Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 19/9/2021 στις 6:50 ΜΜ, DVaderLa είπε

Κανείς δε χρειάζεται άδεια για να πει την άποψή του. Ούτε εσύ, ούτε ο φίλος με το τεστ, ούτε κανείς. Δε συμφωνείς με τη "δοκιμή" που έκανε; Καλά κάνεις. Πες μας γιατί για να καταλάβουμε ή ακόμη καλύτερα κάνε μια δική σου. Οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί και επιθέσεις ρίχνουν το επίπεδο και δε βοηθάν κανέναν. Ακόμη και από ένα αμφιλεγόμενο τεστ κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα μπορεί να προκύψει. Από τσακωμούς πάλι κανένα.

Τελευταίο σχόλιό μου για το θέμα. Δεν έκανα κανέναν προσωπικό χαρακτηρισμό. Χαρακτήρισα την πράξη, τη "δοκιμασία", όχι τον άνθρωπο. Ελπίζω να γίνεται κατανοητό αυτό.

Κάποιοι συμφωνούν με κάποιες "δοκιμασίες", κάποιοι τις βρίσκουν για γέλια, δηλαδή γελοίες. Τι να κάνουμε, πρέπει να μάθουμε να δεχόμαστε και την αντίθετη άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

56 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Τελευταίο σχόλιό μου για το θέμα. Δεν έκανα κανέναν προσωπικό χαρακτηρισμό. Χαρακτήρισα την πράξη, τη "δοκιμασία", όχι τον άνθρωπο. Ελπίζω να γίνεται κατανοητό αυτό.

Κάποιοι συμφωνούν με κάποιες "δοκιμασίες", κάποιοι τις βρίσκουν για γέλια, δηλαδή γελοίες. Τι να κάνουμε, πρέπει να μάθουμε να δεχόμαστε και την αντίθετη άποψη.

 

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Από διάλογο μηδέν κατανόηση κειμένου και συνεχίζεις το επιχείρημα "ξέρεις ποιος είμαι εγώ", ενώ εσύ είσαι που δεν έχεις απαντήσει.

Και εμένα μου είναι παντελώς αδιάφορο τι συνεχίζεις να πιστεύεις εσύ ότι είναι το σωστό στη "δοκιμασία" που έκανες, και μου αρκεί ότι είσαι απολύτως ανίκανος να κατανοήσεις και να απαντήσεις σε αυτό που σου προσάπτουν.

Μπορείς να συνεχίσεις την δραστηριότητά σου, δεν θα ασχοληθώ άλλο μαζί σου, και τύποι σαν εσένα είναι η αιτία που πολύς κόσμος δεν θέλει να γράφει στο ινσόμνια, μεταξύ των οποίων και εγώ που πολύ σπάνια γράφω εδώ για φωτογραφικά θέματα.

      Πραγματικά θα ήθελα να συμμετέχεις στα δρώμενα , αν και γνωρίζω ότι με έχεις αποκλείσει από το να βλέπεις τα γραπτά μου . Ίσως να έχεις να δώσεις πράγματα , όμως για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει να αναθεωρήσεις κάποιες απόψεις σου , όπως ότι δεν γράφεις εδώ μέσα τακτικά για φωτογραφικά θέματα , όπως πολύς κόσμος , διότι μόνος σου δεν θεωρείσαι πολύς κόσμος .

      Άλλη άποψη σου που χρειάζεται αναθεώρηση , είναι πως την στιγμή που λες κάποιον " παντελώς ανίκανο " λες και τον γνωρίζεις από χρόνια , δεν γίνεται να λες παρακάτω πως δεν έκανες προσωπικούς χαρακτηρισμούς . Ξαναδιάβασε με προσοχή τα δικά σου γραπτά .

   Κανείς δεν είναι σε θέση να γνωρίζει αν κάνεις καλά η κακά με το να μην γράφεις τακτικά για φωτογραφικά θέματα εδώ μέσα , παρά μόνον εσύ ο ίδιος . Ομοίως και κανείς δεν ενδιαφέρεται να μάθει αν κάνεις καλά η κακά τελικά .

  Φυσικά και μπορείς να γράψεις , να συμμετέχεις , να προσφέρεις θετικά σε όλους η να μείνεις στο στάδιο ανταλλαγής αντιπαραθέσεων , αντιρρήσεων και αντιδράσεων . 

