Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, highpriest είπε

1300 ευρώ κινητό. Τζάμπα πράγμα!😄

Δεν ξέρω ποιοι δίνουν τόσα λεφτά για κινητό που θέλει αλλαγή κάθε 2-3 ή έστω 4 χρόνια, αλλά προσωπικά δεν τα δίνω. Μια φωτογραφική μηχανή+φακό με τα μισά απο αυτά τα λεφτά θα συνεχίζει να βγάζει ποιτικές ή ακόμη και επαγγελματικές φώτο και μετά απο 10-15  χρόνια. Το Iphone 13 μετά απο απο 15 χρόνια θα είναι εκει που είναι σήμερα το πρώτο iphone. 

Εδώ είναι ένα τεράστιο λάθος που κάνεις.

Στα χρόνια που περνάνε μετράνε οι φωτογραφίες που έχεις βγάλει, όχι οι φωτογραφικές και τα κινητά.  Οι αποτυπώσεις που κάνεις.

Το 1990 τράβαγα σε φιλμ  η μηχανή είναι πεταμένη, το 2005 τράβαγα σε dslr η μηχανή είναι πουλημένα και σιγουρα πεταμένη  το 2012  σε nex  με 5-6 διαφορετικούς φακούς σε τσάντες και τσαντάκια η μηχανή παρατημένη, τι να την κάνω την μηχανή μέχρι να την βγάλω να σκεφτώ να καδράρω πάει η στιγμή.

Μην σκέφτεσαι ποτέ με τιμές φωτογραφικών μηχανών και κινητών η αξία μιας φωτογραφίας είναι αυτό που μετράει και αυτό που μένει.

Σχετικά με τα iphone για την Ελλάδα μας που ο μισθός είναι 1000 και το iphone έχει χίλια  είναι πολλά αλλά τι να πουνε οι Αλβανοι οι Βούλγαροι οι Τούρκοι οι Ινδοι.    

Ένα χιλιάρικο για κινητό είναι πολλά ναι ένα χιλιάρικο για φωτογραφική δεν είναι τίποτα.

Σκέψου όμως ότι έχεις ενα μικρό όπλο σχεδόν αόρατο γιατι και όλοι οι αλλοι έχουν κινητά, που  εσενα που ξέρεις πως πρέπει να σταθείς τι να προσέξεις, θα σου βγάλει απίστευτες φωτογραφίες που θα τις έχεις το 2040  ή 60 και θα τις βλέπουν τα παιδιά σου ή τα εγγόνια σου.    Αποτυπωμένες στιγμές που έζησες που έπιασες απο street photography, απο προσωπικές στιγμές, από την τέχνη σου και την τεχνική σου.

Προσωπικά αν και ασχολούμαι ερασιτεχνικά, έχω δει χιλιάδες φωτογράφιες.  Όσοι  "το έχουν" το χόμπι,  εγώ   δεν ασχολούμαι καν αν τις τράβηξαν με sony με nikon  με κινητό.    Αν το έχει ο άλλος ότι μηχάνημα και να του δώσεις θα βγάλει αποτέλεσμα,  με θέμα με ατμόσφαιρα, ζυγισμένα όλα ,  με άποψη με χαρακτήρα.

Επεξ/σία από odys03
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, odys03 είπε

Εδώ είναι ένα τεράστιο λάθος που κάνεις.

Στα χρόνια που περνάνε μετράνε οι φωτογραφίες που έχεις βγάλει, όχι οι φωτογραφικές και τα κινητά.  Οι αποτυπώσεις που κάνεις.

Το 1990 τράβαγα σε φιλμ  η μηχανή είναι πεταμένη, το 2005 τράβαγα σε dslr η μηχανή είναι πουλημένα και σιγουρα πεταμένη  το 2012  σε nex  με 5-6 διαφορετικούς φακούς σε τσάντες και τσαντάκια η μηχανή παρατημένη, τι να την κάνω την μηχανή μέχρι να την βγάλω να σκεφτώ να καδράρω πάει η στιγμή.

Μην σκέφτεσαι ποτέ με τιμές φωτογραφικών μηχανών και κινητών η αξία μιας φωτογραφίας είναι αυτό που μετράει και αυτό που μένει.

Σχετικά με τα iphone για την Ελλάδα μας που ο μισθός είναι 1000 και το iphone έχει χίλια  είναι πολλά αλλά τι να πουνε οι Αλβανοι οι Βούλγαροι οι Τούρκοι οι Ινδοι.    

