Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βγάζεις μια φωτογραφία σε κλειστό χώρο με τον 2ρο φακο τον 70αρι  μιας πολύ καλής συσκευής smartphone. 

Ειναι ενας αισθητήρας κ φακός οχι απο το πάνω ράφι . 

Το κινητό εαν δει άνθρωπο γίνεται γυναίκα. Βαραει smoothness κ οτι μ@λ@κια του κατέβει φθανει να βγει το δέρμα λείο. 

 Εαν κρατήσεις την jpeg θα πεις , οκ μαπα το καρπούζι , εαν κρατήσεις το raw κάπως αλλάζει , θα έλεγα πολύ.

20220629_130659~2.JPG

20220629_130707~4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ανακοινώθηκε το πρώτο "mainstream" κινητό με 1 ίντσα αισθητήρα, το Xiami 12S Ultra. Θα φορά f/1.9 φακό στα 23mm ισοδύναμο.

Οπότε μιλάμε για λίγο πιο φωτεινό από F/5.6 σε όρους FF απέναντι στο F/6.8 ενός Iphone 13 Pro.

Πρακτικά τα τελευταία χρόνια βλέπουμε τα κινητά να ταβανιάζουν στο F/5.6 προφανώς γιατί τόσος φακός μπορεί τελικά να χωρέσει άνετα σε μια τσέπη. Οπότε οπτικά στο χαμηλό φως δεν υπάρχει βελτίωση. Αντίθετα διαβάζω ότι Κινέζοι κατασκευαστές προ του νέου μοντέλου με software update χαλάνε την κάμερα του παλαιού!!! για να μπορέσουν να δείξουν διαφορές.

Εσχάτως στις διακοπές το Iphone 12Pro Max της φίλης μου δεν τα πάει καλά στο χαμηλό φως, με λάθος white balance μεταξύ άλλων και τις διαφορές οφθαλμοφανείς σε σχέση με το 13Pro μου, που δεν δικαιολογείται από το 1/2 στοπ διαφορά στους φακούς τους. Η ίδια το είχε παρατηρήσει μόνη της ότι έχει χαλάσει τις φωτογραφίες του... Οπότε θα δούμε.

Γενικά θα πω να μην ασχολείστε τόσο με το μέγεθος του αισθητήρα αλλά με το γινόμενο διάμετρος αισθητήρα με το f/ του φακού. Αυτό δείχνει οπτικά τι καταφέρνει το σύνολο. Τα υπόλοιπα είναι καθαρά τεχνολογία αισθητήρα και post processing.

Όλα τα κινητά έχουν πλέον ικανό μέγεθος αισθητήρα για "καλή" φώτο αν τα τροφοδοτήσεις με αρκετό φως.

ΥΓ. Θα έχει ενδιαφέρον τί θα κάνει η Apple στο επόμενο μοντέλο όπου λένε ότι πάλι "θα τα δώσει" στην κάμερα. Αν δείτε από τα 26mm να το κάνει πιο ευρυγώνιο όπως οι Ασιάτες στα 23 ή 24mm, τότε πράγματι έχουμε φτάσει ταβάνι στο τί φακός χωράει σε νορμάλ κινητό. Ίσως βέβαια να φτιάχνουν με software τις παραμορφώσεις των υπερευρυγώνιων φακών και να δούμε M43 αισθητήρα με 16 ή 18mm ισοδύναμο φακό σε κινητό. Ίσως!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, nickolas είπε

Ανακοινώθηκε το πρώτο "mainstream" κινητό με 1 ίντσα αισθητήρα, το Xiami 12S Ultra. Θα φορά f/1.9 φακό στα 23mm ισοδύναμο.

Οπότε μιλάμε για λίγο πιο φωτεινό από F/5.6 σε όρους FF απέναντι στο F/6.8 ενός Iphone 13 Pro.

Πρακτικά τα τελευταία χρόνια βλέπουμε τα κινητά να ταβανιάζουν στο F/5.6 προφανώς γιατί τόσος φακός μπορεί τελικά να χωρέσει άνετα σε μια τσέπη. Οπότε οπτικά στο χαμηλό φως δεν υπάρχει βελτίωση. Αντίθετα διαβάζω ότι Κινέζοι κατασκευαστές προ του νέου μοντέλου με software update χαλάνε την κάμερα του παλαιού!!! για να μπορέσουν να δείξουν διαφορές.

