Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, phanispal είπε

Μόνο εγώ πιστεύω ότι μεγαλύτερη σημασία έχει η πρώτη ύλη, ειδικά όταν μιλάμε για χοιρινές λαιμού;

Τις περισσότερες φορές απ' όπου κι αν κι αν έχω πάρει λαιμού βγαίνουν σαν τσίχλα, και δεν τις ψήνω πολύ κιόλας.

Και σε άλλους όταν έχω δοκιμάσει πάλι το ίδιο σχεδόν πάντα, βγαίνουν σκληρές αν και όχι στεγνές.

Δηλαδή οι κόντρα ναι μεν είναι πιο στεγνές ούτως ή άλλως, αλλά τρώγονται πιο εύκολα αν τις ψήσεις σωστά.

Να ξερεις παιζει ρολο και το παχος της μπριζόλας.  Αν είναι πολυ λεπτη θα βγει κατι σαν σολα αν σου ξεφυγει για μισο λεπτο ψησιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Dimi00 είπε

Λοιπον, γυναικα εδω. Ακου. Τις μπριζολιτσες θα τις λαδωσεις και θα τις κανεις μασαζ με λιγο χοντρο αλατι απ την καθε πλευρα. Αφησε τες μεχρι να εξαφανιστει το αλατι απο πανω. Τις βαζεις για ψησιμο, και στο βγαλσιμο βαζεις ριγανη και λεμονι. Καλυτερη κι απο ταβερνα

Η σωστη χοντροκομμενη η πατατα με τη φλουδα  ειναι ονειρο. Θελει βρασιμο η πατατα πρωτα και μετα παναρισμα/τηγανισμα. Απλα θεϊκή 

θελει το κατι παραπανω η περισταση

λιγο δεντρολιβανο,βασιλικο,θυμαρι,κατι τελος παντων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dimi00 είπε

Να ξερεις παιζει ρολο και το παχος της μπριζόλας.  Αν είναι πολυ λεπτη θα βγει κατι σαν σολα αν σου ξεφυγει για μισο λεπτο ψησιμο. 

Εγώ μιλάω για την υφή ας το πούμε έτσι του κρέατος.

Τις περισσότερες φορές μου έχει τύχει να είναι μαστιχωτό, ούτε με το μαχαίρι δεν κόβεται εύκολα, κι ας είναι ζουμερή, που είναι επειδή έχει περισσότερο λίπος απ' την κόντρα.

Για μένα οι καλύτερες χοιρινές είναι οι σπαλομπριζόλες και ιδίως εκείνες μετά τη σπάλα προς την κόντρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Ptolemaios1 είπε

θελει το κατι παραπανω η περισταση

λιγο δεντρολιβανο,βασιλικο,θυμαρι,κατι τελος παντων

Βασιλικο στη μπριζόλα?? Μηηηηηηηηη. Μπορεις να κάνεις σως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Dimi00 είπε

Βασιλικο στη μπριζόλα?? Μηηηηηηηηη. Μπορεις να κάνεις σως 

Συμφωνω , βασιλικο στην μπριζολα για κανεναν λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδια θελω να φτιαξω αυτη τη συνταγη https://tasty.co/recipe/cajun-chicken-alfredo και θελει 2 cups heavy cream(480 mL), το εψαξα και μου βγαζει σαντιγι, μηπως εννοει κρεμα γαλακτος ξερει κανεις; ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 λεπτά πριν, Titos301 είπε

παιδια θελω να φτιαξω αυτη τη συνταγη https://tasty.co/recipe/cajun-chicken-alfredo και θελει 2 cups heavy cream(480 mL), το εψαξα και μου βγαζει σαντιγι, μηπως εννοει κρεμα γαλακτος ξερει κανεις; ευχαριστω

Κρέμα γάλακτος με full λιπαρά (35% και πάνω)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

heavy cream ειναι το αντιστοιχο της κρεμας γαλακτος, οτιδηποτε εχει πανω απο 35% λιπαρα

cream εναι οτιδηποτε κρεμοδες, ανεξαρτητα λιπαρων (η light κρεμα γαλακτος πχ)

Half and half ειναι μισο γαλα μισο κρεμα γαλακτος

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν σκέφτηκα πως θα ήταν καλό να υπήρχε ένα topic σχετικά με καινοτομίες (ή συνηθισμένα πράματα παρασκευασμένα με σωστό/μερακλίδικο τρόπο )  πάνω στο σερβίρισμα, προπαρασκευή, ετοιμασία του φαγητού. 

Όχι μόνο για να τρέχουνε τα σάλια μας αλλά ίσως βοηθήσει κάποιον ή του δώσει έμπνευση να το κάνει μόνος του ή ίσως δώσει ιδέα σε κανένα μαγαζάτορα μπας και φάμε κάτι διαφορετικό έξω γιατί όλο τα ίδια και τα ίδια βλέπω και τα περισσότερα μέτρια :P 

Με τόσο διαφορετικό κόσμο που συχνάζει στο insomnia δεν ξέρεις ποιος μπορεί να το δει άντε ίσως αλλάξουμε και την σκηνή του φαγητού στην χώρα! :P


Λοιπόν έχω φάει πολλά ωραία έξω που δεν τα βλέπω εδώ και έχω δει ακόμη πιο άπειρα βίντεο και ξεκινάω με αυτό που το είδα μόλις και αποτέλεσε και την έμπνευση για το topic :)  

Είμαι σίγουρος πως θα έχετε να δείξετε πολύ καλύτερα! Περιμένω! :D 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

βλέπω κάποιες συνταγές να δίνουν τα συστατικά σε κούπες χωρίς να αναφέρουν καθόλου τα γραμμάρια. σε αυτή την περίπτωση πως υπολοζεις τις ποσότητες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, kover είπε

βλέπω κάποιες συνταγές να δίνουν τα συστατικά σε κούπες χωρίς να αναφέρουν καθόλου τα γραμμάρια. σε αυτή την περίπτωση πως υπολοζεις τις ποσότητες;

Δεν ξέρω σε τι γλώσσα βλέπεις τι συνταγές, αν οι σελίδες είναι αμερικάνικες χρησιμοποιούν US cups, αν είναι αγγλικές UK cups, αν είναι Καναδικές/Αυστραλιανές Commonwealth cups και πάει λέγοντας. Οι διαφορές είναι γενικά μικρές σε ό,τι αφορά όγκο αλλά όταν μετατρέπονται σε βάρος τότε μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα, ειδικά σε συνταγές ζαχαροπλαστικής.

Αν τώρα οι συνταγές που βλέπεις είναι σε ελληνικές σελίδες απέφυγέ τες. Κατά 99% είναι απλά μετάφραση από κάποια ξένη σελίδα χωρίς αυτός που την έγραψε να την έχει δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Δεν ξέρω σε τι γλώσσα βλέπεις τι συνταγές, αν οι σελίδες είναι αμερικάνικες χρησιμοποιούν US cups, αν είναι αγγλικές UK cups, αν είναι Καναδικές/Αυστραλιανές Commonwealth cups και πάει λέγοντας. Οι διαφορές είναι γενικά μικρές σε ό,τι αφορά όγκο αλλά όταν μετατρέπονται σε βάρος τότε μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα, ειδικά σε συνταγές ζαχαροπλαστικής.

Αν τώρα οι συνταγές που βλέπεις είναι σε ελληνικές σελίδες απέφυγέ τες. Κατά 99% είναι απλά μετάφραση από κάποια ξένη σελίδα χωρίς αυτός που την έγραψε να την έχει δοκιμάσει.

ελληνική συνταγή ήταν για χαλβά, του Πετρετζίκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...