Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Το καλό iPhone, είναι το 14 Pro Max 5G 6gb/1T . Κάνει 2300€ . Μην είσαι φτηνιάρης. Πιστεύω όπως πάει η αγορά, τα 16-17 θα συγκρίνονται με μεταχειρισμένα ΙΧ σε τιμή. Από το 20 και μετά , μπορεί και με σκάφη . 

 

   Σίγουρα αυτό με την εσωτερική χωρητικότητα του 1 terra ....... ειδικά όσοι ασχολούνται με βιντεολήψη δεν μπορούν να βασιστούν στις εκδόσεις με μικρότερη χωρητικότητα , αφού η Apple δεν δίνει στοιχεία για το μέγεθος των αρχείων που δημιουργούνται κατά την λήψη βίντεο . Οπότε αν κάποιος δεν θέλει να μείνει στα κρύα του λουτρού ........ το 1 terra εσωτερικής μνήμης είναι μονοδρομος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αριστερά: Smartphone με αισθητήρα 1/2" και διάφραγμα f1.8 (Hyawei P40 Lite E)

Δεξιά: Compact με αισθητήρα 1/2,3" και διάφραγμα f3 (Kodak WPZ2).

vs.jpg

..μια ιδέα του αρχικού κάρδου:

vsx.jpg

...επίσης τρέχα γύρευε πως βρέθηκε αυτό το μπουκάλι martini στη βιβλιοθήκη μου αφού δεν πίνω τέτοια πράγματα...

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Αριστερά: Smartphone με αισθητήρα 1/2" και διάφραγμα f1.8 (Hyawei P40 Lite E)

Δεξιά: Compact με αισθητήρα 1/2,3" και διάφραγμα f3 (Kodak WPZ2).

vs.jpg

..μια ιδέα του αρχικού κάρδου:

vsx.jpg

...επίσης τρέχα γύρευε πως βρέθηκε αυτό το μπουκάλι martini στη βιβλιοθήκη μου αφού δεν πίνω τέτοια πράγματα...

   Kodak ....... Kodak ..... Kodak ...... 🤣🤣🤣 ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Αριστερά: Smartphone με αισθητήρα 1/2" και διάφραγμα f1.8 (Hyawei P40 Lite E)

Δεξιά: Compact με αισθητήρα 1/2,3" και διάφραγμα f3 (Kodak WPZ2).

vs.jpg

..μια ιδέα του αρχικού κάρδου:

vsx.jpg

...επίσης τρέχα γύρευε πως βρέθηκε αυτό το μπουκάλι martini στη βιβλιοθήκη μου αφού δεν πίνω τέτοια πράγματα...

Αξιοποιήθηκε το Χ4 ζουμ της Kodak για το κροπάρισμα? Με άλλα λόγια το αρχικό κάδρο είναι το ίδιο?

...και το πιο βασικό. Εσύ μετά το "τεστ" θα κουβαλάς την Kodak επιπλέον του κινητού σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nickolas είπε

Αξιοποιήθηκε το Χ4 ζουμ της Kodak για το κροπάρισμα? Με άλλα λόγια το αρχικό κάδρο είναι το ίδιο?

Φυσικά και δεν αξιοποιήθηκε το οπτικό zoom της κάμερας. Ήμουν μπροστά από τη βιβλιοθήκη, είναι φανερό και από το είδος του θέματος. Τι νόημα θα είχε; Το κάδρο ήταν ίδιο.

1 ώρα πριν, nickolas είπε

...και το πιο βασικό. Εσύ μετά το "τεστ" θα κουβαλάς την Kodak επιπλέον του κινητού σου?

Ναι, για δύο λόγους. Πρώτον δεν έχω κινητό με κάμερα. Και δεύτερον και να είχα, δε θα άντεχε να διατηρείται βυθισμένο κάτω από το νερό.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν βρεθεί πολλά IPhone βυθισμένα /χαμένα και λειτουργικά. Ειδικά για γλυκό νερό δεν υπάρχει θέμα.