Εσχάτως στις διακοπές το Iphone 12Pro Max της φίλης μου δεν τα πάει καλά στο χαμηλό φως, με λάθος white balance μεταξύ άλλων και τις διαφορές οφθαλμοφανείς σε σχέση με το 13Pro μου, που δεν δικαιολογείται από το 1/2 στοπ διαφορά στους φακούς τους. Η ίδια το είχε παρατηρήσει μόνη της ότι έχει χαλάσει τις φωτογραφίες του... Οπότε θα δούμε.

Γενικά θα πω να μην ασχολείστε τόσο με το μέγεθος του αισθητήρα αλλά με το γινόμενο διάμετρος αισθητήρα με το f/ του φακού. Αυτό δείχνει οπτικά τι καταφέρνει το σύνολο. Τα υπόλοιπα είναι καθαρά τεχνολογία αισθητήρα και post processing.

Όλα τα κινητά έχουν πλέον ικανό μέγεθος αισθητήρα για "καλή" φώτο αν τα τροφοδοτήσεις με αρκετό φως.

ΥΓ. Θα έχει ενδιαφέρον τί θα κάνει η Apple στο επόμενο μοντέλο όπου λένε ότι πάλι "θα τα δώσει" στην κάμερα. Αν δείτε από τα 26mm να το κάνει πιο ευρυγώνιο όπως οι Ασιάτες στα 23 ή 24mm, τότε πράγματι έχουμε φτάσει ταβάνι στο τί φακός χωράει σε νορμάλ κινητό. Ίσως βέβαια να φτιάχνουν με software τις παραμορφώσεις των υπερευρυγώνιων φακών και να δούμε M43 αισθητήρα με 16 ή 18mm ισοδύναμο φακό σε κινητό. Ίσως!

        Μα γι' αυτό ζούμε κι' εμείς ....... τι νόμιζες ....... να δούμε τι θα κάνει η Apple ....... ίσως ...... βέβαια ...... να φτιάχνουν τις παραμορφώσεις ....... με software ...... λες και όλα τα υπόλοιπα τα φτιάχνουν φυσιολογικά ........ με ξεκάθαρα οπτικά ........ 

        Έλα ...... δεν θέλω ηττοπάθειες ..... άκου εκεί τι φακός χωράει σε κινητό ....... όλοι οι καλοί ΦΑΚΟΙ χωράνε ........  μόνον οι κακοί ΦΑΚΟΙ δεν χωράνε ........ 

         Όσοι φακοί λοιπόν δεν χωράνε σε κινητό ....... πχ Zeiss Batis ......... απλά είναι ΚΑΚΟΙ φακοί ....... 

      Άντε να πηγαίνεις διακοπές ....... να ξεκουραστείς λίγο βρε παιδί μου ....... φτάνει τόσο ........ θα στερέψεις από ιδέες ........ έλα ....... να αναζωογονηθείς ..... 

    Όχι , δεν μου έλειψες ......... 🤣🤣🤣 ........ βέβαια να πω την αλήθεια ...... μου έλειψαν οι φωτογραφίες σου ........ 🤣🤣🤣 ....... όπως εκείνη με την μέλισσα ....... στην γλάστρα ........ στην πρασιά της οικοδομής ......... τι κάδρο κι' εκείνο ............... 🤣🤣🤣 ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιον τον ενδιαφέρει η φωτογραφία κ θελει να ειναι το κινητό η συσκευή του ..... δεκτό σεβαστό. Εγω δε θα πω να δώσει σημασία στο μέγεθος αισθητήρα ή στα f ανάλογα με full frame . 

Θα έλεγα μάθετε να τσιμπάτε το raw , γράψτε στα παλιά σας τα παπούτσια τις jpeg . 

Οι jpeg στα κινητά δεν ειναι σαν των καμερών , είναι άθλιες. 

Καταρχήν εαν δουν άνθρωπο παθαίνουν αμοκ κ πλακώνουν φίλτρα κ μας βγάζουν μαλακούς κ λείους!!!! 

Οπότε τσιμπάτε το raw κ κουνήστε 2 γραμμουλες δεξιά αριστερά, δεν είναι φυσική χημεία . 

Να ασχοληθείτε δεν θέλετε; 

Το αγαπάτε δεν πιστεύετε; 

Ψάχνετε τα τεχνικά ετσι δεν ειναι ; 

 

Πλεον στα χέρια μου εχω το xperia 1 iii , δεν εχω βάλει υλικό γιατί είμαι βουτηγμένος σε ένα συνεργείο κ δεν ανασαίνω . 

