Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, nickolas είπε

Η Μπαταρία φαίνεται πως αντέχει ...πολύ!

Όσον αφορά το cinematic mode, απέναντι σε κιτ σύστημα δεν είναι και τόσο απαραίτητο μιας και η οπτική διαφορά έχει πέσει πλέον στο ~1 στοπ (και σε σχέση με τους κινέζους δεν υπάρχει οπτική διαφορά). Το Iphone είναι f/5,6 σε όρους APSC.

 

    Κι' αν δεν αντέχει τόσο πολύ η μπαταρία του iPhone δεν υπάρχει πρόβλημα , δεν είναι ταινία κινηματογράφου , βίντεο είναι , δεν τίθεται ζήτημα μπαταρίας σε τέτοια συσκευή .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, babisskg είπε

    Κι' αν δεν αντέχει τόσο πολύ η μπαταρία του iPhone δεν υπάρχει πρόβλημα , δεν είναι ταινία κινηματογράφου , βίντεο είναι , δεν τίθεται ζήτημα μπαταρίας σε τέτοια συσκευή .

Αν δηλαδή πας για πεζοπορία, και τελειώσει η μπαταρία στη μέση της βόλτας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Επειδή όλος ο κόσμος μεταφράζει σε full frame, πόσο είναι σε full frame;

Έχεις δίκιο έγραψα λάθος. Είναι f/6,8 σε full frame άρα ~f4,7 σε APSC.

Δηλαδή λιγότερο από 1 στοπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DVaderLa είπε

Αν δηλαδή πας για πεζοπορία, και τελειώσει η μπαταρία στη μέση της βόλτας;

     Ε όχι , αλλά για όλα υπάρχει λύση . Παίρνεις ένα powerbank . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DVaderLa είπε

Και δεν υπάρχει κιτ πιο φωτεινός ε;

Oι βασικοί φακοί είναι f/3.5 ή f/4. Ακόμα και στις full frame. Που σε Μ43 σύστημα μεταφράζεται σε λιγότερο "φυσικό μποκέ" από το Iphone ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, babisskg είπε

     Ε όχι , αλλά για όλα υπάρχει λύση . Παίρνεις ένα powerbank . 

Άρα χάνεται το νόημα της φορητότητας... Πόσο ζυγίζει ένα powerbank;

Για να θέσω ένα κριτήριο, η sony a7c ζυγίζει με μπαταρία και κιτ 676 γραμμάρια, ενώ το 13 pro max περίπου 240. Το πρώτο προτεινόμενο power bank στο skroutz ζυγίζει άλλα 400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλα αυτά εγώ δεν καταλαβαίνω το νόημα αυτών των video.  Αντίστοιχα δηλαδή τα aps-c vs FF,  micro 4/3 vs aps-c ή οτιδήποτε άλλο.  Τουλάχιστον για το φωτογραφικό κομμάτι μιας και με το video δεν έχω ασχοληθεί. Διαφορετικά εργαλεία για διαφορετικές ανάγκες ή επιθυμίες του καθένα.  Δεν έχω δει ποτέ κάποιον σοβαρό φωτογράφο με ωραία δουλειά να ανεβάζει τέτοια συγκριτικά στο κανάλι του ή γενικότερα να ασχολείται με συγκριτικά. Μόνο κάτι πουθενάδες της κακιάς ώρας συγγνώμη κιόλας δηλαδή που δεν είναι σε θέση να παράξουν αξιόλογο περιεχόμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nickolas είπε

Oι βασικοί φακοί είναι f/3.5 ή f/4. Ακόμα και στις full frame. Που σε Μ43 σύστημα μεταφράζεται σε λιγότερο "φυσικό μποκέ" από το Iphone ! 

Γιατί μου το πας σε m43; Πες μου για την a7c. Γι' αυτή δε μιλάει το βίντεο;

Επίσης σε  m43 και ο 12 40 f2.8 pro κιτ είναι σε κάποιες μηχανές...

3 λεπτά πριν, pifilos είπε

Παρόλα αυτά εγώ δεν καταλαβαίνω το νόημα αυτών των video.  Αντίστοιχα δηλαδή τα aps-c vs FF,  micro 4/3 vs aps-c ή οτιδήποτε άλλο.  Τουλάχιστον για το φωτογραφικό κομμάτι μιας και με το video δεν έχω ασχοληθεί. Διαφορετικά εργαλεία για διαφορετικές ανάγκες ή επιθυμίες του καθένα.  Δεν έχω δει ποτέ κάποιον σοβαρό φωτογράφο με ωραία δουλειά να ανεβάζει τέτοια συγκριτικά στο κανάλι του ή γενικότερα να ασχολείται με συγκριτικά. Μόνο κάτι πουθενάδες της κακιάς ώρας συγγνώμη κιόλας δηλαδή που δεν είναι σε θέση να παράξουν αξιόλογο περιεχόμενο. 

