Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Κατά τη γνώμη μου, η σύγκριση ενός επαγγελματικού εργαλείου, με ένα εισαγωγικό μοντέλο χωρίς καν σταθεροποίηση και στεγανοποίηση είναι άτοπη.

Ακριβώς. Για να μη μιλήσουμε για χαρακτηριστικά και λοιπές ευκολίες που δεν είναι καν κοντά. 

11 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Αν κάποιος ήθελε μικρότερο σώμα σε m43, υπάρχει, μεταξύ άλλων,  και η em5, μικρότερη, στεγανή και με εξαιρετική σταθεροποίηση.

Και εφάμιλλη (αν όχι καλύτερη) ποιότητα εικόνας ασχέτως τι λένε άκυροι δείκτες. Δυστυχώς είναι κακό deal η RP για τα σημερινά δεδομένα και βάσει ανταγωνισμού. Αυτό δε σημαίνει πως είναι κακή μηχανή (δεν υπάρχουν τέτοιες) αλλά παραμένει κακό deal. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η EOS RP,  έχει weather seal . 

Στην αξιολόγηση αισθητήρων στο dxo , η rp , έχει overall score 85 και η κορυφαία olympus 80 .

Αναφέρθηκα με αριθμούς , μετρήσιμα μεγέθη και αξιολογήσεις γνωστών σελίδων . 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ στο τυπικό μέρος. Όντως έτσι είναι. Όταν όμως πας να ανεβάσεις shadows δυστυχώς το αποτέλεσμα είναι χειρότερο και από μικρότερους αισθητήρες. Τέλοσπαντων τα έχουμε ξαναπεί. Ανάλογα και τη χρήση πάντα. Σίγουρα είναι μια λύση αν κάποιος θέλει να γλιτώσει χρήματα στην αρχή για να μπει στο σύστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pifilos είπε

Όταν όμως πας να ανεβάσεις shadows δυστυχώς το αποτέλεσμα είναι χειρότερο και από μικρότερους αισθητήρες. 

Αν φωτίσεις έντονα σκιές και σε hasselblad  μπορείς να τα κάνεις χάλια. Σίγουρα και σε m43. 

Αν θελήσει κάποιος να αναδείξει ατέλειες, θα το κάνει σε οποιοδήποτε μοντέλο . Παντού υπάρχουν .

Αν ξέρει , μπορεί να βγάλει σούπερ φωτογραφίες με οτιδήποτε. 

Κατανοώ απόλυτα , τον εντυπωσιασμό που προκαλούν διάφορες γκατζετιές. 

Πριν δεκαετίες , θεωρούσα ανώτερη τη δική μου eos , μοντέλο χρονιάς , από τις F2- F3  (και canon F1) άλλων στην παρέα, 

που είχαν 15 χρόνια στην πλάτη και δεν είχαν μενού , τηλεκτροντρόλ κτλ . 

Σήμερα που κοιτάμε πάλι εκείνα τα φιλμ , δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι ήταν έτσι . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ ναι για αυτό είπα εξάλλου ότι δεν υπάρχουν κακές μηχανές. Χάριν συζήτησης απλώς και κυρίως επειδή οι δείκτες και το μέγεθος του αισθητήρα δε δείχνουν πάντα όλη την εικόνα. Για να "τσιγκλίσω" και λίγο το thread μια εικόνα από OPPO Find X5 Pro (κινητό δηλαδή δεν το ήξερα και εγώ σήμερα το έμαθα). 

 

https://www.facebook.com/photo?fbid=574548480705306&set=gm.3058348274404653

 

Από την περιγραφή για όποιον δεν έχει facebook ή δεν του ανοίγει ο σύνδεσμος για κάποιον λόγο. 

Credits: Paul Wilson Images

I took 10 x 32s exposures of the sky on a tracking mount and stacked them for noise reduction.
32s / f1.7 / ISO2500

287825509_574548470705307_6772181605043515192_n.jpg.a69f9f4e3d29f1d1461e618a269eb7d8.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε EOS M έκανα bracketing και στακαρα 3 φώτο Χ24 mpix, σύνολο 72 mpix λεπτομέρειας.

