Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επίσης, την δοκίμασες; Εμένα έκανε λίγο κριτς κριτς στα δόντια αλλά και ωμή είχε αρκετή γεύση και άρωμα.

Ούτε απόσταγμα βανίλιας έβαλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα ναι, δεν εκανε ιδιαιτερο κριτς κριτς. Σαν γευση καλή μου φανηκε. Βανίλια εβαλα συνθετική(αυτή που βγαινει σε σκονη) γιατι δεν ξερω που θα βρώ απόσταγμα χωρίς να τρέχω αθήνες κτλ ή να παραγγείλω απο ebay beans και να περιμένω 2 μηνες να γινει.

 

edit: Το κριτς κριτς σε ενα βαθμό πιστευω ειναι φυσιολογικό. Την προηγούμενη φορά είχα φτιάξει brownies και δοκίμασα λιγο ομό και εκανε κριτς κριτς, αλλα οταν ψήθηκε αυτό δεν υπήρχε καθόλου στο αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα ναι, δεν εκανε ιδιαιτερο κριτς κριτς

Θα σταθώ εδώ. Ανακάτεβα τις ζάχαρες με το βούτυρο για αρκετή ώρα και δεν έβλεπα να αλλάζει κάτι περεταίρω οπότε σταμάτησα. Αφού τα έβαλα όλα μέσα(αλεύρια κλπ) και δοκίμασα υπήρχε σχετικά έντονο κριτς που μόνο η ζάχαρη θα μπορούσε να ήταν. Υπέθεσα ότι δεν είχε ανακατευτεί καλά και είπα ότι είμαι μαλάκας, αλλά λες τώρα ότι σου έκανε και εσένα. Υπάρχει περίπτωση να μην είναι δικιά μας η μαλακία αλλά της συνταγής; Διότι κάπου σκέφτηκα ότι ίσως το βούτυρο να μην είναι αρκετό για να διαλύσει όλη αυτή την ζάχαρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A. Αργησε αρκετά σε μένα, αλλα επέμενα μεχρι να λιώσει τελείως το βούτυρο. Βασικά το μόνο αρκετά δυνατό εργαλείο πού είχα για αυτή τη δουλειά ήταν αυτό με το μπώλ και τις περιστρεφώμενες λεπίδες. Ειχα βαλει τη πλαστική λεπίδα προφανως. Στην αρχή φράκαρε και μετά το εσπρωχνε στην άκρη με αποτέλεσμα να μην το φτάνει, επρεπε να πατικώνω το βούτυρο συνέχεια με μια πλαστική σπάτουλα ή να το ανακατευω για να το πιάνει. Κανα 10λεπτο αυτά μεχρι που ελιωσε το βουτυρο τελικά και το μείγμα είχε μια αρκετά ρευστή μορφή.

 

Μέτα σκεφτηκα οτι ολα αυτα δεν θα ειχαν γινει αν ειχα λιωσει το βουτυρο στην κατσαρόλα. Δεν νομιζω να ειναι θεμα της συνταγής παντως, λογικά επρεπε να επιμείνεις παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι πολύ ομως. Εσενα οταν ψήθηκε συνέχισε να κανει ή εστρωσε; Γιατι σου 'πα οταν ειχα κανει τα brownies ενώ εκανε κριτς κριτς( και περισσότερο απο οτι τώρα), στο τέλος ήταν κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστρωσε λίγο αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος απο την ομοιογένοια της ψημένης ζύμης. Νομίζω επηρέασε αρκετά το τελικό αποτέλεσμα που δεν ήταν αυτό που περίμενα. Προσωπικά θεωρώ πως απέτυχα. Θα τα φάω βέβαια αλλά με τύψεις που δεν βγήκε αυτό που ήθελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε λογικά αν επεμενες λιγο παραπανω με το βουτυρο θα ηταν κομπλέ. Γευστικά παντως ειπες οτι ειναι μια χαρά οπότε ντάξει. Προσωπικά ειναι το 2ο γλυκό που φτιάχνω στην ζωή μου οπότε ας ειναι τουλάχιστον νόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: http://www.goldendeals.gr/deals/39.9-keramic-pans-home-art">Τηγανια Αυτα τα τηγανια ειναι καλα?Ξερει κανεις?Γενικα το ξερω οτι η αρχικη τους δν ειναι 90 Ε αλλα και παλι ειναι καλη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελει χοντρο αλατι! Θελει ανθο αλατιου, ειναι σαν λεπια εμφανισιακα.



