Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

     Ορίστε και επιπλέον στοιχεία της υπεροχής των smartphone ........ βλέπετε μέσα από τοίχους ........ τι άλλο θέλετε δλδ ....... κι' όλα αυτά και πολλά άλλα ....... με ένα δύο ...... ψωροχιλιάρικα ........ 

    

 

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, babisskg είπε

Χαχαχα έπος και με καλό timing. Ίσως έτσι ανακαλύψουν και τη σημασία της σκιάς στις φωτογραφίες και όχι αυτό το χάλι που όλα είναι φωτεινά και ευκρινή. Αν κάτσουν βέβαια να ασχοληθούν με ρυθμίσεις νταξει κάτι θα βγει αλλά καλύτερα να καθαρίζεις φακές με γάντια του μποξ παρά να αλλάζεις ρυθμίσεις σε κινητό. 

Σε επόμενο κείμενο : η γενιά Ζ ανακαλύπτει ότι γυρίζονται ακόμα ταινίες με φιλμ, ότι ο Christopher Nolan το χρησιμοποιεί και τα βιντεο για εμφάνιση φιλμ στο σπίτι γίνονται ανάρπαστα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

Ή καλύτερα: " Γυναίκα ανακαλύπτει ότι το σφυρί δεν είναι τόσο καλό όσο το πινέλο να βάφει τοίχους. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, babisskg είπε

    Ορίστε ...... όλα ξεκάθαρα και σαφή ....... και υπόψιν ότι η μία συσκευή βγαίνει και σε intergalactic purple ...... ενώ η άλλη ........... μόνο σε μαύρο ....... 

R10; Βγάζει θήκη η PRADA για αυτήν ; Για το iPhone βγάζει . Με 390€

 

cq5dam.web.hebebed.1000.1000.crop.jpg

https://www.prada.com/gr/en/women/accessories/high-tech_accessories_and_keychains/products.Cover_for_iPhone_14_Pro_Max.1ZH165_2AWL_F0E18.html?utm_campaign=GoogleShopping_GR&utm_medium=CPC&utm_source=Google&utm_content=Shopping&s_kwcid=AL!8549!3!582912345794!!!u!325798606284!&gclid=Cj0KCQjwuLShBhC_ARIsAFod4fK5_xkkAqT3ZfEgptxSfklW0CDmgd2fii0-U47ryecXVZq8XqO4k_4aArnhEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

 

 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

     Μα είπαμε , όλοι μας χρησιμοποιούμε και smartphone μεταξύ άλλων , διότι έχει πολλές χρήσεις και όχι μόνον , να στείλεις ένα έγγραφο μέσω μέιλ συν πολλά άλλα ......... αλλά φυσικά όχι τα πάντα και φυσικά όχι σοβαρό υποκατάστατο το οποίο μπορεί να αντικαταστήσει επάξια ένα συγκεκριμένο φωτογραφικό σύνολο , όπως κι' αν αυτό λέγεται ........ 

   Για τον πολύ κόσμο βεβαίως και είναι μία εναλλακτική λύση , αλλά ποιός από τον πολύ κόσμο ενδιαφέρεται για λήψη με οπτικό ζουμ στα 400mm ........ όχι τα υποκατάστατα τύπου 4Χ και τις παραπλήσιες ισοτιμίες του είδους όλα στο ντουρβά και ανακάτεμα σε σιγανή φωτιά .

   Αυτά είδαν οι 29 κατασκευαστές συσκευών smartphone και τίναξαν τις τιμές σε επίπεδα της τάξης έως και 2.5 χιλιάδων ευρώ για συσκευές τύπου iFan pro με 1tb εσωτερικής μνήμης ....... διότι πουθενά δεν γράφουν τις απαιτήσεις σε χωρητικότητα που χρειάζεται το 12Κ βίδεο ενώ λανσάρουν τις μικρές σε μνήμη εκδόσεις ........ άντε μέχρι κανά χιλιάρικο ........ μην τρομάξει ο κοσμάκης ....... 

   Φυσικά δεν λείπουν από όλο αυτό τον χορό ........ τα reviews , τα dxomark και άλλα ενισχυτικά ......... για να χρυσωθεί το χάπι ........ 

   Αν είναι καλύτερο ένα iFan 24 pro από μία Canon R10 ....... φυσικά είναι καλύτερο διότι βγαίνει και σε interstellar white ............ ενώ η R10 ....... μόνο σε μαύρο ........ αρκετό για να πείσει και τον πλέον εγκάθετο ....... 

