Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, nickolas είπε

Το dpreview κλείνει. Να πω ότι αφορμή για όλο αυτό το τοπικό ήταν άρθρα και τεστ από το dpreview. 
Στον επίλογο του μαζεύει πολλά τεχνικά άρθρα που μεταξύ άλλων εξηγούν τη σημασία της ισοδυναμίας https://www.dpreview.com/tag/fundamentals?utm_source=self-mobile&utm_medium=marquee&utm_campaign=traffic_source

Άρα θα απαλλαγούμε επιτέλους από αυτό το τοπικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

"Η αγορά της φωτογραφίας σταδιακά σβήνει όπως οι τυπογραφικές μηχανές και τα CD."

Τάδε έφη Maarten Heilbron σε αποχαιρετιστήριο βίντεο στο κανάλι του στο youtube. Το κλείνει και αυτός μαζί με το DPREVIEW.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, nickolas είπε

"Η αγορά της φωτογραφίας σταδιακά σβήνει όπως οι τυπογραφικές μηχανές και τα CD."

Τάδε έφη Maarten Heilbron σε αποχαιρετιστήριο βίντεο στο κανάλι του στο youtube. Το κλείνει και αυτός μαζί με το DPREVIEW.

Όταν σταματήσουν οι γάμοι, οι πάσης φύσεως εκδηλώσεις, τα αθλητικά και πολιτικά γεγονότα, η ειδησεογραφία, η μόδα, το wildlife photography, το macro photography, το astrophotography και τόσα άλλα είδη να καλύπτονται με κανονικές φωτογραφικές μηχανές και αντίθετα καλύπτονται με κινητά τηλέφωνα, τότε ίσως να σβήσει η αγορά.

Για την ώρα απλά κρατάει απο έξω αυτούς που μέχρι χτες αγόραζαν για να απαθανατίζουν την στιγμή μια point & shoot, ενώ τώρα το κάνουν με ένα κινητό τηλέφωνο που το πλήρωσαν χρυσάφι. Μια point & shoot συσκευή κουβαλάνε πάλι, με δυνατότητες τηλεφωνίας και browsing.

Ο φίλος κλείνει το "μαγαζί" του επειδή έχει νεκρώσει η δική του αγορά. Ερασιτέχνες που απλά το γύρισαν  στα κινητά. Συνήθως έτσι γίνεται. Όταν ξεκαθαρίζει μια αγορά, πολλά περιφερειακά επαγγέλματα φθίνουν επίσης. Αν συνέχιζε να παίρνει συσκευές για review θα συνέχιζε να λειτουργεί το κανάλι (αυτό καταλαβαίνω απο αυτά που λέει). Τις εταιρίες φωτογραφικών μηχανών όμως δεν τις ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Απευθύνονται πλέον σε άλλο κοινό. Όχι σε κάποιον που σκέφτεται "αν θα πάρει iphone 14 ή καλύτερα μια bridge φωτογραφική;". Εδώ έχουν κόψει την παραγωγή κομπακτ μηχανών γενικώς.

Όταν απο τις τροχήλατες άμαξες περάσαμε στα αυτοκίνητα, οι πεταλωτές, οι σελωτές, ακόμα και οι κτηνίατροι έχασαν δουλειά. Κάποιοι εντελώς και για πάντα. Παρόλα αυτά υπάρχουν ακόμη και πεταλωτές και σελωτές και δουλεύουν και σε υψηλότερο απο τότε επίπεδο. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, highpriest είπε

........ Παρόλα αυτά υπάρχουν ακόμη και πεταλωτές και σελωτές και δουλεύουν και σε υψηλότερο απο τότε επίπεδο. 

....Και ακριβοπληρώνονται ......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickolas είπε

"Η αγορά της φωτογραφίας σταδιακά σβήνει όπως οι τυπογραφικές μηχανές και τα CD."

Τάδε έφη Maarten Heilbron σε αποχαιρετιστήριο βίντεο στο κανάλι του στο youtube. Το κλείνει και αυτός μαζί με το DPREVIEW.