Για αλμυρό σαφώς θα ήθελες μια θήκη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

 

Ναι, για δύο λόγους. Πρώτον δεν έχω κινητό με κάμερα. Και δεύτερον και να είχα, δε θα άντεχε να διατηρείται βυθισμένο κάτω από το νερό.

Ευχαριστημένος απο τις αδιάβροχες ιδιότητες της;
Απο τις φωτογραφικές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, highpriest είπε

Ευχαριστημένος απο τις αδιάβροχες ιδιότητες της;
Απο τις φωτογραφικές;

Επειδή την πήρα τώρα, δε την έχω δοκιμάσει ακόμα υποβρυχίως. Τώρα η ποιότητα εικόνας δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά για να πω την αλήθεια την περίμενα χειρότερη. Σε σχέση με ένα Samsung Galaxy J3 βγάζει καλύτερες φωτογραφίες αλλά δεν υπερέχει σε σχέση με τις ναυαρχίδες των smarpthones με τους μεγάλους αισθητήρες. Αφαιρώ το οπτικό zoom από την εξίσωση γιατί αυτό μπορεί να της δίνει κάποιο πλεονέκτημα σε σχέση με κινητά με μεγαλύτερους αισθητήρες σε κάποιες περιπτώσεις.

Θα τη δοκιμάσω εκτενέστερα και σε άλλα σενάρια και μπορεί να επανέλθω. Ένα από αυτά είναι και η χρήση της σε δύσκολες καιρικές συνθήκες, εκεί όπου φοβάται να εκθέσει κανείς ακριβότερες κάμερες / εξοπλισμό χωρίς weather sealing.

Μια μικρή έκπληξη για μένα ήταν ότι υπάρχει και ... Μ mode. Ναι, P και Μ. Όπου στο Μ μπορείς να ρυθμίσεις ISO και ταχύτητα κλείστρου. Ωραία θα ήταν να έβγαζε και RAW αλλά....

4 ώρες πριν, nickolas είπε

Έχουν βρεθεί πολλά IPhone βυθισμένα /χαμένα και λειτουργικά. Ειδικά για γλυκό νερό δεν υπάρχει θέμα.

Για αλμυρό σαφώς θα ήθελες μια θήκη..

Βγάλε με το δικό σου μερικές υποβρύχιες να δούμε.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

UPDATE:

Μια που το ανάρτησα ήδη εδώ και επειδή μπορεί να ενδιαφέρει και άλλους η αγορά της Kodak WPZ2 έκανα ένα σύντομο τεστ με σκοπό να απαντήσω το ερώτημα: Υπερέχει αυτή η κάμερα στην ποιότητα εικόνας σε σχέση με μια compact 10ετίας με ίδιου μεγέθους αισθητήρα;

Σύγκρινα με την Canon IXUS 265 HS. Να πω καταρχήν ότι λόγω του ότι οι φακοί τους έχουν ηλεκτρικό zoom ήταν αδύνατο να τους ρυθμίσω με ακρίβεια στην ίδια εντελώς εστιακή απόσταση για τα μακρινά θέματα που βλέπετε.

Έβγαλα λοιπόν δύο εικόνες.

1) Μια στο πλέον ευρυγώνιο άκρο τους (4mm για την Canon και 5mm για την Kodak).

2) Μια με zoom: (10mm για την Canon και 9mm για την Kodak). Αυτή την παραθέτω σε πλήρες κάδρο και σε crop.

Τα αρχεία είναι screenshots και μετά save σε JPEG με το Paints των Windows 11, οπότε μια κάποια απώλεια ποιότητας είναι αναμενόμενη αλλά αυτό αφορά και τις δύο κάμερες.

Έχουμε και λέμε

Εικόνα πρώτη: ευρυγώνια λήψη. Αριστερά η Canon δεξιά η Kodak.