Στην G9 παίρνω με το high resolution 80mpix εικόνα και μάλιστα μπορώ να παγώσω και την κίνηση πχ κάποιο πουλί στο mode 2, παρόλο που για να πάρει τα 80 αυτά mpix μετακινεί τον σένσορα. Για εμένα αυτό είναι τεχνολογική υπεροχή. Επειδή με μια κάμερα που μπορώ να πάρω τις καθημερινές στιγμές με έναν φακό που ζυγίζει όσο ένα πακέτο τσιγάρα, μπορώ επίσης να πάρω και καθαρή εικόνα 80mpix με ευκρίνεια που με ικανοποιεί όσο δεν με ικανοποίησε άλλη μηχανή στο παρελθόν.

Επίσης ο κιτ 12-60 (ούτε καν ο leica) δεν συγκρίνεται ούτε με τον κιτ της EOS M σειράς ούτε με της Νικον σειράς που δοκίμασα απο φωτογραφική D3500 φίλου με τον 18-55. Και την γνώμη μου για τους κιτ φακούς γενικώς, την γνωρίζετε οι περισσότεροι εδω μέσα. Είναι αξιοπρεπέστατος.

Σε γενικές γραμμές είναι άτοπο να συγκρίνουμε ένα επαγγελματικό σώμα με ένα entry level. Αυτός που θέλει τις λειτουργίες που δίνουν τα επαγγελματικά σώματα δεν θα κοιτάξει σε entry level. Θα συγκρίνει ναυαρχίδες. Δεν θα συγκρίνει την ΟΜ-1 με την RP, αλλά με την R6 και την R5. Είναι καλύτερες αυτές οι FF απο την Μ43; Πιθανότατα ναι. Αλλά για να πάρει τις ίδιες λειτουργίες θα πρέπει να δώσει τα διπλάσια χρήματα ή και παραπάνω.

Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε την RP με ναυαρχίδες. Είναι entry level. Θα την συγκρίνω με E-m10 ή με E-m5 και εκει θα δω την σχέση κόστους απόδοσης.

Ξαναλέω (και το πιστεύω) πως κατα 95% τουλάχιστον όσοι θέλουν επαγγελματικές δυνατότητες στο σώμα, ξέρουν για ποιον λόγο τις θέλουν. Προσωπικά πχ έχω ρίξει τους χρόνους μου σε κάποιες εργασίες στο 1/3. Αυτό για εμένα είναι μεγάλη υπόθεση. Τώρα για το αν θα έχω μαζί μου μια μηχανή σε εκδρομή, συνήθως βολεύομαι και με κάποια παλιά μου κομπακτ που χωράει στην τσέπη. Μια χαρά φωτογραφία αναμνήσεων θα τραβήξει.

Εντάξει υπάρχουν και κάποιοι που πάσχουν απο GAS αλλά αυτοί θα πάνε συνήθως σε ότι ακριβότερο μπορούν να αγοράσουν.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Αν φωτίσεις έντονα σκιές και σε hasselblad  μπορείς να τα κάνεις χάλια. Σίγουρα και σε m43. 

Αν θελήσει κάποιος να αναδείξει ατέλειες, θα το κάνει σε οποιοδήποτε μοντέλο . Παντού υπάρχουν .

Αν ξέρει , μπορεί να βγάλει σούπερ φωτογραφίες με οτιδήποτε. 

Κατανοώ απόλυτα , τον εντυπωσιασμό που προκαλούν διάφορες γκατζετιές. 

Πριν δεκαετίες , θεωρούσα ανώτερη τη δική μου eos , μοντέλο χρονιάς , από τις F2- F3  (και canon F1) άλλων στην παρέα, 

που είχαν 15 χρόνια στην πλάτη και δεν είχαν μενού , τηλεκτροντρόλ κτλ . 

Σήμερα που κοιτάμε πάλι εκείνα τα φιλμ , δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι ήταν έτσι . 

     Στα mirrorles συστήματα είναι κοινό χαρακτηριστικό η ικανότητα προσαρμογής πολλών και διάφορων φακών με αντάπτορα , όμως δεν αποτελεί πρωταρχικό κριτήριο . 

     Σοβαρό χαρακτηριστικό στο m4/3 σύστημα είναι η εξαρχής ομοιογένεια στο mount , κάτι που είναι σοβαρό κριτήριο για μία τέτοια επιλογή . 

     Για παράδειγμα , έχω μία mirrorles την οποία χρησιμοποιώ μόνο για να κοτσάρω " άλλους " φακούς και φυσικά είναι μία παλιάς τεχνολογίας και φτηνή φυσικά .