Και για το βουτυρο για να μην τα κανετε σκατα επειδη μπορει να πεταξει πραμα απο την κατσαρολα, εγω το βαζω σε ενα σακουλακι και αυτο μεσα σε βραστηρα νερου με ζεστο νερο. Μεχρι να μαζεψω τα υλικα που θελω θα λιωσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουφ, απορία: ότι φαγητό κι αν κάνω με χοιρινό (σε κατσαρόλα), ότι κομμάτι του γούρουνου κι αν πάρω, το κρέας μου βγαίνει σκληρό. Πήρα μπούτι, πήρα λαιμό, πήρα δεν ξέρω τι άλλο πήρα, δεν είμαι και πολύ γνώστης των κομματιών ναούμ, το αφήνω στον χασάπη μου να διαλέξει. Τι μπορεί να κάνω λάθος; Τι κάνω: καίω λάδι, περνάω μια το κρέας (συνήθως σε μέτρια κομμάτια) να ροδίσει, προς το τέλος θα ρίξω κρεμμύδι, ίσως μετά σβήσω μα κάνα κρασί, μετά βάζω νερό και αφήνω να βράσει σε μέτρια φωτιά, όταν μου φανεί σχεδόν βρασμένο θα συνεχίσω ανάλογα το φαγητό (πχ με πράσα-σέλινο, με λάχανο, μια φορά έκανα και με κυδώνια και δαμάσκηνα - ΓΑΜΗΣΕ λέμε το φαγητό ε :-)  ). Το βράζω λίγο, ή το βράζω πολύ; Ή να αλλάξω χασάπη; Ή συμβαίνει κάτι άλλο;

 

 

 

 

Επίσης, παίζει να βρω πουθενά ταψάκια αλουμινένια για πίτσα; Αυτά που δεν έχουν καθόλου πλαϊνό τοίχωμα, ένας σκέτος αλουμινένιος δίσκος δηλαδή. Θέλω 4 των 30 εκ σε διάμετρο (τόσο χωράει ο φούρνος στο χωριό :-)  ). Θεσσαλονίκη πουλάνε πουθενά; Ή και στο ίντερνετς, αν δεν κοστίζουν τα μαλιοκέφαλά μου (δεν έχω, δεν μου μείναν μαλιοκέφαλα ντιπ, άρα πώς να πληρώσω :-D  ). Επίσης, πού μπορεί να πουλάνε Σαλλονίκη κάνα σινί (το ρηχό ταψί που είναι για πίτες) αλουμινένιο στην ίδια διάμετρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι για ένα μαθημα που κάνω τώρα αλλά για να μην σε αφήσω πεινασμενο, χονδρικα, είναι επειδή δεν το μαγειρευεις σωστά (χρόνος/θερμοκρασια)

Πάρε κομμάτι από τον λαιμό ή την κοιλιά και κανε ότι κανείς απλά βάλε το στην χυτρα. Σε κανά 40λεπτο-1 ώρα θα είσαι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει καμιά συνταγή για ζυμαρικά με σολωμό, εύκολη και χωρίς εξωτικά υλικά; Επειδή ο σολωμός για πολλούς είναι περίεργη υπόθεση γευστικά, δεν θέλω κάτι εξεζητημένο. Οπότε μόνο σιγουράκια παρακαλώ:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...