Canon vs Kodak.jpg

Εικόνα 2η: Αριστερά πάντα η Canon, δεξιά η Kodak:

Canon vs Kodak zoom.jpg

Εικόνα 3η: crop από την εικόνα 2η. Αριστερά η Canon, δεξιά η Kodak:

Canon vs Kodak crop.jpg

Αν εξαιρέσουμε μια διαφορά στην έκθεση που είναι αυτόματη προφανώς και για τις δύο κάμερες, καθώς και στην ισορροπία λευκού (πιο θερμή στην Kodak) νομίζω ότι η Kodak δεν υπερέχει από μια κάμερα 10ετίας. Τουλάχιστον σε αυτές τις φωτιστικές συνθήκες. Αμφότερες οι κάμερες έχουν αισθητήρα 16mpixels.

Εννοείται βέβαια ότι δεν αγοράζει κανείς μια τέτοια κάμερα για την ποιότητα εικόνας αλλά κυρίως σαν παιχνίδι λόγω της αδιαβροχοποίησης.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Cntrl+X είπε

UPDATE:

Μια που το ανάρτησα ήδη εδώ και επειδή μπορεί να ενδιαφέρει και άλλους η αγορά της Kodak WPZ2 έκανα ένα σύντομο τεστ με σκοπό να απαντήσω το ερώτημα: Υπερέχει αυτή η κάμερα στην ποιότητα εικόνας σε σχέση με μια compact 10ετίας με ίδιου μεγέθους αισθητήρα;

Σύγκρινα με την Canon IXUS 265 HS. Να πω καταρχήν ότι λόγω του ότι οι φακοί τους έχουν ηλεκτρικό zoom ήταν αδύνατο να τους ρυθμίσω με ακρίβεια στην ίδια εντελώς εστιακή απόσταση για τα μακρινά θέματα που βλέπετε.

Έβγαλα λοιπόν δύο εικόνες.

1) Μια στο πλέον ευρυγώνιο άκρο τους (4mm για την Canon και 5mm για την Kodak).

2) Μια με zoom: (10mm για την Canon και 9mm για την Kodak). Αυτές την παραθέτω σε πλήρες κάδρο και σε crop

Τα αρχεία είναι screenshots και μετά save σε JPEG με το Paints των Windows 11, οπότε μια κάποια απώλεια ποιότητας είναι αναμενόμενη αλλά αυτό αφορά και τις δύο κάμερες.

Έχουμε και λέμε

Εικόνα πρώτη: ευρυγώνια λήψη. Αριστερά η Canon δεξιά η Kodak.

Canon vs Kodak.jpg

    Θα ήταν καλή ιδέα να προσθέσεις ένα review στην αντίστοιχη σελίδα , όταν ολοκληρωθει η εμπειρία από την χρήση . Σίγουρα πλεονεκτεί έχοντας ιδιότητες shockproof , dustproof συν το αδιάβροχο της ιστορίας . Αυτό που δεν είδα και που θα την έκανε πολύ ιδιαίτερη πρόταση , αν δεχόταν είτε πρόσθετους φακούς , είτε ακόμη μία εξωτερική θήκη που να δίνει τέτοια δυνατότητα . Λέω δεν το είδα . 

   Σε ευρυγώνια κατάσταση σίγουρα θα είναι πολύ χρήσιμη σε αντίθεση με την βαλούτα που χρησιμοποιώ τώρα κατ' ανάγκη μέχρι να επιστρέψει το κινητό μου από service , ενώ η βαλούτα ακούει στο όνομα Realme C25y , το χειρότερο πιξέλιασμα που έχω δεί σε smartphone ...... αλλά ανάγκη γαρ ...... 

  Μόνο θερμή παράκληση και το λέω φιλικά , μην ξαναβάλετε ιδέες στο μυαλό του νηματοθέτη να πάει να βγάλει υποβρύχιες φωτογραφίες με iPhone ....... όχι τίποτε άλλο δλδ αλλά μην πνιγεί κι' έχουμε άλλα μετά ............. 🤣🤣🤣 ....... μας πάνε για ηθική αυτουργία ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, babisskg είπε

Αυτό που δεν είδα και που θα την έκανε πολύ ιδιαίτερη πρόταση , αν δεχόταν είτε πρόσθετους φακούς , είτε ακόμη μία εξωτερική θήκη που να δίνει τέτοια δυνατότητα . Λέω δεν το είδα . 