   Παραμένει στην δική σου διακριτική ευχέρεια να αποφασίσεις . 

   

    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Τελευταίο σχόλιό μου για το θέμα. Δεν έκανα κανέναν προσωπικό χαρακτηρισμό. Χαρακτήρισα την πράξη, τη "δοκιμασία", όχι τον άνθρωπο. Ελπίζω να γίνεται κατανοητό αυτό.

Κάποιοι συμφωνούν με κάποιες "δοκιμασίες", κάποιοι τις βρίσκουν για γέλια, δηλαδή γελοίες. Τι να κάνουμε, πρέπει να μάθουμε να δεχόμαστε και την αντίθετη άποψη.

Σε παρακαλώ κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και σταμάτα να αυτοαναιρείσαι γιατί εκτίθεσαι. Είναι πολύ εύκολο να μιλάς για ψέματα, γελοιότητες, πλάνες και άλλες αηδίες με άμεσες προσωπικές προσβολές προς εμένα αλλά εξαιρετικά δύσκολο να αποδείξεις τους ισχυρισμούς σου ή να παραδεχτείς την υπερβολή και έλλειψη στοιχειώδους ευγένειας. Η εύκολη οδός είναι απλά να αποσυρθείς από το νήμα ενώ η άλλη, η δύσκολη, είναι είτε να ζητήσεις δημόσια συγνώμη ή να αποδείξεις ότι μπορείς να στηρίξεις τη γνώμη σου με επιστημονική τεκμηρίωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πάμε άλλο ένα τεστάκι μιας και το πρώτο χαρακτηρίστηκε άδικο, ανήθικο, παραπλανητικό κτλ.

Μια φωτογραφία έχει ληφθεί με Sony A7RIII και μια με Iphone 12 Pro. Παρόμοια επεξεργασία, κροπάρισμα και downsize σε webres 2048px.

Ποια έχει βγει με ποια συσκευή;

Τη μικρή διαφορά έκθεσης μη τη λάβετε υπόψη, απλά βαρέθηκα να τις κάνω τελείως όμοιες σε αυτή τη παράμετρο.

sample2.jpg

sample1.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, psou είπε

Για πάμε άλλο ένα τεστάκι μιας και το πρώτο χαρακτηρίστηκε άδικο, ανήθικο, παραπλανητικό κτλ.

Μια φωτογραφία έχει ληφθεί με Sony A7RIII και μια με Iphone 12 Pro. Παρόμοια επεξεργασία, κροπάρισμα και downsize σε webres 2048px.

Ποια έχει βγει με ποια συσκευή;

Τη μικρή διαφορά έκθεσης μη τη λάβετε υπόψη, απλά βαρέθηκα να τις κάνω τελείως όμοιες σε αυτή τη παράμετρο.

sample2.jpg

sample1.jpg

      Θα τολμήσω να πω η δεύτερη με iPhone , δείχνει πως έχουν χωρέσει περισσότερα πράγματα μέσα στο κάδρο , πως ο φακός ΙΣΩΣ είναι πιο wide .

     Σε περίπτωση που πέσω έξω , θα επικαλεστώ την έλλειψη διοικητικής μέριμνας , εξαιτίας της οποίας αναγκάζομαι να βγάζω νηστικός συμπεράσματα .  Φυσικά αν πέσω μέσα , θα επικαλεστώ την τεράστια εμπειρία μου , το μοναδικό μου χάρισμα , το ταλέντο μου κλπ ........ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πω και εγώ η 2η με iphone, λόγω των μεταβάσεων από τα πιο εστιασμένα στα ανεστίαστα σημεία και λόγω επιδερμίδας, αν και δεν βλέπω σε αυτό το μέγεθος κάποια καραμπινάτη διαφορά που να κάνει εμφανή τον διαχωρισμό. 

 

Y.Γ.   υπέθεσα πως τα εξαφανισμένα μαλλιά και οι άκρες των φύλλων στη 2η εικόνα είναι λόγω επεξεργασίας. Αν δεν είναι αυτός ο λόγος και είναι το τεχνητό bokeh των κινητών το βάζω σαν τρίτο λόγο. Για να δούμε. 