Η αγορά της φωτογραφίας ή η αγορά των φωτογραφικών μηχανών ; Για το πρώτο αμφιβάλλω αν θα εκλείψει ποτέ καθότι είναι τέχνη. Για το δεύτερο τώρα όσο υπάρχει κέρδος θα παραμείνει ενεργή. Αν αυτό σημαίνει πως υπάρχουν πορωμενοι που δεν έχουν πρόβλημα να σκάσουν λεφτά για σοβαρό εξοπλισμό για να κάνουν το κέφι τους και οι τιμές πάρουν την ανιούσα so be it. Ας μείνει μόνο αυτή η αγορά ενεργή οκ. Αν εν τέλει κλείσουν όλες και είμαστε αναγκασμένοι να χρησιμοποιούμε κινητά ή θα το γυρίσουμε στο βίντεο η στο φιλμ. Λύσεις υπάρχουν 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, pifilos είπε

Η αγορά της φωτογραφίας ή η αγορά των φωτογραφικών μηχανών ; Για το πρώτο αμφιβάλλω αν θα εκλείψει ποτέ καθότι είναι τέχνη. Για το δεύτερο τώρα όσο υπάρχει κέρδος θα παραμείνει ενεργή. Αν αυτό σημαίνει πως υπάρχουν πορωμενοι που δεν έχουν πρόβλημα να σκάσουν λεφτά για σοβαρό εξοπλισμό για να κάνουν το κέφι τους και οι τιμές πάρουν την ανιούσα so be it. Ας μείνει μόνο αυτή η αγορά ενεργή οκ. Αν εν τέλει κλείσουν όλες και είμαστε αναγκασμένοι να χρησιμοποιούμε κινητά ή θα το γυρίσουμε στο βίντεο η στο φιλμ. Λύσεις υπάρχουν 😎

Μήπως χάθηκαν ένα σωρό μεταχειρισμένες επιλογές;
Προσωπικά πλέον σε ότι φωτογραφία μου αφορά ερασιτεχνική λήψη, για την πάρτη μου, την κάνω με παλιότερο εξοπλισμό. Digicams των 5 και 10 megapixel η παλιές κάμερες με CCD σένσορες.

Για τους πραγματικούς λάτρεις της φωτογραφίας, ακόμη και αν σήμερα σταματήσει μαχαίρι η παραγωγή όλων των εταιριών, υπάρχει πληθώρα μεταχειρισμένων να κάνουμε την φάση μας για τα επόμενα 50 χρόνια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, highpriest είπε

Προσωπικά πλέον σε ότι φωτογραφία μου αφορά ερασιτεχνική λήψη, για την πάρτη μου, την κάνω με παλιότερο εξοπλισμό. Digicams των 5 και 10 megapixel η παλιές κάμερες με CCD σένσορες.

…ΓΙΑΤΙ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickolas είπε

…ΓΙΑΤΙ;

Σε μια εποχή copy/paste "ψηφιακίλας"  και zoom 400% pixel peeping εκείνοι οι παλιοί σένσορες δίνουν μια εικόνα που μοιάζει περισσότερο με την αίσθηση που αφήνει το φιλμ, και είναι κάτι που αισθητικά μου αρέσει. Μιλάω πάντα για SOOC εικόνα και jpeg και όχι RAW. Σε raw οι διαφορές είναι ελάχιστες αν όχι ανύπαρκτες, μεταξύ ίδιου μεγέθους αισθητήρων.

Λίγες σύγχρονες μηχανές έχουν χαρακτήρα στις sooc jpeg εικόνες τους. Fuji και Olympus μου έρχονται μονο στο μυαλό, αλλά κοστίζουν πολύ.

Προφανώς για πληρωμένες δουλειές χρησιμοποιώ σύγχρονα εργαλεία και τραβάω μόνο raw.

Κινητά με αφήνουν τελείως αδιάφορο φωτογραφικά. Δοκίμασα αρκετά, δεν με γέμισε κανένα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, nickolas said:

"Η αγορά της φωτογραφίας σταδιακά σβήνει όπως οι τυπογραφικές μηχανές και τα CD."

Τάδε έφη Maarten Heilbron σε αποχαιρετιστήριο βίντεο στο κανάλι του στο youtube. Το κλείνει και αυτός μαζί με το DPREVIEW.

με 100.000 subscribers σε 15 χρόνια και εγω θα το έκλεινα να σου πω την αλήθεια 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, highpriest είπε

Digicams των 5 και 10 megapixel η παλιές κάμερες με CCD σένσορες.

Δώσε τα φώτα σου για το ποιές από αυτές τις παλιές κάμερες έχουν ωραίο rendering για SOOC jpegs.

Συμφωνώ σε όλα όσα είπες. Η "ψηφιακίλα" και το εξωφρενικό sharpness με έχει ξενερώσει και εμένα στο θέμα πορτραίτων, street photography και άλλα φωτογραφικά θέματα. Οκ, σε μερικούς αρέσει και σε κάποια στυλ φωτογραφίας κατ' εμέ όπως landscape photography ταιριάζει καλύτερα αλλά πχ το rendering προσώπων στην Canon 5D I (ή Classic που την λένε μερικοί) είναι απίστευτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, PadPoet είπε

Δώσε τα φώτα σου για το ποιές από αυτές τις παλιές κάμερες έχουν ωραίο rendering για SOOC jpegs.

