Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Ptolemaios1 είπε

ωραίο βγήκε

η μουστάρδα, που φοβόμουν περισσότερο, έδεσε με το  ζυμαρικό στο βράσιμο

 

Mετά ήρθε και η μαγιονέζα και το απογείωσε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εφτιαξα προσφατα, μιας και η γευση γλυκο ξινο μαζι μου αρεσει, κεικ λεμονι απο συνταγη του Ακη.

Τα  τα αυγα  και η ζαχαρη  εκρινα οτι ηταν υπερβολικα για τα γραμμαρια που εδινε τα υπολοιπα  υλικα, οποτε αντι για 6 εβαλα 3 και μειωσα κατα 1/4 και την ζαχαρη και  βγηκε πολυ ωραιο. Σιγουρα το αυγο βοηθαει ωστε να γινει πιο μαλακο και αφρατο  αλλα βαραινει και παραπανω θεωρω.

Στο γλασο που ειχε θελει προσοχη γτ οντως λιγο να σου ξεφυγει το λεμονι γινεται τελειως ρευστο, οποτε εκει θελει λιγο παραπανω εμπειρια χωρις να ειναι ομως ιδιαιτερα δυσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Mετά ήρθε και η μαγιονέζα και το απογείωσε!!

 

είναι αυτά τα μικρά μυστικά που κάνουν τη διαφορά

που ξεχωρίζουν τους μύστες απ τους πληβείους

τους γκουρμετ απ τους φαστ φουνταδες

τους άντρες απ του έφηβους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το λοιπόν. Αγόρασα air fryer. Το θέμα είναι ότι ναι μεν βάζω τα κρέατα είτε κατεψυγμένα είτε φρέσκα, στο αντίστοιχο πρόγραμμα, ωστόσο όταν το κρέας φτάνει σε ικανοποιητικό βαθμό ψησίματος (οκ, υποκειμενικό, εννοώ πχ. Μια μπριζόλα να ροδίσει και να μην είναι «άσπρη» πλέον), στο σύνολο του το κρέας είναι ΑΦΥΔΑΤΩΜΕΝΟ. Το ίδιο μου συμβαίνει τόσο σε κόκκινο κρέας όσο και σε κοτόπουλο. 
Ενδεχομένως να είναι λόγω του τύπου μαγειρέματος, οκ. 
Υπαρχει κάποιος να βοηθήσει με κάποιο τιπ για να έχω λίγο κάπως πιο ζουμερά ψησίματα;

 

ps σορρυ,και θενξ για τη μεταφορά του ποστ μου. Είχα ξεχάσει την ύπαρξη του θέματος.

Επεξ/σία από Adon1s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλόγως πως ψήνεις. ψήσιμο με αέρα είναι οπότε μη περιμένεις να έχει το αποτέλεσμα ενός τηγανιού. για μπριζόλες μέχρι και 2 δαχτυλα πάχος και ανάλογα ψησίματα θα πρέπει να το βάζεις εξαρχής φούλ τη θερμοκρασία μη περιμένεις αλλιώς να κάνεις δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Λεμονι οπωσδηποτε οπως ειπε και ο φιλος απλα εχει υποψη σου οτι ετσι αργουν παραπανω να ψηθουν μεσα.Επισης εξαρταται αν ειναι συνοδευτικες πχ αν τις βαλεις μαζι με αρνι η κατσικι θα βαλεις οπωσδηποτε δενδρολιβανο.Βεβαια και σκετες να τις φτιαξεις παλι μπορεις να βαλεις, θα δεις τεραστια διαφορα στην γευση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μια εκδοχή μπορεί να είναι και με κρεμμύδι, σκόρδο, αλάτι, πιπέρι, κουρκουμά και κάρυ. Γενικά, μπορείς να κάνεις πολλές εκδοχές, για να μη βαριέσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2023 στις 10:25 ΜΜ, Ptolemaios1 είπε

τι μπορώ να βάλω στις πατάτες φούρνου για να ανεβεί λίγο σε γεύση?

δοκιμασα μουσταρδα σκορδο α/π λαδι και ριγανη

Αυτά βάζω κι εγώ, συν χυμό πορτοκάλι και θυμάρι και γίνονται τέλειες. Συμπληρώνεις με νερό μέχρι να καλυφθούν και τις ψήνεις καμιά ώρα - ανάλογα τον φούρνο - σκεπασμένες. Αφαιρείς σκέπασμα και συνεχίζεις το ψήσιμο για κανένα μισάωρο ακόμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...