    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, highpriest είπε

Επίσης ο κιτ 12-60 (ούτε καν ο leica) δεν συγκρίνεται ούτε με τον κιτ της EOS M σειράς ούτε με της Νικον σειράς που δοκίμασα απο φωτογραφική D3500 φίλου με τον 18-55.

Βλέπω τιμές στο σκρουτζ. Ο φθηνότερος panasonic 12-60 (όχι ο leica) έχει χαμηλότερη τιμή στο σκρουζ 368€ .

Γιατί ο leica χαμηλότερη τιμή στο σκρουζ, έχει 968€ .

Ο nikon 18-55 ο φθηνότερος στο σκρουτζ, έχει χαμηλότερη τιμή 78€ .

Ο ακριβότερος (με vr) , έχει χαμηλότερη τιμή στο σκρουτζ 129€

Συγκρίνεις φακό των 78€ ως 129€ , με φακό που ξεκινά από 368€ (αφήνω εκτός το ότι έχει  έκδοση και 968€). 

Στη συνέχεια διαβάζω 

1 ώρα πριν, highpriest είπε

Σε γενικές γραμμές είναι άτοπο να συγκρίνουμε ένα επαγγελματικό σώμα με ένα entry level. Αυτός που θέλει τις λειτουργίες που δίνουν τα επαγγελματικά σώματα δεν θα κοιτάξει σε entry level. Θα συγκρίνει ναυαρχίδες. 

Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε την RP με ναυαρχίδες. Είναι entry level. Θα την συγκρίνω με E-m10 ή με E-m5 και εκει θα δω την σχέση κόστους απόδοσης.

Ξαναλέω (και το πιστεύω) πως κατα 95% τουλάχιστον όσοι θέλουν επαγγελματικές δυνατότητες στο σώμα, ξέρουν για ποιον λόγο τις θέλουν.

Αποκλείεις  κάποιος να μη θέλει εξτρά δυνατότητες και  firmware που κυνηγά μάτια πουλιών ή κινούμενα οχήματα (σε ανθρώπινα μάτια κλειδώνει και η rp) , αλλά να θέλει σώμα που μπορεί απλώς να ορίζει ταχύτητα διαφράγματος, διάφραγμα και iso άμεσα (κάτι που γίνεται στην rp , όπως γινόταν και σε σώματα dslr όπως D7XXX κτλ) ΑΛΛΑ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΙΚΟΝΑΣ που  μπορεί να πάρει με όσο γίνεται λιγότερα χρήματα και που όπως δείχνουν οι βαθμολογίες , μάλλον το προσφέρει η rp ; 

Τα περί επαγγελματιών τέλος, είναι λίγο σχετικά. Αν ψάξουμε επαγγελματίες , ειδικά στην ελλάδα, δεν νομίζω να βρούμε  πολλούς με m43. 

Όποιος ψάχνεται με ανούσιες συγκρίσεις, η panasonic, έχει και θέμα εσωτερικού ανταγωνισμού. 

Έχει την  Panasonic LUMIX DC-S5  , που είναι full frame mirrorless , (L mount), entry level βέβαια ...

(από αυτά που δεν αποδέχεται ο highpriest να συγκρίνουμε με "pro" )

που μάλλον κάνει σκόνη τόσο την  κορυφαία αυτή τη στιγμή m43 , OLYMPUS OM SYSTEM OM-1

όσο και την κορυφαία panasonic m43, την Lumix DC-GH5S .

Μεγάλη διαφορά και μεταξύ των δύο panasonic .

https://cameradecision.com/compare/Panasonic-Lumix-DC-GH5-II-vs-Panasonic-Lumix-DC-S5

Με τη full frame βέβαια ακριβότερη , αλλά αν συγκρίνεις με την πιο ακριβή m43 olympus om 1,

δεν υπάρχει πλέον διαφορά τιμής . Η διαφορά στο imaging όμως, τεράστια .

https://cameradecision.com/compare/OM-System-OM-1-vs-Panasonic-Lumix-DC-S5

 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Για φακούς μιλάς για φθηνούς  nikon  . Και από την άλλη βάζεις τον 12-60 που κάνει 1000€ . 

Όχι, μιλάω για τον Panasonic 12-60 f3.5-5.6. Δε συζητάω καν για τον αντίστοιχο Panasonic Leica.

