟ φορες και με ημερομηνια παραδοσης και μετα γυρισε σε αυτο το μυνημα.. Οτι να ειναι ομως.. Ασε δεν παλευονται εχουν γινει εντελως αναξιοπιστοι.. To iιδιο φυσικα οπως και πολλοι τωρα με ακυρωσεις 3080 και οχι μονο..

 

Capture.PNG

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βρήκα κάπου στο reddit, δε ξέρω κατά πόσο ισχύει.. αν φτιάξουμε και owners club, μπορούμε να φτιάξουμε και το δικό μας (με πιο λίγα παιχνίδια)

 

ty15s5vg9qz51.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μετά απο καιρο. Η NVIDIA ξαφνικα εκανε drop στην γερμανια με FEs, μια μερα πριν την AMD. Προλαβα τσακωσα επιτελους την RTX 3080 FE και καπου εδω τελειωνει το κυνηγι της καρτας γραφικων για μενα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, KouMasGR είπε

Καλησπέρα μετά απο καιρο. Η NVIDIA ξαφνικα εκανε drop στην γερμανια με FEs, μια μερα πριν την AMD. Προλαβα τσακωσα επιτελους την RTX 3080 FE και καπου εδω τελειωνει το κυνηγι της καρτας γραφικων για μενα.

link?

//edit

να ταν κι άλλες

Επεξ/σία από ducath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...