Συμφωνώ σε όλα όσα είπες. Η "ψηφιακίλα" και το εξωφρενικό sharpness με έχει ξενερώσει και εμένα στο θέμα πορτραίτων, street photography και άλλα φωτογραφικά θέματα. Οκ, σε μερικούς αρέσει και σε κάποια στυλ φωτογραφίας κατ' εμέ όπως landscape photography ταιριάζει καλύτερα αλλά πχ το rendering προσώπων στην Canon 5D I (ή Classic που την λένε μερικοί) είναι απίστευτο.

    Να δώσει τα φώτα του ........ τώρα αμέσως ........ 🤣🤣🤣 ....... 

5 ώρες πριν, PadPoet είπε

Δώσε τα φώτα σου για το ποιές από αυτές τις παλιές κάμερες έχουν ωραίο rendering για SOOC jpegs.

Συμφωνώ σε όλα όσα είπες. Η "ψηφιακίλα" και το εξωφρενικό sharpness με έχει ξενερώσει και εμένα στο θέμα πορτραίτων, street photography και άλλα φωτογραφικά θέματα. Οκ, σε μερικούς αρέσει και σε κάποια στυλ φωτογραφίας κατ' εμέ όπως landscape photography ταιριάζει καλύτερα αλλά πχ το rendering προσώπων στην Canon 5D I (ή Classic που την λένε μερικοί) είναι απίστευτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, PadPoet είπε

Δώσε τα φώτα σου για το ποιές από αυτές τις παλιές κάμερες έχουν ωραίο rendering για SOOC jpegs.

Συμφωνώ σε όλα όσα είπες. Η "ψηφιακίλα" και το εξωφρενικό sharpness με έχει ξενερώσει και εμένα στο θέμα πορτραίτων, street photography και άλλα φωτογραφικά θέματα. Οκ, σε μερικούς αρέσει και σε κάποια στυλ φωτογραφίας κατ' εμέ όπως landscape photography ταιριάζει καλύτερα αλλά πχ το rendering προσώπων στην Canon 5D I (ή Classic που την λένε μερικοί) είναι απίστευτο.

Αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις post επεξεργασία στην φώτο, τότε με το jpeg αρχείο "κυνηγάς" αυτό που λέμε "χαρακτήρα" στην φώτο. Κάτι που οι παλιότερες μηχανές το είχαν αρκετά, επειδή το post processing δεν ήταν ιδιαίτερα προσιτό σε όλους, οπότε όλες ενσωμάτωναν την δική τους τεχνολογία χρωμάτων για jpeg.

Οι περισσότερες απο αυτές δυστυχώς είναι digicams αλλά ευτυχώς με CCD σένσορα. Μοντέλα απο 2005 έως και 2012 είναι τα πιο φορτωμένα με τεχνολογία. Μετά αρχίσαν να παίρνουν τα πάνω τους τα κινητά και η κατηγορία των κόμπακτ φωτογραφικών να "φτωχαίνει".
 

Η A630 που αναφέρει παραπάνω ο Μπάμπης είναι καλή. Εγώ (μεταξύ άλλων) έχω την Α650 και της πέρασα και hack firmware CHDK για να μπορεί να βγάζει raw αλλά και να κάνει bracketing. Θεωρώ πως άνετα πλέον μπορεί να συγκριθεί και με σύγχρονη compact σε δυνατότητες, ενώ παράλληλα και τα 12 μεγαπίξελ της δεν την κάνουν παρωχημένη το 2023. 
Οι Kodak μεταξύ 2005-2008 είναι εξαιρετικές επιλογές μιας και έχουν τον δικό τους σένσορα με χρώματα που έγραψαν ιστορία.
Fujifilm compact της εποχής επίσης έχουν τεχνολογία χρωμάτων που δίνει πολύ όμορφα αποτελέσματα. Γενικά η περίοδος 2005 με 2012 είχε καλά δείγματα.

Απο εκει και πέρα σε μηχανές με εναλλάξιμους φακούς τα πράγματα είναι λίγο πιο δύσκολα, για να βρεθεί κάτι πραγματικά καλό.
Κοιτάς σε Olympus E-500, Nikon D60 ή D3000, Pentax K200 ή K100 κλπ
Όλες μηχανές πριν το 2010 και με λίγα μεγαπίξελ (ως 10 το πολύ)
 

Προσοχή, όλες οι παραπάνω δεν λέω πως είναι τέλειες φωτογραφικές μηχανές. Μάλλον το αντίθετο αν συγκριθούν με σημερινά μοντέλα, ακόμη και entry level. Όμως έχουν έναν δικό τους χαρακτήρα στην αποτύπωση φωτογραφιών που θυμίζει κατά περίπτωση φιλμάτες φωτογραφίες.