 

3 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Σχετικά με τον όγκο , για να μην ξεχνιόμαστε, η κορυφαία m43  , η Olympus OM-1

Το ότι στο σύστημα m43 υπάρχουν ογκώδεις κάμερες δε λέει τίποτα απολύτως. Αυτό είναι επιλογή του κατασκευαστή για κάποια μοντέλα. Το m43 είναι μια δυνατότητα να έχεις ένα compact σύστημα κάμερας - φακών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Όχι, μιλάω για τον Panasonic 12-60 f3.5-5.6. Δε συζητάω καν για τον αντίστοιχο Panasonic Leica.

Δες το ποστ που έκανα πριν . Οκ κάνει 370€ . 

3 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Το ότι στο σύστημα m43 υπάρχουν ογκώδεις κάμερες δε λέει τίποτα απολύτως. Αυτό είναι επιλογή του κατασκευαστή για κάποια μοντέλα. Το m43 είναι μια δυνατότητα να έχεις ένα compact σύστημα κάμερας - φακών.

Στις dslr , γιατί έλεγε κάτι , το ότι υπήρχαν ογκώδεις κάμερες ; Εκεί γιατί δεν έλεγε κανείς "ότι δεν λέει τίποτε απολύτως".

Και το m39 της leica , έχει τη δυνατότητα να έχεις κόμπακτ σύστημα κάμερας φακών . Και είναι και ... full frame !

Και συνεργάζονται και με ... φιλμάτα σώματα !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Δες το ποστ που έκανα πριν . Οκ κάνει 370€

Τον δικό μου 12-60 τον πήρα 290 ευρώ. Και όχι, η σύγκριση δε θα γίνει με τους φτηνούς 18-55 αλλά με αντίστοιχους μεγάλου εστιακού εύρους φακούς (πχ 18-105mm) ίδιου κόστους σε DSLR. Και εκεί ο 12-60 δεν έχει αντίπαλο.

Αναφέρεις ότι οι DSLR μπορεί να είναι compact αλλά το σύνολο κάμερας φακών, όχι, δε θα είναι ποτέ τόσο compact.

8 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Και το m39 της leica , έχει τη δυνατότητα να έχεις κόμπακτ σύστημα κάμερας φακών . Και είναι και ... full frame !

E, τότε πάρε Leica αφού πιστεύεις ότι συγκρίνεις τα ίδια πράγματα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Τον δικό μου 12-60 τον πήρα 290 ευρώ. Και όχι, η σύγκριση δε θα γίνει με τους φτηνούς 18-55 αλλά με αντίστοιχους μεγάλου εστιακού εύρους φακούς (πχ 18-105mm) ίδιου κόστους σε DSLR. Και εκεί ο 12-60 δεν έχει αντίπαλο.

Αναφέρεις ότι οι DSLR μπορεί να είναι compact αλλά το σύνολο κάμερας φακών, όχι, δε θα είναι ποτέ τόσο compact.

E, τότε πάρε Leica αφού πιστεύεις ότι συγκρίνεις τα ίδια πράγματα.

     Κανονικά θα έπρεπε να πάει να πάρει Leica , στο κάτω κάτω πόσα χρόνια θα ζήσουμε βρε αδερφέ ........ και σίγουρα τα m4/3 σώματα είναι όντως compact , σίγουρα πιο compact από άλλα , αν κι' αυτό αποδείχθηκε πως κρύβει κάποιες αδυναμίες ........ βλέπε στριμωγμένα χειριστήρια , μικρός χώρος στην πλάτη κλπ ....... όμως δεν πρέπει να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα , παρόλη την παρότρυνση του νήματος σε κάτι τέτοιο , να συγκρίνονται δλδ τελείως μα τελείως ανόμοια πράγματα και καταστάσεις ........ ναι , σίγουρα μια omd em5 , θα ήταν προτιμότερη σαν επιλογή από μια Canon RP ......... και για το ότι είναι WR και όχι partly WR ...... για την γκάμα των φακών ......... την σταθεροποίηση στο σώμα ........ την μεγαλύτερη χρονικά ύπαρξη και παρουσία ........ την tilt screen ...... την τιμή ....... την πλέον βεβαιότητα πως θα επιζήσει περισσότερο σαν μοντέλο ...... φαίνεται πως δεν προτιμώ τις Canon , όμως δεν χρειάζεται να ασπαστεί κανείς τις απόψεις μου ........ 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, babisskg είπε