 

Αλλά βγάζει πολύ καλα με όλους τους φακούς . 

Ο αγαπημένος με διάφορα ο 2ρος , ο 70mm . 

Πάντα raw . 

Κολακεύει τα πάντα αυτός ο φακός . 

Μαθημενος χρόνια τώρα με τα 50 σταθερά mm της nikon j5 που εχω δεν μπορώ να δεχθώ ανθρώπους τραβηγμενους με τον κεντρικό wide φακό . 

Δεν αρέσουν στον εγκέφαλο μου .

 

Αλλά βγάζει καλα , βγάζει πολύ καλα για την ακρίβεια . 

Την j5 με τον μαμα φακό στα ιδια μήκη "δεν ειμαι καλος σε αυτά τα τεχνικά" την αφήνει πίσω εύκολα. 

 

Με τον 50αρη nikkor1.8 φεύγει η nikon ακόμα ....... νομίζω, γιατι την αγαπάω κ κρίνω πάντα με αγαπη αυτο το μηχανάκι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 28/6/2022 στις 12:12 ΠΜ, ταμτακος είπε

νομιζω οτι καλυτερος τιτλος για το θρεντ θα ηταν smartphone vs compact camera...εκτος του οτι οι dslr ειναι σε αλλο επιπεδο,δεν πιστευω οτι τα κινητα βγαζουν καλυτερες φωτο απο μια μεσου κοστους compact...σε μεγαλη οθονη,οι φωτο απο μηχανη ειναι πιο ρεαλιστικες ..εκανα ενα μικρο συγκριτικο αναμεσα στο xiaomi redmi note 10 pro που θεωρειται οτι εχει πολυ καλη καμερα και την panasonic lumix tz70.Οι φωτο απ το κινητο ειναι πολυ καλες αλλα θα διαλεγα το αντιθετο λογω καλυτερης φυσικοτητας.Οι πιο γνωστες ας γραψουν τη γνωμη τους!Απο πανω ειναι του xiaomi

 

IMG_20220626_115913 P1120647 IMG_20220626_113507 P1120643 IMG_20220625_095800 P1120605 IMG_20220618_211005 P1120486 IMG_20220619_080459 P1120491   IMG_20220618_225632 P1120488

 

Οι φωτογραφίες που έβγαλες με το κινητό μοιράζονται 2 κοινά χαρακτηριστικά και τα 2 μη ρεαλιστικά γι αυτο και σε ξενίζουν.

1) είναι εστιασμένο κάθε τι στο κάδρο ,που σε compact φωτογραφικές δεν είναι εφικτό οπως επίσης και για το ματι μας.

2) είναι όλες ισορροπημένες στην ενταση του φωτός απο διαφορετικά αντικείμενα και πηγές. Αποτελεσμα σε ολες τις φωτόγραφίες απο το κινητό (εκτός της νυχτερινής ) δεν έχεις πουθενά "καμμένα" στοιχεία (τελείως μαύρα ή λευκά).

Σε αυτό το μάτι μας έχει μεγαλύτερο δυναμικό εύρος απο την compact αλλά οχι απο την επεξεργασία που πραγματοποιείται εσωτερικά στο κινητό τηλέφωνο.

Τι είναι καλύτερο και τι όχι είναι θέμα αισθητικής κατ εμε,άλλοι προτιμουν να ζουν ένα ονειρο και άλλοι  μια πραγματικότητα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πως εχουν μάθει, οποίος εχει μάθει να κοιτάζει εικονες smartphone δεν του αρέσουν οι άλλες , πρεπει να είναι οπως την περιγραφή που έδωσες παραπάνω. 

Εχω φιλο τέτοιον. 

Τα γούστα μας ειναι τελείως αντίθετα. 

 

Για να ξεφύγω απο την εικονα του smartphone εγώ προσωπικά μιας κ δεν είμαι χομπίστας , χρειάστηκε να δω πολλες εικόνες "εδω insomnia κατά κύριο μέσο" από χρήστες καμερών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nickolas είπε

Ανακοινώθηκε το πρώτο "mainstream" κινητό με 1 ίντσα αισθητήρα, το Xiami 12S Ultra. Θα φορά f/1.9 φακό στα 23mm ισοδύναμο.

Οπότε μιλάμε για λίγο πιο φωτεινό από F/5.6 σε όρους FF απέναντι στο F/6.8 ενός Iphone 13 Pro.