Ένα χιλιάρικο για κινητό είναι πολλά ναι ένα χιλιάρικο για φωτογραφική δεν είναι τίποτα.

Σκέψου όμως ότι έχεις ενα μικρό όπλο σχεδόν αόρατο γιατι και όλοι οι αλλοι έχουν κινητά, που  εσενα που ξέρεις πως πρέπει να σταθείς τι να προσέξεις, θα σου βγάλει απίστευτες φωτογραφίες που θα τις έχεις το 2040  ή 60 και θα τις βλέπουν τα παιδιά σου ή τα εγγόνια σου.    Αποτυπωμένες στιγμές που έζησες που έπιασες απο street photography, απο προσωπικές στιγμές, από την τέχνη σου και την τεχνική σου.

Προσωπικά αν ασχολούμαι ερασιτεχνικά, έχω δει χιλιάδες φωτογράφιες.  Όσοι  "το έχουν" το χόμπι,  εγώ   δεν ασχολούμαι καν αν τις τράβηξαν με sony με nikon  με κινητό.    Αν το έχει ο άλλος ότι μηχάνημα και να του δώσεις θα βγάλει αποτέλεσμα,  με θέμα με ατμόσφαιρα, ζυγισμένα όλα ,  με άποψη με χαρακτήρα.

Νομίζω το βλέπουμε εντελώς διαφορετικά το θέμα της φωτογραφίας. Ας μείνουμε σε αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, odys03 είπε

Το iphone 13 pro,  στα χέρια ενός φωτογράφου που ξέρει να καδρράρει, να συνθέτει,  και να επεξεργάζεται φωτογραφίες,  είναι αυτή τη στιγμή πάρα πολύ ισχυρό όπλο.

Εγώ που έχω απο πολύ παλιά μεράκι με τις dslr τις mirorless,  τους φακούς, να ψάχνω κάθε λεπτομέρεια,  το γράφω ξεκάθαρα αυτό το κινητό είναι υπερόπλο, για street photography, για πορτρέτα, και με λίγη προσοχή ακόμα για νυχτερινά .     Δηλαδή για το 100%  των φωτογραφιών που ασχολούμαι.

Δεν το ενδεικνύω  για  αυτούς που ασχολούνται με μακρινή φωτογράφηση,   πουλιά, άγρια ζώα,  για αθλητικά που θέλουν να κροπάρουν πάρα πολύ και όλα αυτα τα εξειδικευμένα.  Δεν ασχολούμαι με τέτοια,  φυσικά εκεί χρειάζονται τηλεφακοί,  σε  δυσκολα νυχτερινά σε πάρα πολύ χαμηλο φωτισμό  χρειάζεσαι απόλυτα χαμηλά διαφραγματα  και τέτοια αλλά δεν ασχολούμαι καν  με τέτοια.

Ένα θα γράψω.   Αντικαθιστά επάξια εξοπλισμό χιλιάδων ευρώ,  τεράστιου όγκου, το έχεις πάντα μαζί τελείως διακριτικά στην εποχή που ζούμε,  και βγάζεις διαμάντια φωτογραφίες, τι άλλο να ζητήσεις. Δώσε σε κάποιον που ξέρει από φωτογραφία αυτό το κινητό και θα σου φέρει πίσω άριστες φωτογραφίες.

Δεν βάζω προσωπικές φωτογραφίες,  απλά έτσι για να ανοίγει η όρεξη.  https://www.cnet.com/pictures/iphone-13-pro-13-pro-max-camera-testing-photos-from-apple-highest-end-2021-phones/42/

 

Χωρίς να διαφωνώ κάπου ιδιαίτερα παραμένει μια άβολη συσκευή. Είχα γράψει και σε άλλο thread παλιότερα πως για μένα τα κινητά γενικότερα (νταξει τα 13,14 pro max κλπ όχι τόσο) παραμένουν η φθηνότερη φωτογραφική επιλογή καθώς είναι μια ακόμη εφαρμογή που έχουν. 

Ωστόσο εργονομικά και μόνο είναι αισχρά. Δεν υπάρχει περίπτωση να το προτιμήσω προσωπικά για παρατεταμένη χρήση ή για περιβάλλον που χρειάζεται συχνή αλλαγή ρυθμίσεων. Σε μια εποχή που κακή μηχανή δεν υπάρχει (βάζω μέσα και τα κινητά) η εργονομία είναι αρκετά σημαντικό κριτήριο. 