     Κανονικά θα έπρεπε να πάει να πάρει Leica , στο κάτω κάτω πόσα χρόνια θα ζήσουμε βρε αδερφέ ........ και σίγουρα τα m4/3 σώματα είναι όντως compact , σίγουρα πιο compact από άλλα , αν κι' αυτό αποδείχθηκε πως κρύβει κάποιες αδυναμίες ........ βλέπε στριμωγμένα χειριστήρια , μικρός χώρος στην πλάτη κλπ ....... όμως δεν πρέπει να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα , παρόλη την παρότρυνση του νήματος σε κάτι τέτοιο , να συγκρίνονται δλδ τελείως μα τελείως ανόμοια πράγματα και καταστάσεις ........ ναι , σίγουρα μια omd em5 , θα ήταν προτιμότερη σαν επιλογή από μια Canon RP ......... και για το ότι είναι WR και όχι partly WR ...... για την γκάμα των φακών ......... την σταθεροποίηση στο σώμα ........ την μεγαλύτερη χρονικά ύπαρξη και παρουσία ........ την tilt screen ...... την τιμή ....... την πλέον βεβαιότητα πως θα επιζήσει περισσότερο σαν μοντέλο ...... φαίνεται πως δεν προτιμώ τις Canon , όμως δεν χρειάζεται να ασπαστεί κανείς τις απόψεις μου ........ 

Πα πα πα πα πα....δηλητήριο για τις Canon στάζει ο Μπαμπίνος! 

Μέχρι και τις mid range μικρούλες Μ34 έβγαλε καλύτερες απο την RP!😄

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, highpriest είπε

Πα πα πα πα πα....δηλητήριο για τις Canon στάζει ο Μπαμπίνος! 

Μέχρι και τις mid range μικρούλες Μ34 έβγαλε καλύτερες απο την RP!😄

     Δεν είναι δηλητήριο , άλλωστε είχα και Canon , έχω ακόμη δλδ . Μου άρεσε περισσότερο η ιδέα της R10 σε σχέση με την RP , αν επρόκειτο για Canon . 

    Βλέποντας κάποια πράγματα γύρω από την RP μου έδωσε την εντύπωση ενός συνόλου φτιαγμένου από εξαρτήματα από διάφορες άλλες μηχανές , ενώ δεν με γέμισε έστω το full frame ούτε σαν δικαιολογία . Έλειπαν πολλά πράγματα , τα οποία προσπαθούσε να αντισταθμίσει η ύπαρξη του full frame χαρακτηριστικού . Με απώθησε ιδιαίτερα η ύπαρξη μπαταρίας τύπου eos m10 επάνω σε τέτοια μηχανή , με διάρκεια που για μένα είναι σοβαρό μείον . Σίγουρα θα έπρεπε να την φορτίζω πριν κάποια βόλτα , να βγαίνω δλδ με φουλ ένδειξη , για να αποφύγω τυχόν δυσάρεστα . Δεν είμαι και πολύ λάτρης των δεύτερων μπαταριών , τις οποίες δεν χρειάζομαι έτσι κι' αλλιώς ούτε στην αρχαία e - pl1 , ούτε στις Pentax , ούτε καν στην Sigma . 

   Η R10 μου φάνηκε πιο αυτούσια σχεδιασμένη , με ενθουσίασε η ύπαρξη γρήγορου autofocus από μεγαλύτερο μοντέλο , αν ήταν να δώ Canon ....... όχι φυσικά , θα έβλεπα την R10 αντί της RP .

  Σίγουρα θα προτιμούσα μια Olympus / Panasonic , για το πλεονέκτημα των Zuiko . Θα προτιμούσα να βάλω το χέρι βαθιά στην τσέπη γι' αυτούς τους φακούς , αντί αυτών της Canon . 

  Δίνω κι' εγώ προτεραιότητα σε κάποια πράγματα , διαφορετικά από αυτά που δίνουν άλλοι φυσικά . 

  

33 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Δεν είναι δηλητήριο , άλλωστε είχα και Canon , έχω ακόμη δλδ . Μου άρεσε περισσότερο η ιδέα της R10 σε σχέση με την RP , αν επρόκειτο για Canon . 