Μιλάμε για μια φτηνή κάμερα παιχνίδι. Ίσως όχι τόσο φτηνή όσο ας πούμε κάποιες άλλες entry level αδιάβροχες αλλά πάντως φτηνή. Τουλάχιστον έχει αποσπώμενη μπαταρία λιθίου και δείχνει να έχει καλή ποιότητα κατασκευής, αντίθετα με μια AGFA που έπεσε στα χέρια μου (όχι δική μου) και παρουσίαζε σοβαρά προβλήματα με το καπάκι της μπαταρίας. Δεν άνοιγε με τίποτα και χρειάστηκα κατσαβίδι. Αλλά ποιός θα κάτσει τώρα να βάλει προσαρτήματα σε μια τέτοια κάμερα;

Αν θέλει κάποιος κάτι πιο σοβαρό για υποβρύχια φωτογράφηση πάει ίσως σε κάτι σαν Olympus TG6 (που αν και λιγότερα mpixels θα έχει σίγουρα καλύτερη ποιότητα εικόνας) ή κάποιο μοντέλο της Ricoh. Για έναν περιστασιακό κολυμβητή σαν εμένα πάντως αυτά είναι πολλά ευρώ για να τα βυθίσω κάτω από το νερό.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως απο τις φώτο που βλέπω, κρίνω την Kodak ως τίμια για αυτά που προσφέρει στα λεφτά που ζητάει.

Η αλήθεια ειναι πως έχω (και την δουλευω που και που) κομπακτ Kodak πριν πουληθεί για το όνομα και μονο στους Κινέζους, ενώ έχω πιάσει στα χέρια μου μια astro"κάτι" bridge σύγχρονη που την ζητάνε 600-700 ευρώ!😁

Η αστρο"κάτι" ήταν άθλια. Κλασική περίπτωση σκραπ Κινεζιάς με επώνυμη αριστοκρατική ονομασία. 

Η δική σου όμως δεν βγάζει άσχημες φώτο. Τις βλέπω όπως είναι σχεδόν όλες οι φώτο κινητών και κομπακτ δεκαετίας, με την διαφορά της αδιαβροχοποίησης. Αν όντως δουλευει σωστά κάτω απο το νερό, τα 178 που ζητάνε, δεν είναι κακή τιμή.

Απο την άλλη, αν δεν την βάζεις κάτω απο το νερό, πήρες μια πολύ ακριβή μηχανη που κατα τα άλλα έχει φτηνη τεχνολογία 15ετίας. Κάτω απο 200 ευρώ βρίσκεις Μ4/3 μηχανη με κιτ φακό 10ετίας, αλλά τετραπλάσιος σένσορας.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, highpriest είπε

Κάτω απο 200 ευρώ βρίσκεις Μ4/3 μηχανη με κιτ φακό 10ετίας, αλλά τετραπλάσιος σένσορας.

Οκταπλάσιος για την ακρίβεια. 224 mm2 επιφανείας έναντι 28mm2.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
10 ώρες πριν, nickolas είπε

 

Άλλο ένα ηλίθιο βίντεο που το συμπέρασμα είναι: "ΓΟυΑοΥ!!11ΟΝΕ, το Άη φΌνι είναι τόσο γΚαλό όσο μια DSLR!1!! *"
*Όταν το αντικείμενο είναι τοπίο ή πορτραίτο σε άριστες συνθήκες φωτός, με απολύτως καμία κίνηση στο frame, δίχως crop και με την μέγιστη δυνατή επεξεργασία ώστε όλα να είναι το ίδιο.

Είναι διαφήμιση της apple ή τουλάχιστον βίντεο-γλύψιμο για περισσότερη υποστήριξη στο κανάλι του; 
Πιθανότατα.
Είναι τελείως άχρηστο βίντεο για τον μέσο ενδιαφερόμενο;
Σίγουρα.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...