 

    Φωτογραφία τραβηγμένη με smartphone γενικά και αόριστα σαν συσκευή , μοντέλο , μάρκα κλπ ........ 

   Μπορείτε να κριτικάρετε ελεύθερα , να θαυμάσετε την απόδοση του WB , την επιλεκτική εστίαση , το βάθος πεδίου , την οξύτητα του φακού και ότι άλλο πιστεύετε πως είναι χρήσιμο ........ 

    Αν φαίνεται πως είναι τραβηγμένο με smartphone ? ........ μπαμ κάνει από χιλιόμετρα ........ το έβαλα σε υποτυπώδες κάδρο για να μικρύνει το αρχείο και να ανέβει ......... 48mp κάμερα τράβηξε την φωτογραφία ........ όχι παίζουμε ....... με φακό Charle Weiss ........ 

ShadowPic_1326.jpg

19 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Μα είπαμε , όλοι μας χρησιμοποιούμε και smartphone μεταξύ άλλων , διότι έχει πολλές χρήσεις και όχι μόνον , να στείλεις ένα έγγραφο μέσω μέιλ συν πολλά άλλα ......... αλλά φυσικά όχι τα πάντα και φυσικά όχι σοβαρό υποκατάστατο το οποίο μπορεί να αντικαταστήσει επάξια ένα συγκεκριμένο φωτογραφικό σύνολο , όπως κι' αν αυτό λέγεται ........ 

   Για τον πολύ κόσμο βεβαίως και είναι μία εναλλακτική λύση , αλλά ποιός από τον πολύ κόσμο ενδιαφέρεται για λήψη με οπτικό ζουμ στα 400mm ........ όχι τα υποκατάστατα τύπου 4Χ και τις παραπλήσιες ισοτιμίες του είδους όλα στο ντουρβά και ανακάτεμα σε σιγανή φωτιά .

   Αυτά είδαν οι 29 κατασκευαστές συσκευών smartphone και τίναξαν τις τιμές σε επίπεδα της τάξης έως και 2.5 χιλιάδων ευρώ για συσκευές τύπου iFan pro με 1tb εσωτερικής μνήμης ....... διότι πουθενά δεν γράφουν τις απαιτήσεις σε χωρητικότητα που χρειάζεται το 12Κ βίδεο ενώ λανσάρουν τις μικρές σε μνήμη εκδόσεις ........ άντε μέχρι κανά χιλιάρικο ........ μην τρομάξει ο κοσμάκης ....... 

   Φυσικά δεν λείπουν από όλο αυτό τον χορό ........ τα reviews , τα dxomark και άλλα ενισχυτικά ......... για να χρυσωθεί το χάπι ........ 

   Αν είναι καλύτερο ένα iFan 24 pro από μία Canon R10 ....... φυσικά είναι καλύτερο διότι βγαίνει και σε interstellar white ............ ενώ η R10 ....... μόνο σε μαύρο ........ αρκετό για να πείσει και τον πλέον εγκάθετο ....... 

 

    Φωτογραφία τραβηγμένη με smartphone γενικά και αόριστα σαν συσκευή , μοντέλο , μάρκα κλπ ........ 

   Μπορείτε να κριτικάρετε ελεύθερα , να θαυμάσετε την απόδοση του WB , την επιλεκτική εστίαση , το βάθος πεδίου , την οξύτητα του φακού και ότι άλλο πιστεύετε πως είναι χρήσιμο ........ 

    Αν φαίνεται πως είναι τραβηγμένο με smartphone ? ........ μπαμ κάνει από χιλιόμετρα ........ το έβαλα σε υποτυπώδες κάδρο για να μικρύνει το αρχείο και να ανέβει ......... 48mp κάμερα τράβηξε την φωτογραφία ........ όχι παίζουμε ....... με φακό Charle Weiss ........ 