Στα υπέρ και συγκεκριμένα για φωτογραφία δρόμου είναι ότι δεν ενοχλείται ο κόσμος ή φύλακες - σεκιούριτι αφού πλέον το να κυκλοφορείς με μηχανή είναι μάλλον παράταιρο και σε καθιστά αυτομάτως επαγγελματία. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα που γράφει ο φίλος έχουν εν μερη ισχύ .

Το εν μέρη το έχει ορίσει ο ίδιος και είναι ευτυχισμένος εκεί μέσα.

Επιλογή του να αποκλίσει το μεγαλύτερο εύρως των φωταγραφιών που μπορεί κάποιος να βγάλει :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, highpriest είπε

Νομίζω το βλέπουμε εντελώς διαφορετικά το θέμα της φωτογραφίας. Ας μείνουμε σε αυτό.

 Με έχουν απασχολήσει και εμένα το ότι άλλο ουρανό και φυλώματα δέντρων  βγάζει η sony άλλο ουρανό βγάζει η olympus έκατσα ασχολήθηκα εκατονάδες ώρες με raw και τεράστια αρχεία,  με απασχόλησαν οι συμπιέσεις των jpg,  έδωσα λεφτά σε  φακούς να έχουν 1.4  και 1.2  δίαφραγμα,   κάποτε με απασχολούσε αν το film της fuji κάνει καλύτερο πράσινο από της agfa,  και πολλά άλλα,  αισθανόμουν hi να με βλέπουν να αλλαζω φακούς και να  κανω σπαγγάτο να καδράρω,    μου άρεσε το πραγματικό κλικ που κάνουν οι μηχανες με φιλμ, μετά τα υπερηχητικά των autofocus και των φλας που φορτίζουν.

καποια στιγμη θα καταλαβεις όμως ότι ένας πιτσιρικάς ή ένας παππούς αν έχει ταλέντο στο να συνθέτει ή να βλέπει με αποψη την τεχνη της φωτογραφίας,  πολύ λιγότερη σημασία έχουν τα μηχανήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πάντως αισθάνομαι ευτυχισμένος που πήρα ενα trigger για το φλας μου και μπορω να βρισκομαι σε διαφορετική θέση απο το φλάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, highpriest είπε

Η Olympus και η Pαnasonic χρησιμοποιούν σε έναν βαθμό κάποια τέτοια software ...Πχ δίνουν 80mpx σύνθεση εικόνας απο 8 φωτογραφίες των 10mpx και δημιουργούν πρακτικά φωτογραφίες που μπορούν να εκτυπωθούν με λεπτομέρεια σε τεράστια μεγέθη, καλύπτοντας έτσι την αδυναμία του μικρότερου σένσορα...
Θα ήθελα να δω τέτοιες καινοτομίες και απο άλλες εταιρίες και σε άλλα συστηματα.

Συμφωνώ με το.γενικοτερο σχόλιο ...αλλά τώρα εκεί προς το τελος βγάζεις το "Μπάμπη" από μέσα μου!! 😎

Η PENTAX είναι αυτή που ξεκινησε να εφαρμόζει τη συγκεκριμένη τεχνολογία (pixel shift) σε όλα τα μοντέλα της από το 2015 κι έπειτα.  Κ3ii, K1, K70, KP, K1ii, K3iii. Και σε apsc και σε full frame σύστημα δηλαδή. 

Το ότι το τμήμα μάρκετινγκ της Ricoh δεν μπόρεσε να το επικοινωνήσει είναι άλλο θέμα!

Το ότι εγώ έχω την KP 3 χρόνια κι ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα είναι επίσης άλλο θέμα ...😎😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sakis444 είπε

Συμφωνώ με το.γενικοτερο σχόλιο ...αλλά τώρα εκεί προς το τελος βγάζεις το "Μπάμπη" από μέσα μου!! 😎

Η PENTAX είναι αυτή που ξεκινησε να εφαρμόζει τη συγκεκριμένη τεχνολογία (pixel shift) σε όλα τα μοντέλα της από το 2015 κι έπειτα.  Κ3ii, K1, K70, KP, K1ii, K3iii. Και σε apsc και σε full frame σύστημα δηλαδή. 

Το ότι το τμήμα μάρκετινγκ της Ricoh δεν μπόρεσε να το επικοινωνήσει είναι άλλο θέμα!

Το ότι εγώ έχω την KP 3 χρόνια κι ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα είναι επίσης άλλο θέμα ...😎😁

 

Δεν το γνώριζα πως το κάνει η Pentax on camera, και δεν ήταν η πρόθεση μου να παινέψω την Olympus σε βάρος της Pentax! 