Τα βίντεο για το μέγεθος αισθητήρα σε μηχανές έχουν νόημα. Εγώ που πήγα από m43 σε ff έπαθα σοκ με το εστιακό βάθος...

Δεν είναι το FF ό,τι πιο απλό, αν δεν εστιάσεις σωστά τελείωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Επίσης σε  m43 και ο 12 40 f2.8 pro κιτ είναι σε κάποιες μηχανές...

E, η διαφορά του με το Iphone είναι μόνο 1/2 στοπ. Ενδεικτικά το 12 pro με το 13 pro έχουν μεταξύ τους διαφορά 1 στοπ.

Επίσης αυτός ο φακός κάνει παρόμοια με ένα Iphone.

Κάτι τελευταίο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nickolas είπε

E, η διαφορά του με το Iphone είναι μόνο 1/2 στοπ. Ενδεικτικά το 12 pro με το 13 pro έχουν μεταξύ τους διαφορά 1 στοπ.

Επίσης αυτός ο φακός κάνει παρόμοια με ένα Iphone.

Κάτι τελευταίο...

 

Το f2.8 σε full frame παρόμοιο με iphone? Κάτι δε μας λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αξιομνημόνευτο για εμένα είναι πως ήδη από το 12 Pro Max πολλοί δε βλέπουν τις βελτιώσεις στην κάμερα. Οι κάμερες είναι τόσο καλές που είναι φάση "ήταν καλές και είναι καλές". Αυτό και μόνο δείχνει πως τα κινητά έχουν ήδη φτάσει το good enough για τον κοινό θνητό, που είναι και το ζητούμενο.

15 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Επίσης σε  m43 και ο 12 40 f2.8 pro κιτ είναι σε κάποιες μηχανές...

4 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Το f2.8 σε full frame παρόμοιο με iphone? Κάτι δε μας λες.

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nickolas είπε

To αξιομνημόνευτο για εμένα είναι πως ήδη από το 12 Pro Max πολλοί δε βλέπουν τις βελτιώσεις στην κάμερα. Οι κάμερες είναι τόσο καλές που είναι φάση "ήταν καλές και είναι καλές". Αυτό και μόνο δείχνει πως τα κινητά έχουν ήδη φτάσει το good enough για τον κοινό θνητό, που είναι και το ζητούμενο.

Εμείς εδώ δεν είμαστε κοινοί θνητοί όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nickolas είπε

To αξιομνημόνευτο για εμένα είναι πως ήδη από το 12 Pro Max πολλοί δε βλέπουν τις βελτιώσεις στην κάμερα. Οι κάμερες είναι τόσο καλές που είναι φάση "ήταν καλές και είναι καλές". Αυτό και μόνο δείχνει πως τα κινητά έχουν ήδη φτάσει το good enough για τον κοινό θνητό, που είναι και το ζητούμενο.

 

     Όσο βέβαια βλέπει τα έργα του στην οθόνη της ίδιας συσκευής που τα τράβηξε δλδ στο pro max . Αυτό το δείχνει στο συγκριτικό ? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Τα βίντεο για το μέγεθος αισθητήρα σε μηχανές έχουν νόημα. Εγώ που πήγα από m43 σε ff έπαθα σοκ με το εστιακό βάθος...

Δεν είναι το FF ό,τι πιο απλό, αν δεν εστιάσεις σωστά τελείωσες.

 

Δεν διαφωνώ για αυτό και έγραψα διαφορετικά εργαλεία για διαφορετικές ανάγκες.  Χρήσιμο για πορτραίτα π.χ. (που και πάλι ανάλογα τι θέλει κανείς) όχι για τοπία και macro.  Προσωπική άποψη είναι όποιος όντως ενδιαφέρεται για τη φωτογραφία και πιάσει μια οποιαδήποτε μηχανή θα αρχίσει μετά να ψάχνει τι είναι το καθένα. Γιατί άμα κλείσω τον φακό θα γίνει αυτό γιατί άμα τον ανοίξω εκείνο κλπ.  Οπότε πιστεύω πως θα ανακαλύψει σιγά σιγά τι χρειάζεται και γιατί. Μπορεί να το σκέφτομαι και λάθος ωστόσο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...