ShadowPic_1326.jpg

      Πως είπατε ....... πως κάνει την φωτομέτρηση ένα smartphone ........ υπεραυτόματα ....... φυσικά ...... θέλετε και λεπτομέρειες δλδ ...... είχατε και στο χωριό σας φωτόμετρα ......... να παίρνετε μετρήσεις ποιά είναι η καλύτερη ώρα της ημέρας για να βγάζετε φωτογραφίες τα τριφύλλια ........

      https://kw-engineering.com/dont-phone-smartphones-poor-substitutes-light-meters/

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θες να μας πεις ; Ότι ένα sekonic 

kwxonso2ztavu9id4t7a__19424.1655794964.j

 

 

είναι καλύτερο από το φωτόμετρο του iPhone ; Γιατί τότε δεν έχω κανέναν να το χρησιμοποιεί σε τουαλέτα καφετέριας για φωτογραφίες ; Φαντάζομαι γιατί δεν είναι καλό . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Τι θες να μας πεις ; Ότι ένα sekonic 

kwxonso2ztavu9id4t7a__19424.1655794964.j

 

 

είναι καλύτερο από το φωτόμετρο του iPhone ; Γιατί τότε δεν έχω κανέναν να το χρησιμοποιεί σε τουαλέτα καφετέριας για φωτογραφίες ; Φαντάζομαι γιατί δεν είναι καλό . 

 Θες να σε πάρουν για κανένα βομβιστή εσύ ........ με τέτοια συσκευή στα χέρια ...... μέσα σε καφετέρια η νυχτερινό μαγαζί ........ άσε που πολλοί θα το περάσουν για καμιά φορητή εσπρεσσιέρα ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ ρε παιδιά αρχίζω και βγάζω με την panasonic Lumix fz82 και βλέπω ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά και να σκεφτείτε ότι ακόμα την ψάχνω (λίγες μέρες την έχω) και την έχω στο iA Kai iA+ . Δηλαδή όταν πάω στο P ή μελλοντικά στο M (πολύ μελλοντικά αυτό) η μηχανή θα κάνει παπάδες και να σκεφτείτε είναι απλή bridge camera , ούτε dslr , ούτε mirrorless.

 

Είμαι ευχαριστημένος και χωρίς να έχω φτάσει ούτε στο 10%. 

Επεξ/σία από anarchy79
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, anarchy79 είπε

Εγώ ρε παιδιά αρχίζω και βγάζω με την panasonic Lumix fz82 και βλέπω ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά και να σκεφτείτε ότι ακόμα την ψάχνω (λίγες μέρες την έχω) και την έχω στο iA Kai iA+ . Δηλαδή όταν πάω στο P ή μελλοντικά στο M (πολύ μελλοντικά αυτό) η μηχανή θα κάνει παπάδες και να σκεφτείτε είναι απλή bridge camera , ούτε dslr , ούτε mirrorless.

 

Είμαι ευχαριστημένος και χωρίς να έχω φτάσει ούτε στο 10%. 

     Πάνε στο P ....... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, babisskg είπε

     Πάνε στο P ....... 

Σιγά σιγά :) . Δεν με βιάζει κάτι. Την άλλη φορά είχα πάει στο Μ και δεν ξέρω τι έκανα αλλά ότι έβγαζα ήταν τελείως λευκό!!!! Κάτι είχα πειράξει , αλλά το βρήκα αν και αγχώθηκα πολύ, αλλά το επανέφερα. Οπότε άστο ακόμα :) .

 

Έβγαλα και πανοραμική (πως λέγεται), γυρναγα την μηχανή σε μια ευθεία :) και μου έβγαλε μια ωραία φωτό κάτι βουνά. Απλά με τον καιρό που κάνει ενώ είμαι με την δουλειά στο πεδίο, βρέχει και δεν την χρησιμοποιώ τελευταία γιατί δεν είναι αδιάβροχη. 

 

Υπαρχει ένας κύριος που έχει κάνει 8-9 βιντεάκια 15-30 λεπτά το καθένα και εξηγεί κάθε φορά κάτι από την συγκεκριμένη κάμερα και έχω βοηθηθεί .

Υπεροχη και συνεχίζω.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anarchy79 είπε

Σιγά σιγά :) . Δεν με βιάζει κάτι. Την άλλη φορά είχα πάει στο Μ και δεν ξέρω τι έκανα αλλά ότι έβγαζα ήταν τελείως λευκό!!!! Κάτι είχα πειράξει , αλλά το βρήκα αν και αγχώθηκα πολύ, αλλά το επανέφερα. Οπότε άστο ακόμα :) .

 

Έβγαλα και πανοραμική (πως λέγεται), γυρναγα την μηχανή σε μια ευθεία :) και μου έβγαλε μια ωραία φωτό κάτι βουνά. Απλά με τον καιρό που κάνει ενώ είμαι με την δουλειά στο πεδίο, βρέχει και δεν την χρησιμοποιώ τελευταία γιατί δεν είναι αδιάβροχη. 