Εξάλλου όλοι Pentax θα πάρουμε κάποια στιγμή (αν συνεχίσει να υπάρχει) 😄

Να το χρησιμοποιήσεις για να δεις τι ωραίο που είναι! Τα σπάει! Πρακτικά κάνει οποιαδήποτε κάμερα των 16-20-24 mpx να έχει συγκρίσιμη ανάλυση με τα θηρία των 50 και 60 mpx. Ειδικά σε Pentax Full Frame θα βγάζει λογικά τρελή εικόνα.

Να μου χαθείτε! Θα με κάνετε να ψάχνω για Κ-1 και έχει και βαριούς φακούς να κουβαλάω! 😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sakis444 είπε

Συμφωνώ με το.γενικοτερο σχόλιο ...αλλά τώρα εκεί προς το τελος βγάζεις το "Μπάμπη" από μέσα μου!! 😎

Η PENTAX είναι αυτή που ξεκινησε να εφαρμόζει τη συγκεκριμένη τεχνολογία (pixel shift) σε όλα τα μοντέλα της από το 2015 κι έπειτα.  Κ3ii, K1, K70, KP, K1ii, K3iii. Και σε apsc και σε full frame σύστημα δηλαδή. 

Το ότι το τμήμα μάρκετινγκ της Ricoh δεν μπόρεσε να το επικοινωνήσει είναι άλλο θέμα!

Το ότι εγώ έχω την KP 3 χρόνια κι ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα είναι επίσης άλλο θέμα ...😎😁

 

 

1 λεπτό πριν, highpriest είπε

Δεν το γνώριζα πως το κάνει η Pentax on camera, και δεν ήταν η πρόθεση μου να παινέψω την Olympus σε βάρος της Pentax! 

Εξάλλου όλοι Pentax θα πάρουμε κάποια στιγμή (αν συνεχίσει να υπάρχει) 😄

Να το χρησιμοποιήσεις για να δεις τι ωραίο που είναι! Τα σπάει! Πρακτικά κάνει οποιαδήποτε κάμερα των 16-20-24 mpx να έχει συγκρίσιμη ανάλυση με τα θηρία των 50 και 60 mpx. Ειδικά σε Pentax Full Frame θα βγάζει λογικά τρελή εικόνα.

Να μου χαθείτε! Θα με κάνετε να ψάχνω για Κ-1 και έχει και βαριούς φακούς να κουβαλάω! 😆

     Μην τους ανοίγετε τα μάτια , μην τους ανοίγετε τα μάτια ....... θα ανέβουν οι τιμές ...... να πάρουμε εμείς πρώτα μία K - 1 και μετά ....... 🤣🤣🤣 ....... 🤣🤣🤣 ....... 

2 λεπτά πριν, babisskg είπε

 

     Μην τους ανοίγετε τα μάτια , μην τους ανοίγετε τα μάτια ....... θα ανέβουν οι τιμές ...... να πάρουμε εμείς πρώτα μία K - 1 και μετά ....... 🤣🤣🤣 ....... 🤣🤣🤣 ....... 

     Ορίστε ...... δείτε τι ωραίες φωτογραφίες βγαίνουν με mft ..... ωραιοτατες ...... εκεί να μείνετε ...... 🤣🤣🤣 ...... 

sketch-1663340385036.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, babisskg είπε

 

     Μην τους ανοίγετε τα μάτια , μην τους ανοίγετε τα μάτια ....... θα ανέβουν οι τιμές ...... να πάρουμε εμείς πρώτα μία K - 1 και μετά ....... 🤣🤣🤣 ....... 🤣🤣🤣 ....... 

     Ορίστε ...... δείτε τι ωραίες φωτογραφίες βγαίνουν με mft ..... ωραιοτατες ...... εκεί να μείνετε ...... 🤣🤣🤣 ...... 

sketch-1663340385036.jpg

Πλουραρισμός! Και mft και FF για να εκμεταλλευόμαστε τα θετικά και των δύο συστημάτων!🙂

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, babisskg είπε

 

     Μην τους ανοίγετε τα μάτια , μην τους ανοίγετε τα μάτια ....... θα ανέβουν οι τιμές ...... να πάρουμε εμείς πρώτα μία K - 1 και μετά ....... 🤣🤣🤣 ....... 🤣🤣🤣 ....... 