Οι περισσότερες που ανέφερα παραπάνω είναι σε τιμές μεταξύ 20-50€ οι κομπακτ και 50-150€ οι DSLR το πολύ. Άκρως οικονομικές!

Από εκεί και πέρα, στο σήμερα, και αν κάποιος θέλει να μην ασχοληθεί καθόλου με post processing αλλά θέλει καινούρια μηχανή και να τραβάει κυρίως jpeg, τότε  (κατά την δική μου άποψη) τα χρώματα των Olympus και Fuji είναι τα πιο χαρακτηριστικά, αλλά και αναγνωρίσιμα. 

Μου έχουν πει και για Pentax κάποιοι, αλλά δεν έχω προσωπική άποψη....ακόμη.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, highpriest είπε

Αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις post επεξεργασία στην φώτο, τότε με το jpeg αρχείο "κυνηγάς" αυτό που λέμε "χαρακτήρα" στην φώτο. Κάτι που οι παλιότερες μηχανές το είχαν αρκετά, επειδή το post processing δεν ήταν ιδιαίτερα προσιτό σε όλους, οπότε όλες ενσωμάτωναν την δική τους τεχνολογία χρωμάτων για jpeg.

Οι περισσότερες απο αυτές δυστυχώς είναι digicams αλλά ευτυχώς με CCD σένσορα. Μοντέλα απο 2005 έως και 2012 είναι τα πιο φορτωμένα με τεχνολογία. Μετά αρχίσαν να παίρνουν τα πάνω τους τα κινητά και η κατηγορία των κόμπακτ φωτογραφικών να "φτωχαίνει".
 

Η A630 που αναφέρει παραπάνω ο Μπάμπης είναι καλή. Εγώ (μεταξύ άλλων) έχω την Α650 και της πέρασα και hack firmware CHDK για να μπορεί να βγάζει raw αλλά και να κάνει bracketing. Θεωρώ πως άνετα πλέον μπορεί να συγκριθεί και με σύγχρονη compact σε δυνατότητες, ενώ παράλληλα και τα 12 μεγαπίξελ της δεν την κάνουν παρωχημένη το 2023. 
Οι Kodak μεταξύ 2005-2008 είναι εξαιρετικές επιλογές μιας και έχουν τον δικό τους σένσορα με χρώματα που έγραψαν ιστορία.
Fujifilm compact της εποχής επίσης έχουν τεχνολογία χρωμάτων που δίνει πολύ όμορφα αποτελέσματα. Γενικά η περίοδος 2005 με 2012 είχε καλά δείγματα.

Απο εκει και πέρα σε μηχανές με εναλλάξιμους φακούς τα πράγματα είναι λίγο πιο δύσκολα, για να βρεθεί κάτι πραγματικά καλό.
Κοιτάς σε Olympus E-500, Nikon D60 ή D3000, Pentax K200 ή K100 κλπ
Όλες μηχανές πριν το 2010 και με λίγα μεγαπίξελ (ως 10 το πολύ)
 

Προσοχή, όλες οι παραπάνω δεν λέω πως είναι τέλειες φωτογραφικές μηχανές. Μάλλον το αντίθετο αν συγκριθούν με σημερινά μοντέλα, ακόμη και entry level. Όμως έχουν έναν δικό τους χαρακτήρα στην αποτύπωση φωτογραφιών που θυμίζει κατά περίπτωση φιλμάτες φωτογραφίες.

Από εκεί και πέρα, στο σήμερα, και αν κάποιος θέλει να μην ασχοληθεί καθόλου με post processing αλλά θέλει καινούρια μηχανή και να τραβάει κυρίως jpeg, τότε  (κατά την δική μου άποψη) τα χρώματα των Olympus και Fuji είναι τα πιο χαρακτηριστικά, αλλά και αναγνωρίσιμα. 

Μου έχουν πει και για Pentax κάποιοι, αλλά δεν έχω προσωπική άποψη....ακόμη.

      Του έχουν πει για Pentax κάποιοι ........ 🤣🤣🤣 .......... έχω χάσει όντως επεισόδια ....... αλλά ας όψεται ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xiaomi 13 Ultra τώρα με 1 ίντσα αισθητήρα πίσω από f/1.9 διάφραγμα (που κλείνει και στο f/4.0)

Το crop factor είναι λέει 2,7 άρα σε όρους full frame είμαστε στο κοντά στο f/5.1

Άντε με το καλό να πέσουμε και στο f/4!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...