Πρακτικά τα τελευταία χρόνια βλέπουμε τα κινητά να ταβανιάζουν στο F/5.6 προφανώς γιατί τόσος φακός μπορεί τελικά να χωρέσει άνετα σε μια τσέπη. Οπότε οπτικά στο χαμηλό φως δεν υπάρχει βελτίωση. Αντίθετα διαβάζω ότι Κινέζοι κατασκευαστές προ του νέου μοντέλου με software update χαλάνε την κάμερα του παλαιού!!! για να μπορέσουν να δείξουν διαφορές.

Εσχάτως στις διακοπές το Iphone 12Pro Max της φίλης μου δεν τα πάει καλά στο χαμηλό φως, με λάθος white balance μεταξύ άλλων και τις διαφορές οφθαλμοφανείς σε σχέση με το 13Pro μου, που δεν δικαιολογείται από το 1/2 στοπ διαφορά στους φακούς τους. Η ίδια το είχε παρατηρήσει μόνη της ότι έχει χαλάσει τις φωτογραφίες του... Οπότε θα δούμε.

Γενικά θα πω να μην ασχολείστε τόσο με το μέγεθος του αισθητήρα αλλά με το γινόμενο διάμετρος αισθητήρα με το f/ του φακού. Αυτό δείχνει οπτικά τι καταφέρνει το σύνολο. Τα υπόλοιπα είναι καθαρά τεχνολογία αισθητήρα και post processing.

Όλα τα κινητά έχουν πλέον ικανό μέγεθος αισθητήρα για "καλή" φώτο αν τα τροφοδοτήσεις με αρκετό φως.

ΥΓ. Θα έχει ενδιαφέρον τί θα κάνει η Apple στο επόμενο μοντέλο όπου λένε ότι πάλι "θα τα δώσει" στην κάμερα. Αν δείτε από τα 26mm να το κάνει πιο ευρυγώνιο όπως οι Ασιάτες στα 23 ή 24mm, τότε πράγματι έχουμε φτάσει ταβάνι στο τί φακός χωράει σε νορμάλ κινητό. Ίσως βέβαια να φτιάχνουν με software τις παραμορφώσεις των υπερευρυγώνιων φακών και να δούμε M43 αισθητήρα με 16 ή 18mm ισοδύναμο φακό σε κινητό. Ίσως!

     Δεν τα πάει καλά το iFan 12 pro mix στο χαμηλό φώς ....... 🤣🤣🤣 ....... σας ξεγέλασαν ....... σας έδωσαν κλώνο ....... γι' αυτό δεν τα πάει καλά ....... 🤣🤣🤣 ....... να το πάτε πίσω ........να πάρετε το καλό ....... που τα πάει καλά ....... 🤣🤣🤣 ....... 

   Λάθος White Balance ........ 🤣🤣🤣 ........ 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο μεταξύ, γράφουν , ότι το βασικό μοντέλο στην κίνα 8α ξεκινάει από 1200$ . Ευρώπη μιλάμε δηλαδή για 1500€ . 

Πρέπει να βρίσκεται φιλμάτη Μ3 με κανέναν φούκλεντερ σε αυτά τα λεφτά. 

Η οποία είναι ήδη 50 ετών και δεν θα έχει τιμή σκουπιδιών σε 2 χρόνια, όπως όλα τα smart .

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγα να φωτογραφήσω αυτό το λουλούδι και είδα αυτόν τον "τυπά" να τρέχει εκεί πάνω.

image.jpeg.79bbebb5582e573e69d185425971b756.jpeg

Ανέβηκε στο χέρι μου οπότε είπα να τον φωτογραφίσω από κοντά. Έτρεχε πολύ και δεν τραβάω συχνά έντομα αλλά για "μάκρο" φώτο δεν είναι και άσχημη έτσι? Τεχνικά ίσως και να μπορούσα να έρθω πιο κοντά αλλά σπάνια χρησιμοποιώ το μάκρο. Iphone 13 Pro.

Με κιτ φακό είμαι σχεδόν σίγουρος ότι (εγώ) δεν θα κατάφερνα κάτι καλύτερο.image.jpeg.d65d063452d64d0ad0a680004695f6ea.jpeg

Οι φώτο δεν έχουν υποστεί καμία επεξεργασία. Το Heif του Iphone έγινε JPEG για να ανέβουν.