Επεξ/σία από pifilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, babisskg είπε

      Θα τολμήσω να πω η δεύτερη με iPhone , δείχνει πως έχουν χωρέσει περισσότερα πράγματα μέσα στο κάδρο , πως ο φακός ΙΣΩΣ είναι πιο wide .

     Σε περίπτωση που πέσω έξω , θα επικαλεστώ την έλλειψη διοικητικής μέριμνας , εξαιτίας της οποίας αναγκάζομαι να βγάζω νηστικός συμπεράσματα .  Φυσικά αν πέσω μέσα , θα επικαλεστώ την τεράστια εμπειρία μου , το μοναδικό μου χάρισμα , το ταλέντο μου κλπ ........ 

Θα μπορούσε να έχει χρησιμοποιηθεί πιο wide φακός στη φωτογραφική μιας και σκόπιμα δεν είπα και τι φακό φορούσε! Θα πρότεινα να δείτε για ποιοτικά χαρακτηριστικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, psou είπε

Θα μπορούσε να έχει χρησιμοποιηθεί πιο wide φακός στη φωτογραφική μιας και σκόπιμα δεν είπα και τι φακό φορούσε! Θα πρότεινα να δείτε για ποιοτικά χαρακτηριστικά!

       Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι πως η δεύτερη εικόνα , αυτή για την οποία λέω πως βγήκε με iPhone , δείχνει να έχει μικρότερο βάθος πεδίου , σαν πιο flat , άσχετα με την έκθεση των δύο , τα χρώματα κλπ . Η επάνω εικόνα έχει περισσότερη αίσθηση πορτραίτου , κάτι που βγήκε με όχι φακό κινητού .

      Άλλωστε παραμένει τεστ για μένα , ιδιαίτερα χρήσιμο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 2η είναι του IPhone και έχει μερικές μικρές ατέλειες στο θολωμα που το προδίδουν. Θέλει να ψάξεις για να τις βρεις όμως όποτε μια χαρά. 
Οι φωτο είναι με τον 2x στο IPhone? Τι φακός η μηχανή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εξεταστούν οι φωτογραφίες πιο προσεκτικά, καλύτερα θα ήταν να ανέβαιναν στο imgbb , που έχει όριο 25mb και όχι 2, όπως εδώ και να έμπαινε λινκ εδώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Για να εξεταστούν οι φωτογραφίες πιο προσεκτικά, καλύτερα θα ήταν να ανέβαιναν στο imgbb , που έχει όριο 25mb και όχι 2, όπως εδώ και να έμπαινε λινκ εδώ. 

Δεν είναι αυτός ο σκοπός του τεστ. Δείτε την αρχική μου ανάρτηση κάποιες σελίδες πίσω.

Θα ήταν εξαιρετικά εύκολο να σας έδινα απλά ένα κροπάρισμα από 100% της φώτο και η απάντηση θα ήταν προφανής. Δεν είναι αυτό το νόημα όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, psou είπε

Δεν είναι αυτός ο σκοπός του τεστ. Δείτε την αρχική μου ανάρτηση κάποιες σελίδες πίσω.

Θα ήταν εξαιρετικά εύκολο να σας έδινα απλά ένα κροπάρισμα από 100% της φώτο και η απάντηση θα ήταν προφανής. Δεν είναι αυτό το νόημα όμως.

    Πάω πίσω ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 iphone . 

Παραμενει το νόημα το δικο μου . 

Εαν έχω μαντέψει σωστά .

Ακομα κ σε χαμηλή ανάλυση ακομα κ με σκετα νετα πράσινο φόντο θα δεις το κινητό ! 

Την ναυαρχίδα !!!!!!!!!

 

Ειπαμε , εγω το πάω ανάποδα .

Στημένος αγώνας κ παλι χάνουν .

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, georgerapp είπε

2 iphone . 

Παραμενει το νόημα το δικο μου . 

Εαν έχω μαντέψει σωστά .

Ακομα κ σε χαμηλή ανάλυση ακομα κ με σκετα νετα πράσινο φόντο θα δεις το κινητό ! 

Την ναυαρχίδα !!!!!!!!!

 

Ειπαμε , εγω το πάω ανάποδα .

Στημένος αγώνας κ παλι χάνουν .

Μα δεν είναι αγώνας, ούτε ανταγωνισμός. Είναι απλά άλλο εργαλείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...