     Ορίστε ...... δείτε τι ωραίες φωτογραφίες βγαίνουν με mft ..... ωραιοτατες ...... εκεί να μείνετε ...... 🤣🤣🤣 ...... 

sketch-1663340385036.jpg

    Καλά ...... μην ξεχνάμε τις 645D ...... κλάμα όχι αστεία ...... 

incoming...

 

Μόλις τώρα, highpriest είπε

Πλουραρισμός! Και mft και FF για να εκμεταλλευόμαστε τα θετικά και των δύο συστημάτων!🙂

 

   Ένα σύστημα ίσον κανένα ...... γνωστό από παλιά ! 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, highpriest είπε

😄

 

Να μου χαθείτε! Θα με κάνετε να ψάχνω για Κ-1 και έχει και βαριούς φακούς να κουβαλάω! 😆

Τον 28-105mm για σχεδόν όλες τις δουλειές. Τον παινευουν όλοι για το πόσο καλός έχει βγει ως Κιτ φακός τους. Οικονομικος-ελαφρυς-μικρος (για ff)...Τώρα, αν πας σε 24-70 2.8 (ή 15-30 2.8, ή 70-210 2.8 ή 150-450) αλλάζει το θέμα...και πρέπει να αντέχει και η τσέπη κυριως εκτός από τη μέση!

Αν είχα Κ1 (που ούτε εγώ δεν ξέρω πόσες φορές έχω φτάσει ένα κλικ από το να κάνω κίνηση ...αλλά μετά σκέφτομαι ότι ουσιαστικά δεν τη χρειάζομαι κ ηρεμώ) θα έπαιρνα τον 28-105 συν κανέναν παλιό AF από τη φιλμ εποχή (F 70-210 πχ, μια χαρά κριτικές και τζάμπα αν δε θες γρήγορο AF αφού το κάνει η μηχανή sctewdrive και είναι αργο) και κανέναν ultrawide prime στα 15mm ακόμα κ μανουαλ (πχ τον Samyang 14mm) συν.κανεναν 50mm 1.7 prime επίσης από AF film εποχη...και με 1500€ έχεις έτοιμο σύστημα FF. 

Μπάμπη....είπα πολλά;

Επεξ/σία από sakis444
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sakis444 είπε

Αν είχα Κ1 (που ούτε εγώ δεν ξέρω πόσες φορές έχω φτάσει ένα κλικ από το να κάνω κίνηση ...αλλά μετά σκέφτομαι ότι ουσιαστικά δεν τη χρειάζομαι κ ηρεμώ) θα έπαιρνα ...

Μπάμπη....είπα πολλά;

Θα έπαιρνες 3 φακούς, 31, 43, 77.
 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sakis444 είπε

Τον 28-105mm για σχεδόν όλες τις δουλειές. Τον παινευουν όλοι για το πόσο καλός έχει βγει ως Κιτ φακός τους. Οικονομικος-ελαφρυς-μικρος (για ff)...Τώρα, αν πας σε 24-70 2.8 (ή 15-30 2.8, ή 70-210 2.8 ή 150-450) αλλάζει το θέμα...και πρέπει να αντέχει και η τσέπη κυριως εκτός από τη μέση!

Αν είχα Κ1 (που ούτε εγώ δεν ξέρω πόσες φορές έχω φτάσει ένα κλικ από το να κάνω κίνηση ...αλλά μετά σκέφτομαι ότι ουσιαστικά δεν τη χρειάζομαι κ ηρεμώ) θα έπαιρνα τον 28-105 συν κανέναν παλιό AF από τη φιλμ εποχή (F 70-210 πχ, μια χαρά κριτικές και τζάμπα αν δε θες γρήγορο AF αφού το κάνει η μηχανή sctewdrive και είναι αργο) και κανέναν ultrawide prime στα 15mm ακόμα κ μανουαλ (πχ τον Samyang 14mm)...και με 1500€ έχεις έτοιμο σύστημα FF. 

Μπάμπη....είπα πολλά;

    Είπες τα ελάχιστα , ότι φακό θες ρίχνεις επάνω , αλλά πιστεύω πως η ουσία της βρίσκεται σε χρήση με prime φακούς ....... είναι σύστημα που ωριμάζεις η μάλλον σε ωριμάζει θες δε θες .

    Δεν τη χρειάζεσαι , οποιοδήποτε σώμα της Pentax από τα νεότερα είναι αρκετό ώστε να δώσεις την διαφορά σε κάποιους φακούς ....... κάποιους ...... 

     Το δυστύχημα είναι πως λιγόστεψαν αισθητά πλέον ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...