Επεξ/σία από nickolas
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2022 στις 12:12 ΠΜ, ταμτακος είπε

νομιζω οτι καλυτερος τιτλος για το θρεντ θα ηταν smartphone vs compact camera...εκτος του οτι οι dslr ειναι σε αλλο επιπεδο,δεν πιστευω οτι τα κινητα βγαζουν καλυτερες φωτο απο μια μεσου κοστους compact...σε μεγαλη οθονη,οι φωτο απο μηχανη ειναι πιο ρεαλιστικες ..εκανα ενα μικρο συγκριτικο αναμεσα στο xiaomi redmi note 10 pro που θεωρειται οτι εχει πολυ καλη καμερα και την panasonic lumix tz70.Οι φωτο απ το κινητο ειναι πολυ καλες αλλα θα διαλεγα το αντιθετο λογω καλυτερης φυσικοτητας.Οι πιο γνωστες ας γραψουν τη γνωμη τους!Απο πανω ειναι του xiaomi

 

IMG_20220626_115913 P1120647 IMG_20220626_113507 P1120643 IMG_20220625_095800 P1120605 IMG_20220618_211005 P1120486 IMG_20220619_080459 P1120491   IMG_20220618_225632 P1120488

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, το κινητό βγάζει καλύτερες φωτογραφίες από αυτή τη μηχανή. Ειδικά στα άκρα ο φακός της μηχανής είναι πολύ soft. Βέβαια υπάρχει και το zoom. Δεδομένων των μικρών διαφορών στις εικόνες, θα περίμενα εκεί τουλάχιστον να προσφέρει κάτι περισσότερο η TZ70.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μπορεί να κάνει σε μάκρο ικανός φωτογράφος

spacer.pngκαι αυτό μπορεί να κάνει ο ίδιος φωτογράφος με μάκρο φακό σε DSLR (105/2.8 φακός σε D500 σώμα)
spacer.png

Η 2η εικόνα είναι με φλας που κάνει μεγάλη διαφορά στο πάγωμα της κίνησης για να φανούν μικρές λεπτομέρειες. Δεν έχει βάλει φλας στο κινητό (το περιβάλλον είναι πιο φωτεινό και η μέλισσα πιο σκοτεινή με τη συνολική έκθεση για τη φώτο να έχει 5 στοπ διαφορά).

Σαφώς η 2η φώτο έχει πολύ περισσότερη λεπτομέρεια, αλλά νομίζω το κινητό είναι αξιοπρεπέστατο. Δεν είναι "για τα σκουπίδια" η φώτο του.

Για την ιστορία η φώτο στο κινητό είναι στο ~F/15 ισοδύναμο και στην μηχανή στο ~F/33!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Έβγαλε λοιπόν η Apple τα νέα Iphone 14 (από 999$ το 14 Pro).

Έβαλε 2/3 του στοπ μεγαλύτερο αισθητήρα, σκοτείνιασε σχεδόν μισό στοπ τον φακό ... στη σούμα πρέπει να είναι 1/3 του στοπ πιο φωτεινό και συνολικά ~f/6 ισοδύναμο σε full frame το σύστημα, άρα πολύ κοντά στο f/5.6 που είναι τα μεγαλύτερα συστήματα των Κινέζων/Samsung.

To πιο βασικό βασικό βέβαια είναι ότι έκανε 48ΜΡ την ανάλυση από 12ΜΡ... και χωρίς να το έχω δει από κοντά να ξέρετε πως θα είναι 48 "πραγματικά" ΜΡ χωρίς ίχνος diffraction. Οξύτητα φακών θα δούμε, καθώς μεγαλώνουν αρχίζουν να έχουν αδυναμίες και τα 48ΜΡ σίγουρα θα τις μεγενθύνουν.

Αλλά να περιμένετε σχόλια πως οι 24ΜΡ φώτο μιας Α7ΙΙΙ "πιξελιάζουν στο ζουμάρισμα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.9881ec1d2248f35c4f7cc13463107600.png..ναι ο φακός έχει ενοχλητικές αντανακλάσεις, αλλά το portrait mode είναι τέλειο! Iphone 14 Pro

https://www.wired.com/review/apple-iphone-14-pro-iphone-14-pro-max/

YΓ. Η Apple όντως έπεσε στα 24mm. Έως τώρα ήταν 26mm με τα πρώτα Iphone να είναι στα 30+mm.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το iphone 14 pro max ξεκινάει από 1718€ στην ελλάδα. 

Παίρνεις μεταχειρισμένα Canon 5D MK3 και canon ef 24-70 f/2.8 . 

Δεν συζητάμε για σύγκριση απόδοσης. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...