 

Υπαρχει ένας κύριος που έχει κάνει 8-9 βιντεάκια 15-30 λεπτά το καθένα και εξηγεί κάθε φορά κάτι από την συγκεκριμένη κάμερα και έχω βοηθηθεί .

Υπεροχη και συνεχίζω.....

Μην πάρεις το σχόλιο σαν υπόδειξη αλλά σαν προτροπή. Προτείνω να αφιερώσεις τον λίγο χρόνο που χρειάζεται για να αφομοιώσεις τις 4 παρακάτω έννοιες "ταχύτητα κλείστρου", "διάφραγμα", πως αυτά συνεργάζονται μεταξύ τους μέσω του "τριγώνου έκθεσης" και τη "φωτομέτρηση". Είναι οικουμενικές έννοιες και εν τέλει ρυθμίσεις που ασχέτως του τι μηχανή έχεις ή τι θα αποκτήσεις στο μέλλον θα σου είναι για πάντα χρήσιμες.

Εννοείται πως μπορείς να βγάλεις φωτογραφίες χωρίς αυτές όπως κάνει τόσος κόσμος αλλά μόλις τις αποκωδικοποιήσεις θα νιώθεις και πιο σίγουρος για το τι και πως να φωτογραφίσεις κάτι. Το λέω επειδή ειλικρινά πιστεύω πως θα γλιτώσεις χρόνο ως προς το ψάξιμο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, anarchy79 είπε

Σιγά σιγά :) . Δεν με βιάζει κάτι. Την άλλη φορά είχα πάει στο Μ και δεν ξέρω τι έκανα αλλά ότι έβγαζα ήταν τελείως λευκό!!!! Κάτι είχα πειράξει , αλλά το βρήκα αν και αγχώθηκα πολύ, αλλά το επανέφερα. Οπότε άστο ακόμα :) .

 

Έβγαλα και πανοραμική (πως λέγεται), γυρναγα την μηχανή σε μια ευθεία :) και μου έβγαλε μια ωραία φωτό κάτι βουνά. Απλά με τον καιρό που κάνει ενώ είμαι με την δουλειά στο πεδίο, βρέχει και δεν την χρησιμοποιώ τελευταία γιατί δεν είναι αδιάβροχη. 

 

Υπαρχει ένας κύριος που έχει κάνει 8-9 βιντεάκια 15-30 λεπτά το καθένα και εξηγεί κάθε φορά κάτι από την συγκεκριμένη κάμερα και έχω βοηθηθεί .

Υπεροχη και συνεχίζω.....

      Το P A S M , αυτό που αναγράφεται επάνω στο λεγόμενο dial mode , βρίσκεται εκεί όχι χωρίς λόγο και αιτία , όπως και το πράσινο ( συνήθως ) mode που υποδηλώνει την πλήρως αυτόματη λειτουργία δλδ η μηχανή κάνει ότι καταλαβαίνει στην κυριολεξία . 

    Η πράσινη επιλογή , πλήρως αυτόματη η αν θες full auto mode , έχει την λογική της λήψης όταν κάποιο σκηνικό εξελίσσεται τόσο γρήγορα , όπου ο χρήστης έχει αντιληφθεί ( κι' αν προλάβει κιόλας να γυρίσει το dial ) ότι θα χάσει χρόνο αν πάει σε επιμέρους ρυθμίσεις κι' έτσι γυρίζει σβέλτα το dial στην πράσινη επιλογή για να μην χάσει την λήψη . Κανένα πρόβλημα . 

  Οι τρείς επόμενες P A S , είναι οι ημιαυτοματες επιλογές ( semi auto mode ) όπου στο P δλδ program , ο χρήστης έχει μία αυτόματη λειτουργία με κάποιες μικρές δυνατότητες ρυθμίσεων , ενώ το A ( aperture priority ) προτεραιότητα διαφράγματος η μηχανή δίνει δικαίωμα να ρυθμίσεις εσύ το διάφραγμα μόνον , ενώ εκείνη κάνει μόνη της με βάση αυτή την επιλογή τις ρυθμίσεις στην ταχύτητα και το ISO , ομοίως στο S ( shutter priority ) ο χρήστης ρυθμίζει την ταχύτητα και η μηχανή το διάφραγμα και το ISO .