    Βλέποντας κάποια πράγματα γύρω από την RP μου έδωσε την εντύπωση ενός συνόλου φτιαγμένου από εξαρτήματα από διάφορες άλλες μηχανές , ενώ δεν με γέμισε έστω το full frame ούτε σαν δικαιολογία . Έλειπαν πολλά πράγματα , τα οποία προσπαθούσε να αντισταθμίσει η ύπαρξη του full frame χαρακτηριστικού . Με απώθησε ιδιαίτερα η ύπαρξη μπαταρίας τύπου eos m10 επάνω σε τέτοια μηχανή , με διάρκεια που για μένα είναι σοβαρό μείον . Σίγουρα θα έπρεπε να την φορτίζω πριν κάποια βόλτα , να βγαίνω δλδ με φουλ ένδειξη , για να αποφύγω τυχόν δυσάρεστα . Δεν είμαι και πολύ λάτρης των δεύτερων μπαταριών , τις οποίες δεν χρειάζομαι έτσι κι' αλλιώς ούτε στην αρχαία e - pl1 , ούτε στις Pentax , ούτε καν στην Sigma . 

   Η R10 μου φάνηκε πιο αυτούσια σχεδιασμένη , με ενθουσίασε η ύπαρξη γρήγορου autofocus από μεγαλύτερο μοντέλο , αν ήταν να δώ Canon ....... όχι φυσικά , θα έβλεπα την R10 αντί της RP .

  Σίγουρα θα προτιμούσα μια Olympus / Panasonic , για το πλεονέκτημα των Zuiko . Θα προτιμούσα να βάλω το χέρι βαθιά στην τσέπη γι' αυτούς τους φακούς , αντί αυτών της Canon . 

  Δίνω κι' εγώ προτεραιότητα σε κάποια πράγματα , διαφορετικά από αυτά που δίνουν άλλοι φυσικά . 

  

    Δηλητήριο ....... και οι 3 Canon που πέρασαν από τα χέρια μου ήταν διαμάντια , ενώ η eos 50 ( Elan ii ) παραμένει ακόμη και την έχω χαρακτηρίσει εδώ μέσα σε προηγούμενα γραπτά ως Cadillac χωρίς διάθεση για υπερβολές . Καλά δεν γράφω τίποτε για την παμπάλαια Powershot a540 , η οποία ως γνήσια Canon δεν αναγνωρίζει τις μπαταρίες ως φορτισμένες με τίποτε , ενώ το πρόβλημα δεν βρίσκεται στις επαφές στο καπάκι , αλλά στα εσωτερικά ηλεκτρονικά , μέχρι εσωτερική μπαταρία της άλλαξα ....... μηδέν εις το πηλίκιον ....... 

   Ομοίως έγραψα και εξακολουθώ να γράφω τα καλύτερα για της eos m10 , αλλά και την eos 100d ........ 

   Δυστυχώς δεν μπορώ να γράψω τόσο καλά λόγια για τους απλής σειράς φακούς , με εξαίρεση τον 50 f/1.8 STM . Ήθελα να κρατήσω την eos m10 σαν mirrorles ....... δεν με γέμισε η ιδέα σε σχέση με την Olympus e - pl1 , μία τελείως προσωπική εκτίμηση . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

νομιζω οτι καλυτερος τιτλος για το θρεντ θα ηταν smartphone vs compact camera...εκτος του οτι οι dslr ειναι σε αλλο επιπεδο,δεν πιστευω οτι τα κινητα βγαζουν καλυτερες φωτο απο μια μεσου κοστους compact...σε μεγαλη οθονη,οι φωτο απο μηχανη ειναι πιο ρεαλιστικες ..εκανα ενα μικρο συγκριτικο αναμεσα στο xiaomi redmi note 10 pro που θεωρειται οτι εχει πολυ καλη καμερα και την panasonic lumix tz70.Οι φωτο απ το κινητο ειναι πολυ καλες αλλα θα διαλεγα το αντιθετο λογω καλυτερης φυσικοτητας.Οι πιο γνωστες ας γραψουν τη γνωμη τους!Απο πανω ειναι του xiaomi

 

IMG_20220626_115913 P1120647 IMG_20220626_113507 P1120643 IMG_20220625_095800 P1120605 IMG_20220618_211005 P1120486 IMG_20220619_080459 P1120491   IMG_20220618_225632 P1120488

 

Επεξ/σία από ταμτακος
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...