   Τελευταίο μένει το M ( manual ) τελείως χειροκίνητα , όπου δεν σημαίνει Magic όπως νομίζουν πολλοί , όλες οι επιλογές είναι στην δικαιοδοσία του χρήστη και κάνει ότι θέλει , νομίζει , πιστεύει κι' εκεί αρχίζουν οι περιπέτειες .

   Πάνε στο P , το Auto φτάνει τόσο διότι είναι ώρα να προχωρήσεις . Δες τι ρυθμίσεις αφήνει το P για να επέμβεις και τα ξαναλέμε . Τα υπόλοιπα είναι εύκολο να εξηγηθούν .

  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

      Το P A S M , αυτό που αναγράφεται επάνω στο λεγόμενο dial mode , βρίσκεται εκεί όχι χωρίς λόγο και αιτία , όπως και το πράσινο ( συνήθως ) mode που υποδηλώνει την πλήρως αυτόματη λειτουργία δλδ η μηχανή κάνει ότι καταλαβαίνει στην κυριολεξία . 

    Η πράσινη επιλογή , πλήρως αυτόματη η αν θες full auto mode , έχει την λογική της λήψης όταν κάποιο σκηνικό εξελίσσεται τόσο γρήγορα , όπου ο χρήστης έχει αντιληφθεί ( κι' αν προλάβει κιόλας να γυρίσει το dial ) ότι θα χάσει χρόνο αν πάει σε επιμέρους ρυθμίσεις κι' έτσι γυρίζει σβέλτα το dial στην πράσινη επιλογή για να μην χάσει την λήψη . Κανένα πρόβλημα . 

  Οι τρείς επόμενες P A S , είναι οι ημιαυτοματες επιλογές ( semi auto mode ) όπου στο P δλδ program , ο χρήστης έχει μία αυτόματη λειτουργία με κάποιες μικρές δυνατότητες ρυθμίσεων , ενώ το A ( aperture priority ) προτεραιότητα διαφράγματος η μηχανή δίνει δικαίωμα να ρυθμίσεις εσύ το διάφραγμα μόνον , ενώ εκείνη κάνει μόνη της με βάση αυτή την επιλογή τις ρυθμίσεις στην ταχύτητα και το ISO , ομοίως στο S ( shutter priority ) ο χρήστης ρυθμίζει την ταχύτητα και η μηχανή το διάφραγμα και το ISO .

   Τελευταίο μένει το M ( manual ) τελείως χειροκίνητα , όπου δεν σημαίνει Magic όπως νομίζουν πολλοί , όλες οι επιλογές είναι στην δικαιοδοσία του χρήστη και κάνει ότι θέλει , νομίζει , πιστεύει κι' εκεί αρχίζουν οι περιπέτειες .

   Πάνε στο P , το Auto φτάνει τόσο διότι είναι ώρα να προχωρήσεις . Δες τι ρυθμίσεις αφήνει το P για να επέμβεις και τα ξαναλέμε . Τα υπόλοιπα είναι εύκολο να εξηγηθούν .

  

     Με παρασύρατε και είμαστε σε λάθος νήμα ......... 🤣🤣🤣 ........ θα ψάχνει ο κόσμος που βρίσκεται το mode dial στα smartphone ......... 🤣🤣🤣 ....... 

18 ώρες πριν, anarchy79 είπε

Εγώ ρε παιδιά αρχίζω και βγάζω με την panasonic Lumix fz82 και βλέπω ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά και να σκεφτείτε ότι ακόμα την ψάχνω (λίγες μέρες την έχω) και την έχω στο iA Kai iA+ . Δηλαδή όταν πάω στο P ή μελλοντικά στο M (πολύ μελλοντικά αυτό) η μηχανή θα κάνει παπάδες και να σκεφτείτε είναι απλή bridge camera , ούτε dslr , ούτε mirrorless.

 

Είμαι ευχαριστημένος και χωρίς να έχω φτάσει ούτε στο 10%. 

     Το αν θα κάνει παπάδες ........ θα προκύψει από το πόσο θα εξελίξει την ματιά του ο χρήστης ......... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dpreview κλείνει. Να πω ότι αφορμή για όλο αυτό το τοπικό ήταν άρθρα και τεστ από το dpreview. 
Στον επίλογο του μαζεύει πολλά τεχνικά άρθρα που μεταξύ άλλων εξηγούν τη σημασία της ισοδυναμίας https://www.dpreview.com/tag/fundamentals?utm_source=self-mobile&utm_medium=marquee&utm_campaign=traffic_source

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...